Page 32 of 32 FirstFirst ... 22303132
Results 652 to 660 of 660

Thread: Pe ce loc sunteti?

  1. #652
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Articole kilometrice? Nu prea am timp de selectie. Scuze.

    Un exemplu:

    Nicolae Labiș. Lichidat de securitate sau victima unui accident stupid? Adevărul despre poetul mort la 21 ani

    Laurentiu Panait
    Laurentiu Panait

    21 Martie, 12:46


    Nicolae Labis s-a nascut pe 2 decembrie 1935, Poiana Marului, comuna Malini, judetul Suceava.


    Marele Nichita Stanescu (1933-1983), mai mare cu doi ani decat Labis, a povestit, la un moment dat, cam ce a insemnat pentru el intalnirea cu Nicolae, intr- un amfiteatru al Facultatii de Filologie din Bucuresti. “Ne-a recitat poemul «Moartea caprioarei»... Am ramas cu gura cascata. Pana atunci, credeam ca sunt si eu un poet mare. Ei bine, in momentele cand Labis recita, mi-am dat seama cat de mare poet era el si cat de prost eram eu...”.

    Mai mult, Nichita a considerat ca nu poate publica nimic cat timp traieste Labis, dovada ca primele poezii ale “Ingerului Blond” apar in martie 1957, la trei luni distanta de tragicul accident de tramvai. Fire sensibila si cu darul premonitiei, Labis si-a anticipat moartea printr-o poezie scrisa cu cateva luni inaintea accidentului de tramvai care avea sa-i curme viata. Una dintre surorile poetului, Margareta, a povestit pentru Jurnalul National intamplarea ce a determinat aparitia acelor randuri tulburatoare: “O minge de foc (n.r. - un fulger) a patruns prin firul antenei de radio, prin partea de sus a peretelui exterior, de la camera unde atunci dormeau parintii si sora mea Teodora. Globul incandescent a perforat barnele din lemn si tencuiala fara sa aprinda casa. Tata a vazut ingrozit cum, in intunericul noptii, mingea de foc dansa imponderabil in aer deasupra patului mare, dublu, si cum apoi s-a scurs nevazuta prin manerul de metal al unei umbrele rezemate de peretele opus sparturii”.

    Chiar in ultima vara a lui (1956), Labis - marcat emotional de “vizita” fulgerului - a asternut pe hartie urmatoarele versuri, interpretand ciudatul eveniment ca pe un avertisment trimis de catre moarte, asa cum considera si astazi sora lui Margareta:

    “Ti-a insemnat natura prin trasnet unde stai,

    Zdrelindu-ti-o, cu flacari primejdioase, casa,

    E semn de neastampar si de noroc sa-l ai

    Pana cand neagra doamna o sa-si invarta coasa”.



    Labis a avut o ascensiune fulgeratoare, debutand in ziarul Zori Noi, in 1950, la doar 15 ani. Termina apoi Scoala de Literatura Mihai Eminescu din Bucuresti, dupa care urmeaza, vreme de un semestru, cursurile Facultatii de Filologie din Capitala (1954). In 1956, ii apare volumul “Primele iubiri”, iar dupa moarte, doi ani mai tarziu, in 1958, se publica si cartea “Lupta cu inertia”. Considerat varful de lance al generatiei saizeciste, Nicolae Labis a lasat in urma versuri nemuritoare si amintiri frumoase, dar si o multime de regrete si de intrebari fara raspuns.

    Misterul mortii lui Labis dainuie si astazi. In noaptea de 9 spre 10 decembrie 1956, poetul ajungea sub rotile unui tramvai, dupa o seara petrecuta cu prietenii la restaurant, si se stingea 12 zile mai tarziu, la 22 decembrie, paralizat si devorat de bronhopneumonie, scrie bzi.ro.

  2. #653
    superlative Shinnok's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Concealed
    Posts
    42,500
    Reputatie
    1
    nu-i bai, dadeam doar un exemplu. fiecare are maniera lui de a scrie
    [COLOR="Red"][SIZE="3"][FONT="Century Gothic"]your system is running low on resources[/FONT][/SIZE][/COLOR]

  3. #654
    sport legend 10_koln's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    1,019
    Reputatie
    1
    Ar fi mai interesant după nr de caractere.

  4. #655
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    "Marele Nichita Stanescu (1933-1983), mai mare cu doi ani decat Labis, a povestit, la un moment dat, cam ce a insemnat pentru el intalnirea cu Nicolae, intr- un amfiteatru al Facultatii de Filologie din Bucuresti. “Ne-a recitat poemul «Moartea caprioarei»... Am ramas cu gura cascata. Pana atunci, credeam ca sunt si eu un poet mare. Ei bine, in momentele cand Labis recita, mi-am dat seama cat de mare poet era el si cat de prost eram eu...”.


    Acest paragraf este senzational. Pentru ca eu cred ca Nichita a fost cel mai mare poet roman dupa Eminescu. Daca vorbea asa de Labis, si nu exagera, repet, este ceva care ma blocheaza acum.

  5. #656
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Mai cred ca nu nr. de postari conteaza. Doar calitatea lor. Si aici cel mai bun este , de departe, Lordul.

    Mai era, demult, si Tyler Durden. Nu stiu de ce a disparut si unde. Ne "bateam" de multe ori. Odata, sa ma dau mare, l-am incurcat pe Kant cu Hegel sau invers. M-a taxat imediat. Era vorba de conceptul "un lucru in sine". Cineva imi spusese ca aceasta este cea mai buna definitie a femeii. Super.
    Last edited by Paul Atreides; 24th March 2014 at 22:08.

  6. #657
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Mai cred ca nu nr. de postari conteaza. Doar calitatea lor. Si aici cel mai bun este , de departe, Lordul.

    Mai era, demult, si Tyler Durden. Nu stiu de ce a disparut si unde. Ne "bateam" de multe ori. Odata, sa ma dau mare, l-am incurcat pe Kant cu Hegel sau invers. M-a taxat imediat. Era vorba de conceptul "un lucru in sine". Cineva imi spusese ca aceasta este cea mai buna definitie a femeii. Super.

    Stiu bine ca multe din postarile mele sunt zero barat. Dar ma eliberez si eu de stres cum pot.

  7. #658
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Stiu bine ca multe din postarile mele sunt zero barat. Dar ma eliberez si eu de stres cum pot.
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  8. #659
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Shinnok View Post
    nu-i bai, dadeam doar un exemplu. fiecare are maniera lui de a scrie
    Sau de a da c/p. Si fara sursa

  9. #660
    sport legend Loup de Mer's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Antillia, Rockall
    Posts
    1,264
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Mai cred ca nu nr. de postari conteaza. Doar calitatea lor. Si aici cel mai bun este , de departe, Lordul.
    Sunteti cu adevarat unici, si tu si Lordul. Cred ca faceti parte din aceeasi specie. V-ati regasit aici.
    Sweet jumping mother of marmalade! Shave my leg and call me Grandpa!

    [I][SIZE="2"]*căzut din copac în ocean...[/SIZE][/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •