Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 55

Thread: Unde se afla pozitionat campionatul romanesc in topul UEFA

  1. #1
    Dani
    Guest

    Unde se afla pozitionat campionatul romanesc in topul UEFA

    Dincolo de subiectivisme, UEFA a facut o categorizare in functie de echipele
    participante in acest an, cand apar ( ) prima cifra este nr de echipe din Champions League

    1-2 Spania 8(4+4) Real Madrid , Sociedad , La Coruna , Celta + Barcelona , Valencia , Villareal , Mallorca
    Italia 8(4+4) Milan ,Inter , Juventus , Lazio + Roma ,Parma , Udinese , Perugia

    3.Anglia 8 (3+5)Manchester United, Chelsea, Arsenal + Liverpool, Newcastle, Blackburn, Manchester City , FC Southampton
    4.Franta 7(3+4) Lyon , Monaco , Marseille+Bordeaux, Lens, Sochaux, Auxerre
    5.Germania 7(2+5) Bayern, Sttutgart + Dortmund , Schalke , Hertha , Kaiserslautern , Hamburg
    6.Grecia 6(3+3) Olympiakos , Panathinaikos , AEK + Aris Salonik, PAOK Salonik , Panionis
    7-8 Turcia 6(2+4) Besiktas, Galata + Trabzonspor, Genclerbirligi , Gaziantepspor, Malatyaspor
    Olanda 6 (2+4) Ajax, Eindhoven + Feyenoord , Utrecht , NAC Breda, NEC Nijmengen

    9. Danemarca 5 (0+5) Brondby, FC Copenhaga, Odense, Esbjerg, Nordsjaelland
    10-11 Scotia 4 (2+2) Celtic , Rangers + Hearts , Dundee
    Belgia 4 (2 +2) Bruges , Anderlecht + Lokeren , La Louviere

    12-14 Portugalia 4(1+3) Porto + Benfica , Sporting , Leiria
    Ukraina 4 (1+3) D.Kiev + Dnepr Dnepropetrovsk, Sahtior Donetk , Metalurg Donetk
    Cehia 4 (1+3) Sparta + Slavia , Teplice, Zizkov

    15-17 Croatia 4(0+4) Dinamo Zagreb , Hajduk Split, Kamen , Varteks
    Austria 4(0+4) Austria Viena, Salzburg, Graz AK , Karnten
    Norvegia 4 (0+4) Rosenborg, Valerenga Oslo , Molde , SFK Lyn

    18-19 Rusia 3 (1+2) Lokomotiv Moskova + Spartak Moskova , Torpedo Moskova
    Yugoslavia 3 (1 +2) Partizan + Steaua Rosie , Sartid

    20-23 Elvetia 3 (0+3) Grasshoppers , Neuchatel , Basel
    Israel 3 (0+3) Hapoel Tel Aviv , Maccabi Haifa , Hapoel Ramat Gan
    Slovacia 3 (0+3 ) Artmedia , Puchov , Zilina
    Ungaria 3 (0+3) Ferencvaros , MTK, Debrecen

    24-29 Romania 2 (0+2) Steaua , Dinamo
    Polonia 2 (0+2) Wisla Crakovia , Groclin Grodzisk
    Bulgaria 2 (0+2) Levski , TSKA
    Suedia 2 (0+2) Malmo FF , AIK Stockholm
    Slovenia 2 (0+2) Olimpija Ljubliana , Publikum Celje
    Macedonia 2 (0+2) Vardar Skoplije , Cementarica

    30-35 Bosnia 1 (0+1) Zeleznicar Sarajevo
    Finlanda 1 (0+1) MyPa
    Cipru 1 (0+1) Apoel Nicosia
    Moldova 1 (0+1) Zimbru Chisinau
    Letonia 1 (0+1) Ventspils

    36-51 fara echipe : Tara Galilor, Irlanda, Irlanda de Nord , San Marino, Liechtenstein,Georgia,Armenia,Lituania, Estonia, Belarus,Azerbaidjean, Andorra, Feroe, Albania, Malta, Luxembourg,Islanda

    indiferent ce spune Dragomir, aceasta este pozita campionatului romanesc
    Au fost citiva ani cand Romania alinia la startul cupelor europene 5 echipe si deobicei avea 4.Acum a ajuns la doua dupa meciuri de baraj.

  2. #2
    Dani
    Guest
    deci echipele romanesti de club reusesc sa elimine echipe din campionatele
    situate pe locurile de la 30 pana la 51 desi este si aici discutabil, trebuie ca echipa romaneasca sa nu se cheme Dinamo, ei reusind pana si
    antiperformanta de a piede in fata islandezilor si albanezilor. Se aude domn Mitica si Sandel?
    Aici a ajuns campionatul romanesc

  3. #3
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    imi aduc aminte cand venea Dragomir si ne spunea cat de valorors este campionatul nostru pentru ca din el au plecat Hagi, Gh.Popescu,Mutu,Chivu ...
    numai ca ideea era ca au plecat ,n-au ramas.Pleaca si de la altii dar mai lasa si ceva. Este incredibil cat de jos a ajuns fotbalul intern cum priveam prin anii 80 campionate ca ale elvetienilor,danezilor, norvegienilor ,grecilor,turcilor,israel,ungaria, cehoslovacia,austria . ...
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  4. #4
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    mda, chiar azi mi-a amintit nu-s ce ziar cum ca Panatinaikos n-a mai furat-o asa rau (apropos de 5-0 cu ManU) de la meciul de la Bucuresti: Dinamo-Panatinaikos 6-1

    Asta este...sa speram ca o sa reusim din nou.

  5. #5
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Nu-mi mai aduc aminte bine dar am vazut intr-o statistica diferite de cea cum a facut Dani in care am vazut ca Romania era sub Uzbekistan la nivelul campionatului. Poate fi acest lucru adevarat???? Chiar asa am ajuns???? :o
    FORZA CEAHLĂUL!!!!!!! FORZA BIANCONERI!!! FORZA JUVENTUS TORINO 4 EVER!!!!!!

  6. #6
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Cand te gandesti ca si jidanii-s mai harnici ca noi in teren te apuca plansu'.

  7. #7
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    nu va mirati ca Uzbekistanul este deasupra noastra.
    Chiar si campionatul Iraqului este peste noi.
    Asa ca .... suntem jalnici

    Unica bucuria vine acuma parca din partea lui mutu si chivu.
    Doar atat nimic mai mult /nope/ /nope/ /nope/
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  8. #8
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by DRAGOS
    am vazut intr-o statistica diferite de cea cum a facut Dani in care am vazut ca Romania era sub Uzbekistan la nivelul campionatului. Poate fi acest lucru adevarat???? Chiar asa am ajuns???? :o
    E posibil . Asta e top al UEFA, uzbecii joaca in Asia. La nivel mondial sintem sub orice sudamericani si multi altii

  9. #9
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Puteti verifica pe site-ul IFFHS (www.iffhs.de) clasamentul care arata astfel:

    1. España 1.209,0
    2. England 1.183,0
    3. Italia 1.119,0
    4. Deutschland 1.053,0
    5. Argentina 756,0
    6. France 742,0
    7. Hellas 716,0
    8. México 707,5
    9. Brasil 706,0
    10. Ceská Republika 704,5
    11. Nederland 702,5
    12. Chile 676,5
    13. Belgique 675,5
    14. Türkiye 639,5
    15. Scotland 617,0
    16. Uruguay 603,0
    17. Colombia 595,5
    18. Portugal 578,0
    19. Russia 507,0
    20. Perú 496,5
    21. Paraguay 490,5
    22. Israel 470,0
    23. Bulgaria 447,0
    24. Ukraina 445,0
    25. Polska 435,0
    26. Jugoslavija 434,5
    27. Schweiz 430,5
    28. Bolivia 420,0
    29. Österreich 413,5
    30. Egypt 401,0
    31. Danmark 390,0
    32. Iraq 382,0
    33. Croatia 374,0
    34. Korea (S) 361,0
    35. Ecuador 358,0
    36. Uzbekistan 356,0
    37. Magyarország 348,0
    38. Algeria 342,0
    39. Iran 336,5
    40. Costa Rica 336,0
    41. Norge 331,0
    42. Sverige 322,0
    43. Maroc 321,5
    44. Japan 316,0
    45. România 312,0
    46. USA 310,0
    47. Slovensko 304,5
    48. Australia 301,5
    49. South Africa 301,0
    50. Saudi Arabia 297,0

    Criteriile sunt in general performantele cluburilor pe plan international (cupele continentale in general). Eu nu cred ca Romania este sub Iran, Irak sau Uzbekistan, dar criteriile sunt obiective si cifrele vorbesc.

  10. #10
    senior PeaceKeeper's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    248
    Reputatie
    1
    Deci suntem pe 45 dupa tari ca re stau mult mai prost din punct de vedere economic decat noi.Campionatul nostru momentan este jalnic,sper ca se va redresa aceasta situatie.
    HAI ROMANIA!!!
    TOTUL PENTRU TARA!!!
    TOTUL PENTRU ROMANIA!!!
    BLACK WARRIORS RULE!!!

  11. #11
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    no way /nope/ /nope/ /nope/
    Poate in urmatorii 50 de ani da , dar mai curand nu cred
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  12. #12
    senior PeaceKeeper's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    248
    Reputatie
    1
    Eu sunt mai optimist si sper ca doar in 20ani
    TOTUL PENTRU TARA!!!
    TOTUL PENTRU ROMANIA!!!
    BLACK WARRIORS RULE!!!

  13. #13
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by PeaceKeeper
    Deci suntem pe 45 dupa tari ca re stau mult mai prost din punct de vedere economic decat noi.
    In martie, in seara meciului Romania - Danemarca, m-am uitat pe Eurosport la rezumatele partidelor din preliminarii. S-a jucat pe terenuri foarte bune si la Chisinau, si la Sarajevo. Deci se poate la altii mai saraci, numai la noi nu e posibil...

    Quote Originally Posted by PeaceKeeper
    Eu sunt mai optimist si sper ca doar in 20ani
    Din cei 20 de ani prevestiti de Brucan, au trecut 14...

  14. #14
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    se fac multe clasamente in functie de tot felul de criterii dar intr-un top in care campionatul uzekistanului este inaintea noastra nu cred. In ce competitie participa echipele uzbece? in cupa camilelor virgine? Mai credibil este cel dat de Dani care arata pana si fiecare echipa participanta.
    Oricum, stam rau dar nu chiar mai rau ca Iranul sau Uzbekistanul sa fii seriosi. Pe mine ma deranjeaza faptul ca tari pe care acum citiva ani nici nu le dadeam importanta, acum ne dau lectii.

  15. #15
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Bineinteles ca nu putem fi dupa Uzbekistan si Iran. Clasamentul reflecta insa performantele la nivel continental, iar noi suntem in Europa, iar ei in Asia.
    Dani a dat un clasament doar pentru Europa, ceea ce e mai obiectiv.

    Quote Originally Posted by Pacala
    Pe mine ma deranjeaza faptul ca tari pe care acum citiva ani nici nu le dadeam importanta, acum ne dau lectii.
    Ganditi-va numai la Turcia...

  16. #16
    senior PeaceKeeper's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    248
    Reputatie
    1
    tudose stia el ceva Brucan cand a spus faza cu 20 de ani de tranzitie,se pare ca asa va fi precum a spus el.
    TOTUL PENTRU TARA!!!
    TOTUL PENTRU ROMANIA!!!
    BLACK WARRIORS RULE!!!

  17. #17
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Brucan a fost superoptimist. Au trecut 14 ani si situatia fotabalului dar si a economiei s-a deteriorat foarte mult. Poate vreti sa spuneti ca daca Romania
    are norocul sa intre in UE ,poate ajunge in 6 ani la acelasi nivel la care era in 89 .Adica dupa 20 de ani pierduti. De acolo ne mai trebuie 50 sau 100 pana ajungem la acelasi nivel cu occidentalii.

  18. #18
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    vreau sa subliniez faptul ca nu imi sunt deloc simpatici actualii guvernanti.
    chiat deloc.

    dar nu inteleg ce tot aveti cu anul 1989 ???
    de ce va opriti acolol ??
    voi chiar credeti ca Romania s-ar fi stabilizat la nivelul economic din 1989 ??
    chiar nu stiati ca incepand cu anii 70, tara noastra este intr-o cadere libera ?? cadere care nu a dat nicidecum semne ca s-ar opri.......
    ca toate resursele (energetice, alimentare etc) ar fi fost rationalizate ??

    probabil ca am fi fost exact in starea in care ne aflam acum.
    daca nu mult mai rau.
    si ar mai fi lipsit ceva : libertatea.

    poate pentru fotbal ar fi fost mai bine.
    recte pentru campionatul intern............nu ar mai fi plecat valorile peste hotare.
    Schumi? the only one!

  19. #19
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Spre deoasebire de anii 90 - 96, cand plecau 20 - 30 de jucatori buni in fiecare an, in ultima vreme ritmul 'plecarilor' a scazut mult. Daca in ultimii 3-4 ani s-ar fi muncit serios pentru formarea de jucatori tineri valorosi, acum am fi avut probabil o alta perspectiva. Din pacate, rezultatele echipelor nationale de tineret si juniori dovedesc faptul ca noua generatie are foarte putine valori. De fapt aceasta ar trebui sa fie si principala acuzatie la adresa lui Sandu si Dragomir : si-au batut joc de banii care ar fi trebuit directionati catre formarea de noi jucatori. Acesti bani au existat, dar au fost folositi la cu totul alte tampenii.
    Treaba e valabila si pentru presedintii de cluburi, care vor transferuri banoase dar in marea lor majoritate 'uita' de sectiile de copii si juniori proprii. De unde si-or fi inchipuind ca le vor veni jucatorii de valoare ?

  20. #20
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    In 90-96 inca mai erau valori in tara, aveau de unde sa plece. Acum, s-au cam dus jucatorii de top, se mai vand doar cativa pe ani, putinii care vin din urma.
    Centre de copii si juniori? Spuneti-mi voi ce astfel de sectii serioase cunoasteti in tara. Eu stiu ca la Pitesti inca se produce din greu, dar sunt curios si de ce se intampla in alte parti.

  21. #21
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    nu-i sigur ca de nu pica ceasca pina azi, fotbalului ii mergea mai bine. poate fugeau jucatorii la meciuri in deplasare cum a facut-o Marcel Raducanu in anii '70(?) care a jucat apoi la Borussia Dortmund.

    voi chiar credeti ca Romania s-ar fi stabilizat la nivelul economic din 1989 ??
    chiar nu stiati ca incepand cu anii 70, tara noastra este intr-o cadere libera ?? cadere care nu a dat nicidecum semne ca s-ar opri.......
    nivelul economic in '89 era jos de tot. mai jos decit acu'. ce conteaza ca aveai ceva mai multi bani daca nu aveai ce cumpara pe ei. oricum la negru erau alte preturi. mama mea lua 2800/luna si o pereche de blugi la sirbi era pe la 400. adica lua vreo 7 perechi de blugi sirbesti din salar.

    cit era teleu' color? telecoloru' parca era 14000 (vreo 4-5 salarii deci) si-l primeai numa' cu pile. cit de dacie (70 000) stateai 5-6 ani. isi mai aminteste cineva noptiile de toamna petrecute in fata macelariilor jucind carti la luminare pe scaunul de mers la peste?

    vorba lu' colegu' lu tata, din iarna '87/88.
    "am 36 de grade in casa. 4 camere, in fiecare 9 grade"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •