Page 128 of 129 FirstFirst ... 2878118126127128129 LastLast
Results 2,668 to 2,688 of 2694

Thread: Ce carte cititi in acest moment ?

  1. #2668
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    In sf am mai poposit si pe aici , cu toate ca in ultima vreme nu prea mai am timp de citit, tot am ramas restanta cu cateva carti:

    Casa de la Riverton de kate Morton-mai mult decat celelate carti ale autoarei ,aceasta se axeaza pe starile, emotiile si actiunile personajelor ce au dus la evenimentele ce au dus la moartea poetului Robie Hunter ,dar si la despartirea iremediabila a surorilor Hannah si Emmeline , intamplari narate peste ani de Grace,martora la acele evenimente
    K. M. realizeaza si o fresca a nebunilor ani '20 , ani plini de stralucire dar si decadenta,in stilul noir al inceputurilor cinematografiei
    Luminile din septembrie de Carlos Luis Zafon-o carte mai de la inceputuri ,dar ce poarta pecetea stilului inconfundabil a lui Zafon, plina de mister, secrete, o doza considerabila de suspans, ce are si un puternic mesaj moralizator: intotdeauna puterea, indiferent de ce fel ar fi, are un pret, si tb sa cantarim f atent daca suntem dispusi sau nu sa-l platim
    Privind soarele in fata de Irvin D. Yalom-o carte, inspirata din cazurile avute de-a lungul carierei de psihoterapeut , ce are ca subiect centrel moartea, cum sa o accepti si sa te confrunti cu ea, dar si cu neimplinirile, regretele si incertitudinile propriei vieti
    Pofta de ciocolata de Care Santos -dupa cum insasi titlul spune,in roman este vorba despre ciocolata, autoarea ne poarta in universul fascinant al producatorilor de ciocolata, ne spune povestea a trei femei puternice si fascinante din trei epoci diferite , dar din aceeasi Barcelona,plina de farmec si mister O carte plina de gust, arome si savoarea , ce tb "savurata" ,neaparat ,cu o ciocolata buna langa
    Cartea oglinzilor de Eugen Chirovici-inca o data se adevereste proverbul " la pomul laudat sa nu te duci cu sacul" ,o carte f bine cotata pe piata dar si de catre critica de specialitate , dar care mie mi s-a parut extrem de slaba , pt un roman politist ii lipseste intriga, dozarea actiunii si a misterului, dar mai ales stilul narativ o face plictisitoare, chiar fada, as spune, singurul plus il acord personajelor principale , care sunt bine creionate si evidentiate
    Si am spus da ( o poveste de iubire) de Elizabeth Gilbert -continuarea romanului "Mananca, roaga-te , iubeste", ne spune ce s-a intamplat dupa cu Elizabeth si Felipe dupa intalnirea lor proveidentiala din Bali. Nici unul nu mai vrea sa se casatoreasca dar sun obligati de legi si birocratie sa se avante din noi in acest "iures". Cartea este si o domentare despre casatorie, ce inseamna ea ca institutie in diferite epoci si culturi, uneori prea multa divagatie, ceea ce alaturi de stilul autoarei, care nu e unul f alert si slefuit,o face plictisitoare , oricum ramane o carte de "weekend"
    Douazeci de poeme de amor si un cantec de disperare de Pablo Neruda-unul din cele mai cunoscute volume de poezie ale lui Neruda, poeme scrise la tinerete, dar care iesea deja la suprafata imensul talent sau talent Pe langa poeziile traduse sunt pastrate cele din original, ceea ce mai si mai usor de observat jocurile de cuvinte, figurile de stil folosite, imaginile create,elogiul adus iubirii, le recomand oricarui iubitor de poezie !
    In aerul rarefiat de Jon Krakauer-o carte inspirata din experient traita de autor , ce a participat la expeditia de cucerire a Everestului din 1996, cand in urma unei furtuni de zapada dar si ca urmare a mai multor greseli umane,peste 80 de persoane si-au pierdut viata. Romanul poate fi considerat o cronica a celor evenimente, tehnica si bine documentata, explicand si analizand ce a stat la baza acestei imense tragedii, ce din pacate putea fi evitata O recomand doar pt pasionatii genului...
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  2. #2669
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Eu nici anul asta nu am citit prea mult. Mi-am setat dorinta la a citi 20 de carti - de abia sunt la 14 si nu prea au mai rams zile in an
    Am avut o perioada Terry Pratchet anul asta - mi-am propus sa termin seria cu the city watch din Discworld - am reusit sa citessc Jingo ( nu e cea mai reusita din serie), Feet of clay ( care este tare draguta) si Guards!Guards! ( care de asemenea e e simpatica). Si acum m-am apucat de The fifth Elephant.
    Din non-fictiune am mai citit The righteous mind - why good people are devided by politics and religion. Eu o lectura pe care o recomand, pt ca ne ajuta sa intelegem mai bine ca nu avem sanse sa ne intelegem mai bine Glumesc...chiar e faina cartea.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #2670
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Tot nu pot sa ies din Terry Pratchet mood - am citit Night Watch - nu e la fel de faina ca celelalte din seria Night Watch, dar una peste alta e ok. Cum Thud citisem deja mai demult, mai am doar o carte din seria asta si apoi sper sa pot sa trec sa citesc si altceva
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #2671
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    Uram un Craciun fericit cititoarelor noastre, specie majestica pe cale de disparitie!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #2672
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Multumim de urari si confirmam ca am supravietuit pt a citi si in 2018 !
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #2673
    incepator
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Cu mare drag recitesc cartile copilariei, mai ales ca acum am si gemene si parca imi retraiesc copilaria <3

  7. #2674
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    gemene?
    sa va fie sanatoase fetitele si sa va traiasca!

  8. #2675
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    am (re)citit de curand doua romane scurte, diferite ca stil dar cumva similare in esenta prin faptul ca amandoua ataca tema evadarii din rutina, de a redeveni creativ, de a gasi noi satisfactii, de a avea un nou inceput.

    Mr Gwyn de Alessandro Baricco - o carte foarte frumoasa, despre un scriitor de succes care se satura de celebritate si hotaraste sa nu mai scrie.
    Decide sa devina copist, dar intamplarea ii da ideea de a scrie portrete, o idee ciudata pe care incepe sa o asambleze cu minutiozitate si sa o puna in practica.
    Un roman surprinzator, scris si construit cu mult talent, o placere sa-l citesti si chiar sa te regasesti in aceasta scurta introspectie in laboratorul misterios al creatiei, o carte cu accente de "autoportret".
    http://www.humanitas.ro/humanitas-fiction/mr-gwyn

    M-am hotarat sa devin prost de Martin Page - O carte despre incercarea disperata de a iesi dintr-o viata anosta printr-o schimbare radicala, de a trece peste limitarile auto-impuse de analiza mentala exagerata si de multe ori nejustificata a fiecarui pas, o tentativa de a trai fericit.
    Eroul principal este un tanar intelectual, cu job temporar pe bani foarte putini, o viata minimalista dar plina de reguli pseudo-elitiste, cu prieteni "ciudati" ca si el.
    Nemultumit de existenta sa anosta decide sa faca ceva, incearca inclusiv sa se sinucida (mergand la un curs pe tema asta) dar intr-un final decide sa devina prost, respectiv sa renunte la toate regulile auto-impuse, la jobul mizer, la prieteni, la pretentiile intelectualiste.
    Am recitit-o cu aceeasi placere ca si prima data, o carte ce adreseaza o tema serioasa in nota ironica, scrisa de un bun observator al omului cotidian.
    http://www.humanitas.ro/humanitas-fi...-devin-prost-0
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #2676
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Anul asta:
    Comedia Moderna( superba) - John Galsworthy
    Strainul - Albert Camus
    Fata din tren(excelenta) - Paula Hawkins
    Mostenirea Matildei Turpin - Alvaro Pombo
    Rosu si negru -(bunaaa) Stendhal
    Ceasurile - Agatha Christie
    Intamplari pe arhipelag - August Strindberg
    Buna seara, Melanie - Rodica-Ojog Brasoveanu
    Last edited by aLLiin; 14th March 2019 at 22:02.
    MEREU SUPERIORI !!!

  10. #2677
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    b11178b2324a49e6dd125a78fa0e12d4-7968300-700_700.jpg"Padurea Norvegiana - Haruki Murakami". Impresionanta aceasta carte prin dramatismul degajat si subiectul oropus. Tanarul si inteligentul Watanabe are nesansa sa fie inconjurat de oameni cu mari anxietati, este inconjurat de moarte mereu. Si el insusi poate cadea in depresie? Sau se afla deja? De ce atrage ca un magnet oamenii diferiti? Cartea este excelenta, dar are cateva pasaje care i-ar putea deranja pe pudici. De fapt, acele pasaje sunt introduse de Murakami pentru a da o tusa mai pronuntata anumitor scene. Desi, in mod cert a vrut sa si socheze un pic mai ales Japonia anilor 80-90.
    MEREU SUPERIORI !!!

  11. #2678
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am cumparat freo 20 de kile de carte de pe elefant. Placeri usoare - un mistery, un thriller, politiste, psihologice . O sa le demontez bucata cu bucata, pe masura ce le citeste si nevasta-mea. Nota de acasa va fi cu doua puncte mai mare decat pe ols, se stie

    Pacienta tacută, Alex Michaelides. Nr 1 mistery-thriller 2019 pe goodreads, in asta m-am infipt prima data. Mno, e clar ca Alexuțu a vrut sa placa in primul rand publicului american, de asta a respectat cu sfintenie canoanele mistery-urilor clasice din anii 90. Putine personaje, peniță bună, un suspans molcom, bine intretinut pana la final. Care e destul de ingenios, dar nu boom-ul pe care il asteptam de la o carte de top. Cred ca a livrat decent. Well done, 4/5.

    Fata si noaptea, Guillaume Musso. Maestrul Musso isi face de lucru in zona de bastina, Coasta de Azur, si spune o poveste, evident , in linii temporale diferite. Povestea e raspusa, nimic nu pare ca nu a mai fost periat inainte. Pacat de abordarea hipermoderna cu referinte amanuntite ale zonei - inclusiv zona de football, autorul fiind un impatimit al lui OM - adica adversar al Parisului , ceea ce razbate destul de evident. In final, omul nu s-a mai putit opri din povestit, ultimele 50 de pagini sunt lente, inutile si plictisesc. Un roman de linie, nimic special, scump la pret si cam ieftin la continut. 3/5.

    PS. Curaj!

  12. #2679
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Cica s-au vandut multe exemplare din cartea The Plague de Albert Camus, din cauza epidemiei de frica din perioada asta si m-a facut interesat. Cica s-a facut film si e de kkt deoarece cartea e de 743 de ori mai buna.

    Da eu tot nu inteleg de ce s-a cumparat din moment ce eu tocmai am scos-o de pe net, gratis.

    https://antilogicalism.com/wp-conten...the-plague.pdf
    Si-am inceput s-o si citesc, tut-o Stalin! N-am mai citit o carte in cea mai mare parte din cuvinte de 2 decenii! Ma enerveaza c-am sute de capitole de citit din manga: Kenichi The Mightiest Disciple si cam interfereaza cu el.

    PS: Deja am citit aproape 50 de pagini, o treime din carte noaptea asta!
    Last edited by Johnny D; 25th April 2020 at 10:38.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #2680
    incepator
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Pentru iubitorii de carte în general, dar mai ales pentru cei de fictiune, recomand:
    Supravietuirea unei civilizatii. Cercul de foc de Liviu C Tudose

    Liviu C Tudose - Supraviețuirea unei civilizații - Cercul de foc - www.liviutudose.ro .jpg

  14. #2681
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    Oho, multumim! Despre ce e? SF sau doar F?

    Ca sa stiu, s-o recomand si eu altora cand ma intreaba de carti bune, ca eu nu citesc!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #2682
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    The Sandman ->
    https://www.youtube.com/watch?v=_Rn5...TrailersSource

    Am scos-o. Daca nu citesc carti, macar sa le ascult!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #2683
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Analfabet...
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  17. #2684
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Uite cine citeste carti
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #2685
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    Asa ii place lui, sa se laude cu cat de bun este la citit!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #2686
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    sigur este mai bun ca tine care NU citesti (ba te mai si lauzi cu asta parca nu s-ar vedea), stai bland zic


    poseda in (plus la) lexic 1307 cuvinte romansti al caror inteles nu-i un mister ... asta comparativ cu voi cei din ''armata'' adversa


    Ps. Vezi ca incepand din 3 Jan realmente poluezi topicul asta; stai tu colosa pe topice usurele: pe pariuri ca macar acolo poti avea o opinie chiar daca nu esti dintre premiantii domeniului; ori pe snooker
    Last edited by Novac; 11th January 2021 at 13:36.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  20. #2687
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,504
    Reputatie
    0
    Voi poluati, dar degeaba cititi daca n-aveti cerebel sa intelegeti.
    Eu am postat ca ascult o carte, voi ati venit sa postati ca nu va place ce fac eu!
    N-ati contribuit cu absolut nimic on topic, decat cu impresii, si nici alea macar despre carti! Habarnistilor!
    Va plang tiganii de mila ca au mai multa ducere de minte decat voi!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #2688
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    vezi ca iar amesteci cuvintele, poate aducere dar nu prea are legatura cu subiectul in discutie; numai tu stii ce vrei sa zici

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    ... Habarnistilor!
    Va plang tiganii de mila ca au mai multa ducere de minte decat voi!
    https://www.lingq.com/en/learn-roman...ducere-aminte/

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •