Page 1 of 43 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 901

Thread: Minaur Baia Mare

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1

    Minaur Baia Mare

    HC Minaur Baia Mare

    Discutii, stiri, rezultate, palmares, amintiri. Totul despre una dintre cele mai titrate echipe din istoria handbalului romanesc, pe acest thread

    Hai MINAUR!

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Hai ca incep eu, punand aici palmaresul echipei

    - castigatoare a titlului de campioana nationala: 1998 si 1999
    - vicecampioana nationala de 8 ori
    - medaliata cu bronz de 15 ori
    - castigatoare a Cupei Romaniei: 1978, 1983, 1984, 1989, 1990
    - castigatoare a Cupei Federatiei Internationale de Handbal: 1985 si 1989
    - semifinalista in Cupa Cupelor: 1979, 1981, 1986
    - castigatoare a numeroase trofee interne si internationale; participare constanta in cupele europene

  3. #3
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Echipa care a trait si va muri odata cu Lascar Pana.
    Suporteri patimasi, intr-un oras in care este cea mai bine plasata echipa.
    Repet............aceasta echipa va muri odata cu Lascar Pana!
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Nu va muri odata cu Pana! Poti sa fi linistit... E echipa fanion a sportului baimarean si asa va ramane Daca nici Minaur n-ar mai fi... atunci chiar s-ar duce de rapa tot sportu maramuresean...

  5. #5
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Vei vedea.......
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Pai eu sper sa nu vad

  7. #7
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Iti spun eu ca asa va fi.Lascar Pana a avut si are meritul de a stii cum sa faca sa mearga lucrurile.
    Cat timp a fost plecat in Grecia ( daca stii ) , lucrurile la Baia-mare n-au mers tocmai bine
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Da, stiu ca a antrenat in Grecia. Si a mai avut o pauza la Minaur, cand a antrenat nationala Romaniei. Acuma.. cat de rau au mers lucrurile fara el.. asta nu mai stiu...

  9. #9
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Minaur ajunsese in mijlocul clasamentului........
    Ce-i al lui e al lui......stie cum sa faca lucrurile sa mearga
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Adica vrei sa zici ca e un fel de... Jean Padureanu?

  11. #11
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Crezi ce vrei.
    Hai sa zicem ca e o opinie........
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Pai nu... da' asa vrei tu sa-mi sugerezi ca e...
    Nu stiu cate a invartit Pana la viata lui... da is sigur ca nici adversarii n-au stat cu mainile in san Si aici ma refer la Steaua si Dinamo... ca in toate sporturile, de altfel...
    Dar na... in fine... Noi si Pana sa fim sanatosi

  13. #13
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Mda.......ma refeream strict la Baia-Mare.....daca vrei sa arati cu degetul in alte parti e grav.
    Hai sa ti-o spun pe romaneste:
    "Lascar Pana este un foarte bun conducator.......el face rost de bani pt echipa..........gaseste jucatori.......sta in spatele acestei echipe efectiv..........ceea ce e f bine "
    Tu vad ca incepi sa bati campii.........e treaba ta.
    Have fun
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Nu s-a schimbat mare lucru din sezonul trecut

    • Steaua Bucuresti - HC Minaur Baia Mare: 34-28 (17-14)

    Sala "Lucian Grigorescu" din Bucuresti. Spectatori cca 200. • Steaua: Laufceag (12 interventii bune), Ciobanu (2) - Gheorghe, Alin Sania 5, Novanc 6, Mazilu 5 (2 din 7m), Bogdan Voina, Mihăilă 2, Pancu 9, Cian 4, Preda 2, Birtalan 2 (unul din 7m), Răpciugă. Antrenori: Vasile Stîngă si Nicolae Munteanu. • HC Minaur: Apostu (9 interventii bune), Iordan (8, a apărat 2 de 7m) - Vizbovsky 8 (2 din 7m), Kauka 5, Zinciuck 3, Kupcenko 4, Sabou 5, Varady, Nedelcu, Soancă, Csepreghi 2, Bondar 1 (din 7m), Muresan. Antrenori: Lascăr Pană si Ioan Chircu. • Aruncări de la 7m: 6-3 (transformate: 3-3; au ratat: Mazilu, Birtalan, Voina) • Minute de eliminare: 14-10 • Au arbitrat: Toma Plesa - Octavian Pripas (ambii din Rîmnicu Vîlcea).

    Este mai bună echipa de acum decît cea din sezonul trecut? După acest prim meci nu putem răspunde sub nici o formă, dar sigur sezonul trecut aveam jucători mai valorosi. Că n-au făcut ei o echipă mai bună, asta este altă problemă. Orice meci mai tare, decisiv, disputat în deplasare a fost pierdut de vechea echipă, de multe ori la scoruri impardonabile. Rămîne de văzut dacă cei de acum vor reusi să cîstige meciurile de pe teren propriu, la fel cum au făcut-o ceilalti.
    Minaur a început în formula cu care începuse si la meciurile din Cupa Minaur, cu Apostu în poartă, cei patru ucraineni în teren, la care s-au adăugat Varady si Sabou. Chiar era interesant de văzut cum se vor descurca trei dintre ucraineni, deoarece despre Vizbosvky stiam că poate. După meci, concluzia e clară: Vizbovsky poate, mai poate si Kupcenko cîte ceva (mai ales pe contraatac), dar Kauka si mai ales Zinciuk au mari probleme. Minaur n-a excelat deloc în faza de atac, unde a ratat 8 situatii de singur cu portarul, precum si multe alte atacuri. Mai rău este că nici replierea după aceste atacuri n-a functionat, băimărenii primind 9 goluri pe contraatac. Apărarea n-a mers deloc bine, iar aceasta în conditiile în care Apostu si Iordan au scos 20 de mingi de gol împreună. În apărare, partea noastră stînga a mers slab, nici Zinciuk, nici Varady nereusind să se descurce la Pancu si Cian (a mai fost si Nedelcu, iar el s-a descurcat mult mai bine). Mai mult, si Sania a venit pe acea parte să arunce la poartă. În atac, cea mai mare problemă am avut-o pe pivot: indiferent de calitatea angajărilor, nici Varady si nici Soancă n-au reusit să înscrie, mai mult, nici nu tinem minte să fi aruncat la poartă. Lui Soancă îi este imposibil să arunce la poartă pentru simplu motiv că nu prinde mingea. Dintre cele 28 de goluri marcate de echipa noastră, trei goluri au fost marcate de pe inter cu adevărat: unul Zinciuk, două Csepreghi. În rest, aruncări de pe picioare, la care doar Vizbovsky este realmente periculos. Uneori si Kauka. Zinciuk, în schimb, are un procentaj dezastru: 3 goluri din 9 încercări, la care se adaugă si două angajări aiurea si o minge scăpată din mînă.
    Nu se pot face minuni peste noapte, nici într-o săptămînă. Urmează partida cu HCM Constanta, una dintre favoritele la titlu si jocul trebuie abordat la victorie, cu mult curaj si cu mult mai multă dîrzenie în apărare.

  15. #15
    Banned now! BornWild's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    In your dreams
    Posts
    1,133
    Reputatie
    1
    Soanca nu va fii niciodata un jucator de atac!Asta e clar.

    Vad ca la Steaua a mai venit Bogdan Voina, sezonul trecut in liga a doua in Franta, dar vinde mingi in dusmanie.
    [SIZE=3][COLOR=Blue][FONT=Georgia]pOpescu , esti un Iuda! Te uram, tradatorule![/FONT][/COLOR][/SIZE]

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Normal. Soanca si Nedelcu trebuie sa joace doar in aparare. Uneori il mai baga si in atac pentru ca nu avem pivoti

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    La mulţi ani, domnule Pană!

    (Plus cîteva sugestii)

    Inaugurarea Porţilor de Fier (I). Eveniment de rezonanţă pentru România acelor vremuri • Avînd zi liberă de la redacţie, plecasem la ţară. La mama şi la surorile mele. Trăiau, atunci. Cineva de la Sfatul po****r mă anunţă că am fost căutat la telefon din Baia Mare. (Nici vorbă de mobile şi nici de fixe, acasă!). M-am dus, cu sentimentul unei iminente nenorociri care mă va aştepta la destinaţia de oraş. • Bănuieli nefondate. Mă aştepta antrenorul Pană. Primise un cadou pentru proaspăta promovare în primul eşalon al handbalului românesc. După un an şi ceva de mărşăluire prin B-ul încordat şi crîncen. Minaur urma să reprezinte România la manifestările cultural-sportive de la Cladovo - malul sîrbesc al barajului. Un snop de premiere: Prima ieşire a Minaurului în străinătate, sub noua conducere tehnică. Prima plecare a mea dincolo de hotarele patriei. Prima delegaţie care a trecut în zorii zilei peste podul ce urma să fie inaugurat în prezenţa lui Tito şi Ceauşescu • Pe malul sîrbesc, noi fiind singurii români, am avut acces pînă la un metru de Tito - nume ultracunoscut pe glob. La fel ca şi Ceauşescu • Cînd ne-am întîlnit cu Reprezentativa Serbiei, la masa dinaintea meciului, l-am văzut pe Pană devenind albastru: în formaţia iugoslavă erau, printre alţii, Lazarevici şi Pokraiaţ. Celebrităţi mondiale! Minaur a fost învinsă la limită, după un meci de mare luptă. A fost prima confruntare internaţională a Minaurului. Onorabilă. Cu anticipări de carieră lungă şi sănătoasă. • De ce evoc azi acest episod? Deoarece astăzi este zi aniversară pentru domnul Pană. 71 de ani! Arc peste timp. Atunci era (eram) cu cîteva decenii mai tînăr (tineri). Arc peste timp. Împodobit cu strălucitoare realizări. Cu irizări olimpice şi europene • Paradox. Prin comportamentul rebel şi irevocabil al timpului, gloria a apăsat greu pe umerii şi inima dvs (la fel ca pe a mea). Privim lumea de azi (după cîteva decenii bune) cu mîna tremurîndă pe cutia cu nitroglicerină (o ultimă şansă - probabilă - pentru cardiaci) • Domnule antrenor emerit, după peste un sfert de secol în care am însoţit "Diamantul de Maramureş" prin România şi pe Continent, daţi-mi voie să vă spun: 1.) Gloria (mai ales în sport) este EFEMERĂ. 2.) Vindecaţi-vă de obsesia "duşmanilor" care vă "sabotează". Sînt duşmani invizibili. La fel ca teroriştii din decembrie. La fel ca "armele secrete din Irac". 3.) Vă mărturisesc cu mîna pe o inima ce a luat-o razna: sînteţi şi veţi fi apreciat. Cu condiţia: ca şi dvs să-i respectaţi pe cei din jur • La mulţi ani, domnule Pană!

    Ion P. POP

  18. #18
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    @andreiush, ne pregatiti ceva surprize la intrarea in oras? Hai, ca ne punem la drum cu tot arsenalul, mai putin Azdic.....
    Fii atent: avem pretentia covorului rosu .... pentru campioana 2005-2006
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Surprize la intrarea in oras? Nu... Le pastram pentru sala
    Dupa ce atmosfera a fost la meciul fetelor cu Zalaul... cred ca duminica se rupe sala

  20. #20
    EUROPEAN
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    In fata monitorului
    Posts
    3,065
    Reputatie
    1
    Duminica de la ce ora?Poate vin si eu la meci
    "Rapidişti, stelişti sau câini trebuie să fim cu toţii oameni buni" G.Copos

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Duminica de la 11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •