Page 8 of 8 FirstFirst ... 678
Results 148 to 167 of 167

Thread: Raluca Olaru

  1. #148
    sport legend andreeas's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    1,400
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sp00q View Post
    Felicitări! Raluca mi-a fost simpatică mereu. Însă după începutul promițător a cam ajuns să se scalde în mediocritate.
    A fost un timp accidentata si nu a putut concura, are nevoie de o perioada de refacere.

  2. #149
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Raluca Olaru ocupa in prezent locul 123 mondial in clasamentul WTA. A adunat pana acum din tenis ~290000$.

  3. #150
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Raluca Olaru a revenit intr-un turneu WTA dupa ceva timp.Dupa ce a trecut de calificari(daca nu ma insel) la WTA Bogota ,s-a calificat in turul doi dupa victoria cu 5-7,6-4,7-6 in fata jucatoarei din Spania,Dominguez L.L.In turul doi o va intalni M.Ani,jucatoare cu care si face pereche in proba de dublu..

  4. #151
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    a trecut si de M.Ani si s-a calificat in sferturi.

  5. #152
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Bravo Raluca

  6. #153
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    In sferturi va juca cu P.Mayr...

  7. #154
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Din pacate,Raluca a fost eliminata de P.Mayr insa a demonstrat ca poate reveni la forma de din-ainte de accidentarile care au scos-o din circuit pentru o perioada de timp...

  8. #155
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Raluca joaca in calificari la Acapulco .
    Primul tur vs. Agnes Szatmari

  9. #156
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Fără antrenor, Olaru a bătut-o pe Dokic

    O-la-la!


    Raluca Olaru (20 de ani, 106 WTA), puștoaica cu un talent imens, nu s-a irosit, iar victoria senzațională de ieri, în fața Jelenei Dokic (72 WTA, fost nr 4 WTA), 6-4, 6-3, în runda inaugurală de la Varșovia (600.000 de dolari), pare punctul de plecare spre o nouă cățărare.

    După un 2007 de vis, încununat cu poziția a 55-a în lume, la doar 18 ani, bucureșteanca s-a prăbușit treptat, ieșind în afara graniței Top 100. O accidentare la încheietura mâinii, probleme de ordin psihologic în disputele cu jucătoare mai slab cotate și schimbarea antrenorilor au aruncat-o la un moment dat doar în lupta turneelor slab cotate. Dar succesul de ieri, vârful acestui sezon, e cu atât mai important, cu cât Raluca, nu a avut „în colț” niciun tehnician! E pur și simplu deocamdată propria-i antrenoare. Și asta pentru că Raluca, după perioada în care a fost pregătită de Silviu Zancu, a renunțat de curând și la serviciile suedezului Kelvin Nieberg! În turul următor, Raluca se va duela cu Julia Goeges (Ger 87 WTA).
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-la-la-4423086
    Bravo Raluica, asa te vrem Incepe sa-si revina usor-usor.

  10. #157
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Fata cu fluturi


    În urmă cu o săptămână, Raluca Olaru (53 WTA) disputa prima finală WTA din cariera sa. Doar emoțiile și “fluturii în stomac”, după cum mărturisește, au împiedicat-o să-și trecă în palmares un succes de vis. Dar a prins un fir al ghemului și acum nutrește speranța că-l va deșira în vâltoarea elitei sportului alb, pe care bucureșteanca tocmai l-a colorat într-un stil propriu. Un stil pe care și-l dezvăluie în premieră, pentru ProSport.

    E prima zi a lui august, iar brunețica îmbrăcată cu un tricou marinăresc, o privire pătrunzătoare și un zâmbet larg atrage toate privirile din zona Unirii. Unii o cunosc, alții nu știu de unde să o ia…E naturală, vorbește cald, iar cuvintele ei ne dezvăluie o tipă de o maturitate timpurie, clădită pe o copilărie sacrificată. Pentru sport. De azi, ea își reia pregătirea, la Amsterdam, însă cu un alt obiectiv. “În a doua parte a anului nu am multe puncte de apărat și doresc să ajung cât mai aproape de Top 40”, ne spune răspicat Ralu în timp ce un trecător o felicită pentru ultimele rezultate. Urmează o săptămână de antrenamente în Olanda, apoi va trece Oceanul pentru a participa la turneele de la Toronto, New Haven și US Open.

    Cinci ore zilnice de antrenament

    După un 2007 de vis, în care, la doar 18 ani, urca pe locul 55 în lume, pentru puștoaica cu talent imens, totul s-a prăbușit la începutul anului trecut. O accidentare la încheietura mâinii stângi a trimis-o până pe locul 140. După 11 luni în care a luptat cu incertitudinile, Ralu a renăscut în 2009: ultimul act la Bad Gastein, două “sferturi”, la Bogota și Varșovia și câștigarea primului turneu ITF de 100.000 dolari, de la Marsilia (performanță inedită pentru România). „Au fost o serie de schimbări. Chiar înainte de Varșovia mi-am schimbat racheta, acum am un model Babolat. Aveam probleme cu ele de vreun an jumătate și le-am tot schimbat. Am început să lucrez cu Michael Schapers, încă de la Paris și asta m-a ajutat foarte mult”, dezvăluie ea secretul. Pentru a fi printre cele mai bune jucătoare din lume, Raluca se antrenează câte 4 -5 ore pe zi. “Prefer un volum mai mic, dar o intensitate mai mare. Sunt jucătoare care dacă nu se pregătesc șase ore pe zi, nu sunt ok. Nu e și cazul meu”.

    Redefinită de antrenorul Schapers

    Mai multă încredere, un joc mai bun, totul încununat de un salt până pe locul 53 WTA. „Sunt mulțumită că mă apropii de Top 50. Prin martie eram 107 și încă nu-mi regăsisem calea. Simt că va fi și mai bine, vreau mai mult și simt pot să fac asta”, subliniează bucureșteanca. Pregătită de fostul jucător Michael Schapers, Raluca recunoaște că s-a schimbat radical de la French Open, de când lucrează cu acesta. „Este o colaborare constructivă, am foarte multe de învățat din experiența lui. Pune accent foarte mult pe îmbunătățirea jocului, nu pe puncte sau pe clasament. Simt că nivelul meu de joc a crescut. Anul trecut și din cauza accidentării și a faptului că am căzut foarte multe locuri și am fost într-o permanentă goană după puncte. Acum s-a schimbat totul, datorită lui”, spune jucătoarea care, de patru ani, este sub contract cu ADIDAS.

    “Sunt cumpătată!”

    O tipă plină de viață, optimistă, care zâmbește mereu, „nu ca pe teren, unde toți îmi zic că sunt foarte seriosă și sobră”, Raluca a dezvăluit mai multe despre ea.
    AUTOCARACTERIZARE : „Sociabilă, cu simțul umorului, ambițioasă, sufletistă, îmi place să mă amuz tot timpul”
    O VICTORIE IMPORTANTĂ: „Sărbătoresc când ajung acasă, cu părinții. De obicei îmi cumpăr ceva drăguț, o bijuterie, o geantă, o rochie”
    TICURI VERBALE: “Nu pot să cred”, “pe bune?!”
    DACĂ AR AVEA MAI MULT TIMP :”Mi-ar plăcea să învăț să cânt la pian”
    EXTRAVAGANȚE: „Sunt o tipă cumpătată, nu sunt risipitoare sau ceva. Nu am crescut în puf și cunosc valoarea tuturor lucrurilor”
    ORAȘUL PREFERAT: „Las Vegas”
    MODA ÎN CIRCUITUL FEMININ: “E din ce în ce mai sexy. Toți designeriI adoptă tendințele, totul e tot mai scurt. Pe de o parte e bine, că poate ajungem să depășim fotbalul ca interes. În plus, sunt mulți care și acum spun că doar băieții joacă tenis, că fetele numai dau în minge. Dar hei, ne chinuim și noi aici. Dați-ne o șansă!”
    PE TEREN:“Sunt luptătoare și indiferent cât e scorul încerc să caut soluții. În plus sunt foarte calmă, uneori mai țip, dar nu de nervi, e o descărcare emoțională”
    SUPERSTIȚII: “Am un prosop norocos, pe teren intru cu dreptul, mănânc la același restaurant în timpul turneului, iar la meci, cer mingea de la copii de mingi aflați în sens opus colțului de unde servesc”
    ÎI DISPLACE : „Să mă trezesc dimineața pentru că îmi place să dorm mai mult. Când am primul meci e greu cu trezitul”
    PLANURI ÎN AFARA TENISULUI: „Vreau să îmi iau carnetul de șoferi. Am terminat școala prin februarie dar nu am găsit nicio fereastră să dau examenul”
    STUDII: „Am dat Bac-ul acum doi ani și nu urmez nicio facultate. Nu vreau să studiez ceva doar să fie acolo la cv. Momentan mă conncetrez pe tenis și după ce nu voi mai juca, probabil o să știu ce vreau să fac mai departe. Sunt o tipă perfecționistă și nu prea cred în învățământul în care mai mult lipsești decât ești acolo”

    „În circuit se făceau glume cu rusoaicele. La orice turneu dădeai peste ele, se vorbea peste tot rusește. Acum au început să se facă glume cu româncele, că suntem peste tot și că nu mai e turneu fără să fie două, trei dintre noi la start”, Raluca Olaru

    53 este locul ocupat săptămâna trecută de Raluca Olaru, cea mai bună clasare de până acum

    Sursa: Prosport
    www.fangymnastics.com

  11. #158
    junior RaydeN's Avatar
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    98
    Reputatie
    1
    Bun articol, printre putinele de altfel.
    [COLOR="RoyalBlue"][I]Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu.[/I][/COLOR]

  12. #159
    senior
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    244
    Reputatie
    1
    mda...reportaj de mirela basescu, cred ca ii cea mai buna ziarista din tot prosportu, ar trebui sa scrie mai des...a facut reportaje din astea si la gimnastica si la scrima si la inot...interesant

  13. #160

  14. #161
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    Ultima partida in care am vazut-o in direct pe Olaru a fost anul trecut cu Azarenka la Wimbledon(0-6,0-6)
    Acum dupa aproape un an am putut sa o urmaresc din nou in meciul cu Na Li(6-7,0-6) si din pacate pentru ea nu a progresat absolut deloc in tot acest timp.
    Acelas stil de joc cu pauze lungi la serviciu,un serviciu extrem de slab si cu multe duble greseli a ramas la fel de firava si aici ma refer si din punct de vedere fizic cat si despre forta pe care o are in lovituri.
    Pacat de ea cand a aparut pe scena tenisului in 2007 a avut o urcare spectaculoasa pana aproape de top 50 in acel an dupa care s-a stins incet dar sigur cu trecerea anilor.

  15. #162
    sport legend adrian_str's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,272
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sannicola View Post
    Ultima partida in care am vazut-o in direct pe Olaru a fost anul trecut cu Azarenka la Wimbledon(0-6,0-6)
    Acum dupa aproape un an am putut sa o urmaresc din nou in meciul cu Na Li(6-7,0-6) si din pacate pentru ea nu a progresat absolut deloc in tot acest timp.
    Acelas stil de joc cu pauze lungi la serviciu,un serviciu extrem de slab si cu multe duble greseli a ramas la fel de firava si aici ma refer si din punct de vedere fizic cat si despre forta pe care o are in lovituri.
    Pacat de ea cand a aparut pe scena tenisului in 2007 a avut o urcare spectaculoasa pana aproape de top 50 in acel an dupa care s-a stins incet dar sigur cu trecerea anilor.
    Dumnezeule, un meci terifiant cu Na Li. Cu un astfel de psihic nu are cum sa mai ajunga vreodata in top 50. Cred ca orice jucatoare de la noi din tara ii lua cel putin 2 game-uri in setul 2 chinezoaicei.
    ROGER FEDERER
    ANDREI PAVEL
    Vic HANESCU | Benni BECKER | Oli ROCHUS | Kei NISHIKORI | Lukas ROSOL | Phil KOHLSCHREIBER | Tommy HAAS | David FERRER | Phil PETZSCHNER | Jerzy JANOWICZ | Denis ISTOMIN | Karol BECK | Tommy ROBREDO | Ernests GULBIS | Dudi SELA | Gilles MULLER | Marin CILIC

  16. #163
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    A pierdut din nou din primul tur la turneul ITF de la Marseille
    Olaru-Kuryanovich(171 WTA) 4-6,6-4,4-6

  17. #164
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    Muzzwrinka

  18. #165
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Da, sa joace numai la dublu.Nu is banii de la simplu, dar macar va fi mai competitiva decat la simplu.

  19. #166
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    Chiar ma uitam si la Luncanu duminica, am vazut un set in finala de la Focsani si ma intrebam cu ce bani se tine in continuare de tenis...
    Pacat de Raluca. Mi s-a facut mila de ea cand am vazut-o plangand asa, dar sa zica mersi ca a primit acest wild-card
    Muzzwrinka

  20. #167
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    L-am primit degeaba, ea s-a lasat de tenis de ceva vreme, la simplu vorbesc. Chiar nu isi avea rostul acest WC.

    Pacat de ea ca e talentata, dar fara bani te zbati in mediocritate. Nu e singura care pateste asa ceva.

    La dublu poate face lucruri frumoase, asta daca vrea sa mai continue cu tenisul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •