Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 33

Thread: Care-i explicatia?

  1. #1
    junior
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    far away
    Posts
    90
    Reputatie
    1

    Care-i explicatia?

    In RO au aparut o sumedenie de jucatori straini de prin Belgia si alte tari in timp ce copii de genul Keseru sau Ovidiu Petre pleaca afara.
    sa fie asa de scumpi (la salarii) jucatorii romani de vin straini la noi in loc
    nu vorbesc despre valoarea lor fotbalistica.
    Dreams are made IF people try.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Probabil ca da ... Craiova a vrut sa-l ia pe Paduret de la Sportul ( si Steaua , de altfel ) ...i s-a cerut 210000 euro !!!!!! Pentru un jucator de 28 ani , care nu are nici o performanta notabila... Pt comparatie Guso si Daouda au costat cam o treime....

  3. #3
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Sunt de acord cu Edmond!Decat sa dau o caruta de bani pe un jucator roman si ma trezesc ca i-am investit si degeaba,mai bine il iau pe Njock sau pe Daouda.

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Am vazut ca aproape toate echipele fruntase au portari din strainatate...
    In acest sens mi se pare laudabila initiativa lui Silviu Lung de a deschide in viitorul foarte apropiat o scoala de portari!

  5. #5
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    EDMOND_, povesteste-ne te rog ceva despre scolile de copii si juniori din Craiova. Pe un alt subiect, am pomenit de cele din Pitesti si am intrebat de ce mai exista in tara. Sunt sigur ca de la Craiova ai ce sa ne relatezi.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Tudose ...cea mai importanta ramane cea a lui Gica Popescu care are dotari cu adevarat exceptionale... stiu ca in prima faza a investit 2.000.000 de dolari.... am sa- ti povestesc mai multe diseara sau maine...acum am niste probleme " organizatorice" cu pustiul meu...care ma preseaza sa plecam la Bucuresti la meciul cu Rapidul.... sunt cam obosit ..nu stiu insa daca rezist "argumentelor" lui....

  7. #7
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Apropo de Viitorul "Gica Popescu" Craiova (asa se numeste clubul baciului), din cate shtiu eu, la generatziile mici se strang adevarate selectzionate natzionale la grupele de varsta respective.

    Nu ca ar fi ceva rau in asta!!

    La grupa 1990 shtiu ca are in componentza juniori din 7 judetze.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  8. #8
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    asa e.
    din pacate centrul clubului univ craiova nu este in cele mai bune conditi.
    Tin minte ca si yo am fost la o selectie pt grupa 88 , dar acolo bagau copii pe spaga , si nu am avut nici o sansa
    Cred ca ma introducea cartu pe banca de rezerva la echipa , tinand cont de faptul ca nu prea avem rezerve
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  9. #9
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    In acest moment singurele centre juvenile care mai conteaza pe plan natzional sunt craiova, piteshti, bacau shi bistritza (nu va miratzi, exista un club de juniori Juventus foarte puternic); ca material uman e tare shi aradul sau clujul insa conditziile materiale cam lipsesc;

    La timisoara toate stau in liceul banatul (care i-a produs pe contra, codrea, dancia) insa in ultimul timp s-au dezvoltat adevarate filiere prin care copiii pleaca de la varste fragede, iar orashul nu mai beneficiaza de ei. In orice caz, in timisoara exista 7-8 grupari de fotbal juvenil (dintre care 2-3 private); rezultatele incep sa se vada, timid deocamdata.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  10. #10
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Mai tineti minte centrul "Luceafarul"? Poate ar fi bine sa avem si acum asa ceva.

  11. #11
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Desi Luceafarul a fost o idee comunista n-a fost deloc rea. Baietii aveau undeva in jur de 16-18 ani si jucau cu echipele Diviziei B ca intr-un campionat normal. De aici ne putem da seama cum a ajuns Hagi sa fie selectionat la 19 ani in nationala. Problema era ca de acolo se pleca doar la Steaua si Dinamo. De fapt asta a fost intentia initiala cand s-a infiintat acest centru.

  12. #12
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    luceafarul nici macar nu e ideea originala,a mai existat la inceputul anilor 60 aceea renumita viitorul,cladita din jucatorii care castigasera titlul de campioni europeni. intr-adevar,la desfiintare marea parte a jucatorilor a ajuns la steaua si dinamo,dar au mai fost si exceptii ca adamache si jamaischi,ajunsi la brasov si respectiv rapid.
    jucatorii luceafarului n-au aparut "din senin",erau antrenori cu ochi si pasiune care cautau acesti juniori. in plus daca mai tineti minte divizionarele b si c erau stimulate sa trimita juniori la luceafarul pentru ca astfel erau scutite de folosirea obligatorie a juniorului in meciurile de campionat.
    ideea luceafarului a dat roade inca de la prima promotie,in 1981
    cand echipa de juniori a ocupat locul trei in australia.
    aproape toti acei jucatori au ajuns in nationala mare, cei mai cunoscuti fiind rednic,balint,andone,geolgau si in special gabor,un mare talent pe care fotbalul romanesc nu a stiut sa-l fructifice.

  13. #13
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    De ce sa fie "Luceafarul" idee comunista? Doar pentru ca a aparut in "epoca de aur"?
    Nu iubesc comunismul, dar s-au facut lucruri bune si in perioada respectiva, nu datorita sistemului, ci de multe ori in ciuda lui.

  14. #14
    sport legend sorinl's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Posts
    368
    Reputatie
    1
    deep,ideea nu e deloc comunista. dupa ce-au ratat calificarea la cm 90 francezii au deschis si ei asa un centru de antrenament,paremi-se la clairefontaine,si la sfarsitul anilor 90 au cules roadele.

  15. #15
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Nu cred ca ceva de genul Luceafarului ar mai putea exista intr-un fotbal profesionist.

    De fapt, nici nu sunt convins ca Luceafarul a fost benefic pentru jucatori. Poate suntem tentatzi sa credem asta pentru ca, de-a lungul anilor, acolo au evoluat mari jucatori, dar nu cred ca aceshti jucatori sunt creatzia Luceafarului...

    Eu unul ma exprim pt o introducere treptata a tinerelor sperante in teren. E foarte important sa aiba prin preajma 2-3 fotbalishti experimentatzi de la care sa invetze jocul. Nu sunt prea convins de selectzionate juvenile, fortzat create (ganditzi-va ce ar insemna acum infiintzarea luceafarului: cine l-ar finantza? sub ce forma ar lua jucatorii de la alte echipe? etc)
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Tudose , imi amintesc si eu de Luceafarul.....problema este ca veneau din toate judetele si cei mai buni sfarseau prin a fi "convinsi" sa ramana in Bucuresti... Din pacate!

  17. #17
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Eu nu zic ca era bine sa fie "convinsi" sa ramana in Bucuresti, dar acolo s-au format jucatori deosebiti, care au obtinut rezultate in fotbalul romanesc dupa cativa ani.
    Nu cred ca asa ceva ar mai fi posibil azi. Ganditi-va doar ca un junior precum Keseru a plecat la Nantes la doar 16 ani.

  18. #18
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    Tudose , imi amintesc si eu de Luceafarul.....problema este ca veneau din toate judetele si cei mai buni sfarseau prin a fi "convinsi" sa ramana in Bucuresti... Din pacate!
    Cam la asta m-am referit cand am spus ca ideea a fost comunista.

  19. #19
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Ar fi bine sa avem o pregatire centralizata a celor mai buni juniori din tara, fara ca aceasta sa insemne racolarea lor sau presiuni asupra acestora.

  20. #20
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Luceafarul a fost io idee buna pentru vremea respectiva. Azi n-ar mai putea fi aplicata, din diverse motive. Ma gandesc totusi ca unele cluburi din provincie ar putea incerca sa creeze centre regionale in cooperare cu administratia locala si eventualii investitori interesati. Cazul Scolii Gica Popescu la Craiova ar putea fi luat ca exemplu. Pentru asta ar fi insa necesar ca fiecare centru sa beneficieze de 'serviciile' unui impresar care sa impiedice migrarea valorilor catre alte centre din tara, in asa fel incat juniorii astfel formati fie sa plece 'afara' (cate 2-3 pe an), fie sa joace in echipele 'fanion' ale regiunii respective.
    Nu cred ca e o problema faptul ca timeri precum Keseru pleaca din tara la 16-17 ani. Ar putea fi chiar un avantaj, deoarece jucatorii astfel formati in occident vor fi probabil titulari la nationala peste cativa ani.

    Nu uitati ca si Bucurestii au cateva centre de copii si juniori 'valabile'. Nu ma refer numai la 'marile cluburi' bucurestene. Nu-mi aduc aminte ca Sportul Studentesc, de exemplu, sa fi cumparat masiv jucatori provinciali. Marea majoritate a jucatorilor Sportului au fost formati in acest centru propriu. Nu sunt super-jucatori, dar nici non-valori.

  21. #21
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    In mod normal, ar trebui sa-l vedem pe Keseru in echipa nationala a Romaniei in maxim 2 ani.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •