Results 1 to 11 of 11

Thread: Turul Frantei 2019

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1

    Turul Frantei 2019

    6-28 iulie.

    Daca intereseaza pe cineva, suntem la etapa 14 din 21 si la general conduce un francez, Julian Alaphilippe
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,450
    Reputatie
    0
    Sa se desfiinteze!

    Mi-ati tutut si juma de Wimbledon cu claparii astia la pedale!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    In sfarsit are si Franta un dopat competitiv deci e sarbatoare.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #4
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    JD, nu mi se pare normal sa intri pe o sectie si sa faci afirmatii negative despre un sport mult iubit de multi. Tour de France este unul dintre cele mai mari evenimente ale anului si urmarit la fata locului si in fata televizorului de milioane de oameni. Nu intereseaza pe nimeni o parere absurda ca un turneu de prestigiu, cu o istorie de peste 100 de ani trebuie desfiintat. Nu-i prima data cand faci afirmatii nonsens despre marile competitii de ciclism. Pe mine nu ma intereseaza, spre exemplu, snookerul, dar nu intru pe sectia respectiva si incep sa pun la indoiala interesul altora si existenta acestui sport. Faptul ca Eurosport transmite in direct acest eveniment sportiv arata interesul multora si indirect al sponsorilor. Wimbledonul a avut transmisii zilnice pe un canal separat, pana si turnee mai putin importante ca Båstad si Bucuresti au avut ore de transmisie. Nu-ti place ciclismul, nu intri pe sectie, foarte simplu.

    Superb, carismaticul Alaphilippe, un ciclist de clasa mondiala care si-a adjudecat doua etape, una de contratimp, foarte grea si a purtat tricoul galben in mai mult de jumatate de etapele disputate. Francezii s-au comportat foarte bine pana acum si Pinot, castigator pe miticul Tourmalet, cel mai bun grimpeur/catarator in Alpi, are si el o sansa buna sa castige turul avand in vedere ca vin trei etape in Alpi, decisive pentru cine va fi invingatorul. Din pacate, sansele lui Juju Alaphilippe de a castiga turul nu mai sunt asa de mari caci fiind un ciclist polivalent nu este explicit un catarator, in plus nu are in spate locotenenti, precum unul ca Geraint Thomas are. El si colegul de echipa, mai tanarul columbian Bernal, de la Ineos, fostul Sky, au un grup de coechipeiri foare buni in etapele de munte si il pot depasi pe francez. Mai intra in carti, olandezul Kruijwiks si germanul Buchmann, o surpriza placuta, ambii cu sanse mai mici. Diferenta intre cei sase mentionati este de doar 2 minute si 14 secunde si mai sunt doar patru etape, de fapt trei, ultima fiind de parada, pe Champs Elysees. Allez Le Tour!

    1 JULIAN ALAPHILIPPE 21 DECEUNINCK - QUICK - STEP 69h 39' 16'' - B : 30'' -
    2 GERAINT THOMAS 1 TEAM INEOS 69h 40' 51'' + 00h 01' 35'' - -
    3 STEVEN KRUIJSWIJK 81 TEAM JUMBO - VISMA 69h 41' 03'' + 00h 01' 47'' B : 4'' -
    4 THIBAUT PINOT 51 GROUPAMA - FDJ 69h 41' 06'' + 00h 01' 50'' B : 24'' -
    5 EGAN BERNAL 2 TEAM INEOS 69h 41' 18'' + 00h 02' 02'' - -
    6 EMANUEL BUCHMANN 12 BORA - HANSGROHE 69h 41' 30'' + 00h 02' 14'' - -
    7 MIKEL LANDA MEANA 65 MOVISTAR TEAM 69h 44' 10'' + 00h 04' 54'' B : 4'' -
    8 ALEJANDRO VALVERDE 62 MOVISTAR TEAM 69h 44' 16'' + 00h 05' 00'' - -
    9 RIGOBERTO URAN 91 EF EDUCATION FIRST 69h 44' 49'' + 00h 05' 33'' - -
    10 RICHIE PORTE 131 TREK - SEGAFREDO 69h 45' 46'' + 00h 06' 30'' - -
    Last edited by miril; 25th July 2019 at 09:23.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #5
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,450
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    JD, nu mi se pare normal sa intri pe o sectie si sa faci afirmatii negative despre un sport mult iubit de multi. Tour de France este unul dintre cele mai mari evenimente ale anului si urmarit la fata locului si in fata televizorului de milioane de oameni. Nu intereseaza pe nimeni o parere absurda ca un turneu de prestigiu, cu o istorie de peste 100 de ani trebuie desfiintat. Nu-i prima data cand faci afirmatii nonsens despre marile competitii de ciclism. Pe mine nu ma intereseaza, spre exemplu, snookerul, dar nu intru pe sectia respectiva si incep sa pun la indoiala interesul altora si existenta acestui sport. Faptul ca Eurosport transmite in direct acest eveniment sportiv arata interesul multora si indirect al sponsorilor. Wimbledonul a avut transmisii zilnice pe un canal separat, pana si turnee mai putin importante ca BĂ„stad si Bucuresti au avut ore de transmisie. Nu-ti place ciclismul, nu intri pe sectie, foarte simplu.
    Pai trebuie sa intru, Cristi si-a exprimat in mod explicit dezacordul ca nu-l vede pe Nadal la RG din cauza lu Giro din Pulia, sincer si aici la Wimbledon nu l-au dat pe Nadal ca sa-i vedem pe claparii vostrii! El nu stie unde trebuie postat, insa nu-i nimic, ca stiu eu! Snooker-ul e transmis pe durata circuitelor de ciclism importante cum sunt claparii vostrii fix in timpul GS-urilor? Eu doar la GS-uri am cerut pe macar rahturile alea de 2 canale sa dea tenis, desi ar trebui sa dea vreo 8! Tenisul trece prin cea mai buna perioada din istorie, claparii tai sunt niste mediocrii mai mult decat sigur. In plus nu inteleg fascinatia de-ai vedea dand din pedale live, tot asa dau draculu si-n premiera sau in reluare! La mine un punct poate intoarce un meci, ala nu se-ntoarce-n cap cu bicicleta, tot in lung de linie merge, n-o da crestul sau scurta ca sa-si surprinda adversarul, si sa-ntoarca circuitul in cap! Sincer daca l-as vedea pe unu ca merge pe ocolite, pe munte-n-jos printre copaci si buruieni, riscandu-si gatul si taind circuitul, toata lumea surprinsa de o decizie luata pe nepregatite de unu care n-a mai vrut sa fie in grupul monoton si plicticos!? Asta mi-ar placea, la asta m-as uita!

    Sunt 8 saptamani din 53 cand tenisul trebuie sa fie rege, nu clapari, nu snooker, nici macar fotbal! ATAT!
    Claparii au timp restul saptamanilor sa tot dea la clape pana-or crapa strazile sub ei.

    Nu-nteleg cum kkturi de televiziuni ca Jiji TV pot avea 6 canale si idiotii de Eurosport doar 2! E inadmisibil! Astia ar trebui sa aiba vreo 10! Minim.
    Ai sporturi live din toata lumea pe care trebuie sa le dai live si tu n-ai pe ce?! Jegurile maa-mii lor, cu ei am eu ce am, nu cu ciclismul!
    N-ai atatia comentatori disponibili!? Nici o problema, pune comentatori doar pe E1 si E2 si da-le restu raw si ne uitam la meciuri, oricum comentatorii de multe ori sunt habarnisti din aia platiti sa faca ceea ce nu le place, astia romani cel putin vai de steaua lor. N-am chef de opiniie lor mereu.
    Last edited by Johnny D; 25th July 2019 at 13:24.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #6
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    La tenis faci tu pariuri, de aici vine interesul tau. In rest, vorbesti total pe alaturi. A propos, nu-s claparii mei, sunt sportivi si trebuie respectati pentru ce fac. Nu ma intereseaza ce se spune pe alte thread-uri. Nu prea vad ca cel pe care l-ai citat acum vreo doua luni ar fi postat pe topicul rezervat ciclismului, in schimb tu ai facut-o si atunci si acum. Te rog inca o data sa respecti acest topic. Nu-ti place acest sport nu posta. Asa cum tu aperi, pe buna reptate, unii forumisti, asa apar si eu dreptul de a putea postat on topic pe topicul rezervat ciclismului. Orice sport trebuie respectat daca nu altfel macar formal. In cazul tau, cum am spus, nu mai posta daca nu ai cu ce contribui constructiv pe "Ciclism". In final, Eurosport transmite peste tot, din toate sporturile, nu numai din tenis. Nu exista niciun motiv serios pentru ca tenisul trebuie prioritat de Eurosport in detrimentul altor sporturi
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #7
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    The race is stopped!

    Decizie dramatica datorita grindinei si aluncarii de teren la 40 km de finis cu implicatii majore in clasamentul etapei 19 si implicit clasamentului general. Bernal iese invingator al etapei si probabil al Turului Frantei, circa 50 de secunde fata de purtatorului tricoului gaben Julien Alaphilippe.

    https://racecenter.letour.fr/#/stageprofile
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,741
    Reputatie
    1
    Nu am inteles si e ceva dezbatere in presa pe langa regulament. De ce nu s-a anulat etapa? De ce clasamentul nu a ramas ala inainte de start daca nu s-a putut duce pana la sfarsit?
    Culmea ghinionului, Pinot s-a accidentat tocmai inaintea intreruperii si a abandonat Turul desi era in cursa pt titlu
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #9
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,450
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    La tenis faci tu pariuri, de aici vine interesul tau. In rest, vorbesti total pe alaturi.
    Inseamna ca si Cristi face pariuri, ca dupa reactia lui am venit aici!

    Bine Mirile, am mai zis anterior, n-am treaba cu ciclismu chiar daca am zis altceva, fiecare practica ce sport vrea el, mai ales daca e bine platit. Am treaba cu cei care transmit cum nu trebuie evenimentele. Atat. Tu de ce sa nu-ti faci abonament pe eurosport player daca te intereseaza claparii si doar eu sau Cristi sau multi altii deoarece tenisul are de cel putin 100 de ori mai multi fani sa platim ca sa ne uitam la meciuri de tenis? In rest, Dumnezo te bucure!
    Last edited by Johnny D; 26th July 2019 at 22:14.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #10
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Nu am inteles si e ceva dezbatere in presa pe langa regulament. De ce nu s-a anulat etapa? De ce clasamentul nu a ramas ala inainte de start daca nu s-a putut duce pana la sfarsit?
    Culmea ghinionului, Pinot s-a accidentat tocmai inaintea intreruperii si a abandonat Turul desi era in cursa pt titlu
    Asa am zis si eu, delaparis. De fapt Pinot s-a accidentat cu doua etape inainte cand a lovit cadrul cu coapsa. A facut, se pare un hematom care s-a infectat, din cate am inteles. Eurosport transmite pentru totii iubitorii de sport, JD. Turul Frantei este Wimbledonul ciclismului.
    Last edited by miril; 27th July 2019 at 01:12.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  11. #11
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0

    Tripleta de aur

    Egan Bernal castigatorul la total a castigat turul Bihorului in 2016 , Turul Sibiului 2017 si ...Tour de France 2019 !!!
    Vezi Wukipedia pentru detalii
    THE TRUTH IS OUT THERE

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •