Quote Originally Posted by mishu
parerea mea e ca totusi acum goana dupa bani e mult mai acerba decat atunci... contractele au atins cifre astronomice in comparatie cu perioada aia... asigurarile au devenit foarte stricte... controalele medicale la fel... si atunci poate ca jucatorii prefera sa se tina departe de posibile accidentari... sau pur si simplu prefera sa se odihneasca...
pai e normal ..... la cate meciuri au pe sezon.....
din echipa din 2004 s-a vazut ca jucatorii au avut in sezonul imediat urmator probleme cu sanatatea(jefferson exemplu concludent).
si pana la urma pentru FOARTE multi(mah refer si la jucatorii din afara SUA) e mult mai important sa castige(sau sa se afirme acolo) in nba decat la nationala.
aici nu e ca la fotbal NBA reprezinta cea mai importanta competitie din lume(o sa-mi sara unii in cap)....e ca CM pt fotbal. si cred ca audienta si banii proveniti din TV si publicitate vorbesc(nu sunt foarte documentat in privina asta....ii rog pe cei care au dat EXACTE sa le dea).
revenind la accidentari.....dupa alea 100 de meciuri....ei au de ales sa vina la natzionala.....sa riste o accidentare(sau meciurile care le joaca acolo sa duca la accidentari viitoare) care sa ii tina mult timp pe bara(unii risca....).
alta varianta sa dea cateva meciuri din NBA pentru nationala....lucru care
accidentarile sunt principalul motiv pentru jucatorii zic "pas".
si cred ca unii s-au invatat minte dupa c au patit ei(sau au vazut c se intampla cu altii).
e un efort mult prea mare .....zc eu sa joci 100 de meciuri...si dupa aia sa vii la nationala sa mai joci alte 10 meciuri....plus cele de pregatire.....
120 de meciuri....asta ar insemna un meci la 3 zile..in medie....


PS: cand spuneam 100 de meciuri...evident ca e aproximativ pentru unii pot fi mai multe pentru altii mai putine...am dat o cifra rotunda