Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 51

Thread: Incredibil ! Steaua acuzata de RASISM !

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1

    Incredibil ! Steaua acuzata de RASISM !

    Uniunea Europeană de Fotbal a recomandat o anchetă privind ofensele rasiste faţă de doi jucători negri ai clubului irlandez Shelbeurne.

    După cum relatează AFP, Uniunea Europeană de Fotbal a recomandat o anchetă privind ofensele rasiste faţă de doi jucători negri ai clubului irlandez Shelbeurne, semnalate de arbitrul meciului Steaua Bucureşti-Shelbourne din turul II preliminar al Ligii Campionilor, s-a aflat din surse apropiate UEFA.

    Internaţional irlandez Kurtis Fleming şi internaţionalul camerunez Joseph Ddo ar fi fost ofensaţi prin sloganuri rasiste ale suporterilor români.

    "Am primit un raport al arbitrului cu privire la ofesnele rasiste din timpul meciului Steaua Bucureşti - Shelbourne de miercuri 3 august. Acest raport va fi analizat la viitoarea reuniune a UEFA din 18 august", a confirmat un purtător de cuvânt al forului fotbalistic continental.

    (Onlinesport)

    E incredibil ce scrie aici ! Incep sa cred k arbitrul a luat parte la un gen de conspiratzie impotriva echipei noastre ! Dupa eliminarea cel putzin aiurea a lui Dica shi atitudinea permisiva fatza de jocul dur al irlandezilor, francezul s-a gasit sa scrie shi nishte aberatzii EXTREM DE GRAVE in raport !!!
    Am fost pe stadion shi nici macar nu poate fi vorba despre asha ceva ! Steaua a avut jucatori de culoare in lot, a avut shi are tzigani de mare valoare in echipa, a intalnit echipe cu mai multzi "coulored people" decat "caucazieni" shi n-a existat niciodata nici o problema !!!
    Nu shtiu daca va datzi seama, dar acuzele oficialilor UEFA sunt foarte grave, ele implica, in eventualitatea in care ar fi dovedite, o atitudine in grup a suporterilor stelishti - fapt ce intrece orice limita a absurdului ! Am fost la nenumarate meciuri pe Ghencea shi, cu exceptzia acelui "Am avut shi vom avea mereu" (care este o scandare care n-are nimic de-a face cu rasismul, este doar un "atac" la adresa echipei Rapid), n-am auzit niciodata ceva care sa poate fi pus cat de putzin in tangentza cu fenomenul numit rasism. In plus, romanul este prin definitzie destul de tolerant; cel putzin in materie de rase....
    Ce e shi mai ciudat e ca acei jucatori de culoare ai irlandezilor au evoluat doar cateva minute !!!
    Ne-au trebuit noua "tzaranii" ashtia de irlandezi, sa avem accidentatzi, suspendatzi shi cine mai shtie ce avertismente de la UEFA. Pentru ce ?! Pentru nishte looseri care n-au notziunea de fair-play. FAC IU SHELBOURNE !
    ex-alpopa

  2. #2
    monstru sacru Sergio's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timișoara
    Posts
    8,216
    Reputatie
    1
    Intr-adevar incredibil! Doar e prima isprava de genul asta petrecuta in Ghencea...
    La Salonta de 30 de ani facem mezeluri...

  3. 4th August 2005, 22:22
    Reason
    Paul nu poate scrie decat pe Pariuri pana vineri dimineata

  4. #3
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Sergio, shtiu unde batzi, insa justitzia a dat dreptate FC Steaua in privintza ultimului meci cu Rapidul. S-au luat doua decizii :
    - Safta nu a incitat la violentze rasiale (absolut corect - doar a citit din cartea de aur a clubului CFR Bucuresti, partizan al "soarelui" in perioada interbelica)
    - clubul nu poate fi tras la raspundere pentru scandarile publicului (aici a fost luata in vedere celebra "am avut shi vom avea mereu...." )

    Te pomeneshti ca negroteii de la Shelbourne sunt tzigani shi s-au simtzit atacatzi !
    ex-alpopa

  5. #4
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Parca vicepresedintele UEFA e norvegian, poate ca vrea neaparat sa aiba o echipa in CL...
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  6. #5
    sashi-duo Kainsashiki's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    13,596
    Reputatie
    1
    Dupa meciul din tur am sperat sa nu mai avem noroc de un arbitru asa de incapabil sa duca un meci la bun sfarsit. Din pacate, acest francez mic si chel probabil s-a speriat de agresivitatea irlandezilor. Ce nu inteleg eu e ca la inceputul meciului irlandezii n-aveau nici un negru in teren dar tot erau huiduiti. Dupa ce au fost introdushi cei 2 jucatori de culoare huiduielile au continuat. Cum dreaq si-au dat astia seama ca era huiduiala rasista !?!??!

    Sunt de-a dreptul scarbit.

  7. #6
    sport legend my_bogdan's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Botosani-Iasi
    Posts
    399
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by DiabLo
    Dupa meciul din tur am sperat sa nu mai avem noroc de un arbitru asa de incapabil sa duca un meci la bun sfarsit. Din pacate, acest francez mic si chel probabil s-a speriat de agresivitatea irlandezilor. Ce nu inteleg eu e ca la inceputul meciului irlandezii n-aveau nici un negru in teren dar tot erau huiduiti. Dupa ce au fost introdushi cei 2 jucatori de culoare huiduielile au continuat. Cum dreaq si-au dat astia seama ca era huiduiala rasista !?!??!

    Sunt de-a dreptul scarbit.

    ::::))))))))))))))))))))))))))))

  8. 4th August 2005, 23:02
    Reason
    Paul nu poate scrie decat pe Pariuri pana vineri dimineata

  9. #7
    antisclavi
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    2,928
    Reputatie
    1
    sa vina suspendarea terenului asta e ,pacat ca se judeca dupa meciul de acasa.
    cica cantecul ala cu am avut si ......e doar un atac ahhahaah sigur ca da , oricum atat stiti cand da gol steaua cantecu cand castiga steaua cantecu , sa vina suspendarea.
    oricum dica isi ia 2 etape ca a sarit la bataie si la umplut de sange pe irlandez.
    si de ce suntem asemuiti cu niste tigani te intreb si eu pe tine ?
    pe pariu ca sunt mai multi tigani la voi in galerie chiar si in echipa vezi p marin si nicolita.
    asa ca , cantecu ala va face de ras ca va pisati intre voi .....sau intre ei care sunt tigani.
    eu nu pot intelege rromii aia care canta o data cu romanii cantecu oare se simt bine la meci ?

  10. 4th August 2005, 23:17
    Reason
    Paul nu poate scrie decat pe Pariuri pana vineri dimineata

  11. #8
    antisclavi
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    2,928
    Reputatie
    1
    bine ca stii tu mah , mai vedem noi ...

  12. #9
    sport legend Pustoai-k's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Dristor
    Posts
    595
    Reputatie
    1
    Ce penibili sunteti...se vede ca sunteti microbisti doar in fata calculatorului si la tv...! Lasa sa fim noi tigani si voi romani ....nici nu am ce sa va spun pt ca nu merita sa ma obosesc pt voi.
    Paul si alpopa avetzi minte de copii! nu ca nu ai fi Paul..
    [COLOR=DarkGreen][COLOR=DarkRed][SIZE=2]O vIaTzA, o SiNgUrA mArE iUbIrE-RaPiD BuCuReStI! [/SIZE] [/COLOR] [/COLOR]

  13. #10
    antisclavi
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    2,928
    Reputatie
    1
    unde ai vazut tu 7 etape atotstiutorul nu stiu , stadionul il poate suspenda ca altfel de ce se judeca ?
    si nu ma lua pe mine cu roma si lazio ca le-au suspendat in CL lu roma cand au lovit arbitru.

  14. #11
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    pana pe 18 august mai e, nu va mai ambalati/bucurati atat
    e clar ca suntem singuri impotriva tuturor, noi romanii, asa ca sa nu va mire orice hotarare luata impotriva noastra.orice e posibil,le e frica de noi,asta e clar.
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  15. #12
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cry
    unde ai vazut tu 7 etape atotstiutorul nu stiu , stadionul il poate suspenda ca altfel de ce se judeca ?
    si nu ma lua pe mine cu roma si lazio ca le-au suspendat in CL lu roma cand au lovit arbitru.
    Lui Real i s-a dat avertisment si amenda,nationalei Spaniei avertisment si amenda(meciul cu Anglia).Suspendare 5 ani Dumitrache si 2 ani Gabor pt lovirea arbitrului!4 etape Zidane pe cand juca la Juve pt un cap in gura unui neamt pe cand juca la Juve!
    [B][SIZE="4"]I was built to be the best,number one and nothing less![/SIZE][/B]

  16. #13
    1916 Ultras's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    La Nicu
    Posts
    3,618
    Reputatie
    1
    Problema voastra la Steaua e ca nici nu va mai dati seama cat de mult ati luat-o pe aratura. Nu vreau sa va atac, dar cred ca este stadionul pe care se injura cel mai mult. Asta in afara subiectului. Cat priveste acuzatia de rasism mi se pare puerila, dar asa este si politica UEFA care din pacate este litera de lege. Iar pentru a-si atinge scopul (transformarea totala a fotbalului intr-o industrie) trebuie ca spectatorii sa fie docili, sa faca frumos, sa priveasca cu interes reclamele de pe marginea terenului si sa cumpere cat mai mult din produsele promovate. O turma de oi... pardon, fara intentie. Pana la urma vor reusi, dar nu in totalitate.

  17. #14
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    sa fim seriosi,nici o galerie latina nu se comporta astfel.treaba cu privitul o gasesti doar in anglia
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  18. #15
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cry
    eu nu pot intelege rromii aia care canta o data cu romanii cantecu oare se simt bine la meci ?
    Pai inseamna ca tu nu cunoshti diferentza intre rrom shi tzigan! Ar trebui, ca doar traieshti intre ei !

    Ce te-ataci Pushtoaik-o ?! Inca eshti suparata ca am scos la iveala comunismul timpuriu al echipei de sub pod ?! Dak n-ai nimic de zis referitor la subiect abtzine-te !

    Ultras, aratura noastra duce catre CL
    ex-alpopa

  19. #16
    antisclavi
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    2,928
    Reputatie
    1
    alpopa esti penibil cum traiesc intre noi daca voi aveti cei mai multi tigani in galerie ?
    si mai spun o data cum se simt tiganii care canta faza cu am avut .... ?
    si culmea se pisa si intre ei ahhahahaha


  20. #17
    ''''''''''''''' GeKuRA's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,071
    Reputatie
    1
    nu se scrie nicaieri ce inseamna "ofense rasiste faţă de doi jucători negri ai clubului irlandez Shelbeurne" ... ce anume ziceau ??
    eu nu cred ca suporterii stelisti au trebuit sa astepte pana la intrarea celor doi jucatori de culoare ca sa se manifeste impotriva jucatorilor irlandezi.
    .. si nici nu vad motivul pt. care ar fi facut-o, cei doi "negri" nu s-au aratat demni de injuri sau altceva... si-au vazut de treaba lor.
    [SIZE=4].............[COLOR=Blue]............[/COLOR][/SIZE][FONT=Century Gothic]...............[/FONT]

  21. #18
    sashi-duo Kainsashiki's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    13,596
    Reputatie
    1
    a fost fluierata toata echipa nu doar cei 2 jucatori, ce-i asa de anormal nu stiu, poate la urmatoarele meciuri ar trebui sa recite niste poezii galeria ca sa nu mai fie acuzata de rasism.

  22. #19
    sport legend
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    16,291
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cry
    unde ai vazut tu 7 etape atotstiutorul nu stiu , stadionul il poate suspenda ca altfel de ce se judeca ?
    si nu ma lua pe mine cu roma si lazio ca le-au suspendat in CL lu roma cand au lovit arbitru.
    N-ai inteles.
    Lazio si AS ROma au platit amenzi uriase pentru rasism , insa nu le-a suspendat terenul .
    Pentru ca l-au lovit pr Frisk e alta poveste !

  23. #20
    ANTI MANELE Cainele's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,163
    Reputatie
    1
    sa va suspende orezaria ...hahahaha
    Oricum nu cred ca era vorba de jigniri rasiste la adresa celor 2 niggers , ce drq , nivelul de cunoastere a unei limbi straine de circulatie internationala in galerie stelei este dezastruos (eventual cateva expresii : give me some money , help me , be my father ...)
    [B][COLOR="Red"]"DINAMO SUNTEM NOI!"[/COLOR][/B]

  24. #21
    S.ßernabéu Thanya's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,755
    Reputatie
    1
    Nush` daca e corect sa fie acuzata intreaga echipa....dar Jiji a fost,este shi va fi mereu un rasist!!!
    ...Iker Casillas

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •