Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 125

Thread: Ce racheta folositi ?

  1. #85
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ce interval de tensiune scrie pe racheta ?
    Ce marime la capul rachetei ai ?
    Ce greutate si balans are racheta ?
    La ce lovitura te dezavantajeaza racheata ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  2. #86
    incepator
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    25-28kg
    645cm2
    300g si balans 320

    Nu pot sa spun ca ma dezavantajeaza la vreo lovitura, eram doar curios pt ca nu am variat niciodata tensiunea pe aceeasi racheta. Pe cea veche avea 24 pt ca era mai slaba, iar pe aceasta am pus 26 pt ca jucasem inainte cu un Pure drive racordat la 26 si mi s-a parut ok. Sunt doar curios daca se simte vreo scadere de putere si vreo crestere a controlului pe masura de cresc tensiunea...

  3. #87
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Normal ca odata cu cresterea tensiunii iti creste controlul dar pierzi putere in conditiile in care racheta daca e tensionata prea mult sau are un racordaj prea rigid si nu devine "scandura" .
    Trebuiesc testate mai multe tensiuni de racordare atunci cand ti se rupe racordajul ca sa vezi care ti se potriveste cel mai mult.Trebuie sa incerci si alte racoradaje, de control.
    Presupun ca spui de 26 cu 24 ,nu doar 26 ?!
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  4. #88
    incepator
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Cred ca doar 26...si mains si crosses. Ar trebui tensiuni diferite? Stiam ca se poate racorda cu tensiuni diferite o racheta, dar momentan nu stiu pentru ce e indicat...Racordajul actual imi place pt ca nu se deplaseaza absolut deloc. urmatorul va fi un Singnum pro de 1.28 parca...Multumesc pentru interes.

  5. #89
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Daca ai avea o racheta rotunda si nu una ovala ai putea s-o racordezi cu aceeasi tensiune dar fiind ovala tensiunea trebuie musai diferita.
    Pana la urma cine ti-a racordat-o ?
    Fiecare racordaj are niste caracteristici : control,durabilitate,putere si confort.
    De obicei cele de control au un finisaj natural.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  6. #90
    incepator
    Join Date
    Sep 2007
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Am racordat-o la un club de tenis din Ploiesti, insa cel care se ocupa cu racordatul n-are treaba cu tenisul ci doar racordeaza de multi ani...Mai sus am scris doar signum pro, modelul este polyplasma. Cert e ca viitoarea racordare nu va mai fi facuta in Ploiesti.Crezi ca ar fi ok sa incerc 27 cu 25?

  7. #91
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Incearca 27/25 dar cu un racordaj mai moale nu rigid .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  8. 6th September 2007, 22:31
    Reason
    vezi threadul "rachete"...

  9. #92
    junior
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    86
    Reputatie
    1
    Stie cineva cu ce tip de Wilson (alb) joaca Serena W.?
    Am tinut asa ceva in mana acum cateva zile si nu mi-a placut deloc. Avea capul mare si usor, foarte usoara 250 gr. Mi s-a parut buna pt. antrenament sau initiere dar nu pt. performanta.

  10. #93
    sport legend vassy's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Londra
    Posts
    977
    Reputatie
    1

  11. 9th October 2007, 02:09
    Reason
    ce stim noi, nu este treaba ta. daca stii ceva, ar putea fi insa interesant. te rog pe viitor, la obiect...

  12. #94
    incepator
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Smile grip Prince

    incearca pe www.doittennis.com. Eu am comandat o racheta Prince si am primit-o in 15 de zile. este necesar sa ai un card pt. plati externe.

  13. #95
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Pe www.tenisonline.ro iesi mai bine daca-ti iei rachete model nou, mai ales cu reducerea promotionala de acum, la fel si la racordaje, role mai ales. Eu mi-am luat cateva rachete si o rola de la ei si sunt multumit de cum am iesit, mai ieftin decat daca mi le luam din state. Si nici nu mi-a trebuit card.

    Serena joaca cu racheta aceea de 500 de dolari placata cu aur, insa nu sunt sigur daca nu cumva e tot HyperHammer-ul ei vechi pictat sa arata ca racheta noua.

    Despre ele sa spune ca tatal lor le-a spus celor de la Wilson sa le dea cea mai puternica racheta pe care o au, controlul urmand sa vina pe parcurs, si asta se vede!

    Ambele jucatoare au un backhand "open stance" cu 2 maini, foarte atipic.

  14. #96
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by C8V5S View Post
    Cred ca doar 26...si mains si crosses. Ar trebui tensiuni diferite? Stiam ca se poate racorda cu tensiuni diferite o racheta, dar momentan nu stiu pentru ce e indicat...Racordajul actual imi place pt ca nu se deplaseaza absolut deloc. urmatorul va fi un Singnum pro de 1.28 parca...Multumesc pentru interes.
    Oficial doar Yonex recomanda racordarea cross-elor cu 5% mai putin decat mains-urile, asta datorita formei extreme a capului rachetei.

    In rest nu exista restrictii.

    Poti sa faci si cross-urile mai tari ca sa se miste mai putin. Spre ex daca pui poly pe mains si multi pe cross, multi-ul o sa se miste peste tot, daca-l faci un pic mai tare e ok.

    Daca-ti pui doar poly n-are rost sa-ti faci cross-urile mai tare, ci eventual mai moi.

    Ca idee, cu cat racordezi mai tare cross-ul cu atat ele vor incepe sa domine feel-ul rachetei.

  15. 30th October 2007, 22:02

    Reason
    fara reclama

  16. #97
    incepator papy_nady_nadal's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Arad, Romania
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    deocamdata n`am racheta dar vreau sa-mi iau cat de curand o racheta head...

    am de ales dintre un head titanium si flexipoint. care credeti ca e mai buna pt. o incepatoare?
    Vamos Rafa!

    | Andy Roddick | Stanislas Wawrinka | Ernest Gulbis | Roger Federer |

    Forza Dinamo!

    Rock On!

  17. #98
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Cele doua rachete au tehnologii diferite inglobate ( flexpoint este mai noua )dar asta nu inseamna ca poti lua si-o decizie pana nu-i verifici toate caracteristicile potrivite tie .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  18. #99
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Astept sa vina vara sa ma apuc iar de tenis, racheta voi folosi probabil un Dunlop... nu ma intrebati de care

  19. #100
    sport legend vassy's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Londra
    Posts
    977
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by papy_nady_nadal View Post
    deocamdata n`am racheta dar vreau sa-mi iau cat de curand o racheta head...

    am de ales dintre un head titanium si flexipoint. care credeti ca e mai buna pt. o incepatoare?
    De ce vrei obligatoriu una Head? Zi exact ce model ca sa vedem caracteristicile. Tehnologia flexpoint oricum cred ca e peste titanium.

    Daca esti incepatoare nu prea iti dai seama de diferente, ia-ti modelul care ti se pare ca e mai comod (daca ai ocazia sa lovesti niste mingi cu ele).

  20. #101
    incepator papy_nady_nadal's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Arad, Romania
    Posts
    13
    Reputatie
    1
    pai first...vreau head ca, cu head am mai jucat si imi place...am jucat cu un head (nu stiu modelul) si am jucat si cu titanium, da avea capul mai mic decat cum am vazut in magazine....

    ms oricum...o sa vad eu ce fac...
    Vamos Rafa!

    | Andy Roddick | Stanislas Wawrinka | Ernest Gulbis | Roger Federer |

    Forza Dinamo!

    Rock On!

  21. 5th March 2008, 11:53
    Reason
    vanzari-cumparari in alta parte

  22. #102
    junior akybo's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Iasi
    Posts
    101
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by papy_nady_nadal View Post
    deocamdata n`am racheta dar vreau sa-mi iau cat de curand o racheta head...

    am de ales dintre un head titanium si flexipoint. care credeti ca e mai buna pt. o incepatoare?
    Eu spun sa-ti iei un babolat aeroprodrive daca tot iti place Nadal
    sau babolat puredrive,usoara si nu-ti trebuie un full swing pt. ca mingea sa aiba putere.

    PS:la masinile vechi de racordare exista o modalitate de a masura tensiunea pe fir ?
    Last edited by akybo; 17th March 2008 at 20:40.

  23. #103
    incepator g3orgica's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Romania,Galati
    Posts
    4
    Reputatie
    1
    Eu joc cu Wilson Ncode Six one Team 18*20 , are 300 grame si sunt extrem de multumit.......din toate rachetele care le-am probat ncode mi sa parut cea mai reusita racheta facuta de cei de la Wilson( chiar mai buna decat (K)Factor )

  24. 28th July 2009, 03:02

  25. #104
    incepator lucio16's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Piatra Neamt
    Posts
    20
    Reputatie
    1
    Folosesc in prezent Babolat reflex 102 exterm de multumit de ea.
    PS: Niciodata nu am avut tentativa de a o izbi de pamant
    Babolat reflex 102
    -stop vibrator Babolat Cosmic Dampx2 Orange
    -racordaj syntetic GUT 130/116 babolat
    -marimea maner nr.3 4 3/8
    -weight 270 gr
    -balance 340 mm
    -headsize 660
    -tension 23-25 kg
    -grip:uptake babolat/roland garros Dunlop sport

  26. #105
    Tennis Player clau_boss's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    194
    Reputatie
    1
    Nadal si-a schimbat racheta ?? Am vazut ca la AO a jucat cu AeroPro Drive GT...sa fie aceasta noua racheta a sa ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •