Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 286

Thread: Sezonul 2005-2006

  1. #43
    Sport Legend andrei_cj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    1,808
    Reputatie
    1
    "U"milinţă!
    Valentin Şchiopu


    Ieri, culorile ireconciliabile la Cluj, vişiniul şi alb-negrul, au luat cu asalt tribuna stadionului din Dej, la meciul de Cupă dintre satelitul lui CFR, Unirea, şi "U". Īn teren, echipa-laborator a lui Munti, camuflată īn portocaliu, cu Oncică, Bruncevici sau Toma făcīnd naveta de la traseul european al feroviarilor la duelul orgoliilor de sub Feleac. Iar jucătorii trimişi să-şi regăsească forma la echipa de mīna a doua a divizionarei A au incendiat partea vişinie a tribunei. Oncică a făcut faza primului gol, īnscris de Băcnean cu o execuţie de zile mari (21), iar Bruncevici l-a taxat pe Suciu după o pasă inconştientă a tīnărului Buş (44). Mai mult, internaţionalul de juniori de 18 ani a ratat īn minutul 51 singur cu portarul, făcīndu-l pe Grozavu să regrete că i-a menajat pe Szekely şi pe Csik. Oncică (68) nu a ratat ţinta. Revanşa se va juca sīmbătă, īn campionat, pe "Ion Moina".

    P.S. Cel mai jenant e sa nu recunosti o infrangere....sa stii ca noi v-am batut cu rezervele si asta e tot ce conteaza! Iar voi ati jucat cu titularii! :degete:

    P.S. 2 Apropo am stat la tribuna oficiala!
    Fie sa renasca numai cel ce har
    Are de-a renaste curatit prin jar,
    Din cenusa-i proprie si din propriul scrum,
    CFR renaste pururi si acum.

  2. #44
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Mai uita-te peste formula de start a lui U si o sa vezi ca n-am jucat cu titularii. Ba chiar mai mult, cei mai in forma jucatori cum ar fi Csik sau Szekely n-au jucat. Iar din cate stiu eu, Oncica, Bruncevici sau Mijin nu sunt chiar rezerve la voi, eu i-am cam vazut prin cupele europene. Oricum, disperarea voastra ramane.
    Infrangerea o recunosc ca ma forteaza scorul. Da cum se zice, ati castigat o batalie, nu si razboiul.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  3. #45
    Sport Legend andrei_cj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    1,808
    Reputatie
    1
    Si daca batem sambata mai zici ceva?
    Fie sa renasca numai cel ce har
    Are de-a renaste curatit prin jar,
    Din cenusa-i proprie si din propriul scrum,
    CFR renaste pururi si acum.

  4. #46
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    I-am zis si la Siljanoski ca fac o pauza de forum vreo cateva zile, sa-mi revin.
    Daca bateti, bateti, asta-i viata. Alte dati v-am batut noi pe voi si n-ati murit din asta. Da sper totusi ca dupa meci sa am ceva de zis. Ba chiar sa am multe.
    Pana atunci, numa' de rau.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  5. #47
    Sport Legend andrei_cj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    1,808
    Reputatie
    1
    Nu-mi amintesc ultima infrangere a noastra in fata voastra in ultimele doua sezoane au fost 2 egaluri si doua victorii ale noastre si asta conteaza!
    Fie sa renasca numai cel ce har
    Are de-a renaste curatit prin jar,
    Din cenusa-i proprie si din propriul scrum,
    CFR renaste pururi si acum.

  6. #48
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Pai pentru fiecare conteaza ce-i convine. Pentru mine conteaza intregul palmares ca ma avantajeaza.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Cluj U Napoca
    Posts
    915
    Reputatie
    1
    Ce stii tu andrei_cj ...
    [B] Sunt plictisit ! [/B]

  8. #50
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Leo Grozavu: "Scorul ne scuteste de orice comentarii. Totusi cred ca rezultatul este prea sever, fata de ceea ce s-a jucat in teren. Am jucat fotbal doar pana in minutul 70, dupa primirea golului 3. S-a simtit lipsa unor titulari, precum Csik sau Szekely, care n-au fost apti de joc. Ne lipseste inca mentalitatea de invingator. Jucatorii n-au fost de la inceput cu gandul la victorie. Sambata, in campionat, va fi cu totul alt joc"

    Ioan Tataran: "A fost un meci de lupta, in care am stiut sa gestionam la maxim momentele esentiale. S-a vazut clar diferenta de valoare, gratie jucatorilor veniti de la prima echipa. «U» este ranita acum si cred ca ne va fi greu, in meciul din campionat, de la Cluj"
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Cluj U Napoca
    Posts
    915
    Reputatie
    1
    Batem sambata! Le da Jula si Janis cate doua boabe sa simta rusinea care recunosc , am simtit-o din plin ieri .
    [B] Sunt plictisit ! [/B]

  10. #52
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Da sa le dam o mama de bataie sa ne tina minte...

    Zicea cineva pe GB ca aia din deal nu or platit bilet de intrare la meciul de la dej sa-i punem la noi sa plateasca si biletul de acolo, asta daca vor sa intre pe intrare separata
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Cluj U Napoca
    Posts
    915
    Reputatie
    1
    Si tot cineva zicea ca va fi 150 000 beletu pt ei pe Moina . Chiar daca va fi asa tot nu ne avantajeaza cu nimic , plateste unguru de sparge tot .
    [B] Sunt plictisit ! [/B]

  12. #54
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Lasa, macar face si clubul nostru niste bani... care-i problema, vad ca tre` sa scoata chelu` bani seriosi, 150.000 biletul + diurna 100.000 + ciorba 50.000, oare si samanta le-o plateste

    Oricum nici o sansa sa fie mai multi decat noi...
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  13. #55
    Sport Legend andrei_cj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    1,808
    Reputatie
    1
    Da si poate te plateste si pe tine si toata galeria voastra sa va inscrieti la o facultate normal la taxa ca poate asa o sa ajungeti si voi sa intelegeti aceste fenome numit FOTBAL!
    Fie sa renasca numai cel ce har
    Are de-a renaste curatit prin jar,
    Din cenusa-i proprie si din propriul scrum,
    CFR renaste pururi si acum.

  14. #56
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Fenomenul Fotbal nu ar insemna nimic fara conceptul de GALERIE, si o GALERIE e formata din ultrasi, restul sunt doar imitatii de prost gust...
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Cluj U Napoca
    Posts
    915
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by andrei_cj
    Da si poate te plateste si pe tine si toata galeria voastra sa va inscrieti la o facultate normal la taxa ca poate asa o sa ajungeti si voi sa intelegeti aceste fenome numit FOTBAL!
    Andrei in scurta mea pauza de tzigara te intreb asa : ce intelegi tu prin fenomenul fotbal ?
    [B] Sunt plictisit ! [/B]

  16. #58
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    „Nu au fost mai buni“

    Leo Grozavu a fost total dezamagit de rezultatul final. „Nu a fost nici o diferenta intre valorile celor doua echipe. Am pierdut doar din cauza ca ne-au lipsit citiva dintre titulari si pe greselile individuale. Pot sa joace si cu intreaga echipa de la cfr pe «Ion Moina», deoarece nu-mi este frica de nimeni si sint increzator in fortele echipei“, a declarat acesta.
    Last edited by t.b.; 1st September 2005 at 01:49.
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  17. #59
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1

    Nu e pace sub Feleac

    Ovidiu Blag
    Joi, 01 Septembrie 2005



    Meciul din Cupa Romaniei s-a transformat intr-un nou prilej de atacuri intre echipele Universitatea si cfr
    „Cei din conducerea lui «U» nu sunt straini de manifestarile galeriei, ba mai mult, sunt partasi.”
    iuliu muresan,

    „Nu cred ca cineva de la «U» are de impartit ceva cu cfr, ci poate doar cu "persoana" lui iuliu muresan. ”
    Zoltan Iasko, director sportiv Universitatea

    Grozavu neaga aceasta teorie

    Antrenorul „sepcilor rosii” s-a aratat nemultumit de rezultat, declarand: „Vorbim de o situatie pe care am anticipat-o. Ai mei s-au crezut mari si tari dupa cele doua victorii din campionat. Bine ca acest dus rece a venit in Cupa Romaniei, unde oricum nu puteam castiga trofeul. Acum trebuie sa revenim cu picioarele pe pamant si sa pregatim cum se cuvine meciul de sambata”. Despre faptul ca nu au jucat unii dintre titulari, Leo Grozavu spune: „Szekely a acuzat un deranjament stomacal, iar Csik o pronuntata stare de oboseala. Restul sunt speculatii”. Motivele infrangerii tehnicianul le explica astfel: „S-au facut greseli individuale. Cei de la cfr, sau ma rog, de la Unirea Dej, au jucat mai pragmatic, au stiut sa speculeze inexactitatile noastre”.

    Diagnosticul "doctorului" iuliu muresan

    Presedintele lui cfr, Iuliu Muresan, s-a aratat foarte dezamagit de „tratamentul” la care a fost supus de catre galeria lui „U”: „Nu ma asteptam sa fiu injurat de maniera aceasta. Toti au auzit scandarea «Muresan, mortii ******* de taran», fapt absolut scandalos. Nu cred ca eu sunt dusmanul clubului studentesc, ca sa am parte de asemenea injurii. In plus, este sigur ca oamenii din conducerea lui «U» nu sunt straini de manifestarile galeriei, ba mai mult, sunt partasi. A fost scandalos si faptul ca i s-au adresat cuvinte grele, pe care nu le pot reproduce, finantatorului arpad paszkany”.

    Varianta lui Zoli Iasko este, evident, alta (si evident cea buna)

    Directorul sportiv al Universitatii, Zoltan Iasko, condamna comportamentul celor din tribuna, dar ii si gaseste motivul: „Nu suntem de acord cu manifestarile galeriei noastre. Ne preocupa acest lucru, noi chiar ne-am intalnit cu sefii galeriei, pentru a le impune un comportament civilizat tuturor fanilor. E ciudat insa cum tinta a fost doar "domnul" muresan. Inseamna ca, prin comportamentul sau, el provoaca astfel de manifestari. Nu se pot uita asa de usor iesirile sale zgomotoase din presa la adresa clubului nostru. Nu cred ca cineva de la «U» are de impartit ceva cu cfr, ci poate doar cu "persoana" lui iuliu muresan.

    „Sunt curios cum vor juca impotriva Bihorului”

    Despre folosirea titularilor de la cfr, Iasko a spus: „Poate asta e strategia celor de la cfr, e problema lor. Asa cum a fost problema lor sa ne ia un portar, pe care eu l-am adus la «U», pe Curileac. Asta asa, ca sa aiba acum in lot vreo 7 portari. Sau tot problema lor a fost ca sa nu ni-l vanda noua pe Vintila, desi se dispensasera de serviciile lui. De fapt, jucatorul mi-a spus ca a primit directiva clara de la conducerea lui cfr, aceea de a nu veni sub nici un chip la Universitatea. Sunt tare curios, si cu FC Bihor vor juca cei din Dej tot cu cinci de la cfr?”.

    EZ de transilvania
    Last edited by t.b.; 1st September 2005 at 01:57.
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  18. #60
    delachiatra
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    228
    Reputatie
    1
    da-o dracului de Cupa, oricum nu erau sanse la ea. concentrati-va pe promovare tu-i gruia ma-sii de treaba

  19. #61
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Nimanui nu-i pare rau de cupa, tragic e cu cine am pierdut...

    OBIECTIVUL NOSTRU: PROMOVAREA
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  20. #62
    delachiatra
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    228
    Reputatie
    1
    lasa ca si pe noi ne-a scos Otopeniul la 11m, a ratat Ionutz, actualul golgeter
    pe urma s-a sudat echipa, cum necum, stam bine in A si vindem an de an in draci. cred ca explicatia e ca nu suntem pe un deal si n-avem rau de inaltime
    p.s.-nu mai vb. de media de varsta ca se supara singurul fotbalist de la franari.

  21. #63
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    * Revansa si punctele se joaca pe “Moina”

    La patru zile dupa duelul din Cupa, Unirea Dej, “satelitul” franei, si “U” se vor intalni in campionat

    Zvonurile conform carora, pentru partidele cu Universitatea, conducerea franei va detasa la “satelitul” din Dej mai multi jucatori au fost infirmate de un oficial al clubului. La inceput. Apoi, cu o zi inaintea meciului, cinci fotbalisti care, deunazi, jucau in Cupa UEFA Intertoto, cazurile lui Oncica, Toma sau Bruncevic, au luat drumul Dejului. Ei s-au alaturat celorlalti jucatori cu dubla legitimare, astfel ca Ioan Tataran a aliniat, probabil, cel mai puternic “11” de care poate dispune o echipa din B3.
    ZIUA de Cluj a anuntat, in premiera, in urma cu o saptamana, planurile franei, dar conducerea “feroviara” a negat cu fermitate faptul ca va intari serios echipa satelit in vederea confruntarii cu Universitatea. La fel a facut-o si antrenorul-jucator Dorinel Munteanu. Insa, ajutat si de data libera din calendarul primei divizii, datorita jocului “nationalei” cu Cehia, Dorinel si-a schimbat decizia. A decis ca Oncica, Bruncevic, Mijin, Bacnean si Toma sa nu plece impreuna cu prima echipa in cantonamentul de la Vatra Dornei si sa ramana la Dej pentru cele doua partide cu Universitatea.
    Totusi, un oficial al echipei din Gruia a declarat ca pentru el nu a contat ca “satelitul” joaca cu “U”, ci a dorit sa le ofere sansa celor cinci de a juca cat mai mult. Pentru meciul de sambata, din campionat, un membru al conducerii franei a declarat ca va intari “satelitul” cu alti doi jucatori. Cel mai probabil, acestia vor fi Cosmin Vasaie si Zoran Milosevic. Asadar, cu o echipa care ar face fata, poate, chiar si in Divizia A, antrenorul Ioan Tataran are dreptate cand spune ca in cazul in care i-ar avea pe acesti jucatori la dispozitie la fiecare meci, s-ar bate pentru promovare. Din pacate pentru el, dupa meciurile cu “U”, ei vor lua drumul cartierului Gruia.

    Grozavu si-a menajat jucatorii
    Daca Unirea a intrat in teren cu intariri “europene”, de cealalta parte, Universitatea a inceput partida fara patru jucatori de baza, Szolomajer, Suller, Csik si Szekely, toti privind jocul din tribuna. In locul lor, Grozavu le-a oferit sansa de a juca lui Suciu, Aldea, Grigoroscuta si Marius Popescu, schimband sistemul de joc in 1-3-4-2-1.Experimentul a esuat, pentru ca linia de mijloc nu a reusit sa faca faza de atac, ambii mijlocasi centrali, Giurgiu si Muresan, preferand sa nu se complice si sa paseze in spate.
    In plus, cei trei fundasi centrali, Grigoroscuta, Aldea si Szilagyi, nu s-au sincronizat mai deloc, golurile marcate de gazde aparand tocmai pe aceste spatii goale din defensiva “U”-ista. Sambata, conform lui Leo Grozavu, vom vedea alt meci. “Baietii nu au intrat concentrati si cu motivatia de invingatori. S-a vazut absenta mai multor jucatori de valoare. Oricum, sambata, in campionat o sa vedeti alt meci. Acolo se va juca pe puncte”, a declarat Grozavu.

    Fara istoric
    Inceputul partidei de la Dej a fost dominat steril de Universitatea, insa Giurgiu si Jula au tras foarte slab, permitandu-i lui Curileac sa retina cu usurinta. Dejenii au reusit sa inscrie la primul lor sut pe spatiul portii prin Gabi Bacnean, la o faza creata de capitanul Sorin Oncica. In minutul 30, cei 200 de componenti ai “Vechiei Guardia” au fost pe garduri, vazand mingea trimisa de Jula in plasa portii. Dar stupoare! Arbitrul anuleaza golul, pe buna dreptate, dupa ce a observat ca balonul a spart plasa laterala.
    Tot pe garduri s-au urcat cei 40 de fani ai franei care au venit de la Cluj, dupa ce, inainte de pauza, Bruncevic a profitat de gafa lui Bus, l-a driblat pe Suciu si a marcat in poarta goala. La cinci minute dupa reluare, Laurentiu Bus a ratat cea mai mare ocazie a oaspetilor, cand, singur cu portarul, nu a reusit sa inscrie. Mult mai bine pozitionati in teren si mai siguri pe ei, dejenii de import au marcat pentru 3-0 prin acelasi Sorin Oncica, dupa o pasa perfecta a lui Gorga. Sambata, duelul din teren si tribune se anunta a fi cel putin la fel de aprig, pentru ca, atunci, lupta se va da pe puncte.

    * Intalnire pe teren (aproape) neutru

    Duelul dintre galerii a fost pasnic, insa plin de epitete

    Suporterii Universitatii Cluj si-au pus mari sperante in eliminarea Unirii Dej, echipa satelit a franei. De aceea, ei s-au prezentat in numar destul de mare pe arena din Dej, aproximativ 200, insa au avut marea surpriza de a se intalni cu suporterii echipei din Gruia. Intalnirea nu s-a soldat cu incidente, asta si pentru ca fanii franei au parasit stadionul inaintea incheierii partidei, dar si datorita fortelor de ordine, care, in sfarsit, au stiut cum sa-si faca meseria.
    Pe trenul personal care face legatura dintre Cluj si Dej, fanii lui “U”, nu mai multi de 80, s-au comportat civilizat. Inarmati cu fulare si steaguri “alb-negre”, tinerii sustinatori a “Sepcilor rosii” au bagat in sperieti calatorii, prin cantecele si strigatele de incurajare. La fiecare oprire a trenului, impiegatul de miscare a fost “salutat politicos”, fiind trimis sa se dezbrace de uniforma si sa plece in Gruia. “Monologul” nu a fost urmat si de alte gesturi violente. In Gherla, unde trenul a stationat patru minute, cativa suporteri au incins o hora pe peron, spre amuzamentul calatorilor, care cereau detalii despre motivele exuberantei si destinatia finala a suporterilor.
    Insotiti de trei lucratori ai Politiei Cluj, imbracati in civil, suporterii au fost intampinati in gara Dej de alti sapte jandarmi, care i-au insotit pana la stadion, unde comerciantii au primit ordinul de a nu servi bauturi alcoolice. Dispusi la peluza, suporterii lui “U” au fost imediat incadrati de doua randuri de jandarmi, impiedicandu-i sa se intalneasca mai intai cu suporterii Dejului si, mai apoi, cu cei ai franei. Acestia au venit cu un autocar si au desfasurat pe gardul imprejmuitor un banner de culoare visinie.

    Au cantat si s-au injurat
    La vederea suporterilor ceferisti, fanii lui “U” s-au dezlantuit verbal, adresandu-le injurii. Nici “visiniii”, aproximativ 40, nu au ramas datori, intre cele doua grupuri existand un schimb dur de replici pe intreaga durata a partidei. Totusi, grupul de jandarmi a avut o atitudine destul de ostila fata de fanii lui “U”, pe care i-a “vizitat” in mai multe randuri. Apoi, la finalul partidei, jandarmii le-au permis suporterilor franei sa patrunda pe pista terenului, pentru a-si strange banner-ul.
    Protestele “U”-istilor au ramas fara raspuns din partea fortelor de ordine, un superior al acestora parasind in graba zona, spre mirarea “trupetilor” care asteptau un ordin. Liderul galeriei lui “U”, celebrul “Erji”, s-a opus scandarilor injurioase la adresa jucatorilor “ceferisti”. Pe unul dintre “subordonati” l-a scos din rand si l-a mustruluit zdravan, cerandu-i sa se opreasca din injurat. Cand a venit, insa, vorba de presedintele franei, nici unul dintre fanii lui “U” nu a mai putut fi oprit din “etalarea” cuvintelor spurcate. Oficialul din Gruia a fost “plimbat” prin manualul de anatomie o data la zece minute.

    Se vor revedea sambata
    Cele doua galerii si-au dat o noua intalnire, sambata, pe “Ion Moina”, cand “U” va intalni in campionat pe Unirea Dej. Speriati de amenintarile suporterilor “U”-isti, care le-au transmis ca spre casa vor “pleca impreuna”, fanii visiniilor cu nuante portocalii au parasit stadionul cu zece minute inaintea incheierii partidei. Din fericire, nu au fost incidente de alta natura, dar, din nefericire, sambata se reintalnesc.

    Marcel Hasmasan, crainic cu umor ieftin
    Fostul secretar al clubului Unirea Dej, Marcel Hasmasan, despre care ne rezumam in a spune ca este si un “excelent” impresar de jucatori, este crainicul stadionului Unirea. Simpaticul purtator de vorbe a avut, insa, o iesire stupida in decor, chiar pe finalul partidei, cand le-a adresat suporterilor Universitatii trei mesaje, ce s-au dorit a fi si subtile. Le-a multumit pentru prezenta si le-a cerut sa nu fie suparati, apoi i-a indemnat: “nu rupeti scaunele, ca la voi, la Cluj, nu aveti scaune”. Doar de incitari de acest gen nu avea nevoie partida de miercuri. Ultimul mesaj al crainicului a fost cand le-a reamintit clujenilor de pe “Ion Moina”, scorul final: Frana Unirea Dej – “U” Cluj 3-0.


    Suciu – 5
    A incasat trei goluri, dar nici unul nu i se poate imputa. S-a vazut experienta sa, mai ales la mingile inalte pe care le-a “pescuit” cu usurinta din fata masivilor Bruncevic sau Mijin.

    Szilagyi – 6
    S-a evidentiat, ca de obicei, prin lupta surda cu Bruncevic, caruia i-a facut fata cu brio. A incercat sa iasa si in atac, dar loviturile sale de cap au trecut alaturi.

    Aldea - 5
    Foarte nesigur pe el, a dat emotii suporterilor de fiecare data cand a atins mingea. Era sa “o comita” in cateva randuri, dar a fost salvat de colegii sai din aparare.

    Grigoroscuta – 5
    Aflat la primul sau meci oficial in tricoul Universitatii, a fost depasit de miza partidei. Nu a gresit flagrant, dar nici nu a fost foarte sigur pe el.

    Dita – 5
    Mai are mult de tras pana sa devina omul de banda potrivit pentru jocul Universitatii. A alergat mult, dar in zadar, iar cand a aparut la finalizare, a trimis mingile aiurea.

    Giurgiu – 5
    S-a straduit sa ordoneze jocul echipei, dar, nefiind sprijinit suficient de Muresan, a esuat. S-a zbatut mult, dar nu e reusit sa realizeze nimic notabil.

    Muresan – 4
    A prins o zi foarte slaba, in care nu i-a reusit nimic, pierzand majoritatea duelurilor de la mijlocul terenului. A abuzat de pase in spate, “omorand” atacurile lui “U”.

    Tarlea – 5
    Nu a mai facut legea pe stanga, ca in meciurile cu Resita sau Armatura Zalau. A dat cateva centrari bune, insa nu au gasit pe nimeni la finalizare.

    Popescu – 4
    Varsta sa, cumulata cu experienta, trebuia sa fie un atu pentru clujeni, dar, din pacate, a fost un dezavantaj. A alergat mai putin decat copii de mingi. Dupa 73 de minute a fost inlocuit.

    Jula – 5
    Singurul varf adevarat al “studentilor” nu a reusit sa strapunga apararea dejeana decat o singura data, dar atunci a tras in plasa laterala. Daca nu joaca Szekely nu are cine sa-l puna in valoare.

    Bus – 4
    Fanii si presa l-au ridicat pe piedestal dupa jocurile bune din campionat, dar la Dej a facut cunostinta cu realitatea. A gresit flagrant la golul doi al Unirii, iar cand a avut ocazia revansei a tras in portar.

    Dolha (min. 46) – 5
    A fost mai percutant decat Dita, insa a avut ghinion la finalizare.

    Borza (min. 70) – 4
    Dovada clara ca Grozavu nu are solutii pe banca de rezerve.

    Vascan (min. 72) – 4
    Are doar 17 ani si asta s-a vazut.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •