Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 223

Thread: Baseball

  1. #1
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1

    Baseball

    Topicul oficial al Baseball-ului pe OLS

    https://www.silversnail.com/images/g...ion0004951.jpg
    Am deschis acest thread deoarece am observat ca mai sunt si alti oameni in afara mea interesati de baseball.Eu sunt fan Marlins
    Site-ul oficial este acesta:
    www.mlb.com
    MLB-ul este pentru baseball ca NBA-ul pentru basket si NFL-ul pentru fotbal.
    MLB(Major League Baseball).

    Voi reveni cu reguli despre acest sport:

    ENJOY!

  2. #2
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    REGULI

    Baseball

    Ce este baseball-ul?Stiu ca toti va intrebati.

    Baseball este un joc sportiv de echipă, asemănător oinei în care o minge (ball) de mărimea pumnului este aruncată de un jucător defensiv numit pitcher și este lovită de un jucător ofensiv batter cu un băț rotund, neted, numit round, bâtă (bat). Chiar mingea se numește baseball. Scorul se realizează de către batter care fuge și atinge o serie de patru semne situate pe sol, numite baze. În engleză, baseball mai este uneori numit hardball pentru a-l diferenția de softball, cu care este înrudit îndeaproape, și de alte jocuri similare.

    Po****ritate

    Baseball-ul este po****r pe continentul american și în Asia de est. În Japonia, Puerto Rico, Republica Dominicană, Cuba, Panama, Corea de Sud, Taiwan și în alte câteva țări și regiuni, este unul dintre cele mai po****re sporturi. În Statele Unite ale Americii, baseball-ul a fost mult timp privit, neoficial, ca distracția națională; totalul spectatorilor la jocurile din Liga de baseball fiind aproximativ egal cu cel al tuturor sporturilor profesioniste de echipe, luate la un loc. Totuși, în rândul telespectatorilor americani, baseball-ul a fost depășit ca po****ritate (la audiență tv) de fotbalul american și de cursele automobilistice.


    Structura generală

    Baseball-ul se joacă de către două echipe compuse din câte nouă jucători pe un teren de baseball, de obicei sub supravegherea unuia sau mai multor oficiali numiți arbitri (umpires, eng.). În jocurile din liga principală sunt de obicei patru arbitri; până la șase (minim unul) pot oficia întâlnirile, în funcție de ligă și de importanța meciului. Există patru baze. Numerotate în sens invers acelor de ceasornic, prima, a doua și a treia bază sunt perne (uneori numite saci) în formă de pătrate cu latura de 38 cm (15 in), care se află la mică înălțime deasupra solului; împreună cu a patra bază (home plate) formează un pătrat cu laturile de 27.4 m (90 picioare), numit diamant. A patra bază (home base, eng.) este o dală pentagonală de cauciuc cunoscută ca home plate. Terenul este împărțit în două mari zone: terenul interior (infield, eng.) conține cele patru baze, iar dincolo de cele două laturi adiacente ale „diamantului” se găsește terenul exterior (outfield, eng.).

    Voi mai reveni cu niste reguli mai amanuntite.

  3. #3
    sport legend cristane's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Toronto, ON
    Posts
    3,033
    Reputatie
    1
    Interesant, sint curios cita lume va posta pe-aici
    Inca n-am apucat sa vad un meci de baseball cap-coada, dar ma gindesc ca, avind in vedere ca imi plac enorm sporturile americane, s-ar putea sa ma prinda Acum ca avem TVU si Sopcast, cu siguranta din aprilie cind incepe sezonul, ma voi uita, sa vad cu ce se maninca.
    Si cum pentru mine nimic nu se compara cu NY, iar la football sint fan inrait Giants iar la baschet Knicks, in MLB ii voi sustine pe Yankees...

  4. #4
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Mie a inceput sa imi placa acest sport acum cateva luni,vazusem un film si m-am hotarat sa ma interesez pe net.Am gugalit mult,am invatat regulile.A doua zi mi-am luat niste torente(meciuri din MLB),a inceput sa imi placa Florida Marlins,treptat mia luam niste meciuri de pe net.Vroiam sa incep sa pierd orice legatura cu acest sport deoarece credeam ca eram cam singurul din Romania.Insa acum am vazut ca ami exista fani ai baseball-ului,ai MLB-ului in general.
    Deabea astept sa inceapa sezonul

  5. #5
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    Eu pariam destul de des pe meciuri de baseball , si bineinteles ca nu pot paria pe sporturi ala caror reguli nu le stiu ... asa am inceput sa urmaresc meciuri , si sa invat regulile de unul singur , abia apoi m-am uitat pe niste site-uri pentru a gasi si alte informatii.

    Nu mi se pare un sport chiar asa plictisitor cum il considera unii , insa sunt de parere ca totusi sunt prea multe meciuri per echipa in timpul sezonului regulat.De aceea ma concentrez mai mult pe perioada playoffurilor , insa mai urmaresc cate un meci si in timpul sezonului , mai ales meciuri "derby".

    Echipa preferata este DETROIT TIGERS . Imi pare rau ca au ratat titlul de campioni anul trecut in fata celor de la Cardinals.
    [url]www.warriors.ro[/url]

  6. #6
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Hehe...baseball

    Misto sport, plin de startegii si numere. Cred ca este sportul cu cele mai detaliat statistici.

    Eu tin cu Toronto Blue Jays

    In martie incepe deja pre-season si in aprilie incepe sezonul...deabea astept. Toronto s-au ameliorat cat de cat, insa nu stiu daca vor putea sa tina pasul cu Yankees si Red Sox care mereu sunt 1-2 in divizia lor.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  7. #7
    junior
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    cluj metropolitan area
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    Acuma am gasit si eu topicul asta si sper sa prinda mai multa viata , ca cel de fotbal american.
    Pentru inceput Go Red Sox and fuck the yankees.!!
    Pe mine m-a prins jocul prin 2003(toamna) cand eram in cape cod, MA, deci era o psihoza adevarata cu red sox . erau in playoff si mergeau bine , apoi a urmat meciul cu yankees pt semifinala cum ar veni si au batut yankees in meciul decisiv in extremis , dupa ce red sox au avut tot meciul in mana .
    Nu am prins meciul de la inceput , eu venind de la cineva si vreau sa spun ca in statiunea aia nu era tipenie de om pe strada , nici o masina nu circula din moment ce a inceput meciul , toti zbierau in baruri.(ghost town).
    Ce vreau sa zic e ca inainte am stat 3 luni in florida si nu m-a prins nici bassebalul nici fotbalul lor , ma uitam cam in greata la tv.Dar cand am ajuns in zona boston (sau oriunde in New england) nu mai ai scapare ,pt ca la tot a doua propozitie ceva era despre red sox.Sa nu mai vorbesc de numerele de la masini (eu lucram la o parcare ), toate cu sox , si mai rar cu patriots.
    Multi americani sunt de parere ca astia din boston sunt cam agasanti cu red soxul lor si probabil au dreptate.
    Reamintesc ca era cu un an inainte sa castige World Series deci erau inca sub semnul "blestemului" babe ruth.
    In 2003 totusi yankees au pierdut finala la Marlins si mi-a mai trecut si mie din suparare.
    Ce regret e ca exact in anul cand au castigat world series nu am fost acolo, am pierdut tot fun-ul.(a fost mare manifestatie si scandal in boston, parca a si murit o fata ).
    Pacat totusi ca nu avem unde sa vedem meciuri in romania , tvurile optand pt fotbal probabil ca e mai multa miscare.

  8. #8
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Salut Geno,observ ca esti fan Red Sox.Cum am spus mai sus eu sunt fan Marlins.Ma bucur ca si tie iti place baseball-ul si sper sa putem discuta aici despre meciurile din MLB.
    Bine ai venit!

  9. #9
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by geno View Post
    Pacat totusi ca nu avem unde sa vedem meciuri in romania , tvurile optand pt fotbal probabil ca e mai multa miscare.
    nu le putem vedea la TV , insa pe net am urmarit sezonul trecut destule cu TVU Player
    [url]www.warriors.ro[/url]

  10. #10

  11. #11
    junior
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    cluj metropolitan area
    Posts
    124
    Reputatie
    1
    ce e tvu player? nu ma prea am cu astea . nici torentu nu stiu cei

  12. #12
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Ok deci sa incepem cu inceputul,TVU este un program,un player care ruleaza diverse programe de televiziune americane precum Fox,CBS etc. unde se televizeaza meciuri din MLB.TVU poate fi downloadat de aici:
    http://www.download.com/TVUPlayer/30...ml?tag=lst-0-1
    Trebuie sa ai conexiune buna

    Iar torentul este un program,un fel de oDC numai ca functioneaza altfel.

  13. #13
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1

  14. #14
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    Uite ca a nceput lumea sa scrie. De abia astept sa inceapa sezonu, sa am la ce ma uita. Chiar cate luni e sezonul, ca am vazut ca joaca 100 si ceva de mecirui fiecare echipa?
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

  15. #15
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    sezonul regulat incepe pe 1 Aprilie si se termina pe 30 Septembrie . In Octombrie se joaca meciurile de PlayOff .
    [url]www.warriors.ro[/url]

  16. #16
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by A.k.a View Post
    Uite ca a nceput lumea sa scrie. De abia astept sa inceapa sezonu, sa am la ce ma uita. Chiar cate luni e sezonul, ca am vazut ca joaca 100 si ceva de mecirui fiecare echipa?
    Sa speram ca vom atrage mai multi oameni catre acest sport odata cu inceperea sezonului.

  17. #17
    #5 mtfk's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    1,471
    Reputatie
    1
    http://www.maxim.ro/circus/feature/6...baseballs.html

    dak nu stiati ca exista asa ceva in ro...
    cei din liceu C.A. Rosetti sunt cam norocosi

  18. #18
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Nu mai auzisem de aceasta echipa stiam ceva de campionate de oina.
    Interesant reportajul Maxim:

    They have baseballs!
    Tot ce ai vrut sa stii despre baseball-ul din Romania si nu credeai ca ai pe cine sa intrebi

    1. Chiar se joaca baseball in Romania?

    In toata tara exista 23 de cluburi de baseball, din care trei sunt in Bucuresti. Cele trei echipe de baseball din Capitala sunt: Dinamo (seniori), echipa Clubului Sportiv Scolar 6 si echipa Universitatii Bucuresti, la aceasta din urma evoluand doar fosti jucatori, care nu mai fac performanta. Acelasi lucru l-am putea spune si despre unele echipe de fotbal din Divizia A.

    2. De cand exista baseball in Romania?

    In 1990 s-a infiintat Federatia de Baseball din Romania si cateva luni mai tarziu a fost afiliata la Confederatia Europeana de Baseball. Ciudat, dar mai intai au aparut batele minerilor.

    3. Pe bune: unde se poate juca baseball?

    Singurul teren din Capitala pe care chiar se poate juca baseball este la liceul C.A. Rosetti, unde se antreneaza atat juniorii de la C.S.S. 6, cat si echipa de seniori de la Dinamo. Daca mai exista si o balta in apropiere, iarna s-ar fi antrenat si echipa de curling. In tara, singurul teren de baseball omologat se afla la Roman.

    4. Deci cum arata un teren de baseball?

    Terenul de baseball are forma unui unghi de 90 de grade, cu laturile de minimum 90 m, iar semicercul care uneste
    cele doua laturi trebuie sa aiba 110-115 m. Calculati: raza cercului, lungimea dreptunghiului si inaltimea piramidei.

    5. Sa revenim: de ce nu sunt mai multe terenuri?
    “Pentru ca nimeni nu a mai investit in acest sport. Oricum, in Bucuresti nici nu exista un spatiu pentru amenajarea unui astfel de teren”, ne-a declarat dnul Gabriel Adumitrachioaie. Iar daca ar exista un asemenea spatiu, si-ar face dnul Borcea un teren unde sa se joace cu niscai manechine din provincie.

    6. Daca ai peste 40 de ani: cum poti sa-ti dai copilul la baseball?

    Singura echipa de juniori din Bucuresti este cea de la C.S.S. 6, al carei antrenor este Gabriel Adumitrachioaie.
    Echipa se antreneaza pe terenul liceului C.A. Rosetti din cartierul Floreasca, strada Giuseppe Garibaldi, nr. 10.

    7. Conditii de inscriere?

    “De obicei mergem noi prin scoli si facem selectii. Dar mai vin si singuri si se inscriu. Lumea nu prea stie de noi pentru ca baseball-ul nu este un sport po****r in Romania. Primim orice copil care vrea sa se inscrie, caci daca simte ca nu poate, abandoneaza singur” - ne-a spus dnul Adumitrachioaie. Cam in acelasi stil facea si Iri “selectiile”.

    8. Pot juca si fetele baseball?

    Momentan nu exista o echipa de baseball formata din fete, dar au existat discutii intre acelasi Gabriel Adumitrachioaie si presedintele Confederatiei Europene de Baseball in vederea infiintarii unei astfel de echipe. Chiar daca ar exista, nu vor fi suficiente echipe pentru a se organiza un campionat. Cu alte cuvinte, fetelor, la shopping, ca baseball-ul nu este de nasul vostru!

    9. Care este diferenta dintre softball si baseball?

    Desi se spune despre softball ca este varianta feminina de baseball, este practicat mai mult de baieti. Diferenta
    consta in faptul ca terenul este mai mic, jocul este mai dinamic, iar regulile sunt cam aceleasi. Bastoanele sunt
    mai late si mai usoare, dar oricum sunt nefolositoare pentru fete, fiindca, daca se supara, ele doar se trag de par.

    10. Cati jucatori are o echipa de baseball?

    O echipa completa de baseball are 16 jucatori, dar joaca doar 9, spre deosebire de fotbalul romanesc, unde sunt 11
    jucatori, dar de cele mai multe ori joaca doar arbitrul.

    11. [B]Exista jucatori specializati pe anumite posturi?[B]

    “Cel mai important jucator intr-o echipa de baseball este pitcherul, adica cel care arunca mingea, si este de preferat ca el sa nu puna mana pe baston”, afirma antrenorul C.S.S. 6, dnul Gabriel Adumitrachioaie. Normal, daca el este pitcher si are reflexe bune, exista posibilitatea sa arunce cu bastonul dupa minge.

    12. [B]Cat dureaza o repriza?[B]

    Nu exista limita de timp. In momentul in care echipa din teren reuseste sa dea 3 out-uri, jucatorii trec la atacul cu bastonul. Un meci poate dura pana la 3 ore. Si, cu toate acestea, femeile nu prea sunt atrase de acest sport.

    13. Pentru amatorii de statistici: cate reprize are un meci de baseball?

    La seniori se joaca in 9 reprize, iar la juniori (10-12 ani) se joaca in 6 reprize. Va puteti inchipui cate pungi
    de seminte se pot manca in timpul unui meci?

    14. Poti face cariera in baseball?

    Mihai Burlea, fost jucator al echipei Dinamo, a fost remarcat la Campionatul European din 2004, iar in prezent evolueaza la o echipa din SUA. El a obtinut o bursa pe doi ani la Eastern Arizona College si posibilitatea de a accede in Major League.

    15. Se fac blaturi in Campionatul Intern de Baseball?

    “Nu. In Romania suntem ca o familie. Suntem cam vreo 35 de antrenori si cam toti atatia arbitri, iar atunci cand ne intalnim discutam despre cum am putea sa promovam acest sport”, spune Adumitrachioaiei. Pai, in conditiile in care sunt mai multi antrenori si arbitri decat jucatori ar fi culmea sa se mai faca si blaturi.

    Palmares pe plan mondial:

    In 1995, echipa de juniori (10-12 ani) a fost vicecampioana europeana.
    In 2004, lotul de juniori participa la Campionatul European de Baseball si obtine locul 6.
    In 2005, seniorii participa la Cupa Federatiei Europene si se califica in grupa A Valorica.

  19. #19
    sport legend A.k.a's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Oradea
    Posts
    3,613
    Reputatie
    1
    Habar n-aveam, las ca peste putina vreme o sa scrie si despre echia de fotbal american
    And, kid, cut out this fancy stuff - go in there, low and hard;
    Just keep your eye upon the ball and plug on, yard by yard,
    And more than all, when you are thrown or tumbled with a crack,
    Don't sit there whining-hustle up and keep on coming back;

  20. #20
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Nici eu nu stiam de aceste echipe sau aceasta liga.A.k.a,ai dreptate,in curand

  21. #21
    sport legend georgebz's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Romania
    Posts
    5,223
    Reputatie
    1
    Inceputul sezonului se apropie incet dar sigur ... am creeat o liga de Fantasy Baseball pe Yahoo ... http://baseball.fantasysports.yahoo.com/league/romania

    Doritorii sa isi declare intentia de a participa si le trimit invite
    Last edited by georgebz; 23rd February 2007 at 23:20.
    [url]www.warriors.ro[/url]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •