Page 12 of 129 FirstFirst ... 210111213142262112 ... LastLast
Results 232 to 252 of 2694

Thread: Ce carte cititi in acest moment ?

  1. #232
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    dar eu de unde sa le iau daca la biblio nu sunt????
    delia, prietenii tai care fac cadouri carti nu vor sa fie prieteni si cu mine?
    dar maine iau salariul si chiar in fata bibliotecii e libraria humanitas, poate imi fac singura un cadou. simt ca merit!!!

    azi m-am apucat sa citesc " gog " de g. papini. e amuzanta deocamdata. o prietena mi-a citit pasajul de la inceput despre literatura clasica si m-a distrat , asa ca m-am hotarat sa vad cum o fi si in continuare.
    Last edited by irinaidu; 16th September 2007 at 19:20.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  2. #233
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Ce nu gasesti la biblio?
    N-as vrea sa ma laud, dar sunt prea entuziasmata: un amic de-al tatalui meu mi-a facut cadou doua cutii de carton pline de carti, iar unele sunt vechi, aparute inainte de 1900. Bine, cele mai multe sunt din BPT sau alte colectii cunoscute, oricum sunt multe pe care mi le doream si nu le aveam, d-aia sunt mega-incantata...

    Irina, eu zic ca meriti un mic cadou... Din cand in cand, un mic cadou nu strica.

  3. #234
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    doar ca nenorocitii nu mi-au dat salariul azi ( cu toate ca data era 15 ), dar sa nu incep sa fac chiar eu off topic!!!!! dar cum mi-l dau, asa cu sete ma duc si-mi fac un cadou
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #235
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Delia View Post
    Ce nu gasesti la biblio?
    N-as vrea sa ma laud, dar sunt prea entuziasmata: un amic de-al tatalui meu mi-a facut cadou doua cutii de carton pline de carti, iar unele sunt vechi, aparute inainte de 1900. Bine, cele mai multe sunt din BPT sau alte colectii cunoscute, oricum sunt multe pe care mi le doream si nu le aveam, d-aia sunt mega-incantata...

    Irina, eu zic ca meriti un mic cadou... Din cand in cand, un mic cadou nu strica.
    Hai mai Delia, ce faci, te ocupi cu literatura la kilogram?

    Irina: vezi sa nu-ti schimbi optiunea in privinta cadoului si sa esuezi intr-o fustita
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  5. #236
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    in caz de fustita, cu toate ca probabilitatea e aproape nula, cu siguranta nu voi esua, voi naviga cu precizie si mandrie spre ea
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #237
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Golanski, calul de dar nu se cauta la dinti. Nu toti suntem snobi ca tine, sa ne cumparam numai carti la moda, de prin librariile trendy. Si oricum, ar trebui sa te preocupe mai mult atacul Stelei, nu ce gen de literatura citesc acum (la kilogram, la kilometru...). Nu de alta, dar nu va vad bine in grupe.

  7. #238
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Mama Delia ce rautacista esti, parca ai fi amicul Balaci
    Uite, am fost si azi la o librarie trendy, o benzinarie OMV si mi-am cumparat "Pielea" lui Malaparte

    Atacul Stelei e pe maini bune, e dirijat de un spirit divin si e protejat de rugaciunile calugarilor de la muntele Athos...
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  8. #239
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Bumbescule, acum inteleg de ce esti om de dreapta...iti permiti achizitionarea de carti noi din librariile trendy, dispui de bani, ca orice burghez care se respecta, ai un statut, in timp ce eu sunt condamnat sa flanez prin anticariate in cautarea unui chilipir.
    In alta dezordine de idei eu tot cu Spengler- Declinul Occidentului ma lupt, insa citesc alternativ O autobiografie filosofica a lui R.G.Collingwood.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  9. #240
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    burghezo-anarhist

    Pai de mai tyler, doar voi strigati "rapid cfr clasa muncitoare e"

    On topic: tocmai m-am apucat de o carte noua, draguta, cu o coperta rosie catifelata, sugestiva, o femeie dezbracata intinsa pe spate(stilizata bineinteles) , Emile Zola: La paradisul femeilor....
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #241
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    anarhist de dreapta deci....
    succes la lectura, sper sa nu te fie o carte dezolanta.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  11. #242
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Mama Delia ce rautacista esti, parca ai fi amicul Balaci
    Uite, am fost si azi la o librarie trendy, o benzinarie OMV si mi-am cumparat "Pielea" lui Malaparte

    Atacul Stelei e pe maini bune, e dirijat de un spirit divin si e protejat de rugaciunile calugarilor de la muntele Athos...

    Golanski, stii foarte bine ca te tachinam doar, nu-mi sta-n fire sa fiu rautacista.
    Si eu mi-am luat Cotidianul cu cartea de care zici, de la un chiosc la fel de trendy ca OMV-ul.

    Offtopic: atacul vostru e excelent, dar lipseste cu desavarsire. Oricum, bafta diseara.

  12. #243
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Stiu ma chere, si mai stiu ca "Qui se tachine s'aime! "

    Mersi pt urare.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  13. #244
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Bumbescule, ai grija sa nu te comporti ca un Golanski.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  14. #245
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Cine, Bumbescu? Niciodata.

  15. #246
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Normal, eu nu ma las driblat ca polonezu' la ultimul meci..
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  16. #247
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Delia View Post
    Cine, Bumbescu? Niciodata.
    Delia, nu l-ai vazut pe Intern, acolo chiar faulteaza ca Bumbescu. E drept ca atunci cand nu mai scrie pe Intern devine un Bumbescu de matase.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  17. #248
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Delia e fata subtire, nu se baga printre primatele alea de pe intern

    Eu faultez totusi elegant si nu ma ocup de mame....
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  18. #249
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,141
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Eu faultez totusi elegant si nu ma ocup de mame....
    Daca spuneai mame, morminte si sodomizari, stiam cine se afla in spatele tau.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  19. #250
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tyler Durden View Post
    Delia, nu l-ai vazut pe Intern, acolo chiar faulteaza ca Bumbescu. E drept ca atunci cand nu mai scrie pe Intern devine un Bumbescu de matase.
    L-am vazut, sunt cu ochii pe el. In afara de intern tre' sa recunoastem ca e un mielusel (fara nicio aluzie la faptul ca-i stelist ).

  20. #251
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    ...ca pe butelie

    ...mielusel, dupa toate turnirurile de pe diverse?
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  21. #252
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Da, ai dreptate, te-ai "desfasurat" si pe diverse, am uitat...
    Oricum, esti iertat, avand in vedere contributia la threadul despre Bukowski.

    [Cred ca am cam abuzat de rabdarea si intelegrea Irinei ].

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •