Page 5 of 8 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 167

Thread: Raluca Olaru

  1. #85
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ciprianned View Post
    Haideti sa nu ne hazardam in declaratii
    Raluca are o sansa buna de a face o semifinala , o finala , sau chiar sa castige turneul dar haideti sa asteptam , ca mi-e cam frica sa dau pronosticuri cand ai nostrii sunt favoriti mari ... HAI RALUCA
    Mare dreptate ai avut, ai fost singurul de pe aici moderat in afirmatii. Raluca a clacat astazi intr-un mod absolut stupid, 6-2^1-6^5-7( in setul acesta a avut 4-1 si 5-3). Ce mai e de spus dupa acest meci? Doar ca mental-coach-ul a dat cu bata in balta(iarasi), Raluca nu invata absolut nimik din infrangeri.
    Si inca ceva, de ce spun mereu ca Sorana va face mai multe decat Raluca in circuitul WTA? Simplu, in timp ce Sorana are o problema tehnica( serviciul), Raluca are o problema si mai mare, psihicul. Problema Soranei se poate remedia, dar a Ralucai?
    Last edited by Val; 28th September 2007 at 14:04.
    You'll never walk alone

  2. #86
    sport legend raulmad's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    2,049
    Reputatie
    1
    Raluca are o problema si mai mare, psihicul.


    Din nefericire nu numai Raluca are aceasta problema. Mie mi se pare (si nu cred ca gresesc) ca aceasta problema este intalnita la toti jucatorii nostri de tenis. Inclusiv la Andrei Pavel. Cred ca daca ar fi fost mai tare psihic, la talentul lui, ar fi facut mai multe in circuit. Oricum in comparatie cu Hanescu (nu vreau sa-l fac "oaia neagra" pe Victor dar l-am vazut in multe meciuri afisand o mimica atat de resemnata incat ma apucau dracii) e mult mai bine pregatit psihic.
    Sa poti sa-ti invingi emotiile si frustrarile si sa continui sa joci ca si cum nimic rau nu s-a intamplat asta se poate invata, dar iti mai trebuie si ceva din "constructie". Acel ceva pe care nu-l poseda decat marii campioni. Sampras, Agassi, Nadal, Federer, Graf, Navratilova, Henin, etc au/aveau acel ceva. Si acolo se face diferenta. Talent au multi jucatori dar talent dublat de psihic puternic....mult mai putini jucatori poseda ambele calitati. Safin este un exemplu concludent. Parerea mea.

  3. #87
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by raulmad View Post
    Raluca are o problema si mai mare, psihicul.


    Din nefericire nu numai Raluca are aceasta problema. Mie mi se pare (si nu cred ca gresesc) ca aceasta problema este intalnita la toti jucatorii nostri de tenis. Inclusiv la Andrei Pavel. Cred ca daca ar fi fost mai tare psihic, la talentul lui, ar fi facut mai multe in circuit. Oricum in comparatie cu Hanescu (nu vreau sa-l fac "oaia neagra" pe Victor dar l-am vazut in multe meciuri afisand o mimica atat de resemnata incat ma apucau dracii) e mult mai bine pregatit psihic.
    Sa poti sa-ti invingi emotiile si frustrarile si sa continui sa joci ca si cum nimic rau nu s-a intamplat asta se poate invata, dar iti mai trebuie si ceva din "constructie". Acel ceva pe care nu-l poseda decat marii campioni. Sampras, Agassi, Nadal, Federer, Graf, Navratilova, Henin, etc au/aveau acel ceva. Si acolo se face diferenta. Talent au multi jucatori dar talent dublat de psihic puternic....mult mai putini jucatori poseda ambele calitati. Safin este un exemplu concludent. Parerea mea.
    Bravo..Parerea ta este una plina de bun simt,cu care sint de acord ...

  4. #88
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by raulmad View Post
    Raluca are o problema si mai mare, psihicul.


    Din nefericire nu numai Raluca are aceasta problema. Mie mi se pare (si nu cred ca gresesc) ca aceasta problema este intalnita la toti jucatorii nostri de tenis. Inclusiv la Andrei Pavel. Cred ca daca ar fi fost mai tare psihic, la talentul lui, ar fi facut mai multe in circuit. Oricum in comparatie cu Hanescu (nu vreau sa-l fac "oaia neagra" pe Victor dar l-am vazut in multe meciuri afisand o mimica atat de resemnata incat ma apucau dracii) e mult mai bine pregatit psihic.
    Sa poti sa-ti invingi emotiile si frustrarile si sa continui sa joci ca si cum nimic rau nu s-a intamplat asta se poate invata, dar iti mai trebuie si ceva din "constructie". Acel ceva pe care nu-l poseda decat marii campioni. Sampras, Agassi, Nadal, Federer, Graf, Navratilova, Henin, etc au/aveau acel ceva. Si acolo se face diferenta. Talent au multi jucatori dar talent dublat de psihic puternic....mult mai putini jucatori poseda ambele calitati. Safin este un exemplu concludent. Parerea mea.
    Ai dreptate ... Pavel tr sa castige minim 10 titluri la talentul pe care il poseda ...
    Hane dupa parerea mea nu ii se citeste nik pe fata ... asa arata el la fiecare meci ... eu nu as zice ca Victor e mai labil psihic ...
    Cat despre Safin 100 % de acord !

  5. #89
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    l-ai uitat pe ivanisevic

  6. #90
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by jesus supremu View Post
    l-ai uitat pe ivanisevic
    Ivanisevici ,dupa parerea mea ,fara acel serviciu ,nu ar fi insemnat nimic in tenis..Nu l-as pune in rind cu cei enumerati ,ca nu merita,chiar daca a cistigat Wimbledonul,dind enspe asi..

  7. #91
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Apropo de antrenorul Ralucai ,Zancu este doar mental coach sau mai mult ?
    Numai mental coach nu e el. Sau daca o fii mental coach, mai bine ar lasa pe unu specializat sa faca treaba in locul lui. El sa se ocupe de alte treburi, ca la treaba cu mentalu Raluca sta prost de tot si semne de ameliorare nu's. Nu stiu daca ati observat, dar Raluca dupa ce castiga primul set, pe al doilea il incepe foarte lejer, de obicei adversara ii face break si apoi Ralu tre sa alerge sa recupereze( asa a facut toata saptamana la Guangzhou, insa azi s-a gasit una sa o friga). Si inca ceva, la meciurile cu jucatoarele mari intra pe teren si pare speriata rau, si pana isi revine, adveresara deja are vreo 3-4 game-uri in fata. Si treaba asta nu s-a intamplat o data, s-a intamplat de vreo 5 ori. Zancu ce pazeste? E inadmisibil sa faci aceleasi greseli mai mereu.
    E locul 63, de luni va fi 56-57, a urcat anul acesta 200 locuri, o performata bun zic eu si merita felicitata pt treaba asta, insa putea fii si mai sus in clasament daca invata si din greseli.
    You'll never walk alone

  8. #92
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Daca a urcat 200 de locuri intr-un an ,ajungind pe 56-57 ,cred ca este foarte bine..Unde ati fi vrut sa ajunga-in primele 10?Hai sa nu exageram ,ca Raluca mai are mult pina va ajunge pina acolo,si ma refer nu numai la mental,ci si la fitness,ma refer la serviciu ,la simtul tactic..

  9. #93
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    o sa ajunga in 2 ani in top 20.

  10. #94
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Universal View Post
    o sa ajunga in 2 ani in top 20.
    E usor de zis ... asa speram si noi

  11. #95
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Val View Post
    Numai mental coach nu e el. Sau daca o fii mental coach, mai bine ar lasa pe unu specializat sa faca treaba in locul lui.
    A fost mental coach-ul Ralucai de la 12 ani . Rezulatele nu prea se vad intr-adevar ... Dar ce psihic pot sa ai cand ai un servici de 13 ani ?
    Eu am citit cartile lui Zancu si nu prea m-au convins...
    Quote Originally Posted by Universal View Post
    o sa ajunga in 2 ani in top 20.
    Eu unul nu cred ca va ajunge vreodata in top 20 .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  12. #96
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Universal View Post
    o sa ajunga in 2 ani in top 20.
    Asta ziceam si acum vreo 2-3 luni, dar parca acum nu prea mai sunt convins de treaba asta. Sper sa ajunga, dar tre sa schimbe multe in jocul ei si in tot ce are legatura cu jocul ei. Pana la locul 60 a ajuns relativ usor( 2 semifinale, un sfert de finala, un tur 3 la RG), pana la sfarsitul anului cred ca va intra in primele 50, dar de aici va incepe cu adevarat greul pt ea.
    You'll never walk alone

  13. #97
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Dementieva,cu un serviciu de gradinita a ajuns in Top 10..Deci se poate ,la fete,dar conditia esentiala si necesara este sa ai alte 2 arme cel putin de nota 9,10 care sa-ti acopere aceasta carenta.Dementieva are forehandul de 10 si reverul de 9..Raluca..mai are de lucrat la inzestrarea cu arme,ca razboiul in circuit e tare dur..

  14. #98
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    A fost mental coach-ul Ralucai de la 12 ani . Rezulatele nu prea se vad intr-adevar ... Dar ce psihic pot sa ai cand ai un servici de 13 ani ?
    Eu am citit cartile lui Zancu si nu prea m-au convins...
    De la 12 ani? Pai ce a pazit asta in ultimii 6 ani? E mai grava treaba, daca in 6 ani nu a facut nimik, inseamna ca nici de acum incolo nu va face ceva.
    You'll never walk alone

  15. #99
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Eu nu as fi atat de pesimist. Fata are potential, daca stie sa profite de talentul de care dispune, nu m-ar mira daca ar castiga un Titlu WTA
    Last edited by luma; 28th September 2007 at 22:59. Reason: :P...

  16. #100
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Dementieva,cu un serviciu de gradinita a ajuns in Top 10..Deci se poate ,la fete,dar conditia esentiala si necesara este sa ai alte 2 arme cel putin de nota 9,10 care sa-ti acopere aceasta carenta.Dementieva are forehandul de 10 si reverul de 9..Raluca..mai are de lucrat la inzestrarea cu arme,ca razboiul in circuit e tare dur..
    Exact, Dementieva e cel mai bun exemplu. Are un serviciu "varza" dar a reusit sa compenseze cu alte arme.
    You'll never walk alone

  17. #101
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Val View Post
    De la 12 ani? Pai ce a pazit asta in ultimii 6 ani? E mai grava treaba, daca in 6 ani nu a facut nimik, inseamna ca nici de acum incolo nu va face ceva.
    Cred ca il judecati cam aspru pe Zancu,atit timp cit nu stiti cum era Raluca la 12 ani in comparatie cu momentul actual..Eu am o parere buna despre el,dar numai formata din ceea ce aud in comentariile sale la Eurosport.Este cel mai corect comentator,se vede ca stie cu ce se maninca tenisul..

  18. #102
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Universal View Post
    Eu nu as fi atat de pesimist. Fata are potential, daca stie sa profite de talentul de care dispune, nu m-ar mira daca ar castiga un Titlu ATP.
    Pai cine e ea, Serena Williams, ca sa-si doreasca un titlu ATP?
    You'll never walk alone

  19. #103
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Val View Post
    Pai cine e ea, Serena Williams, ca sa-si doreasca un titlu ATP?
    Bine ochit!

  20. #104
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    De cand Romania are o scoala de psihologie sportiva la nivel mondial ?
    Zancu la baza e inginer si profesa intr-o universitate tehnica din Bucuresti. Ce sperati de la el ? Eu chiar m-am mirat ca un fost junior mediocru si inginer sa scrie atatea carti de psihologie si sfaturi tenisistice ... Daca altul mai bun nu avem ? Cred ca asta e raspunsul.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  21. #105
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    scuze, m-am grabit.se intampla si la case mari.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •