View Poll Results: Cel mai mare jucator din istorie este ......

Voters
86. You may not vote on this poll
  • Pele

    22 25.58%
  • Maradona

    21 24.42%
  • Messi

    12 13.95%
  • Neymar

    0 0%
  • Platini

    1 1.16%
  • Beckenbauer

    2 2.33%
  • Cruyff

    4 4.65%
  • Eusebio

    2 2.33%
  • Ronaldo (Brazilia)

    0 0%
  • Ronaldo (Portugalia)

    2 2.33%
  • Gheorghe Hagi

    4 4.65%
  • Zidane

    4 4.65%
  • Iniesta

    1 1.16%
  • Zagallo

    0 0%
  • Garrincha

    0 0%
  • Iasin

    0 0%
  • Ferenc Puskas

    1 1.16%
  • van Basten

    0 0%
  • Gerd Muller

    0 0%
  • altul (specificati care, in postare pe thread)

    10 11.63%
Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 127 to 147 of 189

Thread: Cel mai mare jucator din istoria fotbalului

  1. #127
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Cristiano Ronaldo? Ne iei la misto?
    Cristy RVD, am vrut sa scriu multe nu mai multe. Greseala mea. Dar ma refeream la faptul ca Pele avea echipa mare in spate, Maradona mai putin.
    Nu iau pe nimeni la misto dar Cristiano Ronaldo e o bestie care marcheaza la foc automat. Iti dai seama cate goluri ar marca daca ar juca la o echipa de top din Brazilia ?

  2. #128
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by bogdan_nj View Post
    Nu iau pe nimeni la misto dar Cristiano Ronaldo e o bestie care marcheaza la foc automat. Iti dai seama cate goluri ar marca daca ar juca la o echipa de top din Brazilia ?
    Poate asta te ajuta:

    Pele For Brazil 113 (matches) 95 (goals) 0.84 (ratio). He has also scored 12 goals and is credited with 10 assists in 14 World Cup appearances, including 4 goals and 7 assists in 1970. Pelé shares with Uwe Seeler the achievement of being the only two footballers to have scored in four separate World Cup tournaments.

    Sa vad cine mai vine cu argumente ca mai sus. Van Basten > Pele si multe altele.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  3. #129
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,375
    Reputatie
    1
    Cate goluri se marcau in medie la acele mondiale la care a marcat Pele multe goluri ? Just Fontaine a marcat o caruta de goluri intr-un mondial si nu e considerat printre cei mai buni fotbalisti din istorie pentru ca nationala nu arata valoarea unui jucator. George Weah a jucat pentru Milan pentru ca era valoros si pentru Liberia pentru ca s-a nascut acolo. Giggs nu a fost niciodata la un campionat mondial sau european dar a castigat cea mai importanta competitie de cluburi din istorie. Pele nici macar nu a jucat in Cupa Campionilor.

  4. #130
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Sa fie clar pentru toate generatiile de suporteri, castigarea CM este trofeul suprem in fotbal asa cum Jocurile Olimpice este competitia suprema a tuturor sporturilor pe care orice sportiv ar dori sa o castige. aceste competitii nu se joaca in fiecare an si de aici si argumentul solid al performantelor inalte pe o perioada lunga la competitile cele mai importante. Nu-i vina lui Pele ca pe vremea lui Cupa Campionilor nu era la fel de importanta ca acum, sunt sigur ca ar fi facut fata la orice echipa de club mare din acea vreme. Longevitatea, valoarea performantelor la nivel inalt si tehnica desavarsita il califica sa aspire la titlul de cel mai bun fotbalist al tuturor timpurilor. Ca nu-i usor sa compari epoci diferite, asta-i alta mancare de peste dar valoarea lui este acolo. Pele nu a jucat la CM din 1954, unde s-au dat cele mai multe goluri, avea doar 13 ani, iar in alt campionat mondial prolific, 1962, a jucat foarte putin, asa ca argumentul cu multe goluri nu prea tine. Weah, Best, au fost jucatori excelenti si chiar daca nu au facut parte dintr-o nationala puternica nu-i poti comapara cu Pele, Maradona si, probabil, Messi.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #131
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Pele juca pe vremea cand un meci cu 7 goluri in el era ceva normal, ca un 1-0 acuma, se juca cu 5-6 atacanti. Nu e un argument foarte relevant
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  6. #132
    sport legend Sir Black's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanŝa
    Posts
    1,434
    Reputatie
    1
    De acord cu Srdjan, Pele a fost un atacant extraodinar , dar nu cel mai bun .
    Joc Dota

  7. #133
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Sa fie clar pentru toate generatiile de suporteri, castigarea CM este trofeul suprem in fotbal asa cum Jocurile Olimpice este competitia suprema a tuturor sporturilor pe care orice sportiv ar dori sa o castige. aceste competitii nu se joaca in fiecare an si de aici si argumentul solid al performantelor inalte pe o perioada lunga la competitile cele mai importante. Nu-i vina lui Pele ca pe vremea lui Cupa Campionilor nu era la fel de importanta ca acum, sunt sigur ca ar fi facut fata la orice echipa de club mare din acea vreme. Longevitatea, valoarea performantelor la nivel inalt si tehnica desavarsita il califica sa aspire la titlul de cel mai bun fotbalist al tuturor timpurilor. Ca nu-i usor sa compari epoci diferite, asta-i alta mancare de peste dar valoarea lui este acolo. Pele nu a jucat la CM din 1954, unde s-au dat cele mai multe goluri, avea doar 13 ani, iar in alt campionat mondial prolific, 1962, a jucat foarte putin, asa ca argumentul cu multe goluri nu prea tine. Weah, Best, au fost jucatori excelenti si chiar daca nu au facut parte dintr-o nationala puternica nu-i poti comapara cu Pele, Maradona si, probabil, Messi.
    Sa fim seriosi, conteaza enorm si cum ajungi sa atingi unele performante si statistici.
    Sa spui ca Pele e mai bun decat Maradona e ca si cum ai spune ca un scriitor indian este mai bun decat unul american pentru ca a vandut 1 miliard de exemplare in India, iar americanul doar 900 de milioane in America. Eu asa vad situatia.

  8. #134
    PUMNU' STRANS! Andrei_23's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Cisnadie
    Posts
    6,124
    Reputatie
    1
    Fiind mai tinar nu i-am vazut pe Pele si Maradona ca sa ma pot pronunta...si dupa filmuletele frumos montate pe youtube nu ma pot lua.

    Au fost multi fotbalisti buni de-a lungul timpul fara indoiala, dar Ronaldinho s-a diferentiat prin stilul lui de toti ceilalti si pentru mine el este cel mai mare jucator din cati mi-au fost dati sa vad.

  9. #135
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    Sa fim seriosi, conteaza enorm si cum ajungi sa atingi unele performante si statistici.
    Sa spui ca Pele e mai bun decat Maradona e ca si cum ai spune ca un scriitor indian este mai bun decat unul american pentru ca a vandut 1 miliard de exemplare in India, iar americanul doar 900 de milioane in America. Eu asa vad situatia.
    Cine a spus asta? Sa inteleg ca daca faci performante extraordinare la CM, patru la rand, nu se pune pentru motivul... care ar fi ala? Sa fii fost CM de pe vremuri un fel de Bollywood, iar iubitorii de fotbal din lume din acea vreme, iubitori de telenovele si dulcegarii de dragoste, in scris? Cu o astfel de comapartie nu mai ai nevoie de argumente. Unii, vad, ca vor sa stearga din memoria colectiva orice performanta fotbalistica si/sau sportiva de dinaintea... Datelor proprii de nastere, presupun. Apropo, de ce nu Salman Rushdie cu Jackie Collins? Ce zici, s-ar pune? Sa fim seriosi, astea nu sunt argumente, in schimb sunt de acord, asa si cum am mai spus, ca este greu de comparat fotbalisti din epoci diferite, dar asta nu presupune ca un Pele, un Di Stefano, un Beckenbauer, un Bobby Charlton sau un George Best, ca sa dau cateva nume, nu conteaza, nu se pun, deci trebuie scosi din ecuatia... "greucenilor". In final, ma intreb daca brazilienii au aflat ca titlurile lor la fotbal nu conteaza la fel de mult cu titlul luat de spanioli.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #136
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,915
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    ....apoi uita-te in poll
    Ma uit si vad ca au votat mai multi romantici decat rationali!
    Pacat ca nu l-au pus pe Rivaldo sa-l votez si eu atunci, daca se ia dupa romantism!

    Quote Originally Posted by bogdan_nj View Post
    Dupa mine sa spui ca Pele e cel mai bun jucator din istorie e ca si cum ai spune ca cel mai bun baschetbalist e unul care nu a jucat niciodata in NBA.
    10+Identitate cu Rod Laver cel mai bun tenisman din istorie c-a facut GS-ul de 100 de ori cand juca singur(inaintea erei Open)!

    Quote Originally Posted by aLLiin View Post
    Cristy RVD, am vrut sa scriu multe nu mai multe. Greseala mea. Dar ma refeream la faptul ca Pele avea echipa mare in spate, Maradona mai putin.
    Maradona a luat un titlu in Italia aproape de unul singur si cu asta am spus tot.
    Cel mai mare jucator trebuie sa se descurce si intr-o echipa slaba, sa fie un magnific coordonator, nu doar bagator de mingi in poarta.
    Trebuie sa fii tembel de-a dreptul sa zici ca Pele e peste Maradona, e ca si cum ai zice ca la snooker ca varful tacului e mai important decat restul tacului, cu un tac fara varf poti juca prost de tot dar poti juca, dar sa te vad cum lovesti tu bila doar cu varful lui!
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Pele For Brazil 113 (matches) 95 (goals) 0.84 (ratio). He has also scored 12 goals and is credited with 10 assists in 14 World Cup appearances, including 4 goals and 7 assists in 1970. Pelé shares with Uwe Seeler the achievement of being the only two footballers to have scored in four separate World Cup tournaments.
    Cel mai bun varf de tac din istorie, asta tot nu-l face nici macar cat un tac complet, imi pare rau!
    Last edited by Johnny D; 19th November 2013 at 13:57.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #137
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,915
    Reputatie
    0
    Pana si ca e cel mai bun varf de tac din istorie am dubii, adica una e sa concurezi mereu pe postav nou cum a facut-o el, alta e sa ai postav batatorit ca si altii... Daca-ar fi jucat la o echipa de rahat din Europa macar un sezon in viata lui atunci as fi putut opina de cum se descurca si pe postav mai nasol, asa... ramane un mister, deci nu poate fi confirmat!
    Eu l-as fi bagat acolo si pe Geroge Best, dupa mine e in top 5 cei mai buni jucatori din toate timpurile, prea mult va luati dupa performantele la echipele nationale, ce dracu era sa faca bietu Geroge Best la porcaria aia de Irlanda de Nord!?

    Just a little taste:

    Last edited by Johnny D; 19th November 2013 at 14:11.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #138
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,493
    Reputatie
    1
    Ce discutii aprinse pe-aici despre jucatori pe care multi dintre voi doar ati citit sau urmarit rezumate despre ei. Napoli in era lui Maradona a fost una dintre putinele echipe care a tinut piept Milanului lui van Basten insa doar atat. Titul care l-au luat napoletanii a fost unul la mustata. Era un fel de Rapid Bucuresti, reprezentand farmecul vietii muncitorilor din sud care contestau intotdeauna sistemul. Nu degeaba sunt injurati acum pe toate stadioanele, ultima isprava facand-o Juventus.

    Pot numara pe degete meciurile care le-am vauzut cu Diego Maradona spre sfarsitul carierei. A fost un jucator foarte bun si controversat pe de-asupra. Meciul Argentinei cu Nigeria din 94 mi-a aratat un Maradona palid si sters.

    MVB s-a retras la doar 29 de ani din cauza unei accidentari. Capello declara ca a fost cel mai bun fotbalist care l-a antrenat vreodata. Chiar si asa nu-l consider cel mai bun fotbalist din istorie, nici macar cea a Milanului.

  13. #139
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,915
    Reputatie
    0
    Da bre dardarel, dar la Steoaia Cuburesti juca Van Basten, ca sa-i iei un titlu trebuia sa le ai si inca bine de tot! Prin comparatie, Rapidul cand a luat titlurile si-a cam batut joc de Steoaie, era cu 2 clase peste ca valoare, insa Napoli am indoieli mari c-a fost peste Milan vreodata atunci!
    Era pur si simplu vorba de un jucator care ridica tot nivelul echipei, nu doar de unul care concretiza valoarea ei, diferenta dintre Maradona si van Basten!

    Si ca sa complectez despre jucatorul de mai sus, George Best, intr-adevar doar cateva imagini s-au pastrat cu el dar eu am incercat sa aflu mult mai multe si unul din lucrurile care le-am aflat e declaratia unui om care a aflat de la bunicul sau care mergea la meciurile lu Manchester United despre valoarea fantastica a acestui nord irlandez: "Nepoate, trebuia sa fii acolo pe stadion sa crezi ce poate sa faca omu asta cu mingea!", si asta pentru ca pe vremea lui meciurile nu erau toate inregistrate ori s-au pierdut o gramada de inregistrari cu George Best din campionatul Angliei. Si sunt absolut convins ca daca acele inregistrari ne erau disponibile, el era fara probleme acolo sus in poll, inca poate chiar in partea superioara a acestuia!
    Last edited by Johnny D; 19th November 2013 at 14:32.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #140
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,493
    Reputatie
    1
    Povestile astea cu vorbele bunicutului sunt la fel de amuzante precum si declaratiile de invincibilitate a Rapidului in Europa ani la rand desi n-au prins niciodata semifinalele (sic! ). Nu vreau sa o dam in balarii pe-aici insa cert e ca Maradona a fost idol peste Argentina, in jurul Vezuviului si cam atat. Daca vrei sa vezi un jucator care trage echipa dupa el tot timpu uita-te la Zlatan. Mi se pare formidabil. Titlul care l-a luat Milan acum 2 ani e din cauza lui. Lista poate continua cu echipele unde a evoluat (mai putin Barsa unde acolo e alta mancare de peste). Si totusi n-are nici macar Balonul de Aoleu.
    Last edited by dardar_3; 19th November 2013 at 14:45.

  15. #141
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Eu nu am optat pentru un jucator anume din motivul ca este este greu de comparat jucatori din epoci diferite. Argumentele mele in favoarea lui Pele sunt starnite de argumentele multor useri care nu l-au vazut jucand in direct, pe teren, cam greu pentru romani, sau la televizor, in viata lor dar stiu ei sigur ca este...overrated. Este, totusi, greu sa argumentezi contra, fie ca esti "romantic" sau "rational", cand Pele a fost considerat cel mai bun jucator de fotbal al acelori timpuri pe perioada 1958-1970, perioada in care a castigat cu Brazilia de trei ori titlul mondial si a marcat multe goluri plus pase de gol, in turneul final al acelor patru editii la care a participat, statistica am dat-o mai sus, turneu care avea doar 16 echipe in acea perioada. Am avut avantajul biologic, sa zic, sa-l vad la ultimele doua editii la care a participat, 1966 si 1970, in direct la televizor (Ceausescu nu apucase sa se ticnesca, inca), plus ca am vazut filme cu meciuri din editiile 1958 si 1962. Pot spune doar atat, Pele avea tot ce-si doreste un fotbalist de top, picior drept, picior stang, joc de cap, joc de combinatie, pase lungi, totul, dat totul cu o tehnica de exceptie. Ceea ce i se imputa acum, atentie, ACUM, este ca nu a jucat la o echipa de club din Europa. Ce se uita tot acum este ca acest lucru nu era considerat ca o cerinta pentru a fi declarat cel mai bun jucator al lumii caci jocul la nivel de echipa nationala era standardul. Si totusi, cu Santos Pele a castigat Cupa Intercontinentala la cluburi, de doua ori, in 1962, 1963, impotriva lui Benfica respectiv AC Milan. Si ca sa exemplificam acum cu ajutorul lui YouTube cum juca Pele, atunci, pentru nostalgici, romantici si rationali, un scurt film cu Edson Arantes do Nascimento, zis si Pele:

    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  16. #142
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Zlatan n-a tras pe nimeni dupa el, dardar3, nici pe Juve, nici pe Inter, nici pe Milan, s-a tras doar pe el, la banuti. Un jucator magnific cu un caracter micut, micut de tot. Maradona a tras si echipa Argentinei dupa el dar si pe Napoli, o echipa care altfel nu ar fi emis pretentii. E greu ca facem aprecieri dupa...retina dar sa evitam lucrurile palpabile, obiective, rationale, cum spune JD.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  17. #143
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,915
    Reputatie
    0
    Lasa-l tu pe Dardarel Mirile, el inca crede ca Milanu se bate la castigarea CL si in Italia la titlu avand o revenire fantastica cu 45 de victorii la rand din vreo 20 de meciuri inca ramase de jucat! Intrebarea mea e de ce n-a venit Buga de Brazilia(Dardarel stie) in Europa?
    Santos era un fel de Real Madrid in acea perioada sau ce dracu!?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #144
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Santos a fost considerata cea mai buna echipa din fotbal din lume imediat dupa epoca Real Madrid si inaintea epocii Inter, adica, aproximativ, 1960-1963. Sa nu uitam ca Real Madrid a vrut atunci sa-l cumpere pe Pele dar brazilienii au refuzat.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #145
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,915
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Santos a fost considerata cea mai buna echipa din fotbal din lume imediat dupa epoca Real Madrid si inaintea epocii Inter, adica, aproximativ, 1960-1963. Sa nu uitam ca Real Madrid a vrut atunci sa-l cumpere pe Pele dar brazilienii au refuzat.
    Ce le-au zis, marsh mah d-aci, ca nu e de nasul vostru!
    Juma de secol mai tarziu aveau sa le faca aroganta suprema cu Neymar, pacat doar ca Barcelona nu l-a vrut pe Pele, asa brazilienii macar si-au rascumparat gresala de a nu insista pe langa clubul catalan sa-l ia inca de-atunci pe marele lor jucator!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #146
    incepator
    Join Date
    Dec 2013
    Posts
    19
    Reputatie
    0
    Zidane este cel mai bun jucator tin toate timpurile .

  21. #147
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    ^^nu e peste Diego sau Cruyff, insa e un solid nr.3
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •