Results 1 to 17 of 17

Thread: Despre Quebec - din "Ziarul de Iasi"

  1. #1
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0

    Despre Quebec - din "Ziarul de Iasi"

    Quebec-ul isi deschide larg portile pentru romani

    Spre deosebire de unele state din Europa, Canada ii asteapta pe romani cu bratele deschise. Orasul Quebec a lansat un program special de atragere a romanilor si bulgarilor Cei care vor sa imigreze au de platit 1500 de dolari pentru formalitati si trebuie sa aiba bani pentru a se intretine in Canada timp de sase luni

    Primaria din Quebec a lansat un program de promovare in Romania si Bulgaria, pentru a atrage imigranti din aceste tari, a declarat, ieri, agentiei Mediafax, Ann Bourget, consilier municipal, aflata in vizita la Bucuresti. Quebec, localitate in care s-au stabilit mult mai putini romani decit in celalalt oras al provinciei, Montreal, spera sa atraga un numar sporit de imigranti din Romania, in conditiile unor estimari privind scaderea po****tiei in urmatorii 10 ani. "Este foarte important sa sustinem economia si, de asemenea, promovam diversitatea etnica", a afirmat Bourget. Consilierul spune ca orasul Quebec ofera posibilitati sporite fata de alte localitati din Canada, preferate la ora actuala de imigrantii romani.
    In 2002, rata somajului a fost de sase la suta in Quebec, comparativ cu 10 la suta in Montreal. De asemenea, Quebec a avut o crestere economica de 4,4 la suta din PIB, spune consilierul.
    La ora actuala, in Quebec locuiesc 600 de romani, comparativ cu cifre mult mai mari in alte orase din Canada. Bourget afirma, insa, ca in Quebec conditiile de viata sint superioare. "De exemplu, chiria la un apartament este in jur de 500 de dolari canadieni, comparativ cu 1000 de dolari in alte orase", a spus consilierul.
    "Romanii aleg, in proportie covirsitoare, Canada pentru a emigra, chiar mai mult decit Statele Unite", a apreciat consilierul. Majoritatea romanilor care ajung in Canada (90 la suta) gasesc de lucru ca ingineri, dar, de asemenea, lucreaza in domeniul IT sau in administratie. Bourget spune ca aceasta tendinta se va mentine. Romanii care vor sa imigreze in Quebec au de platit 1500 de dolari pentru formalitati si trebuie sa aiba bani pentru a se intretine in Canada timp de sase luni. Ei primesc asistenta pentru a gasi de lucru sau pentru a urma cursuri de specializare. Guvernul local din Quebec colaboreaza cu 35 de organizatii non-guvernamentale in acest domeniu, a adaugat Bourget.
    Delegatia din Quebec se va intilni, la Bucucresti, cu 600 de romani care au obtinut permise de imigrare de la autoritatile provinciei Quebec si asteapta viza de la Ambasada Canadei din Romania.

  2. #2
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    se pare ca majoritatea romanilor merg totusi in Toronto, presupun din motive de job. fostii mei colegi de lucru din RO sunt toti in Toronto.
    desi chestia cu joburile s-a inrautatit considerabil. asa era cel putin acu 4-5 luni. ma-ntreb cum arata acum situatia.

    anyone to shed some light? speak up, canucks!

  3. #3
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Edgar, nu te entuziasma asa de repede ca sint multe exagerari mari de tot in articolul ala ,minciuni inclusiv din partea politicianului ala canadian.

    1. Ca sa ajungi sa lucrezi ca inginer(nu ca tehnician, munca de inginer dar platit ca tehnician ca n-ai drept de semnatura pe ce faci) trebuie sa treci niste examene la ordinul inginerilor, platesti ca sa ai dreptul sa dai fiecare examen si procesarea dosarului, platesti si o cotizatie anuala. Asta dureaza timp,nervi si bani.

    2.Pe urma trebuie sa-ti gasesti si de lucru ,ceea ce nu spune ala este ca Quebec este un oras de politicieni si turistic , nu unul industrial, nu prea se gasesc posturi de lucru. chiriile sint mai mici in Quebec dar alte preturi sint mai mari, o bere o platesti dublu de exemplu.

    3.Romanii n-au comunitati numeroase cu adevarat decat in Toronto si Montreal, in rest daca ai nevoie de un sfat ,un ajutor nu mai merge sa pui mana pe telefon si sa dai alerta la tori prietenii.Acolo esti singur si este foarte foarte greu .

    4.Multi au o parere eronata despre Canada in Romania.Canada este o tara pustie ,mai pustie decat iti imaginezi. Daca mergi cu masina din Montreal la Quebec de exemplu ai sa te imfiori. Nu e ca la noi, iesi dintr-un sat ,mergi 5 minute unde vezi lanuri jumate de la un sat ,juma de la celaltat sat si pe urma intrii in localitatea urmatoare etc. Acolo tot drumul mai vezi doua localitati si doua urme de civilizatie , restul este pustiu, ma rog, paduri, terenuri fara nimic. Nu e nici ca in SUA. Canada este o tara formata din citeva aglomerari urbane:Toronto,Montreal,Vancouver,Ottawa,Edmonton, Calgary si suburbiile lor , situate aproape de granita americana, restul Canadei inseamna paduri nesfarsite, gheturi, tundra, pamanturi intinse si pietroase pustii,lacuri, un nimic punctat ici colo de localitati foarte rare si minuscule ,monoidustriale , cu o viata de o 1000 de ori mai plicitsitoare decat la tara in Romania.

    5. Si ca incheiere iti spun un banc adevarat cu un oltean.Nu spui cine

    Primeste un oltean un job cu un salariu mare, mare(nici nu spui cat de mare ca banu ochiul ...) intr-o localitate mica care pe harta este situat in centrul statului Quebec deci nu parea chiar asa la nord si in salbaticie pe harta. Se suie olteanul nostru in masina si zice sa plece inainte in recunoastere sa stabileasca toate detaliile contractului direct la sursa si sa gaseasca un apartament sau o casa ceva de inchiriat.Probabil asa faceau si primii europeni ajunji in America in vestul salbatic de se trageau de nas cu indienii.

    Merge el ce merge, paduri peste tot si terenuri virane. Nici nu parcurge el o treime din distanta prin ale pustietati ca hop se trezeste cu citeva masini de politzie , o cladire a lor unde aveau chiar si punct medical si elicopter. Se uita mirat ca il opreste politzia , il pune sa se dea jos din masina si il invita in cladirea politziei. Olteanul , mirat, amuzat si temator in acelasi timp, le zice politzistilor pre limba lor:
    Ho, Garcea ca nu facui nici o infractziune, daca cautatzi un raufacator sa stitzi ca eu sint precis nevionavat,vine unu in spate care e vinovatu precis. Spre surpriza si groaza lui imensa, politzistii amuzati dar calmi ii explica ca nu e nici o eroare, nu urmaresc nici un raufacator , doar isi fac datoria si ii intind un fel de carte de oaspetzi in care foarte rarii trecatori trebuie sa-si scrie data si ora la care au trecut pe acolo, numele, numarul masini, cat mai multe informatzii despre el vrea sa dea pentru ca , ii explica politzaii , daca nu ajungetzi la destinatzie in doua sau trei zile ,inseamna ca te-ai ratacit ,ti s-a stricat masina sau alta belea deci esti in pericol de moarte asa ca pleaca cu masinile si elicopterul sa te caute, poate te mai gasesc cald
    Cand aude olteanul una ca asta, pune mana pe telefon, le spune alora cu jobul ca s-a razgandit si sa-si caute ALT AMUNSEN CA EL SI-A UITAT CAINII DE LA SANIE (greu de stiut daca aia au intzeles aluzia dar ce mai conteaza) si face stanga imprejur catre lumea oarecum civilizata

    Nu e banc asa ca de la vis la realitate este o cale atat de lunga ....
    Asa ca fii mult mai circumspect cu articolele in ziare si cu ce zic politicienii ca politician inseamna mincinos oriunde te-ai afla

  4. #4
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Blue, n-am nici cea mai mica intentia de a emigra in Canada. Deci nu s-a entuziasmat nimeni pe aici. Doar mi-a sarit in ochi articolul. M-am gandit ca poate altii vor fi interesati.

  5. #5
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    si totusi ca destinatie de emigrare e una din alegerile mai bune. nu tu sclavie H1B, posibilitatea de-a obtine cetatenia dupa 3 ani.
    de asemenea, oceanul find mare si lat, iar strimtoarea Bering nu prea cunoscuta, elanii au avut din fericire(pentru ei) rareori ocazia sa auda gingasul "haoleu mincati-as, phirando".
    asa ca lobbyul este inca relativ virgin, nu ca in vestul europei.

    si hockey-ul e excellent

  6. #6
    senior sickboy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    240
    Reputatie
    1
    hockey-ul e excellent/
    Say that again!
    "I went to a fight and a hockey game broke out"

  7. #7
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Edgar
    Blue, n-am nici cea mai mica intentia de a emigra in Canada. Deci nu s-a entuziasmat nimeni pe aici. Doar mi-a sarit in ochi articolul. M-am gandit ca poate altii vor fi interesati.
    ce ciudatzi sint oamenii care deschid discutzii care de fapt nu-i intereseaza , straniu moncher, straniu

    P.S.: hokey, hokey , dar nu orice hokey, only Montréal Canadiens!

  8. #8
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Am zis ca nu sunt interesat sa emigrez in Canada. Discutia ma intereseaza. Nu am auzit de alta tara/zona care sa incerce sa-i atraga pe romani. Dar tu intelegi ca de obicei altceva. Straniu.

  9. #9
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    P.S.: hokey, hokey , dar nu orice hokey, only Montréal Canadiens!
    nu-s ei biased frantuji, deloc
    dar ai tu dreptate. n-a vrut guvernul sa-i sprijine pe Quebec Nordiques, numai pe Montral, care-s un fel de Universitatea Craiova a NHL-ului .
    n-au prea cistigat cupa stanley recent (save for '93) dar sunt campioana inimilor .

    otoh, din cite stiu si Australia mai "incurajeaza" imigrarea (legala). chiar au bariere financiare mai scazute, in schim requirementuri mai severe la capitolul limba.

  10. #10
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Edgar
    Am zis ca nu sunt interesat sa emigrez in Canada. Discutia ma intereseaza. Nu am auzit de alta tara/zona care sa incerce sa-i atraga pe romani. Dar tu intelegi ca de obicei altceva. Straniu.
    Cum zici tu, intzeleg eu "ca de obicei altceva" deci nu esti interesat sa emigrezi in Canada dar esti interesat sa discutzi despre asta Straniu moncher, straniu
    las-o balta

  11. #11
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Bine, fie cum zici tu.

  12. #12
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by GoPens
    nu-s ei biased frantuji, deloc
    dar ai tu dreptate. n-a vrut guvernul sa-i sprijine pe Quebec Nordiques, numai pe Montral, care-s un fel de Universitatea Craiova a NHL-ului .
    n-au prea cistigat cupa stanley recent (save for '93) dar sunt campioana inimilor .
    stai putzin ca nu e chiar asa, echipa este o fuziune intre un club extrem de vechi, ei zic ca este CEL MAI VECHI CLUB DE HOKEY DIN LUME si o echipa de import. Si macar jumatate din lot este de origine quebequaza. Este o lege nescrisa aici.
    Inainte , cand exista si Nordiques , erau batai in teren si citeodata chiar si in tribune ceva ce n-a vazut America de Nord
    A fost o criza financiara foarte mare si uite ca astia au gasit solutzia.Interesant cum de guvernul Romaniei n-a intzeles asta. Astia au decis ca o echipa cu po****ritatea lui Montreal Canadiens (chiar o Universitatea Craiova a hokeyului canadian,fara nici o exagerare) nu poate sa dispara. Uite asa a decis ca este f important sa sustzii financiar echipa.Guvernul are cam 80% din actziuni, mai au si alte companii care cotizeaza di au actziuni. Deci este o adevarata institutzie a statului aceasta echipa. Din pacate , asemanarea cu Universitatea Craiova este mult prea mare pentru a castiga cupa Stanley ,mare pacat pentru suporterii patimasi de aici, care sint cu totul si cu totul altceva fatza de suporterii celorlalte echipe din NHL. Cea mai socanta este povestea familiei lui Théodore etc. Aceasta echipa nu se ridica nici pe sfert la nivelul suporterilor. Pacat.

    P.S.: Eu cred ca si Universitatea Craiova ar merita acelasi tratament din partea guvernului Romaniei cum il primeste Montreal Canadiens din partea Quebecului.

  13. #13
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Asa am eu un "noroc" numai de echipe de genul asta Universitatea Craiova, Montréal Canadiens , PAGUBA
    nu puteam sa tzin si eu cu echipe cu suporteri rari si calmi, echipe linistite, care castiga tot timpul ...

  14. #14
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Nu e "noroc" mai Blue... e "Stiinta".

    Canadienii mai au si baschet... da' nu e prea bine vazut! Aveau 2 echipe, una in Toronto si una in Vancouver... cea din Vancouver s-a mutat din lipsa de spectatori! Cea din Toronto nu are un viitor prea glorios, depinde in mare masura de Vince Carter!

    Mai degraba se uita canadienii la base-ball decât la baschet...

  15. #15
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    la base-ball nu prea. Oamenii sint cu hokeyul ,bastinasii si cu fotbalul ,emigrantzii.

  16. #16
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Nu e "noroc" mai Blue... e "Stiinta".
    e belea, asta e.

  17. #17
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by GoPens
    se pare ca majoritatea romanilor merg totusi in Toronto, presupun din motive de job. fostii mei colegi de lucru din RO sunt toti in Toronto.
    desi chestia cu joburile s-a inrautatit considerabil. asa era cel putin acu 4-5 luni. ma-ntreb cum arata acum situatia.

    anyone to shed some light? speak up, canucks!
    Pot sa-ti spun sigur ca in Toronto si in general in Ontario se gasesc mai multe joburi comparativ cu provincia Quebec. Cu toate astea am doi colegi de liceu care au emigrat acum un an in Canada, s-au stabilit la Montreal si vad ca si-au gasit joburi relativ repede.

  18. 19th August 2008, 13:16

  19. 19th August 2008, 13:19

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •