Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 136

Thread: Personajul preferat

  1. #22
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    odiseu, normal ! ce ne-am fi facut fara homer ?
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  2. #23
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    off, tic!!!! m-au plesnit amintirile!!!! ce fana tic eram !!!!
    Eu am fost fana Victor...si Tombi.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  3. #24
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    hei luma, long time no see!!!! hmm, victor era baiat prea serios pt mine in clasa a3a!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #25
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Eu tot in a III-a...

    Sa stii ca vin in "vizita" in fiecare seara, ma rog, aproape in fiecare seara.
    Doar ca, ma apuca rusinea cand vad atatia cunoscatori in ale literaturii si eu n-am mai pus mana pe o carte, cam de multicel.
    Nu aruncati cu pietre.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  5. #26
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    care cunoscatori draga??? ca suntem doar vre-o 4-5 oameni care mai postam pe aici si ne simtim singuri!!!! si unii citesc mai mult, altii mai putin, fiecare cum are timp si chef!!!! si fiecare citeste ce-i place!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #27
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    care cunoscatori draga??? ca suntem doar vre-o 4-5 oameni care mai postam pe aici si ne simtim singuri!!!! si unii citesc mai mult, altii mai putin, fiecare cum are timp si chef!!!! si fiecare citeste ce-i place!
    irina , nu pot sa cred ca ai scris adjectivul nehotarat cu cratima! incepuse sa-mi placa sectiunea asta ,zic "uite aici oameni calculati si destepti nu ca dincolo , la fotbal numai analfabeti si neciopliti",cu o moderatoare pe masura, citita si culta !
    acum insa sunt un pic dezamagit
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  7. #28
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ai dreptate si nu o sa incec sa ma scuz pt ca stiu ca o sa ma acuz. asa ca tot ce pot face e sa incerc sa demonstrez ca a fost o greseala!!!!
    sper ca nu te-am dezamamgit atat de tare incat sa nu mai treci pe la noi!
    Last edited by irinaidu; 7th October 2007 at 19:18.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  8. #29
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    se mai intampla si la case mai mari
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Irina ti-a dat un raspuns foarte stilat, Ulysses. Nici nu ma asteptam la altceva din partea ei.
    Si nu te pripi cu generalizarile, nu toti cei care scriu despre fotbal sunt agramati si inculti, la fel cum nici cei care posteaza pe "Literatura" n-au pretentia a fi detinatorii adevarului absolut, cei mai eruditi de pe OLS sau naiba mai stie ce.

  10. #31
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    ai dreptate , delia . cand l-am vazut postand aici pe balaci nu mi-a venit sa cred
    revenind la domnisoara irina , imi pare rau ca i-am spus de greseala , ranind-o,dar dupa ce "am rasfoit" sectiunea de cultura si arta am pus-o pe un piedestal unde era "intangibila"si ... si acolo vreau sa ramana
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  11. #32
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ulysses, nu pune oamenii pe piedestal pt ca doare cand cad de la asa inaltime!!!!
    mi se pare un lucru bun ca ai subliniat greseala mea pt e un forum de literatura si macar aici sa scriem corect.
    pupici!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #33
    sport legend Ulysses's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    10,413
    Reputatie
    1
    sarut manace bine imi pare ca nu esti suparata pe mine!
    [QUOTE=Marius;3682151]
    Acum sa nu va sfiiti sa ziceti de toti si toate. Cu un limbaj decent, desi ei[COLOR="Red"][SIZE="6"] nul [/SIZE][/COLOR]merita.[/QUOTE]

  13. #34
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    cum ar fi asta, eu gresesc, eu sa ma supar
    mersi delia pt sustinere!!!!

    dar gata cu off-topicul. ceva personaje preferate????
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #35
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Bardamu(Voyage au bout de la nuit)...... detasat, inclusiv cu momente in care ma regasesc total in personaj...

    Ar mai fi Ignatius din Conjuratia Imbecililor

    .....si ca sa nu fiu considerat extrem de cinic, eventual "poetul" din Viata e in alta parte de Kundera
    Last edited by Bumbescu; 8th October 2007 at 09:48.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  15. #36
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Mi-au placut multe personaje... Claude Lantier din Creatie (E. Zola), Heathcliff din La rascruce de vanturi (E. Bronte), l-as aminti si pe Zorba, personajul lui Kazantzakis, desi aici a contat foarte mult interpretarea lui A. Quinn, mai mult decat talentul scriitoricesc al autorului romanului.

    @Bumbescu: m-am apucat de Viata e in alta parte, pana acum imi place foarte mult.

  16. #37
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    alaturi de Des Esseintes as mai pune pe Kirilov (Demonii), Abel Tiffauges (Tournier - Regele arinilor), personajele gidiene Lafcadio si Protos (Pivnitele Vaticanului) si Strouvillhou (Falsificatorii de bani) si desigur Macbeth.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  17. #38
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Printul Miskin, Martin Eden, al lui Jack London, (Numele meu fie) Gatenbein, al lui Max Frisch, Momo, din "Ai toata viata inainte", a lui Romain Gary, Nils Holgersson (si a lui minunata calatorie prin Suedia), al Selmei Lagerlöf, Habarnam a lui Nosov si multe alte personaje minunate de carte.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  18. #39
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    Martin Eden m-a fascinat si pe mine multa vreme. in paranteza fie spus era unul din personajele preferate ale lui Mircea Eliade.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  19. #40
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Normal, este un personaj care trece printr-un proces initiatic si...de transcendenta ca si... Identificare?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  20. #41
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,138
    Reputatie
    1
    cred ca mai degraba Eliade era impresionat de titanismul lui Eden. Oricum Eden este in mare masura chiar Jack London insusi.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  21. #42
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Ca tot se vorbeste de eliade, cred ca la varsta respectiva, cu sau fara ochelari toti ne identificam si cu "adolescentul miop"
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •