View Poll Results: S-a dopat Lance?

Voters
70. You may not vote on this poll
  • Nu

    22 31.43%
  • Da

    48 68.57%
Page 1 of 8 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 164

Thread: S-a dopat Armstrong?

  1. #1
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1

    S-a dopat Armstrong?

    Prestigiosul cotidian francez L'Equipe il acuza pe Lance ca sa-a dopata cu EPO in 1999.

  2. #2
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    nu stiu daca s'a dopat. e doar un scandal de presa... de ce nu l'au depistat in timpul turului dupa miile de controale facute? si daca se dopeaza pana la urma nu se dopeaza mai mult decat au facut-o altii. eu cred ca de fapt toti se dopeaza pana la urma...
    francezii sunt ei invidiosi ca de obicei pe american... nu suporta ca le'a dat lectii pe drumurile lor... si l'equipe vrea rating...ca toata lumea they want business...
    Lance Armstrong a revenit dupa cancer, a reusit sa castige 7 tururi si ar mai lua 2-3 daca ar mai concura lejer. Nu'i poti lua meritul... si intrebarea mea e ...de ce Acum...si nu in timpul turului? nu se faceau atunci controale?

    like i said... just media-bullshit sa vanda ziarele

  3. #3
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    MIKE, aici nu cred ca e vorba de invidie !
    Am citit si eu despre subiect.
    Pana si expertii se contrazic.
    Conform regulamentului, chiar daca se pastrau probele ele trebuiau sa ramana anonime !
    Cum de a lui ArRMSTRONG s-au pastrat cu nume ?

    In ce priveste L'EQUIPE.
    Urmarind o etapa, parca ultima, imi aduc aminte ca unul dintre comentatori a spus ca organizatorii au deviat circuitul pentru a trece pe langa sediul L'EQUIPE.
    OK !
    De ce n-au dat pana acum INFO ?
    Pai, cred ca ar fi distrus turul !

    In ce priveste, iarasi, de ce doar ACUM s-a depistat acest lucru ?
    Simplu ! Laboaratoarele n-au detinut aparatura necesara pentru depistarea acestei substante !

    Ce ma framanta pe mine : in general, in alte sporturi, cand e prins unul dopat toti ceilalti sar sa-si ceara...drepturile (la medalii, etc.) !
    N-am auzit nici un ciclist facand asta !
    Mai repede, i-au sarit in ajutor (chiar si JAN ULLRICH) !

    Si-apoi, cum zici, cred si eu ca fiecare ia cate ceva...

    O zi faina !

    P.s. Cred si eu parerea expertilor care sustin ca sunt unii care iau preparate care sunt astfel produse incat nu se pot depista AZI !
    Vezi cazul din atletismul american...Si acolo, TOTII AU PUTUT JURA CA...NU SI NU !

  4. #4
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Iata ca Lance a recunoscut, stire preluata de TT de la CNN, ca a luat EPO, dar in cadrul tratamentului pentru cancer (sic)!!! In opinia mea, sa i-o spuna...unui anumit fotbalist de la Juve. Parerea mea despre Lance, in ceea ce priveste dopajul, mi-am spus-o pe topicul Turul Frantei 2005 si nu o voi mai repeta si aici. Nici nu voi mai reveni cu puncte de vedere asupra acestui subiect, decat daca situatia o va cere si timpul imi va permite.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #5
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    L'equipe = Armstrong haters.

  6. #6
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Intrebarea ar fi mai corecta asa : "-Exista un ciclist care nu se dopeaza?".Toata lumea foloseste produse "energizante". Chestia este doar cind sint recunoscute precum doping..... Si totusi nu il vad mai mic pe Lance pentru asta! Chiar daca la batut pe favoritul meu la totalul de victorii in Turul Frantei, Eddy Merckx. Ca nici Eddy nu manca doar paste , din pacate..... Dorin
    PS A NU SE INTELEGE CA APROB DOPAJUL!
    THE TRUTH IS OUT THERE

  7. #7
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    ^^perfect de acord cu Dorin... ia sa vedem domnii de la L'equipe daca faceau un scandal despre.... Jens Voigt sau David Moncoutie tot asa de mare amploare mai avea?
    like i said... it's ALL business...toata lumea vrea sa traiasca... l'equipe vor si ei sa'si vanda ziarele alea...

  8. #8
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    ...sau...Pantani. Nu toata lumea are noroc de sponsori ca cei...postali si, mai nou, dornici de aventuri. Acolo unide unii platesc cu gloria, altii o fac cu...viata.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  9. #9
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Toate chestia asta miroase a facatura de la o posta. Miril, eu am o mica nelamurire. De ce nu a fost suspendat Lance in 1999, daca a fost depistat atunci? Ca atunci nu era mega-vedeta de acum, era un ciclist cunoscut, si atat.
    Si mai am o intrebare, au mai fost prinsi o groaza de ciclisti dopati, de ce numai Lance si eventual Pantani au avut rezultate? Eu cred ca dopajul conteaza in ciclism mult mai putin decat se scrie si valoarea individuala este cea care, in ultima instanta, determina victoria sau esescul unui sportiv. In ciclism cel putin.
    De la cazul nefericit al Andreei Raducam in 2000, sunt mult mai circumspect in ceea ce priveste dopajul. Sunt o groaza de medicamente obisnuite care contin substante interzise asa ca explicatia lui Lance mi se pare foarte plauzibila.
    Toata poveste aceasta mi se pare cusuta cu ata alba, si ma mir ca un ziar ca L'Equipe se face de ras in felul asta.

  10. #10
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Nu cred ca s-a dopat, totul este o inscenare mai mult ca sigur

    PS_Am votat din greseala ca s-a dopat, dar acum s-a modificat votul acum ...deci eu votez "NU"

  11. #11
    junior
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    timisoara
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    nu stiu daca ati auzit ce a spus banciu sambata, dar ideea era ca:
    1. probabil toti se dopeaza, dar nu sunt prinsi.
    2. l'equipe a avut nevoie de timp sa adune probele
    si cred ca in 1999 nu se facea test pentru EPO ca substanta dopanta.
    tyler hamilton a fost acuzat de dopaj anul trecut. de atunci el a incercat sa demonstreze ca testele au fost gresite.
    linkul urmator este de pe site-ul lui. la "June 2005" gasiti informatii despre cazul lui si felul in care sunt facute controalele.
    http://www.tylerhamilton.com/journal188.html
    Don't go where the path may lead, go where there is no path and leave a trail.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    1,927
    Reputatie
    1
    Din ce scrie L'Equipe,se intelege ca Lance a fost singurul care s-a dopat sau ca pe el substantele l-au ajutat mai mult decat pe ceilalti.
    In conditiile astea votez "NU" !!!

  13. #13
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Vezi ca ai votat DA Sharkie

  14. #14
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Darkslowstar
    De ce nu a fost suspendat Lance in 1999, daca a fost depistat atunci?
    Cum am spus si in mesajul meu anterior : el n-a fost depistat in '99 !
    Pe atunci laboratoarele inca nu puteau depista anumite substante dopante !
    E clar ca "ficiorii" sunt mereu un pas in fata analistilor ca doar...tot cu astfel de laboratoare lucreaza !

    Cum spunea un fost mare ciclist francez (numele imi scapa si n-as dori sa-l "slavesc" pe altul) : "vreti un tur al Frantei cu etape din 3 in 3 zile ?"

    P.S. Ca sa nu ma repet : citeste, te rog, inceputul postului 3...

    O zi faina !

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    1,927
    Reputatie
    1
    Buey,ce s-a intamplat cu votu meu ?? Io stiu ca am votat "NU" !!!

  16. #16
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Ai votat gresit Sharkie, asa a fost de la inceput. Nu ti-a modificat nimeni votul

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    1,927
    Reputatie
    1
    Pai si ionutz a avut parca probleme cu votu.......inseamna ca n-oi fi belit ochii bine

  18. #18
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    La intrebarea din topic raspunsul este fara discutie ca DA! Toti ciclistii de performanta au folosit substante interzise. Confirmarea vine de la:
    Preşedintele Agenţiei Mondiale Antidoping, Dick Pound, consideră că există o probabilitate foarte mare de dopaj īn cazul "afacerii Armstrong", după ce a studiat analizeze efectuate de laboratorul francez pe eşantioanele atribuite ciclistului american, informează presa germană.

    Asa ca astia cu Armstrong sa ma mai scuteasca cu performantele lui...Se vede treaba ca medicii americani sunt mai buni decit cei nemti...
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  19. #19
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    "Mă gāndesc, declară marele campion, citat de ziarul 'Austin-American Statesman', să particip din nou la Turul Franţei şi să īnving. Ar fi cel mai bun mijloc de a-i linişti pe acuzatorii mei".

    OLS
    http://www.onlinesport.ro/sport/spor...&viewItem=4959

    Are dreptate, daca ar mai castiga odata....nimeni nu ar mai avea ce sa zica

  20. #20
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    daca toti marii ciclisti se dopeaza dar el a castigat si a mai si revenit dupa asa o boala.
    Nu stiu de ce se mai agita ziaristii aia, doar pentru cateva ziare vanfute in plus?
    Armstrong va ramane un ciclist de legenda in ciuda acuzelor.

  21. #21
    HERE'S JOHNNY!! Darkslowstar's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    La capatul Stelei
    Posts
    7,402
    Reputatie
    1
    Cel mai bine a rezumat situatia Edy Merckxx: "intre niste ziaristi de scandal si Armstrong eu il cred pe Armstrong". Toata povestea miroase a ***** de sus pana jos. E cusuta cu ata alba de la un capat la altul.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •