Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 167

Thread: Raluca Olaru

  1. #1
    senior
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    198
    Reputatie
    1

    Raluca Olaru

    Acum 10 ani, cand Raluca avea doar 8 ani si abia se apucase de tenis, Venus Williams o invingea intr-o alta semifinala, cea de la US Open, pe Irina Sparlea. Iata cum aceeasi jucatoare Venus, de altfel foarte buna, reinnoada performanta in tenisul feminin romanesc. Atunci ca si acum, semifinalele pierdute reprezinta cele mai bune performante pentru jucatoarele romance. Sper ca similitudinile sa se opreasca aici, adica Raluca sa depaseasca aceasta performanta la turneele viitoare. La fel am sperat si cu Anda Perianu dupa Roland Garros-ul de anul trecut. De data aceasta Raluca are un atu important: varsta este de partea ei.
    Va astept sa comentam aici despre performantele Ralucai Olaru.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Confruntare TV

    Am inteles aseara de la D-l Haradau ca, in aceasta saptamana va avea loc o emisiune televizata avandu-i ca invitati pe D-l Haradau si pe Raluca. In aceasta emisiune FRT va incerca sa explice cum a sprijinit-o pe Raluca in cariera. Cred ca va fi o emisiune interesanta. Din pacate nu am retinut pe ce post.

  3. #3
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    foarte probabil tvr 2 ... e acolo o emisiune de tennis unde haradau si juniorii au abonament

  4. #4
    senior
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Mi-am adus aminte de un <post> pe forum din decembrie anul trecut, tot in urma unei emisiuni televizate. L-am gasit, iata-l: http://www.onlinesport.ro/forum/show...150#post946150
    Tatal Ralucai povestea cum ii ajuta federatia, de trebuie sa faca mii de km cu un Cielo, sa doarma prin masina sau sa astepte ore intregi pe la ambasade pentru vize. Ma rog, poate de atunci lucrurile s-au mai schimbat. Dar este surprinzator cum de acum federatia vine si vrea sa-si aroge meritele formarii acestei sportive. As fi si eu curios sa vad acea emisiune.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Oricum, doresc sa va spun ca, dupa sprijinul extraordinar pe care l-au acordat juniorilor mai mari (14, 16 ani) acum si-au intors ochii si catre juniorii mai mici . Astfel, din ianuarie 2008 se va juca tenis la 10 ani numai cu mingii de burete si pe jumatati de teren. Ca urmare, din 2010, la 15-16 ani nu vor mai fi juniori care sa aiba nevoie de ajutorul FRT. Asta pentru ca nu vor mai fi juniori de loc.

  6. #6
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Haradu mai bine sa-si vada de ciorba lui. Cum face un roaman cate o performanta, hop si el sa se laude ca datorita federatie, ca datorita lui ca datorita turneelor lui. Am vazut si eu emisiunea aia de pe Telesport de anu trecut si am vazut ca atat Raluca cat si Mihaela Buzarnescu nu prea spuneau de beneficiile Federatiei. Poate le-a ajutat, dar nu atat de mult pe cat ar trebui si pe cat se lauda Haradau.
    You'll never walk alone

  7. #7
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Tatal Ralucai spunea ca a vandut vreo 3 apartamente pt a o ajuta cat mai mult, asa ca Haradau sa-si vada de treaba lui.
    You'll never walk alone

  8. #8
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    "-Idolul tau este campioana Kim Clijsters, din Belgia. Ea a anuntat ca se va retrage la finalul acestui an, desi are doar 24 de ani. Asta nu te demoralizeaza?
    -Din contra. O admir si mai mult pentru acest gest. Pana la 24 de ani a ajuns la cel mai inalt nivel, iar acum, desi este in top, constientizeaza ca exista si altceva in afara de tenis. Sunt multe jucatoare pe care acest sport le-a transformat in robotei. Le vad pe la turnee cum, la 30 de ani, continua sa se chinuiasca, desi nu mai au forta si valoarea de altadata. Cred ca este foarte important sa stii cand sa faci pasul inapoi."

    Raluca a ajuns la primul ei rezultat mai acatarii in WTA si deja emite judecati de valoare despre jucatoarele de 30 de ani????Sicer ,mi se pare cam mult..Mi-a placut insa sinceritatea ei cind a raspuns la intrebarea:
    "-Care este scopul tau principal in circuitul profesionist: gloria sau banii?
    (n.r. - ezita putin) Banii! Nu sunt genul care cauta faima."-articol in Eve.Zilei

    In rest,felicitari si mult succes in continuare!

  9. #9
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    [QUOTE=printulmiskin;1132873

    Raluca a ajuns la primul ei rezultat mai acatarii in WTA si deja emite judecati de valoare despre jucatoarele de 30 de ani????Sicer ,mi se pare cam mult..Mi-a placut insa sinceritatea ei cind a raspuns la intrebarea:
    "-Care este scopul tau principal in circuitul profesionist: gloria sau banii?
    (n.r. - ezita putin) Banii! Nu sunt genul care cauta faima."-articol in Eve.Zilei

    In rest,felicitari si mult succes in continuare![/QUOTE]

    Cred ca juniorilor le trebuie insuflata in primul rind dragostea pt. tenis ,restul vine de la sine...Agassi a avut poate cei mai multi suporteri din istoria tenisului pt.ca ...l-a iubit atit de mult.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #10
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Dupa turneul de la Memphis ce mai stiti de ea ? :-??

  11. #11
    senior
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ciprianned View Post
    Dupa turneul de la Memphis ce mai stiti de ea ? :-??
    Este in tara bine-merci. Se mai duce si la scoala. Are de dat un bacalaureat anul acesta.

  12. #12
    senior
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Recenta semifinalista de la Memphis, Raluca Olaru, va participa īn perioada urmatoare, īn SUA, la puternicele turnee de la Amelia Island si Charleston, a anuntat astazi staff-ul jucatoarei de 18 ani.

    Participarea la Amelia Island (Florida, SUA, 2-11 aprilie), competitie cu premii de 600.000 $ este totusi conditionata de obtinerea unui wild-card, avānd īn vedere ca organizatorii tin cont de un clasament anterior celui actual, mult mai slab (254 WTA, fata de 166 WTA). La Amelia Island a triumfat īn trecut o romānca: īn urma cu 11 ani, Irina Spārlea cāstiga finala cu frantuzoaica Mary Pierce, scor 6-7/7, 6-4, 6-3.

    Olaru are garantata prezenta īn calificarile Family Circle Cup de la Charleston (South Carolina, SUA, 9-15 aprilie), turneu cu premii de 1.340.000 $.

    Raluca Olaru este jucatoarea cu cea mai spectaculoasa ascensiune din ultimul timp īn WTA, gratie accederii īn penultimul act la Memphis, unde a izbutit sase victorii, īnainte de a fi īnvinsa de Venus Williams.

  13. #13
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Acum un an am vazut-o pe Raluca intr-un futures si pot sa spun ca are 'mutra' de primele 40-70 jucatoare ale lumii. Dupa parerea mea e cea mai promitatoare romanca a momentului .Succes !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  14. #14
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Sper sa faca si o figura frumoasa la Amelie Island daca va pimii un WILD CARD si Charleston

  15. #15
    senior
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Raluca Olaru a reusit sa aduca punctul decisiv in victoria Romaniei cu 2-1contra Elvetiei in Cupa Federatiei. Consider ca este o victorie mare avand in vedere valoarea adversarei, una de top 20.
    R2 - I.OLARU (ROU) def. P.SCHNYDER (SUI)
    4-6 6-2 6-4

  16. #16
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Ma bucur @Carbu ca esti unul care ca si mine doreste sa scoata la iveala valoarea tenisului feminin romanesc care este peste cel masculin.Mai mult pot sa spun ca in primele 50 - 70 de jucatoare ale lumii vor fi sigur 2 romance : Raluca Olaru si Sorana Cirstea .Cit despre baieti nu cred ca vom vedea succesul asta ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  17. #17
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by carbu View Post
    Raluca Olaru a reusit sa aduca punctul decisiv in victoria Romaniei cu 2-1contra Elvetiei in Cupa Federatiei. Consider ca este o victorie mare avand in vedere valoarea adversarei, una de top 20.
    R2 - I.OLARU (ROU) def. P.SCHNYDER (SUI)
    4-6 6-2 6-4
    WoW ... cand a fost asta :O:O:O a batut-o pe schynyder :O GG

  18. #18
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    saptamana asta in fed cup ... intre timp au batut si danemarca 2-1

  19. #19
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady_Einstein View Post
    saptamana asta in fed cup ... intre timp au batut si danemarca 2-1
    Dar in viitor la ce turnee WTA va mai particia /

  20. #20
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Hopaaa, ati inceput sa va reorientati spre tenisul feminin ca ati vazut ca sunt rezultate ?
    Drept sa va spun ,de la Cupa Davis din Franta eu numai trag sperante la baieti. Era Pavel dar a imbatrinit pt. simplu...
    Toate sperantele mele sunt pt.Sorana Cirstea si Raluca Olaru-deocamdata singurele pe care le vom vedea in top 100 in urmatorii ani.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  21. #21
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Raluca Olaru va participa saptamana viitoare la un chalanger in Spania de 50.000 $ , fiind si cap de serie nr. 7 !

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •