Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 169 to 179 of 179

Thread: Liga masculină de handbal LNH - Franța

  1. #169
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    O punem pentru partea de final

    Un oltean - aproape teleportat de la USDK Dunkerque la Uztel:
    Portarul de handbal Sorin Toacsen lasa urbea unde au debarcat americanii, pentru Ploiesti

    Vineri, 19 Mai 2006

    Are 37 de ani, pe care i-a implinit pe 27 februarie 2006. Este inalt de 1,98 metri si cantareste 100 kg. Nu, nu este baschetbalist, ci handbalist. Fost aparator al buturilor echipei nationale a Romaniei, ale carei culori le-a aparat de 250 de ori, ultima oara in 1998, Sorin Gabriel Toacsen (foto) este un oltean get-beget, nascut la Drobeta-Turnu Severin. In bogata si prodigioasa lui cariera, Toacsen a fost legitimat la patru cluburi: unul din Romania, Universitatea Craiova, si trei - din Franta, mai precis USAM Nimes, HB Montpellier si USDK Dunkerque. Cu cel dintai a castigat doua titluri nationale, dupa '89, si o Cupa a Romaniei, iar cu al treilea a fost de patru ori campion al Frantei si a mai cucerit doua Cupe si o Supercupa ale acestei tari. A fost declarat cel mai bun portar al campionatului din Hexagon, in sezonul 2003-2004 (procentaj de 46,2%, la numarul de mingi parate) si, chiar, cel mai bun jucator al formatiei sale, la capatul aceluiasi sezon. Toacsen face parte dintr-o generatie de exceptie, dintre care mai amintim pe fostii internationali Robert Licu, Constantin Raduta, Marius Timofte sau Constantin Neagu. "Tox", cum ii spun "cocosii", este casatorit cu Delia si au, impreuna, doua fetite - Monica si Georgiana, prima parand sa-i calce pe urme, fiind atrasa, deja, sa apere poarta de handbal !
    Ei bine, cu o etapa inainte de final, pe locul al V-lea al ierarhiei primei ligi franceze, cu actuala sa echipa, USDK Dunkerque, urbe unde au debarcat soldatii americani, in al II-lea Razboi Mondial, Sorin Gabriel Toacsen este la un pas de a bate palma pentru un transfer la echipa Uztel Ploiesti. Fapt care a fost confirmat de catre antrenorul secund Ionel Ene. "Suntem aproape de un acord cu Toacsen, mai fiind de stabilit doar unele mici detalii, insa eu spun ca, in proportie de 90%, este al nostru, urmand sa semneze un contract intins pe doi ani" - ne-a declarat Ene. Este vorba exact de numarul de ani pe care Toacsen i-a indicat, intr-un recent interviu acordat OnlineSport Forum, drept durata maxima, la un nivel optim, de prezenta a sa pe terenul de joc !

    (un ziar din Ploiesti)

    Ca sa vezi de unde isi iau stirile )
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  2. #170
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    targu-jiu
    Posts
    71
    Reputatie
    1
    Sport Total: Ce inseamna pentru Sorin Toacsen revenirea in Romania dupa mai bine de zece ani?

    Sorin Toacsen: In primul rind, multe necunoscute. Aici ma refer la sport, oameni, mentalitati si asa mai departe. Una peste alta, personal, consider prezenta mea in lotul Uztel drept un nou inceput.

    Ploiestiul a fost prima oferta?

    Nu, initial imi dadusem acordul de principiu pentru Tirgu Jiu. Ce-i drept, le-am spus celor de-acolo ca, in cazul in care imi voi gasi o alta echipa care sa fie mai aproape de Bucuresti, voi opta pentru aceasta varianta. Motivul il constituie fetele mele, care trebuie sa urmeze un liceu cu profil de limba franceza. Si cum acesta este la Ambasada Frantei din Romania, iata-ma la Ploiesti.

    A cintarit mult faptul ca prietenul tau, Eliodor Voica, antreneaza la Uztel?

    Sincer, da. Noi ne cunoastem de mult, am vazut ca are un proiect ambitios pentru viitorul sezon si am semnat pentru doi ani cu Uztel..

    A existat si varianta raminerii tale definitive acolo?

    Da, insa am considerat ca-i mai bine sa ma intorc acasa. Determinant a fost viitorul celor doua fete ale mele. Daca mai ramineam un an sau doi, trebuia sa ma stabilesc definitiv acolo, asa ca am preferat sa revin aici.

  3. #171
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Monyko, ce parere ai de Toacsen?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  4. #172
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    targu-jiu
    Posts
    71
    Reputatie
    1
    Pai am o parere ft buna despre el...nu degeaba a castigat atatea premii

    Pacat k nu a semnat pt Targu-jiu,aveam si noi ceva mai interesant pe aici...dar ma bucur k a revenit in tara...

  5. #173
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Aha.... Poate ne spui cateva premii macar, ce ti se pare semnificativ in evolutia lui, sa completam aici tabloul unui mare sportiv. Merita, nu crezi?

    Si mai spune-ne si de transferurile facute de Lignitul, ca nu prea are cine sa ne povesteasca asa ceva pe OLS Din pacate
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #174
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    targu-jiu
    Posts
    71
    Reputatie
    1
    ...pai ai spus u cam totul despre Toacsen...

    Cei mai buni jucători ai echipei din Târgu Jiu vor să plece!

    Energia Pandurii cere suspendarea pentru Mazilu şi Filip

    Performanţa reuşită de echipa locală de handbal Energia Pandurii, respectiv calificarea în premieră într-o cupă europeană, nu pare să îi impresioneze prea mult pe cei mai buni dintre jucători. Ionuţ Mazilu a semnat zilele trecute cu clubul Dinamo, iar Marian Filip se află în tratative cu acelaşi club, după ce a depus o cerere de transfer la Universitatea Reşiţa, cu care însă nu s-a înţeles la contract. Cei doi sunt componenţi ai echipei naţionale şi au fost jucători de bază la Energia Pandurii în sezonul precedent, plecarea lor însemnând o mare pierdere pentru echipă.

    Conducerea clubului Energia Pandurii s-a întrunit joi seara pentru a discuta problema celor doi jucători care vor să părăsească echipa. Preşedintele Gore Popescu spune că Filip şi Mazilu ar trebui să fie suspendaţi pentru că nu aveau acordul clubului pentru transfer şi nici nu se aflau la final de contract. Indiferent de ce vor face cei doi handbalişti, preşedintele spune că va cere suspendarea lor pentru modul în care au procedat. Sceptic în privinţa soluţionării pozitive a situaţiei celor doi jucători, Gore Popescu a explicat şi care sunt cauzele pentru care se ajunge la astfel de situaţii. Cei doi handbalişti au fost declaraţi netransferabili la FRH de către conducerea clubului şi sunt aşteptaţi luni la reunirea echipei.

    Reporter: Este adevărat că Ionuţ Mazilu a semnat deja cu Dinamo?

    Gore Popescu: Da, se pare că Mazilu a semnat cu Dinamo, după ce se scrie prin presă. Pe noi nu ne-a anunţat asupra intenţiilor sale. El nu avea voie să facă acest lucru pentru că este sub contract cu Energia Pandurii, dar în România se poate orice. În mod normal acum ar trebui să fie suspendat pentru că se afla încă sub contract cu noi. Am făcut deja o adresă către federaţie, în care am propus să se analizeze situaţia aceasta şi să se ia măsurile regulamentare.

    Rep.: Dar în contractul pe care îl avea cu Energia avea o clauză care îi permitea să plece?

    G.P.: Cu noi avea contract până în 2009, aşa că nu înţeleg de ce a semnat cu altă echipă. Există în contractul lui o clauză de reziliere, dar trebuie acordul ambelor părţi pentru a intra în vigoare. Dar jucătorii noştri aşa consideră, că pot plăti bani respectivi şi sunt liberi să plece şi gândesc greşit. Pentru că regulamentele nu le permit asta.

    Rep.: Cei de la Dinamo spun că vor mai lua un jucător de la Târgu Jiu…

    G.P.: Musteaţă poate să plece, pentru că el oricum fusese împrumutat la noi de la Dinamo.

    Rep.: În cazul lui Marian Filip este aceeaşi situaţie ca şi la Mazilu?

    G.P.: Filip a depus o cerere de transfer pentru Universitatea Reşiţa, atât la sediul clubului nostru, cât şi la FRH. Dar între timp am înţeles că a sunat să o retragă şi se pare că se va întoarce.

    Rep.: Şi nu se pot lua nici un fel de măsuri împotriva jucătorilor care procedează în acest fel?

    G.P.: Clubul a făcut deja adrese către Federaţia Română de Handbal. Noi am propus suspendarea celor doi jucători din competiţii până la rezolvarea situaţiei lor la club. Dar eu sunt sceptic în privinţa rezolvării pozitive a situaţiei. Găsesc cei de la federaţie un mod să rezolve favorabil acestora.

    Rep.: Dar de credeţi că procedează în acest mod tocmai aceşti jucători consideraţi cei mai buni din lot? Sunt nemulţumiţi de ceva anume la această echipă?

    G.P.: Nu cred că sunt nemulţumiţi, dar în România se găseşte mereu cineva, un alt club, care să le ofere mai mult decât primesc aici la Energia Pandurii. Şi cum ei sunt mercenari, merg acolo unde li se oferă mai mult. Dacă Dinamo i-a propus lui Mazilu 1.500 de euro, eu nu am cum să îi dau atât şi nu pot să îl ţin aici nici cu forţa. La fel cum nici pe Filip nu îi pot opri dacă nu mai vrea să joace aici.

    Rep.: Ce veţi face concret în cazul celor doi, le veţi căuta înlocuitori?

    G.P.: În nici un caz nu vom ceda uşor. I-am declarat la FRH jucători netransferabili şi aşteptăm să vedem ce măsuri se vor lua. Dar găsesc cei de la federaţie tot felul de chichiţe din regulament ca să câştige tot jucătorul. Oricum, nu stă echipa aceasta nici în Filip şi nici în Mazilu, le vom căuta înlocuitori. Dar ar trebui măcar să fie suspendaţi ca să se înveţe minte şi ei şi alţii care vor să procedeze la fel. Nu cred însă că va fi aşa, pentru că la noi în România e posibil orice!

    Mazilu şi Filip vor la Dinamo

    Handbaliştii Ionuţ Mazilu şi Marian Filip sunt la un pas de a se despărţi de echipa de handbal Energia Pandurii. Cei mai buni jucători din lotul lui Liviu Andrieş au oferte de la Dinamo şi Universitatea Reşiţa. Presa centrală a dat publicităţii ştirea că Mazilu a semnat deja cu Dinamo, formaţie la care ar urma să se întoarcă şi Musteaţă, jucător care fusese împrumutat doar pe un an la Energia Pandurii. Marian Filip a avut o ofertă de la Universitatea Reşiţa, depunând deja o cerere de transfer pentru echipa lui Omer Aihan la sediul clubului, dar şi la federaţia de handbal. Între timp acesta s-a răzgândit şi a solicitat retragerea cererii, ieri declarând că ar dori să semneze cu Dinamo. Filip spune că are motive personale pentru care vrea să se despartă de Energia Pandurii, dar că şi oferta făcută de celelalte formaţii este tentantă.

    Slobodan Neskov a semnat cu Energia Pandurii

    Campania de achiziţii a clubului Energia Pandurii a debutat ieri, când a fost pus la punct primul transfer pentru noul sezon. Este vorba de sârbul Slobodan Neskov de la Metaloplastica Sabac, jucător care evoluează ca extremă dreapta şi are doar 23 de ani. Conducerea clubului a anunţat că la începutul săptămânii viitoare vor mai veni încă patru jucători care vor semna cu Energia Pandurii, Preda şi Truică din campionatul intern, precum şi Costea şi Muraru care au evoluat ultima dată în campionatul Franţei.

    Gorjenii de la Energia Pandurii vor evolua din toamnă în premieră în cupele europene, fapt ce a pus conducerea clubului la muncă mai devreme în această vară. Chiar dacă echipa e în vacanţă, la sediul clubului Energia Pandurii au loc şedinţe, se discută eventualele transferuri ce vor fi perfectate, se stabileşte programul de pregătire al echipei şi se pun la punct ultimele detalii pentru echipamentul pe care îl vor purta din toamnă jucătorii.

    Slobodan a semnat pe doi ani cu Energia

    Primul jucător venit deja ieri să semneze contractul cu clubul din Târgu Jiu este un handbalist sârb. Însoţit de impresarul său, extrema dreaptă Slobodan Neskov s-a înţeles deja cu preşedintele Gore Popescu şi a semnat aseară un contract pe doi ani cu echipa din Târgu Jiu. Jucătorul are 23 de ani şi a evoluat ultima dată la echipa iugoslavă Metaloplastica Sabac, formaţie care are în palmares două titluri de campioană. Cotată ca fiind o echipă cu o bună pepinieră de juniori, Metaloplastica a transferat în ultima perioadă mai mulţi handbalişti de valoare la cluburi din România, de acolo fiind transferaţi la campioana HCM Constanţa şi jucătorii Milutin Dragicevici şi Miodrag Kazic.

    Preşedintele secţiei de handbal Gore Popescu spune că este mai avantajos în acest moment să transfere jucători din afara ţării şi mai ales sârbi, pentru că sunt mult mai ieftini decât cei din ţară: „Jucătorii de valoare de la noi sunt puţini şi se bat pe ei câte trei sau patru echipe. De obicei preţurile lor nici nu reflectă valoarea pe care o au, fiind crescute artificial. De aceea ne-am orientat şi noi către sârbii care au demonstrat că au valoare şi care sunt mult mai ieftini decât ce găsim în ţară”.

    A fost atras de valoarea jucătorilor şi de Cupa EHF

    Născut la Alibunar, o localitate situată lângă oraşul Pancevo, la doar 30 km de graniţa cu România, Slobodan Neckov spune că a jucat handbal de la 12-13 ani. Primul său antrenor avea şi acesta legături cu România, Nicola Bocşan fiind pe vremuri elevul antrenorului Ghermănescu, coleg de generaţie cu Omer Aihan şi alţi mari handbalişti. Din păcate, Slobodan nu cunoaşte limba română, dar spune că vrea să o înveţe aşa cum a învăţat germana şi engleza pe care le vorbeşte perfect. La fosta echipă, Metaloplastica, se află de doi ani, înaintea acesteia evoluând tot la o echipă de primă ligă din Macedonia. Handbalistul spune că a fost atras de oferta echipei româneşti pentru că „va participa anul acesta în EHF Cup şi pentru că e una din cele mai bune echipe din România”.

    Locul patru pe care a încheiat în clasament echipa din Târgu Jiu a fost un argument convingător pentru Slobodan. „Cred că viitorul acestei echipe va fi unul strălucitor şi cred că se va putea lupta la titlu în următorul sezon”, crede handbalistul sârb care nu cunoaşte jucătorii de la Energia Pandurii, dar a cules deja informaţii despre ei: „N-am reuşit să mă întâlnesc cu jucătorii de când am venit aici, pentru că sunt în vacanţă, dar m-am interesat despre ei. Dar dacă eu nu îi ştiu nu înseamnă că nu sunt jucători de valoare. Ştiu de exemplu că Gore Albici a fost un mare portar al României şi este foarte experimentat. Ştiu că Filip a fost golgeter al României şi al echipei, ceea ce nu e puţin lucru şi consider că este un jucător de valoare”.

    Neskov, Preda şi Truică au semnat cu Energia Pandurii

    Reuniţi ieri la primul antrenament al noului sezon, handbaliştii de la Energia Pandurii vor rămâne la Târgu Jiu doar o săptămână. Aceştia vor pleca pe litoral pentru primul cantonament pe data de 3 iulie (zece zile), iar după aceea va urma un cantonament la munte. Din data de 14 iulie, echipa va urca la Rânca (nouă zile) după care handbaliştii vor reveni şi vor începe pregătirea de sală, cel mai probabil la Sala de la LPS. După aceea se va căuta perfectarea unor jocuri de verificare şi a unor turnee de pregătire, dar numai în deplasare. „Toată pregătirea se face pe terenuri străine, având în vedere faptul că sala de la Târgu Jiu va intra în renovare. Prin grija organizatorilor de competiţii Florin Guşatu şi Mircea Paşec se va încerca perfectarea unor jocuri la jumătatea distanţei dintre oraşe, eventual la Ploieşti sau Severin, unde să fie chemate echipe puternice precum cea din Medgidia sau Timişoara”, a precizat preşedintele secţiei de handbal Gore Popescu. Primul turneu al verii a fost perfectat deja la Timişoara, pe lângă Energia Pandurii şi Poli urmând să participe şi două echipe din străinătate.

    Handbaliştii de la Energia Pandurii şi-au reluat de ieri antrenamentele. Mai numeroşi la primul antrenament decât „echipa de handbal” a lui Nae Ungureanu, handbaliştii au jucat chiar fotbal pe teren mare, antrenorul Liviu Andrieş având la pregătire suficienţi jucători cât să facă două echipe de fotbal. Noutăţile prezente la reunire au fost sârbul Slobodan Neskov de la Metaloplastica Sabac, Cristian Preda de la Steaua şi Marian Truică de la FC Caracal. Prezent la teren a fost şi portarul Muraru revenit din Franţa, dar numai pentru o discuţie cu conducerea clubului, în zilele următoare fiind aşteptat să sosească şi Costea care a evoluat tot în Franţa. Preşedintele Gore Popescu a precizat că lotul va fi complet abia când echipa va urca la Rânca şi speră că până atunci să se rezolve toate problemele de lot: „Se aşteaptă reunirea la pregătire a tuturor jucătorilor, care vor veni cel mai probabil în pregătirea de la munte, pentru că atunci şi cei care vin din Franţa trebuie să îşi cam încheie socotelile pe la ei pe acolo. Rămâne de văzut şi cum vom lămuri problema cu cei doi jucători care vor să plece. Dar eu vreau să plecăm la drum în pregătire cu un lot complet, adică tot ce am avut plus cei cinci jucători nou veniţi şi după aceea, pe parcursul celor trei luni de pregătire, se mai pot face un transfer sau două ca să îmbunătăţim lotul”.

    Preşedintele nu exclude posibilitatea să îl convingă pe Mazilu să nu mai plece de la Târgu Jiu, având în această dispută toate argumentele legale de partea sa: „Ionuţ Mazilu a venit la reunire şi am discutat cu el iar în scurt timp ne va da un răspuns. Nu contează că a semnat cu Dinamo, pentru că el este jucătorul nostru până se parafează documentele, dacă se vor parafa. Pentru că, conform regulamentelor în vigoare, nu are cum să plece fără acordul clubului. Nu e vorba de nici o clauză de reziliere iar legea spune foarte clar că Mazilu nu poate pleca decât cu acordul clubului posesor al jucătorului. În nici un caz aşa cum vrea el, pentru că aşa ar însemna ca, lună de lună, să se facă prin ligă transferuri că vrea un jucător la nu ştiu ce echipă la care a găsit un contract mai bun. La noi e ca la nimeni pentru că o dată contractul e lege şi federaţia nu se bagă, dar altă dată, nu mai e lege şi regulamentele federaţiei sunt încălcate în funcţie de cum sunt interesele unor cluburi. Trebuie să spunem şi asta, că aşa e. În Franţa de exemplu, dacă se întâmplă un caz precum al lui Mazilu, federaţia franceză se autosesisează şi îl suspendă pe jucător fără a mai întreba clubul. La noi până nu se va face o ligă profesionistă ca la fotbal nu se vor clarifica aceste probleme. Federaţia ar trebui să îşi vadă doar de echipele naţionale şi preşedinţii de cluburi să îşi vadă de campionat şi competiţii.” În ceea ce priveşte despărţirea de Marian Filip, Gore Popescu este optimist şi crede că acesta nu va pleca de la Energia decât în afara ţării: „Filip vine la Târgu Jiu, dar a sunat şi a spus că are ceva probleme. O să avem o discuţie şi cu el pe această temă a plecării. Dar Filip nu are deocamdată nici un angajament semnat în ţară pentru că el ar vrea să plece tot afară. A făcut doar o cerere de transfer la Reşiţa, pe care a retras-o ulterior. Eu sper ca nici Mazilu şi nici Filip să nu plece şi să îşi ducă angajamentele până la capăt, pentru că avem nevoie de ei. Ar fi absurd să spunem că nu avem nevoie de Filip care e golgeter sau de Ionuţ Mazilu care joacă pe un post pe care s-a integrat foarte bine. Ce ar însemna acum pentru antrenor să îi mai aduc alţi jucători? Are deja cinci noi, dacă mai aduc doi face şapte şi, practic, face o echipă nouă. Ar fi foarte greu pentru el. Oricum îi va fi greu şi acum trebuie să îşi arate valoarea pentru că trebuie ca jucătorii noi să se integreze în echipă.”

    Se mai caută încă un sârb

    După transferul sârbului Slobodan Neskov de la Metaloplastica Sabac, conducerea de la Energia Pandurii a demarat negocierile cu un alt jucător sârb, coleg cu primul în sezonul precedent: „Suntem în discuţii şi pentru un inter dreapta tot de la Metaloplastica Sabac. E un jucător bun care a dat probe de joc în Grecia şi le-a şi luat dar e prieten bun cu Slobodan şi au jucat împreună mai mult timp. Normal că aici s-ar integra mult mai uşor dacă ar fi şi interul şi extrema de la aceeaşi echipă”, a precizat preşedintele Gore Popescu.

    În ceea ce priveşte limba în care să se înţeleagă sârbii cu antrenorul, preşedintele nu îşi face probleme: „Ei ştiu engleză foarte bine şi Liviu vorbeşte engleză, deci se vor înţelege. Slobodan e chiar din apropierea graniţei cu România şi la el în familie se vorbeşte româna, mama lui chiar vorbind chiar foarte bine. El înţelege ce se spune dar nu poate vorbi română. Dar probabil va învăţa foarte repede pentru că este un jucător serios.”

    Nu s-a încheiat renegocierea contractului cu Clenciu

    Deşi anunţaseră iniţial că nu mai sunt probleme cu jucătorii aflaţi în lot, cu excepţia celor doi care vor să plece, ieri conducerea clubului Energia Pandurii a recunoscut că nici Clenciu nu a semnat prelungirea contractului. Preşedintele Gore Popescu consideră că jucătorul cere prea mulţi bani în acest moment: „Cu Clenciu avem ceva probleme de negociere a contractului, pentru că el susţine că vrea salariu mai mare dintr-o dată. Eu i-am propus să şi joace şi să demonstreze iar după aceea să renegociem contractul. Pentru că nu vreau să mai facem greşeli şi să mărim contractele fără motiv. Le vom da prilejul să joace bine şi să câştige bine. În momentul în care vor trece de o fază a cupelor europene vor putea demonstra că sunt jucători într-adevăr. Până atunci, degeaba joacă ei cu Iaşi sau Suceava foarte bine şi când vine Dinamo sau o echipă mai puternică, se ascund toţi unul după altul.”

    srry...numai atat am gasit...si pozele sunt prea mici...

  7. #175
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Bun.... so, o mica recapitulare, ca sa revenim ontopic:

    Dunkerque:
    Toacsen vine "acasa", la Ploiesti pt 2 ani.

    Créteil:
    Piriianu si-a mai prelungit contractul cu inca un an, adica pana in 2008
    Petrea chiar s-a hotarat sa se duca la Pontault-Combault

    si ne interesam indeaprape de anul asta si de Chambéry:
    C. Stamate, vine de la St Cyr.



    deja de liga a doua nu mai am vreme, dar daca tot l-am tot pomenit pana acum....
    Villefranche:
    Tucanu - dat in continuare ca posibila plecare
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  8. #176
    junior
    Join Date
    May 2006
    Location
    targu-jiu
    Posts
    71
    Reputatie
    1
    Ionut Georgescu:
    Vreau sa demonstrez, in Spania, ca handbalul romanesc are jucatori de valoare

    - Uztel se desparte de unul dintre cei mai valorosi jucatori, sau Ionut Georgescu - de gruparea ploiesteana ?
    - Mai intai, as dori sa fac precizarea ca nu ma consider cel mai valoros handbalist. Alegerea de a juca in alt campionat a fost insa a mea. Initial, am vrut sa plec in pauza competitionala. Conducerea tehnico-administrativa m-a sfatuit sa astept si returul, dupa care mi-a promis ca-mi va da drumul.
    - Fostul tehnician, Valentin Samungi, spunea despre tine ca esti pe cale de a deveni cel mai valoros jucator din lume pe postul de extrema...
    - A exagerat si el putin.
    - Exagereaza si tehnicianul Eliodor Voica, care afirma ca esti de neinlocuit ?
    - Sunt magulit de aceste afirmatii, dar eu consider ca aceasta echipa se va echilibra valoric. Au plecat Dimache, eu, portarul Macri. In schimb, vin altii. Un Sorin Toacsen reprezinta o achizitie foarte buna. Apoi, din cate am inteles, urmeaza sa vina din campionatul portughez Sebastian Bota.
    - Ai emotii, atata vreme cat vei evolua pentru prima data in strainatate ?
    - Da, am. Pe de alta parte insa, vreau sa demonstrez la noua mea echipa, Bidasoa, ca noi, romanii, avem valoare. Reprezentativa nationala a ratat doua calificari consecutive. Personal, cred ca nesansa a facut sa nu invingem Norvegia, in ultimul meci de baraj. Ei bine, vreau ca acolo, in Spania, sa ma intrebe lumea " Cum de-ati ratat voi calificarea ?". Asta in ideea de a face o propaganda cat mai buna handbalului romanesc. Spuneam ca am emotii, dar nu duc lipsa de ambitie. Cu Bidasoa am semnat un contract pe doi ani, cu posibilitate de prelungire inca unul. Iertata-mi fie acum lipsa de modestie, dar vreau sa ajung la o echipa si mai titrata.
    - Uztel nu a prins anul acesta cupele europene. Echipa la care vei juca face figuratie in campionat ?
    - Nu, va juca din toamna in Cupa EHF. Ce mi se pare interesant este ideea de a intalni Steaua, si ea calificata in aceasta cupa.
    - Nu era mai palpitant daca juca cu Uztel ?
    - Sigur, noi nu am prins in acest an vreo cupa, dar, ma simt nevoit sa reafirm ca lotul are valoare. In plus, tehnicianul Voica, daca va fi lasat sa lucreze dupa metodele lui, va face treaba buna, astfel incat nu se va mai spune ca se simte lipsa lui Georgescu din lot.
    - Ce inseamna "daca va fi lasat sa lucreze dupa metodele lui", in cazul lui Voica ?
    - El a venit cu o conceptie noua, cu experienta acumulata la reprezentativa nationala si la echipele din strainatate. Acum, il are ca elev pe Toacsen, care i-a fost coleg in lotul tricolor. Ii trebuie liniste la echipa, asta vreau sa spun. Si, eventual sustinere, daca acest nou inceput pentru Uztel va fi mai ezitant.

  9. #177
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Clasamentul sezonului 2008-2009 - 3 etape până la final :

    1. Montpellier HB 23 m 44 p
    2. Chambery HB 23 m 37 p
    3. Tremblay En France 23 m 35 p
    4. Dunkerque HB 23 m 25 p
    5. US Ivry Handball 23 m 25 p
    6. Saint Raphael Var 23 m 23 p
    7. US Créteil Handball 23 m 22 p
    8. Istres Ouest Provence 23 m 21 p
    9. Toulouse UH 23 m 18 p
    10. USAM Nimes 23 m 17 p
    11. Aurillac Handball 23 m 17 p
    12. HBC Nantes 23 m 17 p
    13. Paris Handball 23 m 16 p
    14. Sélestat SC 23 m 5 p
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  10. #178
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Clasamentul la varf in Franta dupa 15 etape:

    1 Chambery Savoie - 30 p
    2 Montpellier - 28 p
    3 Dunkerque - 24 p
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  11. #179
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    ,,Titi” Omeyer se reîntoarce la Montpellier din 2013!
    Karabatic rămâne și el până în 2016 la aceeași echipă


    Cel mai bun jucător de handbal în 2010 se reîntoarce începând din sezonul viitor în Hexagon asta după ce a evoluat 6 sezoane la THW Kiel, formație alături de care a câștigat de două ori Liga Campionilor (2007, 2010).

    Clubul francez pare să devină o forță în sezonul 2013-2014 asta după ce Vid Kavticnik, Michael Guigou și Issam Taj si-au prelungit angajamentele cu campioana Franței.

    Nicola Karabatic va fi si el jucătorul lui Montpellier până la retragerea din handbal, în 2016, asta după ce a semnat prelungirea contractului.

    Omeyer a mai evoluat la campioana Franței in perioada 2002-2006 castigand tot ceea ce se putea castiga cu Montpellier, 5 titluri nationale, 5 cupe si in 2003 EHF Champions League, o premiera absoluta pentru handbalul francez.

    handbalvolei.ro
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •