Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 23

Thread: American GP

  1. #1
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0

    American GP

    Marele Premiu al Americii se apropie . Primele rezultate
    Choose a roundPractice : Private PracticePractice : Free Practice 1Qualifying : Qualifying 1

    Results American GP - Qualifying 1

    Name Team Time Diff


    1 Jarno Trulli (ITA) Renault 1:09.566
    2 Rubens Barrichello (BRA) Ferrari 1:09.835 + 0:00.269
    3 Mark Webber (AUS) Jaguar 1:10.081 + 0:00.515
    4 Ralf Schumacher (GER) Williams-BMW 1:10.222 + 0:00.656
    5 Juan Pablo Montoya (COL) Williams-BMW 1:10.372 + 0:00.806
    6 David Coulthard (GBR) McLaren Mercedes 1:10.450 + 0:00.884
    7 Fernando Alonso (ESP) Renault 1:10.556 + 0:00.990
    8 Michael Schumacher (GER) Ferrari 1:10.736 + 0:01.170
    9 Kimi Räikkönen (FIN) McLaren Mercedes 1:10.756 + 0:01.190
    10 Jenson Button (GBR) BAR Honda 1:11.847 + 0:02.281
    11 Cristiano Da Matta (BRA) Toyota 1:11.949 + 0:02.383
    12 Giancarlo Fisichella (ITA) Jordan Ford 1:12.227 + 0:02.661
    13 Heinz-Harald Frentzen (GER) Sauber Petronas 1:13.541 + 0:03.975
    14 Olivier Panis (FRA) Toyota 1:17.666 + 0:08.100
    15 Nick Heidfeld (GER) Sauber Petronas 1:17.768 + 0:08.202
    16 Jacques Villeneuve (CAN) BAR Honda 1:18.547 + 0:08.981
    17 Ralph Firman (GBR) Jordan Ford 1:19.383 + 0:09.817
    18 Justin Wilson (GBR) Jaguar 1:19.491 + 0:09.925
    19 Nicolas Kiesa (DEN) Minardi Cosworth 1:21.973 + 0:12.407
    20 Jos Verstappen (NED) Minardi Cosworth out
    Dorin

  2. #2
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Suedezul Wirdheim , castigatorul anului la Formula 3000 , a condus de test la Jordan. Sanse mici de a primii postul cind exista alti piloti dispusi sa plateasca bani grei pentru asta . Dorin

  3. #3
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Totul e pe bani ce vrei acuma. Sper sa castige Montoya

  4. #4
    senior PeaceKeeper's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    248
    Reputatie
    1
    Din nou a castigat Schumi,oare cand se va termina aceasta era a lui??? :?
    Sper sa mai continue,e clar e cel mai bun!
    TOTUL PENTRU TARA!!!
    TOTUL PENTRU ROMANIA!!!
    BLACK WARRIORS RULE!!!

  5. #5
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    American Grand Prix: Grand Prix
    Pos. No. Driver Team Car Tyre Details
    01 1 M Schumacher Ferrari F2003-GA B 3 pit-stops
    02 6 Raikkonen McLaren MP4-17 M 3 pit-stops
    03 10 Frentzen Sauber C22 B 2 pit-stops
    04 7 Trulli Renault R203 M 3 pit-stops
    05 9 Heidfeld Sauber C22 B 3 pit-stops
    06 11 Fisichella Jordan EJ13 B 2 pit-stops
    07 3 Montoya Williams FW25 M 4 pit-stops
    08 15 Wilson Jaguar R4 M 2 pit-stops
    09 21 Da Matta Toyota TF103 M 6 pit-stops
    10 19 Verstappen Minardi PS03 B 3 pit-stops
    11 18 Kiesa Minardi PS03 B 5 pit-stops
    re. 5 Coulthard McLaren MP4-17 M technical failure
    ret. 14 Webber Jaguar R4 M spun off
    ret. 16 Villeneuve B.A.R 005 B engine failure
    ret. 17 Button B.A.R 005 B engine failure
    ret. 20 Panis Toyota TF103 M spun off
    ret. 2 Barrichello Ferrari F2003-GA B collision with Montoya
    ret. 4 R Schumacher Williams FW25 M spun off
    ret. 8 Alonso Renault R203 M engine failure
    ret. 12 Firman Jordan EJ13 B spun off





    dupa cum am banuit si sperat, Schumi invinge. banuiesc ca distanta pe care-l separa de urmaritor este suficienta pentru a-si indesa in buzunar cel de-al saselea titlu. in plus, situatia la echipe s-a rasturnat, rosii putand sa puna mana si pe titlul la constructori.
    sa-l omagiem pe Barri, care i-a permis lui Schumi sa ajunga la start pe locul 4, iar apoi a incercat sa-l tina la distanta pe Montoya, dar nu s-a gandit ca vecinul intru latinitate se va preta la jocuri murdare. dar, dupa cum banuiam si dupa cum il suspecta si Villeneuve, s-a pretat. ma rog, totul este bine cand se termina cu bine.
    dar Bari si-a spalat, cel putin pentru mine, toate pacatele din acest sezon. nu ramane decat sa castige la Suzuka........!


    Schumi ??
    fara comentarii.



    P.S. apropo de Villenuve : l-a ridiculizat pe Montoya. dar nu numa el.
    Montoya nu are , sau nu are inca stofa de campion.
    Schumi? the only one!

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Se pare ca dupa unii , Schumi este ajutat tot timpul! La Monza cine l-a ajutat , ca am uitat!?

  7. #7
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    tactica proasta a lui montoya la scos din cursa pt. titlu

  8. #8
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    mai oameni buni, pe Montoya nu tactica l-a scos din carti......
    l-a scos Schumi si impotenta lui de a rula pe o pista udata de ploaie.

    a, si agresivitatea nejustificata(vezi incidentul cu Bari)

    8)
    Schumi? the only one!

  9. #9
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Daca schumi avea tactica lui montoya o lua in gura rau de tot. Deci tactica la scos nu schumi

  10. #10
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    mai ficior, esti nitel cam exaltat.
    inteleg ca parintii tai nu ai reusit sa-ti desavarseasca buna crestere.
    nu-i nimic, ma voi ocupa io, daca continui cu acelasi ton.

    revenind la subiect, schumi nu avea cum sa aiba tactica alauia, ca si aici se face deosebirea dintre un pilot de geniu si un pilot bun.

    dar indiferent de ce strategie ar fi avut montoya, tot nu ar fi catigat.
    de ce ??
    vezi episodul cu Barri, iar mai apoi ploaia deasa.

    singurul care i-a tinut cat de cat piept lui schumi a fost Kimi.
    8)
    Schumi? the only one!

  11. #11
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    cenzuratpai ia zi si mie daca montoya intra la boxe nu ii dadea schumi un tur in urma corect ? si nu cred ca incidentul cu rubens a fost decisiv a pierdut 1 loc pe care il recuperase chiar vreo 2-3 pana la venirea ploii. Deci tactica la impiedicat sa castige nu boul de schumi
    /fu/ schumi
    /fu/ Ferrari
    Hai Montoya
    Oricum sa-ti amintesc schumi este mai varza si ca prost si ca senna plus alti piloti. Ce sa mai spun de fangio, cenzurat

    later edit by ayrton: te rog frumos sa-ti controlezi limbajul, si sa nu mai scrii posturi la modul injurios, mai ales la adresa altor useri! chiar daca nu-ti convin anumite lucruri (nici mie nu-mi convine ca Schumi e aproape campion), dar asta nu e un motiv sa injuri. Se accespta ironiile, insa nu si golania. La urmatoarea greseala iti iei avertisment. Multumesc!

  12. #12
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    daca Montoya nu il scotea afara pe Bari, nu primea acel drive-trough, pe care daca nu ai fi dormit la acea ora, de altfel ora de somn pentru copilasi ca tine, l-ai fi observat si tu.
    dar asa, e destul de greu sa vorbesti in necunostinta de cauza.
    dar nu-i nimic, tu totdeauna vorbesti asa.

    boul de schumi nu avea cum sa fie ajuns de necoptul Montoya. asadar, Montoya nu avea cum sa castige cursa. deci, Schumi l-a impiedicat pe Montoya sa castige

    dar ai si tu ceva dreptate. nu Schumi in totalitate l-a impiedicat sa castige, ci si impotenta lui de a pilota pe ploaie.


    cat despre statul in fata monitorului, nu cred ca trebuie sa-ti faci griji fata de mine. inca ma mai descurc la faza aia , stii tu, cred ca ti-au povestit parintii. cum care faza ??
    aia care implica niste neuroni si niste conexiuni. gandirea.

    cred ca de tine ar trebui sa te ingrijorezi.
    tu stai in spatele monitorului............
    Schumi? the only one!

  13. #13
    senior alin's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    Se pare ca dupa unii , Schumi este ajutat tot timpul! La Monza cine l-a ajutat , ca am uitat!?
    aproape nimeni: FIA

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    42
    Reputatie
    1
    haideti sa va zic cum am vazut eu cursa(nu ca ar interesa pe cineva ci pentru ca mi se pare ca am vazut niste lucruri pe care voi nu le-ati vazut)

    1. ms a depasit cand erau steaguri galbene pe pista
    2. cauciucurile de ploaie ale lui ms, dupa ce au fost inlocuite nu mai aveau nici un rid!?
    3. cauciucurile brid de ploaie sunt mai bune decat cele miche

    toata stima pentru ms pentru victorie, este in continuare cel mai bun pe ploaie cu sau fara cauciucuri bune.

    felicitari kr care isi merita numele de iceman(comparatie cu jpm-pinball)


    la suzuka fie ca cel mai bun sa castige
    Some understand, some dont. In the end, you'll never get everybody to understand, to agree and to accept. -- A.S

  15. #15
    senior alin's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by arnie
    haideti sa va zic cum am vazut eu cursa(nu ca ar interesa pe cineva ci pentru ca mi se pare ca am vazut niste lucruri pe care voi nu le-ati vazut)

    1. ms a depasit cand erau steaguri galbene pe pista
    2. cauciucurile de ploaie ale lui ms, dupa ce au fost inlocuite nu mai aveau nici un rid!?
    3. cauciucurile brid de ploaie sunt mai bune decat cele miche

    toata stima pentru ms pentru victorie, este in continuare cel mai bun pe ploaie cu sau fara cauciucuri bune.

    felicitari kr care isi merita numele de iceman(comparatie cu jpm-pinball)


    la suzuka fie ca cel mai bun sa castige
    uite ca intereseaza!

    n-avea cum sa depaseasca pe galbene, ar fi fost cu sigurantza sanctionat; poate pe vreun intarziat, ca au fost o multime;
    daca cele de ploaie n-ar fi avut nici un rid... ar fi fost si el pe-afara ca toti ceilalti.
    intr-adevar nu trebuie sa fii un intelept sa vezi ca japonezii sunt de departe mai tari pe ploaie.

    kimi merita laude; mclaren injuraturi... am fi avut un campionat mult mai meserias daca kimi ar fi putut riposta intr-adevar

  16. #16
    incepator
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    42
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alin

    daca cele de ploaie n-ar fi avut nici un rid... ar fi fost si el pe-afara ca toti ceilalti.


    kimi merita laude; mclaren injuraturi... am fi avut un campionat mult mai meserias daca kimi ar fi putut riposta intr-adevar
    mai omule eu am zis ca nu aveau nici un rid cand le-a schimbat,
    a rulat citeva tururi pe uscat cu ele totusi.

    pe galben a terminat depasirea - dc, si chiar daca ar fi fost un intirziat sanctiunea ar fi fost valabila.

    despre kr si mclaren ai dreptate.
    Some understand, some dont. In the end, you'll never get everybody to understand, to agree and to accept. -- A.S

  17. #17
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Si Schumi o sa intre in zid la Tokyo , iar Raikkonen o sa fie campion mondial!!!

  18. #18
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Vad o multime de controverse pe aici! Imi dau si eu cu parerea:

    In 1 rand toti 3 candidatii la titlu sunt piloti buni, fara discutie! Exista insa o diferenta... si anume ca Baronul Rosu are acea rutina, acea experienta, pe care inca ceilalti 2 nu o au! Are toata echipa in spatele lui, ceea de ce, cel putin Montoya, nu beneficiaza! Nu in cele din urma, ca parere personala, eu zic ca este mai talentat decat ceilalti 2.

    Nu are rost sa-i mai dam cu fraze de genul "Schumi a fost ajutat de FIA, de draqu sau de lacu'!!!" Nu uitati ca FIA a schimbat regulamentul sezonul acesta tocmai ptr a incerca sa evite un sezon monoton, un sezon care parea 100% ca va fi dominat de Schumi/Ferrari!
    Depasirea de la Indian. la care se referea cineva, cea sub incidenta steagurilor galbene... nu putea genera un "drive through", adica o penalizare! Ptr. ca depasirea a fost inceputa cu mult inainte de acel steag galben din 1 viraj, mai mult Schumi deja incheiase manevra in momentul in care ajunsese in 1 viraj! A fost depasirea lui Panis/Toyota, daca nu ma insel! Daca in momentul inceperii manevrei de depasire, local erau semnalate steaguri galbene, atunci era altceva! Depasirea pe galben (indiferent de pilot intarziat sau nu) se sanctioneaza!
    Apoi, Montoya si-a stricat singur cursa, de data asta! Intrarea la Barr. a fost prea... optimista, si l-a scos pe brazilian in decor... Nu stiu ce au comentat cretinii aia de la TVR, dar sanctiunea a fost justificata! Nu am inteles cum tactica lui Montoya l-a impiedicat pe acesta sa castige? In 1 rand Montoya si-a dat cursa si tactica "peste cap" cu acel incident...

    Multi uita ca masinile acestea de F1 au anumite setari, in consecinta, va dau un exemplu: cum se face ca Heidfeldt la un moment dat era cel mai rapid om pe circuit? Sauber-ul a fost setat cu o configuratie partial "de ploaie"!!! Astfel, elvetienii au riscat, daca se dovedea ca nu va ploua... , dar au castigat niste pct de data asta! La fel, fiti convinsi ca si Ferrari, McLaren si Williams au optat ptr diverse compromisuri, de Montoya stiu sigur ca a facut modificari la monopost chiar inainte de cursa... deci a fi rapid pe circuit, tine si de alti factori, nu doar de pilot. Daca nu ploua... Sauber nu prindeau poate nici 1 pct! Apropo, si nu numai setarea masinii a fost ideala la Sauber, ci si tactica, vezi Frentzen a intrat la boxe ideal, schimband direct de pe slick-uri pe rain... pe cand restul au intrat de 2 ori, chiar in tururi consecutive, ca Schumi!

    Si mai o idee: FIA nu-si permite sa ajute pe Schumi sau Ferrari sau pe altcineva. Un sezon precum cel de anul trecut "a costat" F1 o multime de bani!!! Interesul ptr F1 scazuse dramatic... Nimeni nu-si doreste sa ajute pe cei ce domina! Poate mai bine v-ati fi referit la Minardi, care a fost ajutata de B.Eclestone si de cateva echipe de F1, cu niste bani, ptr a putea continua...

    Forza Ferrari!

  19. #19
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Da Ayrton dar comentarile astea sunt tampite. Scuze limbajul dar sa mai taca si el din gura pt. ca nu mi se pare ca are dreptate mereu

  20. #20
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    mai omule, in forum de discutii, indiferent pe ce teme, are la baza tocmai schimbul de pareri, comentarii.
    unu vine cu o premiza , in sustinarea careia aduce niste argumente.
    daca tu nu esti de acord cu mine, foarte bine. vino cu contraargumente, da lasa injuriile deoparte.
    crezi ca e asa de greu ??

    indiferent de ceea ce crezi tu, eu unu am sa-mi spun parerea , ca nu e interzis.


    8)
    Schumi? the only one!

  21. #21
    senior alin's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Daphix_
    Nu uitati ca FIA a schimbat regulamentul sezonul acesta tocmai ptr a incerca sa evite un sezon monoton, un sezon care parea 100% ca va fi dominat de Schumi/Ferrari!

    Si mai o idee: FIA nu-si permite sa ajute pe Schumi sau Ferrari sau pe altcineva. Un sezon precum cel de anul trecut "a costat" F1 o multime de bani!!! Interesul ptr F1 scazuse dramatic... Nimeni nu-si doreste sa ajute pe cei ce domina! Poate mai bine v-ati fi referit la Minardi, care a fost ajutata de B.Eclestone si de cateva echipe de F1, cu niste bani, ptr a putea continua...

    Forza Ferrari!
    modificarile de regulament au fost facute nu pt a-i impiedica pe pe cei de la ferrari sa devina iarasi campioni mondiali, ci asa cum ai zis si tu, pt a nu mai deveni campioni mondiali chiar asa de usor. nu s-au luat hotarari impotriva celor de la ferrari atunci, acum insa, noua regula de masurare a pneurilor si dupa cursa a fost impotriva celor pe michelin; si a fost o schimbare a regulilor in timpul jocului.

    ba-si permite: banii cei multi vin de la fanii ferrari, nu de la cei minardi...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •