Page 3 of 129 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 43 to 63 of 2694

Thread: Ce carte cititi in acest moment ?

  1. #43
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Am terminat Enciclopedia de Istorie,iar acum m-am apucat sa recitesc Ultima noapte de dragoste,intaia noapte de razboi de Camil Petrescu.
    Zbor pana la stele.

  2. #44
    AquilaCrysaetos Vorpal's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Giurgiu/Iasi, ROMANIA
    Posts
    643
    Reputatie
    1
    Gustav Meyrink - Ingerul de la fereastra dinspre Apus;
    O citesc cu placere a doua oara pentru ca acest scriitor austriac este genial. Va urma Golem (un alt roman de referinta) si Fata verde...
    Bogdan VLADU (Vorpal)

  3. #45
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    Jose Saramago - Evanghelia dupa Isus Cristos
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  4. #46
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Saint-Exupery-Citadela

  5. #47
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    noir desir, dupa ce termini cartea de citit zi-mi si mie ce parere ti-a facut, ca eu am vazut-o la biblioteca si am stat in dubii daca sa o citesc sau nu.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #48
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Am citit si eu Evanghelia...,mie unul personal nu mi-a facut o impresie grozava,insa eu stiu...de gustibus...
    Mie unul mi s-a parut un subiect deja batatorit anterior de altii(vezi mai ales Kazantzakis)

  7. #49
    sport legend noir_desir's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Iași/Мoscova
    Posts
    3,603
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    noir desir, dupa ce termini cartea de citit zi-mi si mie ce parere ti-a facut, ca eu am vazut-o la biblioteca si am stat in dubii daca sa o citesc sau nu.
    sunt carti mai bune, sunt carti mai slabe... pe o scara de la 1 la 10, i-as da un 7, hai 8. Ideea de evanghelie eretica e faina, numai ca stilul nu exceleaza prin aproape nimic.
    [COLOR="Blue"][B]FORZA POLI[/B][/COLOR] / [COLOR="Black"][B]FORZA[/B][/COLOR][COLOR="Red"] [B]MILAN[/B][/COLOR] / [COLOR="Navy"][B]ALLEZ[/B][/COLOR] [COLOR="Red"][B]PSG[/B][/COLOR] / [COLOR="Blue"][B]HAJRA MTK[/B]/[/COLOR][COLOR="DarkGreen"][B]ЛОКОМОТИВ МОСКВА[/B][/COLOR]

  8. #50
    dazed&confused praf_de_stele's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    15,970
    Reputatie
    1
    "O calatorie spre centrul Pamantului" de Jules Verne. e f buna.
    [B][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]I don't believe in God, I believe in Roger Federer[/I][/SIZE][/COLOR][/B]

  9. #51
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    m-am apucat sa citesc " galapagos " de kurt vonnegut. pe mine pana acum si am citit mai mult de 1/2 nu prea m-a impresionat. are un stil de a reveni din nou si din nou de lucrurile pe care le spune. ideea cartii in schimb e f traznita!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #52
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Am inceput aseara Norman Manea-Intoarcerea huliganului,ca tot e celebra acuma...pare interesanta,deocamdata am aflat niste lucruri interesante despre Culianu si asasinatul lui...plus inceputul e superb.Ramane de vazut in contrinuare

  11. #53
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Am inceput aseara Norman Manea-Intoarcerea huliganului,ca tot e celebra acuma...pare interesanta,deocamdata am aflat niste lucruri interesante despre Culianu si asasinatul lui...plus inceputul e superb.Ramane de vazut in contrinuare

    http://onlinesport.ro/forum/showthre...04#post1205804

    Ce inseamna sa ai o memorie buna
    Am tinut minte ca pelicanul asta de mai sus s-a laudat mai de mult ca a citit "Intoarcerea Huliganului" si i-am gasit si postul respectiv....din 4 aprilie

    Balaci, sincer, te faci de ras din ce in ca mai tare, ia o pauza, schimba-ti numale, ti-o spun pt binele tau.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  12. #54
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Ce perspicace esti Bumbescule
    Da mai,in seara aia am supralicitat cu tine de la faza cu Nae Ionescu,am si recunoscut asta...
    Oricum,cand am zis ca ai facut o obsesie pentru mine,nu am fost departe de adevar.vad ca ma urmaresti pretutindeni si memorezi si cele mai mici detalii din postarile mele de acuma o luna si mai mult...ar trebui sa ma simt flatat

  13. #55
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Ai recunoscut cu cartile lui Nae Ionescu nu cu asta....m-am lamurit cu tine....esti genul " de luat in seama max 5 % din ce debiteaza", sper totusi sa fie doar teribilism si nu vreo boala ceva.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  14. #56
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    balaci te-ai facut de cacao
    eu recunosc,citesc cartea de bucate,vreau sa prepar ceva misto pt azi
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  15. #57
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Asta e,cand ma mananca pe mine in ... sa spun ce citesc la ora actuala...

  16. #58
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    apuca-te de gatit balaci si lasa prostiile
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  17. 4th May 2007, 15:55
    Reason
    nu are nici o legatura cu threadul.

  18. #59
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Adriana Babeti - Dandysmul. O istorie.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  19. #60
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    baietii, sper ca v-ati linistit intre timp si nu va mai certati!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #61
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Gata,ne-am linistit,s-a lasat si cu ban pentru unii

  21. #62
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Gata,ne-am linistit,s-a lasat si cu ban pentru unii
    Balaci, nu trebuie sa-i plangi de mila lui Bumbescu . Referitor la ,,faza " de azi, intr-adevar e blamabil ce-ai facut, insa mi se pare ca Bumbescu este mult prea radical cu tine. Eu oricum am o parere buna despre amandoi ( in conditiile in care nu-s deloc o fiinta indulgenta).
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  22. #63
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    pai atunci gata cu off topicul!!! sorry ca s-a lasat cu ban!!!!
    fiti draguti si ziceti ceva despre carti ( ca eu oricum nu stiu daca le-ati citi acum sau anul trecut ).
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •