Page 11 of 14 FirstFirst ... 910111213 ... LastLast
Results 211 to 231 of 286

Thread: Sezonul 2005-2006

  1. #211
    junior
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    City of the Angels
    Posts
    93
    Reputatie
    1
    T.b. tu esti cam singurel pe aici nu crezi? Felicitari U-ului pt victoria de la hunedoara,va tin pumnii stransi-stransi si sper ca la finalul campionatului sa ma bucur pt voi.Ar fi super!Singura contracandidata dupa parerea mea e Mediasul,cam castiga tot in ultimele sezoane...Dar daca Jiul a putut si voi puteti asta-i sigur.Bafta cu Campia Turzii!

  2. #212
    sport legend
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Cluj U Napoca
    Posts
    915
    Reputatie
    1
    no fratilor , am ajuns si eu acasa in sfarsit . Ce sa spun...a fost un meci destul de frumos...Corvinul nu s-a aparat , a incercat sa atace...insa tot noi am invins . Galeria noastra a fost ca de obicei la inaltime , in timp ce hunedorenii nu aveau motive sa cante .
    [B] Sunt plictisit ! [/B]

  3. #213
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Uita ce scrie in comentariul live de pe site:
    Echipa gazda e incurajata de o "galerie" compusa din 30 de pusti, careia i se potriveste de minune denumirea de "Corbii Negri"


    Bine ca am castigat dar acuma vine greul, Sarma, Salonta, Gaz si Bihor... meciurile de acasa tre` sa le castigam musai, si din alea din deplasare sa scoatem 3 puncte si ii bine...


    Multumim ddpurple
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  4. #214
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Ce bucurie am avut sa va vad pe primul loc. Sper sa fie asa si la sfarsitul camionatului. Bafta!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #215
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Multumim Miril, meciurile grele acum vin dar sper sa ne descurcam si sa revenim in A...


    Au revenit în frunte
    Sami Tamaş (Hunedoara)

    Victoria împotriva hunedorenilor i-a adus pe "studenţi" în poziţia de lideri ai seriei

    Universitatea Cluj a avut nevoie de 27 de minute pentru a deschide lacătul ruginit al apărării hunedorene. La o fază rapidă de contraatac, Damian a trimis o pasă de 55 de metri din propria jumătate pînă la Goga, care a pătruns în careu şi cu un şut din 8 metri a trimis mingea în poartă pe sub Rahoveanu. Oaspeţii puteau intra la cabine cu avantaj de două goluri, însă lovitura de cap a lui Jula (34), servit Goga, a fost respinsă de Rahoveanu în corner.

    După pauză, Buş a mărit diferenţa, dar apoi clujenii s-au retras. Corvinul a avut primele ocazii clare. Marta a tras în Suciu (63), dar Pepenar nu a greşit ţinta (77). Şutul lui Mondea a fost reţinut cu greu de portarul oaspeţilor (80), iar "studenţii" s-au trezit din letargie. Unguruşan (86) l-a luat la ţintă pe Rahoveanu, iar lovitura liberă de la 30 de metri expediată la rădăcina barei de Tiberiu Csik (90) a fost respinsă de Rahovenu pînă la Jula, care din 4 metri a ratat ca un începător. Atacantul clujenilor nu a mai greşit ţinta în cel de-al doilea minut al prelungirilor.

    Inspiraţia lui Grozavu
    Internaţionalul de juniori al clujenilor, Laurenţiu Buş, nu s-a antrenat deloc sub comanda lui Leo Grozavu în cursul săptămînii, fiind plecat în Turcia la acţiunea lotului Under 19. Asta nu l-a împiedicat pe Grozavu să-l folosească inspirat pe Buş în repriza secundă, deşi abia vineri seara a făcut joncţiunea cu echipa. Internaţionalul lui "U" a reuşit chiar să înscrie la doar cinci minute după ce a intrat pe teren (58), mingea şutată de el ricoşînd din Ambruş în poartă.


    "Sîntem pe primul loc şi sper să nu părăsim poziţia pînă la finele campionatului. Acest sezon trebuie să coincidă cu revenirea lui «U» în Divizia A”
    Cristi Dulca, director executiv "U" Cluj


    GSP
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  6. #216
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Victorie inaintea “furtunii”

    “Studentii” s-au impus la Hunedoara, pe terenul “lanternei rosii”, si se pregatesc pentru finalul “de foc” al turului
    “U” a facut primul pas spre obiectivul impus de antrenorul Grozavu – 13 puncte in ultimele 5 etape ale turului – cu o victorie, 3-1, la Hunedoara. Cele trei puncte urca Universitatea pe primul loc in B3, la un singur punct de principalele urmaritoare, Gaz Metan Medias si Liberty Salonta, ambele victorioase in etapa de sambata, a XI-a, a campionatului.
    Grozavu a gandit bine partida de la Hunedoara. L-a titularizat pe Giurgiu, in detrimentul lui Dolha, iar in avanposturi a aparut Dorin Goga, un jucator care nu a mai reusit sa inscrie de aproape un an – doua “carti” care s-au dovedit victorioase. Deschiderea de scor a venit in minutul 27, atunci cand Damian a trimis o pasa de aproape 60 de metri, Goga a preluat de langa doi fundasi si l-a invins pe Rahoveanu cu un sut pe coltul scurt.
    Cinci minute mai tarziu, acelasi Goga a fost la originea unei alte faze periculoase, incheiate cu “capul” lui Jula, de la 11 metri, respins cu dificultate de portar. Singura iesire pe contraatac a gazdelor, din prima repriza, putea sa le aduca egalarea, insa Petcu a fost luat “cu fulgi cu tot” in careu de Aldea, fara ca “centralul” sa acorde nimic, cu toata disperarea gazdelor. La acea faza, juniorul Petcu s-a accidentat destul de grav, fiind transportat la spital. Primul mitan s-a incheiat cu doua tentative de egalare ale Corvinului, insa nici Bumbac si nici Pepenar nu au izbutit sa trimita pe poarta din pozitii favorabile.

    Turcia – Bucuresti – Hunedoara
    Cam acesta a fost traseul juniorului Laurentiu Bus in acest sfarsit de saptamana. El a facut jonctiunea cu lotul condus de Leo Grozavu abia in cursul serii de vineri, iar a doua zi a intrat in joc, dupa pauza, cand l-a schimbat pe Vascan. Dupa cinci minute, a fructificat impecabil, cu un vole din intoarcere, centrarea lui Ungurusan, iar “U” avea 2-0 pe tabela. Abia la acest scor, gazdele s-au gandit sa joace fotbal.
    Marta a profitat de luftul lui Aldea, a scapat singur cu Suciu, insa portarul clujenilor a retinut in “doi timpi”. Meciul incepe sa se “infierbante”, in contrast cu cele 4-5 grade de afara, insa Goga trimite aiurea dupa centrarea lui Tarlea. Cu 13 minute inaintea finalului, Corvinul incepe sa spere, deoarece Pepenar inscrie, dupa ce reuseste sa preia pe piept de langa Aldea (!) si trimite din cadere in plasa portii lui Suciu. Sperantele gazdelor au fost umbrite, insa, de neputinta elevilor lui Petcu. Universitatea a aratat ca incepe sa arate a echipa matura si s-a mentinut in atac.
    Ungurusan, Jula si Popescu au trecut pe langa golul trei, reusit, pana la urma, de golgeterul de anul trecut, Gabriel Jula, care a trimis simplu, cu latul, dupa inca o centrare de manual a lui Ungurusan. Pentru clujeni urmeaza patru meciuri extrem de importante, din care Grozavu vrea 10 puncte. Sambata, 5 noiembrie, pe “Ion Moina” va veni Industria Sarmei Campia Turzii, iar apoi urmeza o deplasare la Salonta pentru jocul cu Liberty, un nou meci acasa, in compania lui Gaz Metan, iar in ultima etapa duelul cu Marin Ion, la Oradea, impotriva FC Bihor.

    Meci violent
    Partida dintre Corvinul si “U” a avut si o fata destul de urata, marcata de intrari dure, injuraturi si lovituri cu cotul in figura. Spiritele s-au incins prima data inainte de pauza, la intrarea dura a lui Aldea asupra lui Petcu, atunci cand “juniorul” gazdelor a fost si schimbat. Apoi, in minutul 47, Bus a fost lovit cu pumnul in fata de Mocioi si s-a ales cu nasul spart, faza la care Grozavu si antrenorul gazdelor, Ioan Petcu, si-au schimbat cu generozitate replici dure despre jocul celor doua echipe.
    Arbitrul Ionita a intervenit amenintandu-i pe cei doi ca vor fi eliminati daca nu se vor potoli. Jocul s-a incheiat in aceeasi nota: Ambrus l-a luat pe Suciu de gat, Aldea a intervenit si el, dar s-a ales cu “galben”, echipierul Corvinului scapand cu “fata curata”. La final, Grozavu a izbucnit. “Este inadmisibil ca la nivelul Diviziei B sa se intample asa ceva. Dupa parerea mea, a fost un meci extrem de violent, iar arbitrul are partea sa de vina”, a afirmat antrenorul lui “U”.


    Grozavu nu este nici acum multumit

    La finalul partidei de la Hunedoara, antrenorul Universitatii, Leo Grozavu (foto), s-a ferit sa laude prestatia echipei sale, despre care a spus ca nu a ajuns inca la nivelul dorit de el. “Am inceput bine meciul. Am reusit sa ne inchidem bine la mijlocul terenului si sa speculam spatiile din apararea adversa, iar pe acest fond am deschis scorul. Dupa aceea ne-am retras, din nou, inexplicabil. Dupa pauza, am reusit iarasi sa inscriem, poate cu putina sansa, insa, in loc sa mai marcam noi de trei-patru ori, au facut-o gazdele. Ma bucur ca, pe final, am inscris golul trei si partida s-a linistit. Nu sunt multumit nici acum de joc, pentru ca stiu ca echipa asta poate mult mai mult decat a aratat astazi (sambata – n.red) si, in plus, am si primit gol de la ultima clasata”, a declarat Grozavu, care a evitat sa raspunda daca “U” a devenit o candidata la promovare. In schimb, directorul executiv, Cristian Dulca a fost mult mai optimist, declarand ca “U” nu este favorita la promovare, insa, la finalul turului ar putea ocupa aceasta postura.



    Catalogul “Sepcilor rosii”



    Suciu – 6
    Golul lui Pepenar este primul pe care-l incaseaza in acest tur de campionat, insa nu are nici o vina. La fel de sigur la centrari, si-a salvat echipa la sutul lui Marta, pe care l-a retinut in doi timpi.

    Damian – 7
    Are 75% merit la marcarea primului gol a intalnirii, cand a trimis o pasa de peste 60 de metri pentru Goga. A conlucrat excelent pe partea dreapta cu Ungurusan.

    Aldea – 6
    A gresit la faza golului gazdelor, cand l-a scapat din marcaj pe Pepenar. 14 minute mai devreme a fost salvat de Suciu la o faza asemanatoare. Per total, a evoluat cam nesigur.

    Csik – 7
    Universitatea are mare noroc ca-l are pe Tiberiu Csik in centrul apararii. Din nou, fostul jucator al Olimpiei a evoluat magistral, respingand fara probleme orice minge care ajungea in zona sa.

    Tarlea – 6
    A evoluat si el putin mai bine decat in precedentele partide, insa nu la nivelul campionatelor trecute. Pare neatent si mereu pus pe cearta. Totusi, in faza de atac, l-a ridiculizat pe Mondea de cateva ori.

    Ungurusan – 7
    Unul din cei mai buni oameni ai Universitatii. A fost co-autor la reusitele lui Bus si Jula si a aparut in cateva randuri la finalizare, cel mai periculos in minutul 87, cand a tras in portar.

    Giurgiu – 7
    Isi imparte cu Ungurusan titlul de MVP. Si-a asumat rolul de lider si nu a dat gres. A recuperat multe mingi la mijloc pe care le-a distribuit inteligent pe cele doua flancuri. Si el in crestere de forma.

    A. Muresan – 6
    Bun la “inchidere”, nu a prea iesit in evidenta. Pare ca nu-i iese nimic cand vine vorba de faza de constructie. A fost inlocuit cu 8 minute inaintea finalului de Soporan.

    Vascan – 6
    A avut cateva actiuni bune in debutul meciului, incheiate cu sut sau cu centrari. A jucat putin accidentat si asta s-a vazut. Imediat dupa pauza i-a lasat locul lui Bus.

    Jula – 6
    Si-a exasperat antrenorul, ratand doua ocazii uriase, ambele in urma unor lovituri de cap. In ultimul minut de joc nu a dat gres si a inscris cu latul, stabilind scorul final.

    Goga – 6
    In mod surprinzator, Grozavu l-a preferat in locul lui Marius Popescu, iar mutarea s-a dovedit inspirata. A aratat ca, la 21 de ani, mai are un cuvant de spus in fotbal, marcand primul gol cu o executie frumoasa. In minutul 72 a fost schimbat cu Marius Popescu.

    Bus (min. 52) – 7
    A ajuns la Hunedoara cu o seara inaintea partidei, direct din Turcia, a intrat dupa pauza si a schimbat jocul echipei, inscriind un gol de mare fotbalist. Jocurile internationale par sa-l fi maturizat.

    M. Popescu (min. 71) – 6
    A tinut mingea cand si cat a trebuit, mai ales in momentele in care Corvinul alerga dupa egalare. Cam singurul sau merit in jocul de sambata.

    Soporan (min. 85) – fara nota
    A jucat prea putin ca sa iasa in evidenta.


    Ziua de Cluj
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  7. #217
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Cristi Dulca: "Se aude că am aranja meciul cu ISCT. Nu e adevărat. Pe drumul pe care am plecat, nu este loc de blaturi, aranjamente sau interpretări. Altfel, drumul nu ar mai fi acelaşi. Vrem să promovăm în Divizia A prin propriile forţe. Nu ne e frică de ISCT, chiar dacă nu am permis jucătorilor Purcar şi Hădărean, împrumutaţi de la noi, să joace. Aşa se procedează şi afară, pentru a nu lăsa loc de discuţii".
    Leo Grozavu: "Nu avem suspendaţi şi sper ca acelaşi lucru să se întâmple şi la meciurile următoare. La Hunedoara am făcut un joc bun şi aştept ca panta ascendentă să se confirme pe viitor. Din păcate, terenul nostru e dezastru, nu s-a ocupat nimeni de el de 3 săptămâni, nici măcar n-a fost udat. Cred că autorităţile nu vor să promovăm".
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  8. #218
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    2-2 cu taranii de pe langa Turda Ne-am jucat cu ocaziile la 1-0, si am facut-o lata, din pacate ne-au dat un gol din intamplare, o greseala de portar, apoi ai nostri s-au aruncat in atac si pe un contraatac ne-au dat golul de 1-2, eu zic ca a fost off-side dar nu pot sa fiu sigur ca eram la astalalta poarta.
    Dupa ce am egalat jandarmii iar ne-au demonstrat care-i cea mai proasta meserie Sper sa nu ne suspende terenul pentru ca urmatorul meci de acasa e vital pentru promovare...
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  9. #219
    sport legend
    Join Date
    Jan 2004
    Posts
    4,303
    Reputatie
    1
    Cu cine e urmatorul meci acasa?
    E peste 2 saptamani?

  10. #220
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Cu Gaz Metan, da` tare ma tem ca o sa fie cu portile inchise
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  11. #221
    CFR Rulllz!!! cfr_ista2000's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    228
    Reputatie
    1
    BV....ZICETI....2-2 CU SARMA....adio divizia A

  12. #222
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Leo Grozavu (antrenor "U"): "Toată lumea e vinovată de rezultatul de egalitate. Din păcate, nu reuşim să depăşim «pragul». Suntem tributari vremurilor trecute. Jucătorii cred că prietenia cu ISCT merge şi la nivelul jocului. Am întâlnit o echipă ce are o apărare destul de bună. Nu mi se pare normal să ne arbitreze o femeie, pentru că nu poate alerga cu aceeaşi viteză cu Szekely, de exemplu. Obiectivul nostru este să încheiem turul pe prima poziţie"
    George Ciorceri (antrenor ISCT): "Acest egal este cel mai nenorocit rezultat ce se putea întâmpla. Acesta e oful meu. Nu ne-a motivat nimeni financiar"

    ucluj.ro
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  13. #223
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Un egal inutil

    Meciul dintre “U” si ISCT a avut doua parti diametral opuse, dar s-a terminat cu un rezultat care nu ajuta pe nimeni
    Toate speculatiile care planau asupra intalnirii dintre Universitatea si ISCT au fost spulberate, simplu, de elevii lui George Ciorceri. Acestia au fost la un minut sa plece, din nou, cu trei puncte de pe “Ion Moina”, insa golul lui Borza a adus lui “U” un punct nesperat in acel moment. Rezultatul final, 2-2, si victoria lui Gaz Metan, 2-1 la Timisoara, cu CFR, ii coboara pe “studenti” pe pozitia a II-a in B3, lider fiind trupa lui Jean Gavrila.
    Universitatea a inceput partida in forta. Ungurusan a luat o minge de la mijlocul terenului, a centrat din marginea careului, dar Filip a retinut din fata lui Jula. Presiunea s-a accentuat, iar trei minute mai tarziu “U” era in avantaj. Giurgiu a recuperat usor o minge in careu, i-a pasat lui Ungurusan si acesta a inscris cu un sut pe coltul lung. Presiunea “sarmarilor” la poarta lui Suciu, neconcretizata pe tabela, le-a dat “apa la moara” celor care vedeau aranjamentul, asta mai ales dupa imensa ratare a lui Foro. “Capitanul” oaspetilor a scapat de marcajul lui Damian si, din cinci metri, a preluat mingea pe piept, dar a tras incredibil in transversala. Sterilitatea din atacul ISCT-ului, echipa care nu reusise sa inscrie in precedentele doua partide, ar fi putut fi explicatia ratarii incredibile a lui Dambean. Foro a centrat in careu, Ghiorma a trimis foarte slab din sase metri, iar Dambean nu a reusit sa impinga mingea in plasa.

    Euro-golul lui Voiculet si remiza lui Borza
    Daca in prima parte, “carcotasii” mai puteau face speculatii asupra corectitudinii jocului, in urmatoarele 45 de minute totul s-a limpezit: nici vorba de “blat”. ISCT si-a revenit incredibil in ultimele 15 minute ale intalnirii si a fost la un singur minut sa plece, din nou, cu trei puncte de pe “Ion Moina”. Prima ocazie a partii secunde a apartinut gazdelor. Jula a fost lansat excelent in adancime, a pacalit jocul la off-side al “sarmarilor”, insa a tras previzibil, iar Filip, iesit in intampinare, a respins cu piciorul. Universitatea a parut ca tine jocul in mana si ca poate, cu toata insistenta oaspetilor de a presa atacul, sa se mentina in avantaj.
    Pe acest fond, gazdele si-au mai creat alte doua sanse, insa nici Ungurusan si nici Goga nu au avut prea mare noroc la finalizare. Finalul a fost incendiar. Dicher, de-abia intrat, a trimis o minge la semi-inaltime pentru Voiculet, iar acesta, din marginea careului de 16 metri, a reluat din vole in plasa portii lui Suciu. Un gol de Champions League care a lasat fara replica un intreg stadion. Tot Voiculet a fost la originea unei alte actiuni periculoase a ISCT-ului, dar dupa o lansare lunga, Tarlea a intervenit prin alunecare si a trimis mingea in corner. Oaspetii au cerut penalty, insa arbitrul a facut semn ca jocul poate sa continue.
    Plecati in cautarea victoriei, dar cu un pressing steril in fata careului de 16 metri “sarmar”, clujenii sunt surprinsi si facuti “groggy” de Foro, care scapa singur si inscrie pentru 1-2. Mai era un singur minut, din cele trei de prelungire aratate de “centralul” Silviu Bogdan. Cu victoria in buzunar la pauza, “U”-istii trageau cu dintii sa obtina remiza. Szekely a executat lung ultimul corner al partidei, Bus a preluat de langa Fetita, a avut timp sa-si potriveasca mingea, a tras la poarta, iar Borza a pus latul din trei metri. Primul gol in B3 pentru pustiul de 20 de ani al Universitatii este echivalent cu un punct obtinut de “U”.
    Oaspetii au parasit terenul suparati ca au pierdut o victorie in ultimul minut, dar bucurosi ca au dominat Universitatea chiar pe “Ion Moina”. Dupa cum a declarat insusi antrenorul “sarmei”, George Ciorceri, la conferinta de presa de dupa meci, remiza nu ajuta pe nimeni. Chiar si pentru el, un rezultat de egalitate a fost abia ultima varianta. Universitatea a cazut pe locul 2 in clasament, fiind detronata de Gaz Metan Medias, victorioasa 2-1 la Timisoara, cu CFR.

    Catalogul “Sepcilor rosii”
    Suciu – 5 Are partea sa de vina la golul lui Voiculet, cand a fost prost plasat. A iesit, din nou, bine la centrari, si, cu exceptia celor doua goluri, nu a avut nici un sut pe poarta.
    Damian – 4 L-a scapat din marcaj pe Foro la golul secund al “Campiei”, mijlocasul stanga al “sarmarilor” dandu-i mari batai de cap pe tot parcursul meciului. Nu a urcat mai deloc in atac.
    Aldea – 5 Nesigur in aparare, a balbait multe mingi, in special cele trimise pe sus la fazele fixe. Spre norocul sau, Dambean a prins o zi slaba si nu i-a creat probleme.
    Csik – 6 A indepartat pericolul in cateva situatii critice pentru apararea “studentilor”, dar a fost depasit, in viteza, de Voiculet. Este si el vinovat la primul gol.
    Tarlea – 5 Nu a avut probleme, pe faza de aparare, in fata lui Fetita, insa in atac a jucat execrabil. Nu a trimis nici macar o centrare buna pentru Jula.
    Ungurusan – 6 Poate singurul “student” care a jucat fotbal in meciul de sambata. A inscris primul gol, a mai avut doua curse periculoase pe dreapta, dar nu si-a gasit coechipierii la finalizare.
    Giurgiu – 5 A inceput partida bine recuperand excelent in careu la golul lui Ungurusan. In repriza secunda nu i-a iesit nimic, pasele sale fiind interceptate cu usurinta de adversari.
    Muresan – 5 Multa lume se intreaba ce mai cauta Muresan in teren. Singurul care mai crede in el este Grozavu, insa, dupa jocul slab de sambata, ar putea fi trecut pe banca. Pentru multa vreme.
    Vascan – 5 Nu a repetat evolutiile bune din partidele anterioare. Nu i-a facut fata masivului Molnar, iar imediat dupa pauza a fost inlocuit de Bus.
    Jula – 5 A fost anihiliat de Musca, fostul sau co-echipier de la Universitatea. Mingile inalte trimise spre el au fost respinse de inaltii fundasi ai “sarmei”. In minutul 56 a fost inlocuit cu Szekely.
    Goga – 4 Se pare ca jocul bun de la Hunedoara a fost un accident. A revenit la jocul sau prost, cu care ne-a obisnuit in ultimul an si jumatate. Borza l-a substituit in minutul 86.
    Szekely (min. 56) – 5 Ineficient. S-a tavalit la orice duel cu adversarii sai. Se pare ca etapa de suspendare nu i-a priit.
    Bus (min. 64) – 6 A adus mai multa viteza in joc. Are o contributie serioasa la golul egalizator cand a preluat in careu si i-a pus mingea pe tava lui Borza.
    Borza (min. 83) – fara nota A marcat golul egalizator in minutul 93.

    Ziua de Cluj
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  14. #224
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Sârmã ghimpatã ''U” Cluj - ISCT (2-2)

    Universitatea Cluj a obţinut al patrulea rezultat de egalitate, dintre care 3 pe teren propriu şi au ratat o nouã oportunitate de a se desprinde în clasament. Deşi au început foarte bine meciul marcând în minutul 5 prin Unguruşan dintr-un şut de la marginea careului de 16 metri, nu au reuşit sã se desprindã. În prima reprizã clujenii au mai ratat o ocazie clarã de gol prin acelaşi Unguruşan, care în minutul 15 scapã singur spre poartã, dar pe centrare se interpune Muscã. ISCT -ul a avut o singurã fazã mai clarã în minutul 24 când Foro şuteazã în bara transversalã.

    În minutul 55, Jula scapã singur spre poarta lui Filip dar nu reuşeste sã-l învingã. În minutul 76 la un contraatac al oaspeţilor Voiculeţ reia în plasã un şut de la marginea careului mare pe jos în stânga lui Suciu şi egaleazã. Universitatea revine în atac şi încearcã sã revinã la conducere, dar în minutul 91, Foro înscrie pentru 1-2 de la marginea careului şi se pãrea cã victoria nu le mai poate scãpa. La reluare, Borza înscrie cu un şut puternic din preajma careului mic la o fazã bâlbâitã de apãrarea “sârmarilor”. Astfel se încheie un meci pe care toatã lumea îl vedea câştigat de clujeni, bazându-se pe prietenia dintre cele douã formaţii şi pe declaraţiile preşedintelui de la ISCT, Mihai Bordea care a spus cã el este suporter al Universitãţii şi ca rivala ISCT-ului este Arieşul Turda şi nu “U” Cluj. În etapa viitoare, “şepcile roşii” vor evolua în compania lui Liberty Salonta, care ocupã locul trei în clasament.

    Buna Ziua Ardeal
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  15. #225
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Se cauta inlocuitor pentru Iasko

    Plecarea directorului sportiv la Timisoara nu i-a surprins pe sefii CFM “U”
    Gheorghe Hagi a fost inscaunat, ieri, antrenor al Politehnicii Timisoara. Alaturi de el a plecat pe malul Begai cine altul decat Zoltan Iasko. Prietenul sau, antrenor cu portarii de meserie, nu l-a refuzat. A lasat Universitatea, unde nu se implica in conducere, asa cum el a declarat-o, si a plecat sa-si incerce norocul alaturi de “Rege” si de Gabi Balint in Banat. Cristian Dulca, directorul executiv al CFM “U”, a declarat ca plecarea lui Iasko nu l-a surprins si a preferat sa nu detalieze subiectul.
    Zoltan Iasko a fost un portar bun, dar fara sa impresioneze. Clipa lui de stralucire in fotbal nu se leaga neaparat de o parada incredibila. De fapt, nu se leaga de nici un moment petrecut pe gazon. Marele sau noroc a fost ca l-a intalnit pe Gheorghe Hagi, pe vremea cand ambii erau doi tineri “provinciali” ajunsi in Bucuresti, la Luceafarul. S-au intalnit, s-au placut si de atunci au fost de nedespartit. Cel putin pentru o perioada. Hagi a fost talentat, iar ce s-a intamplat pe urma stie toata lumea. Dupa ce si-a “agatat ghetele-n cui”, “Regele” nu l-a uitat pe vechiul si bunul sau prieten.
    L-a luat pe Zoli langa el, aproape de fiecare data cand a putut. La echipa nationala, la Bursaspor sau Galatasaray. De fiecare data acelasi trio: Hagi, Balint si Iasko. In mai, anul acesta, istoria trebuia sa se repete. Zenga tocmai fusese demis de la Steaua, iar “Regele” era in pole-position pentru ocuparea postului de antrenor. Iasko a simtit momentul. A vrut sa plonjeze, insa s-a lovit urat de tot de bara. Si asta tocmai dupa ce-si daduse demisia din postul de director executiv al CFM “U”. Insa, la acea vreme, pe un ton dramatic, un Zoltan Iasko resemnat se plangea ca nu este sprijinit, ca nu exista bani pentru plata jucatorilor si ca nu poate sa mai ramana in acele conditii.
    Ei bine, a ramas. S-a instalat ca antrenor cu portarii, aducandu-si aminte ca are semnat un contract, iar apoi a “urcat” o treapta, ca director sportiv. Sambata, dupa 3-2 cu Farul Constanta, Cosmin Olaroiu s-a despartit de Poli Timisoara. Dupa cateva ore, numirea lui Gica Hagi era mai mult ca sigura. Un telefon de la “Rege” l-a indemnat sa-si faca bagajele si sa se urce in luxoasa sa limuzina, primita in dar de la Hagi, cu directia Timisoara. Pe “U” a lasat-o un esalon mai jos. La despartire, Iasko a declarat ca nu-i pare rau, pentru ca viata si Universitatea merg inainte, cu sau fara el. “Am primit o oferta buna de la Poli, acolo exista conditii bune pentru performanta, sunt sigur ca vom face o treaba buna, asa ca nu vad de ce as refuza. Universitatea va continua pe drumul ei si fara mine. Prin plecarea mea, clubul nu va pierde nimic, pentru ca eu oricum nu eram bagat in conducere. M-am implicat doar in plan sportiv”, a comentat Iasko. Acesta este acuzat si de suporteri, pe forum-ul site-ului ucluj.ro, ca a optat pentru banii lui Iancu, in detrimentul Universitatii. De asemenea, mai multi il “sfatuiesc” sa nu se mai intoarca niciodata la “U”.

    “Sunt suparat pe situatie”
    Directorul executiv al Universitatii, Cristian Dulca, nu a dorit sa critice plecarea lui Iasko, spunand doar ca situatia il supara. “Fiecare merge pe drumul sau in viata. Zoli a vrut sa plece, e alegerea sa, noi nu ne puteam opune. Oricum, el nu se implica in conducerea clubului. Si-a facut bine treaba pe linie sportiva si vom cauta un inlocuitor care sa continue ce a inceput el. Imi pare rau, deoarece cat timp am fost impreuna am facut lucruri bune. Sunt suparat pe situatie, nu pe Zoli”, a mai spus Dulca, acesta negand ca Marius Predatu ar fi in vederile sale pentru ocuparea functiei de director sportiv, lasata libera dupa plecarea lui Iasko.

    .Dulca vrea trei puncte la Salonta
    Egalul cu Industria Sarmei Campia Turzii, 2-2 pe “Ion Moina”, a coborat Universitatea pe pozitia secunda in B3. In ultimele trei etape ale turului, “studentii” vor juca la Salonta cu Liberty, acasa cu Gaz Metan Medias si, in ultima etapa a turului, la Oradea cu FC Bihor. Pentru ca au remizat in runda precedenta, clujenii sunt obligati sa castige toate cele trei meciuri pentru a se incadra in graficul impus de antrenorul Leo Grozavu. Directorul executiv, Cristian Dulca, a spus ca se asteapta si el la o victorie la Salonta, in etapa din aceasta sambata, insa pentru asta echipa ar trebui sa joace mult mai bine decat a facut-o in jocul cu ISCT. “Grozavu e antrenor si trebuie sa-si propuna obtinerea maximului de puncte. Jocul baietilor in meciul cu ISCT nu m-a multumit, dar sper ca se vor trezi la realitate pana sambata. Imi doresc victoria la Salonta pentru a castiga la capitolul moral inaintea derby-urilor cu Gaz Metan si FC Bihor”, a mai spus directorul executiv al clubului de pe “Ion Moina”.

    Ziua de Cluj
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  16. #226
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Adrian Vãsâi cautã sã închirieze casete cu “U”

    Fostul tehnician al Industriei Sârma Câmpia Turzii, în prezent “prinicipalul” Liberty Salonta, cu oferte de a prelua pe FC Sibiu, este în cãutarea unor casete video cu ultimele jocuri ale Universitãtii Cluj. Adrian Vãsâi le-a solicitat ultimelor adversare ale echipei clujene sã-i împrumute înregistrãrile video, pentru a-i studia cât mai bine pe jucãtorii lui Leo Grozavu. Din informatile pe care le detinem, Vãsâi s-a vãzut refuzat de Corvinul Hunedoare si ISCT si a apelat la serviciile unor cameramani din Cluj, anagajati pe la diferite posturi de televiziune. Nu stim dacã a avut succes. Totusi, din câte îl cunoastem pe Adrian Vãsâi, el are obiceiul si de a cere informatii de la colegii de breaslã, iar George Ciorceri, tehnicianul ISCT, se poate sã-i fi dat deja amãnuntele care-l intereseazã.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  17. #227
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Etape decisive pentru “studenti”

    Grozavu anunta ca va trage linie dupa incheierea turului

    Lucian Danciu, presedintele Consiliului de Administratie al CFM “U” S.A., a lamurit acuzele aduse de fostul director sportiv, Zoltan Iasko, la plecarea spre Timisoara. Acesta din urma spunea ca nu i s-a dat mana libera la club si de aceea a plecat in Banat. Antrenorul Leo Grozavu a declarat ca-si doreste noua puncte din ultimele trei meciuri ale turului si a promis ca echipa va “ierna” pe prima pozitie a clasamentului.

    Catalogata drept tradare de catre suporterii Universitatii, plecarea lui Zoltan Iasko la Poli Timisoara mai naste discutii. La plecare, fostul director executiv a declarat ca, la Universitatea, nu avea mana libera, iar in acele conditii nu putea continua. Scuze sau adevar? Mai degraba prima varianta, asta conform spuselor lui Lucian Danciu, presedintele C.A al CFM “U”. “Nu-i adevarat ca nu avea mana libera. El se refera la doua situatii petrecute in aceasta vara. A vrut sa aduca un jucator de la Sovata, insa noi i-am explicat ca acel baiat trebuie vazut si de staff-ul tehnic. Nu-l puteam lua asa, doar pe vorbe. Apoi, a vrut sa mearga in Brazilia pentru a urmari niste jucatori. Ne-a spus ca are un prieten acolo, insa noi i-am cerut sa prezinte planul sau si Consiliului de Administratie. Cam aici s-a oprit totul. Nu ne poate reprosa nimic. Daca a vrut sa sanctioneze vreun antrenor de la Centrul de Copii si Juniori a putut sa o faca. Cred ca sunt simple scuze”, a spus Danciu. Directorul executiv al clubului, Cristian Dulca, a spus ca noul director sportiv va fi numit abia la finalul turului si ca a purtat discutii cu mai multi fosti fotbalisti. Numele cele mai vehiculate sunt cele ale lui Alin Banceu si Cosmin Maris, ambii fosti echipieri ai Universitatii. “Omul care va ocupa aceasta functie trebuie sa fie dispus la munca si la efort. Nu ma grabesc sa-l numesc. Avem timp in aceasta iarna”, a spus Dulca.

    Nu-i intereseaza Gaz Metan

    Speculatiile conform carora echipa din Medias ar motiva financiar pe Liberty Salonta, adversarul de maine al Universitatii, nu-l intereseaza pe Dulca. El spune ca pe el il priveste doar jocul si prestatia proprie-i echipe si nu vrea sa comenteze alte jocuri de culise. “Nu ne intereseaza nici arbitrajul si nici alte echipe. Pe mine ma priveste doar evolutia echipei mele. Daca noi jucam bine, atunci nu conteaza ca adversarii nostri lupta pe alte fronturi”, a comentat Dulca. De asemenea, antrenorul Leo Grozavu a spus ca-si doreste ca echipa sa termine turul de campionat pe prima pozitie, iar din partidele cu Liberty, Gaz Metan si FC Bihor sa obtina noua puncte. “Nimeni nu crede in acesti jucatori. Ei bine, eu vreau sa promovez in Divizia A cu o echipa pe care toti o considera lipsita de valoare. Acesta este obiectivul meu. Noua puncte ar fi excelente din ultimele trei meciuri, insa nu pot sa promit ca le vom obtine. Ce pot sa promit este ca vom incheia turul pe primul loc si nu vom pierde nici un meci”, a mai spus Grozavu. In ceea ce priveste viitoarele achizitii, conducerea a negat ca “U” ar fi in negocieri cu Romulus Buia, dar a admis ca la echipa ar putea ajunge, din iarna, Liviu Mihai si Dan Iurisniti.


    Ziua de Cluj
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  18. #228
    Dr. Kreier
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    NW Pacifica
    Posts
    973
    Reputatie
    1
    maine v-o trage echipa austriacului-de-pe-petza, 3-2, noapte buna promovare, adevarul ca nu avetzi nici lot nici bani de stat prin "a". asa-i cand ii vinzi pe cocish si florescu pe bani maruntzi pt. club si lovele grase pt. mafiotzi...va meritatzi soarta, prea multe lichele au fost si sunt lasate sa-si faca jocurile pe numele lui u. si acum ascultatzi aici: la sfarsitul turului, gazu' va avea cel putzin 5 puncte avans in fatza lui u si nici locul 2 nu va fi la indemina voastra...

  19. #229
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Inca un 0-0 avem o problema de mentalitate nu de valoare, jucatorii nostri se multumesc cu nivelul la care sunt acum, parca-s speriati de gandul promovarii... jucam mai prost decat anul trecut
    Sper ca in iarna sa se schimbe multe la club, dar pana atunci tre` sa ne mentinem in apropierea primelor pozitii, daca nu batem etapa urmatoare o sa avem probleme...
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  20. #230
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Se pare ca pe Tarlea nu o sa-l mai vedem jucand la "U" cica o semnat precontract cu bihorenii, oricum mai bine acolo decat in deal... pacat ca nu l-am putut tine nici pe asta, el zice ca nici nu i s-o propus ceva concret...
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  21. #231
    sport legend
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Cluj U Napoca
    Posts
    915
    Reputatie
    1
    Atacaţi de Ion Marin

    Fostul antrenor al “şepcilor roşii” insinuează că meciul “U” Cluj – Gaz Metan Mediaş, de anul trecut, încheiat cu victoria oaspeţilor, n-ar fi fost curat.

    Vasile BERCI
    Cu patru zile înaintea derby-ului seriei ardelene a Diviziei B, Ion Marin, fostul antrenor al lui “U” Cluj, pune paie pe foc şi sugerează că anul trecut confruntarea din retur nu ar fi fost tocmai curată.
    “Eu sper la o victorie a clujenilor care ne-ar avantaja şi pe noi, mai ales că sunt sigur că în acest an va fi rivalitate adevărată între cele două echipe, fiindcă amândouă trag la promovare”, a declarat ieri “Săpăligă”, insinuând că partida “U” - Gaz Metan din 4 iunie, câştigată de medieşeni cu 1-0, ar fi fost aranjată. Rugat să detalieze, tehnicianul a bătut în retragere.
    “Nu vreau să spun mai multe, dar sunt persoane la Cluj care ştiu foarte bine la ce mă refer”, a adăugat Ion Marin. Directorul executiv al “şepcilor roşii”, Cristian Dulca, unul dintre cei mai înverşunaţi contestatari ai lui Ion Marin în perioada în care acesta antrena pe “U”, s-a abţinut să intre în polemică. “Nu ştiu la ce se referă Ion Marin. Eu nu sunt în măsură să vorbesc despre ceea ce insinuează el“, a ripostat oficialul lui “U“.
    Corin Emil Cindrea, preşedintele lui Gaz Metan Mediaş, a refuzat, la rându-i, să comenteze acuzaţiile lansate de Ion Marin. “Eu nu mă bag în discuţii cu nimeni. Ion Marin ştie cel mai bine la ce s-a referit când a vorbit despre acel meci”, a spus oficialul medieşean. Adevărul este că înaintea partidei incriminate de Ion Marin portarul “şepcilor roşii”, Marius Olteanu, a fost contactat de un oficial al lui Gaz Metan, acesta propunându-i să trântească meciul. Olteanu i-a povestit toată tărăşenia lui Ion Marin, care a făcut-o publică. După meci tehnicianul a insinuat că mai mulţi jucători ai lui “U”, crescuţi şi promovaţi de Mircea Cojocaru, pe atunci secundul lui Ioan Ovidiu Sabău la Gaz Metan Mediaş, nu şi-ar fi apărat corect şansele.

    Acelasi prostsport .
    [B] Sunt plictisit ! [/B]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •