Page 6 of 6 FirstFirst ... 456
Results 106 to 125 of 125

Thread: Ce racheta folositi ?

  1. #106
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    da...si-a schimbat racheta,,,are aceeasi forma ca aero pro drive dar asta arata altfel (mai misto)

  2. #107
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Si io mi-am schimbat racheta (la fel ca Nadal si Federer si multi altii )
    Dupa incercari de adapatare cu Wilsonul K Six One Team, plumburit si in manaer si pe rama sau doar in maner, am ajuns la Dunlop Aerogel 4D 1Hundred...
    Cap de 90 in, greutate 330g racordata, balans 230, 8 pt. HL.
    Fata de Aerogelul 3Hundred versiunea anterioara generatiei 4D, pot spune ca este un castig net in control. Racordajul ajuta enorm: Dunlop Explosive Synthetic.
    Cu Wilson declar definitiv forfait, intrucat nu ma voi acomoda in veci... Pur si simplu nu simt momentul lovirii mingiei la serva, si sunt la al doilea Wilson..

  3. #108
    incepator lucio16's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Piatra Neamt
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    Nice one Dunlop Aerogel 4D 1Hundred :X
    Babolat reflex 102
    -stop vibrator Babolat Cosmic Dampx2 Orange
    -racordaj syntetic GUT 130/116 babolat
    -marimea maner nr.3 4 3/8
    -weight 270 gr
    -balance 340 mm
    -headsize 660
    -tension 23-25 kg
    -grip:uptake babolat/roland garros Dunlop sport

  4. #109
    Tennis Player clau_boss's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    194
    Reputatie
    1
    Azi mi-am schimbat si eu racheta...
    Noua mea racheta este Babolat AeroPro Drive Cortex :X:X:X:X:X...ma trebuie sa o racordez.Sfaturi ? Ce tensiune sa pun ?

  5. #110
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Depinde de racordaj si de stilul jucatorului .

    Apropo , a testat cineva vreun BLX de la Wilson ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  6. #111
    Tennis Player clau_boss's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    194
    Reputatie
    1
    Ca racordaj...am vrea Babolat ProHurricane...nu stiu de cat...120,130 sau 135.
    La tensiunea m-am gandit la 26...
    Ce ziceti ?

  7. #112
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Astazi testez eu unu' si-ti zic Optimistule.
    E ala cu care "joaca" Federer (te-ai prins tu de ghilimele)...

  8. #113
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    M-am prins... De ce nu incerci si alt BLX ? Una mai usoara .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  9. #114
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    A fost numai o coincidenta. Cineva a achizitionat exact acest model de racheta din afara si asa am avut aceasta ocazie.
    Controlul este bun asa cum era si la precedenta generatie, la serve ca deobicei nu reusesc s-o accelerez suficient (dar asta e problema mea cu toate Wilson-urile), insa loviturile plate au un feeling exceptional. Se simte ca si cand ai lovi cu o racheta de catifea nu cu o bata de peste 350g...
    E drept ca era racordata cu un multifilament (nu stiu provenienta) deci si asta ajuta mult.
    Per ansamblu o racheta deosebita.

  10. #115
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Merci , dar pt. mine e grea . De ce ai probleme la serve cu toate Wilson-urile ? De ce nu incerci un cap mai greu ca sa-i poti imprima acceleratie ? Sau ai un servici 'impins' ?.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  11. #116
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Asta a fost si impresia mea la inceput, de aceea am si optat pentru ultimul Wilson cumparat, sa fie balansat egal. E vorba de un K Six-One Team.
    Asa cum mi-am studiat eu lovitura in cazul servei intai, reusesc sa pleznesc destul de bine mingea (vestitul pronation din inchietura), al doilea insa este sa zic usor impins (pun mult efect in al doilea serviciu). In ambele cazuri eu arunc mingea f. sus si lovesc din saritura cat de sus pot cu racheta cat de mult reusesc lasata pe spate.
    Cu toate acestea, nu pot sa "simt" acceleratia rachetei, chiar daca atat pe forehand cat si pe backhand, trag f. mult racheta in spate (asa m-am obisnuit).
    O singura data am avut ocazia sa joc doua ore cu racheta lui Federer in varianta K-Factor si crede-ma am avut aceeasi senzatie: nu imi dadeam seama pe unde se afla racheta... (si stiu ca aia e 8pts HL).
    Imagineaza-ti acum ca Dunlop-ul asta 4D 1Hundred, este 6pts. HL si fara sa ma chinui f. tare, reusesc sa plasez mingi pe care cu Wilson-ul nici nu mi le puteam imagina, darami-te incerca... (racordajele in ambele cazuri sunt multifilament: Technifibre pe Wilson, Dunlop Explosive Synthetic pe Dunlop).
    Cu toata greutatea sa de 330g, nu am simtit niciodata presiuni sau dureri in articulatii etc. de cand am inceput sa joc cu ea (de 2 ori pe saptamana, simplu, 2 - 2.5 ore).
    Acceleratia de care vorbesti tu insa, cu Dunlop-ul este ceva de vis pentru mine! Atat pe fundul terenului cat si la fileu, am exact viteza pe care mi-am dorit-o.
    Eu nu spun ca una e mai buna decat alta, din contra, sunt convins ca toate marcile sunt bune si f. avansate ca si tehnologie. Ceea ce ma bucura pe mine este ca am reusit in sfarsit sa gasesc racheta ce mi se potriveste.
    Iertare de post-ul acesta imens

  12. #117
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    N-am jucat niciodata cu un Dunlop , imi plac in schimb mingile lor.
    Bine ca ti-ai gasit racheta potrivita . Cat ti-a luat s-o gasesti ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  13. #118
    junior
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Si noi folosim tot mingi Dunlop, mai exact Fort. Uneori Roland Garros, f. rar Brilliance.
    Mi-a luat 4 ani de jucat in ritmul descris mai sus... insa eu sunt un amator, nu am avut si nu am pretentia ca joc pentru performanta.

  14. #119
    incepator
    Join Date
    May 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Hi all,
    le-am tot schimbat; am avut din seria Youtek cam pe toate; m-am oprit la Youtek Extreme MP 295gr(protejeaza cotul)...dar cu un racordaj bun face treaba.

  15. #120
    7 iunie 2009 newcobra007's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Iasi
    Posts
    747
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Depinde de racordaj si de stilul jucatorului .

    Apropo , a testat cineva vreun BLX de la Wilson ?

    Am eu un BLX juice 100 de curand.

    E poate un mic prea mult HL(7 pts HL) dar e ok.Mi se pare ca e un feeling special cand o tii in mana.


    Head Size:
    100 sq. in. / 645.16 sq. cm.
    Length: 27in / 68.58cm
    Strung Weight: 11.3oz / 320.35g
    Balance: 6 pts HL
    Swingweight: 311
    Stiffness: 72
    Beam Width: 25mm / 26.5mm / 25.2mm /
    Composition: Karophite Black / Basalt
    Power Level: Low-Medium
    Stroke Style: Medium-Full
    Swing Speed: Medium-Fast
    Racquet Colors:
    White / Navy / Light Blue / Yellow
    [B]FEDERER[/B] - [I][B]The lion king[/B][/I]

  16. #121
    incepator
    Join Date
    Nov 2022
    Location
    Bucuresti
    Age
    31
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    Mie imi place "AERO G STRUNG CV" - puternica și durabila

  17. #122
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Sfânta Javelina e ieftină si bună. Cand am trecut la profesionisti am folosit roxadustat pt conditie fizica, biceps - coxofemural, iar pt rever Himars din USA 🙃

  18. #123
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,450
    Reputatie
    0
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #124
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Soyuz!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #125
    incepator
    Join Date
    Mar 2023
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Puteti sa va comparati preturile rachetelor pe https://ixa.ro

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •