Results 1 to 21 of 21

Thread: hmm, HORROR/THRILLER ????

  1. #1
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0

    Talking hmm, HORROR/THRILLER ????

    din cand in cand imi place sa citesc o carte care sa ma sperie bine.
    prima pe care am citit-o din acest gen si care mi-a deschis apatitul pt carti horror a fost " the shining " a lui stephen king. mi-a placut f mult pt ca reusea sa ma faca sa vizualizez tot ce citeam, motiv pt care mi-a cam fost frica sa fac baie intr-o seara in urma unei scene citite din carte.
    si de atfel am avut o perioada in care ma fascinau cartile politiste. dar culme e ca acum nu imi aduc aminte nici una.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  2. #2
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    horror...singura carte pe care am citit-o cu sange si alte chesti a fost dracula de bram stoker, o carte de nota 10
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  3. #3
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    filmele de acest gen nu-mi plac....insa o carte nu e chiar asa de "reala" ca un film. Dar, cu toate astea, nu m-s incumeta sa citesc una. Daca tot am timp de-o carte citesc una placuta, relaxanta, nu "grozavenii"

  4. #4
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    cartile de horror sau thriller sunt bune de citit daca ai mult timp liber, alta carte horror-thriller pe care am citit-o a fost perfume, o carte care nu mi-a placut deloc si nici filmu , am mai incercat sa citesc Buick 8 de stephen king insa din lipsa de timp m-am lasat
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  5. #5
    sharpshooter Ted's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    in the penalty box
    Posts
    3,463
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoYoyOi View Post
    filmele de acest gen nu-mi plac....insa o carte nu e chiar asa de "reala" ca un film. Dar, cu toate astea, nu m-s incumeta sa citesc una. Daca tot am timp de-o carte citesc una placuta, relaxanta, nu "grozavenii"
    ai ramane uimit sa vezi ce "trairi" iti poate crea o carte horror.Fata de un film horror,cand citesti o astfel de carte iti creezi in minte propriile imagini,asta depinde si de imaginatia omului

    Am citit "The Shining","Christine" si "Carrie" de Stephen King si le recomand din tot sufletul

    PS:e recomandat ca astfel de carti sa fie citite cu lumina aprinsa
    If you get in trouble, just go back in time!

  6. #6
    AquilaCrysaetos Vorpal's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Giurgiu/Iasi, ROMANIA
    Posts
    643
    Reputatie
    1
    Adevarate capodopere in domeniu sunt urmatoarele: Stephen KING - "It", Graham MASTERON - "Mirror", Dean KOONTZ - "Masca", Matthew Gregory LEWIS - "Calugarul" si, bien-sur, Bram STOKER - "Dracula"
    Bogdan VLADU (Vorpal)

  7. #7
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Dap..Bram a scris un roman-scrisoare bine inchegat

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Nu știu dacă am citit vreo carte horror în adevăratul sens al cuvântului până acum, dar cu ani în urmă mă pasionau romanele Agathei Christie. Mi-e și rușine să recunosc că am toată colecția (vreo 80 de volume, colorate ca niște bomboane), apărută la editura Excelsior Multi-Press. Cu toate astea, nu cred că mă pot numi fană a acestui gen de scrieri, având în vedere că în afară de Agatha nu am prea lecturat alte romane polițiste (un Arthur Conan Doyle ocazional). Mă minunez și eu cu ce-am putut să pierd vremea, în loc să citesc alte cărți mai de doamne-ajută. Îmi amintesc că eram în clasa a IV - a când am cumpărat primul roman din colecție și nu m-am lăsat până nu le-am luat pe toate.

  9. #9
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Delia View Post
    Nu știu dacă am citit vreo carte horror în adevăratul sens al cuvântului până acum, dar cu ani în urmă mă pasionau romanele Agathei Christie. Mi-e și rușine să recunosc că am toată colecția (vreo 80 de volume, colorate ca niște bomboane), apărută la editura Excelsior Multi-Press. Cu toate astea, nu cred că mă pot numi fană a acestui gen de scrieri, având în vedere că în afară de Agatha nu am prea lecturat alte romane polițiste (un Arthur Conan Doyle ocazional). Mă minunez și eu cu ce-am putut să pierd vremea, în loc să citesc alte cărți mai de doamne-ajută. Îmi amintesc că eram în clasa a IV - a când am cumpărat primul roman din colecție și nu m-am lăsat până nu le-am luat pe toate.
    Lasa ca ti-ai revenit ai ai inceput sa citesti chestii serioase gen bukovski
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Așa-i, îl am pe amicul Charlie la loc de cinste nu doar acasă, ci și la birou.

  11. #11
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Misto, adevarul e ca tipul era carismatic
    Banuiesc ca te referi la poza lui
    Attached Images Attached Images
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Adevăru-i că am gusturi bune la bărbați.

  13. #13
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Gusturi fine chiar
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  14. #14
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    aoleu, si eu am citit o gramada de carti din colectia agatha christie. cred ca prin clasa 7a. de carti din astea m-am lasat dar am ramas cu meteahna serialelor politiste, nu stiu cum dar daca dau de unul nu pot sa inchid tvul pana nu aflu who did it
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #15
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    in generala " ma dadeam in vant " dupa edgar allan poe
    "crimele" agathei nu ma ingrozeau deloc , te tineau in priza totusi
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  16. #16
    junior
    Join Date
    May 2010
    Posts
    59
    Reputatie
    1
    Invisible Monsters - Chuck Palahniuk , cam plictisoare , totusi .

  17. #17
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Ploiesti/Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Ce-a mai interesanta mi s-a parut Domnisoara Christina de Eliade..

  18. #18
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Eu incerc sa-mi fac cumpar toate cartile lui Stephen King. Pana acum am citit Shining, It, Christine, Carrie, Cimitirul Animalelor, Salem's Lot si inca vreo 2.
    Il consider cel mai bun scriitor din punctul de vedere al usurintei cu care pot fi citite cartile lui. Si desfasurarea actiunii pare atat de naturala incat parca nici nu poti pune la indoiala ce scrie.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  19. #19
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    The Turn of the Screw mi-a placut mult
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

  20. #20
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    a lui henry james? imi aduc aminte ca am acasa o carte cu nevele de gen si ca era si asta si ca mi s-a parut destul de interesanta. as reciti-o.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  21. #21
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    Da, aia. Si eu am citit-o de 3 ori deja
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •