Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 136

Thread: Personajul preferat

  1. #43
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Bumbescule, oare Gica Chioru a fost vreodata adolescent miop?
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  2. #44
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Observ ca te cam bantuie gica
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  3. #45
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bumbescu View Post
    Observ ca te cam bantuie gica
    pai a devenit atat de fantomatic...
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Alte personaje care-mi plac sunt: Gatsby al lui S. Fitzgerald, "amicul" din schita C.F.R. de Caragiale, Nehliudov din Invierea (Tolstoi), Ivan Karamazov, Taras Bulba, David Copperfield, Paul Gauguin in Paradisul de dupa colt...

  5. #47
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    delia, eu mi-am dorit tot romanul sa-i traga cineva 2 palme lui gatsby. si poate erau mai benefice 2 palme si o trezire la realitate decat niste gloante. ei asa sunt eu mai putin romantica!!!!
    de altfel si david copperfield ar fi meritat 2 palme, dar david macar se trezeste pana la urma!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #48
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Esti cinica. Ai dreptate, Gatsby merita cu varf si indesat doua palme (poate chiar mai multe), dar cu David ce ai?
    Oricum, si Gatsby si David sunt baieti de treaba.

  7. #49
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Delia si mie mi-a placut Gatsby. Eu zic ca merita sa fie iubit, fie si dupa mai...multe palme. Nicio aluzie.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #50
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    delia, mi-au placut cele 2 personaje foarte mult. doar ca mi-au trezit sentimente puternice.
    intr-adevar erau baieti de treaba
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #51
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    deci personaje preferate:d"artagnan, coltz alb,fram ursul polar(prima carte pe care am citit-o,la 5 ani),arsene lupin,florentino ariza(va las sa ghiciti cartea), paul atreides.ajunge

  10. #52
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Spiritul lui Carl Orff in mantrele de noapte...
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  11. #53
    incepator roki's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Adela din romanul lui Garabet Ibraileanu "Adela"
    NANKURUNAISA

  12. #54
    senior ioanaformed's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    204
    Reputatie
    1
    Andrei Bolkonski,Natasha Rostova(Razboi si Pace),Nastasia Filipovna,Printul Maskin(Idiotul),Jan Yvarsen(Torente),Margarita(Maestrul si Margarita),Aliosa Karamazov,Robert(Casa Somnului),cainele(Inima de caine),Paganini(Defaimarea lui Paganini)etc etc...Literatura romana:Olguta(la medeleni),Raluca(fata din zlataust),Stefana(bal mascat),Sanda(Domnisoara Christina) etc etc

  13. #55
    junior ogip000's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti City
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    Un personaj care mi s-a parut genial si cred ca toti baietzi ne-am dori sa fim asemeni lui: San-Antonio(" Urmariti, prindeti si aduceti: whisky")... Are umor, e un cuceritor si inteligent, super tare!!!
    Am facut descoperirea secolului XXI!!! Unitatea de masura pentru prostie este: "Geoana" cu derivatii "Kilogeoana" sau "Miligeoana", precum si derivatul "Vanghelie"= 50 "Geoana"...=))

  14. #56
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu am auzit de el, poate pt ca sunt fata
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #57
    junior ogip000's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti City
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    Asta pentru ca e un scriitor si personaj contemporan.
    Am facut descoperirea secolului XXI!!! Unitatea de masura pentru prostie este: "Geoana" cu derivatii "Kilogeoana" sau "Miligeoana", precum si derivatul "Vanghelie"= 50 "Geoana"...=))

  16. #58
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    mai sunt ei si altii contemporani

    dar cine a scris cartea asta? ce gen de carte e ?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #59
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    Mie mi-a placut foarte mult Joseph Porta ,personaj legendar rupinpulist (cre ca e voie...c-am mai vazut undeva p-aici expresia ) din odiseea romanelor lui Sven Hassel.Fara el,sa recunoastem,razboiul ar fi fost mult mai plictisitor si,poate,Germania ar fi avut o sansa in plus . Mi-a fost ca un frate pe toata durata celor 14 romane (poate e prea pompos spus dar ma risc totusi..)iar in momentul ''despartirii'' am plans cu lacrimi de crocodil (da,da...Bitman avea dreptate:si baietii plange ).Redevenind seriosi,daca un scriitor reuseste sa-ti induca aceste sentimente,daca te face sa-ti pese si sa te identifici cu personajul,ei bine,inseamna ca n-au pierdut timpul de pomana nici el nici cititorul.

    PS. Fiind boboc pe acest subiect sensibil ,mi-am permis sa incep cu ceva mai comercial.Daca mai beau 3 beri cred ca e cazul sa trec la ceva mai consistent
    [B]Cu cat cunosc mai mult oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.[/B]

  18. #60
    junior ogip000's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti City
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    mai sunt ei si altii contemporani

    dar cine a scris cartea asta? ce gen de carte e ?
    E scris de San Antonio(e unu cu personajul), e roman politist cu tenta erotica(sunt dementiale fazele erotice, dupa cum le scrie, binenteles) si cu umor ironic. Detalii nu dau ca poate esti interesata sa citesti si iti stric placerea!
    Am facut descoperirea secolului XXI!!! Unitatea de masura pentru prostie este: "Geoana" cu derivatii "Kilogeoana" sau "Miligeoana", precum si derivatul "Vanghelie"= 50 "Geoana"...=))

  19. #61
    alter ego Dogville's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,661
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ogip000 View Post
    e roman politist cu tenta erotica
    [B]Cu cat cunosc mai mult oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.[/B]

  20. #62
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    I-auzi ce ne recomanda un intelectual

  21. #63
    junior ogip000's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Bucuresti City
    Posts
    41
    Reputatie
    1
    Aoleu, ce imaginatie aveti!!! Faptul ca am scris asa ceva nu inseamna ca este exact cum credeti voi, uitati-va atent la ce am scris in paranteza. Cat despre ironia lui jesus... cred ca ar trebui sa citeasca posturile dinainte inainte de a posta aiurea. O sa observe ca cineva m-a intrebat ceva, iar eu pur si simplu am raspuns.
    Am facut descoperirea secolului XXI!!! Unitatea de masura pentru prostie este: "Geoana" cu derivatii "Kilogeoana" sau "Miligeoana", precum si derivatul "Vanghelie"= 50 "Geoana"...=))

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •