Page 3 of 11 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 220

Thread: CATALIN HILDAN-unicul capitan

  1. #43
    RED DOG fanatic88's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    GALATI
    Posts
    4,750
    Reputatie
    1
    Cand pasesti in casa familiei Hildan intelegi de ce Catalin fost numit “Unicul Capitan”. Astazi, ar fi implinit 31 de ani. Familia Hildan i-a pregatit un tort. S-a strans in jurul mesei, in bucatarie. Tatal, nea Marin, il taie cu grija. Prima felie trebuia sa fie pentru Catalin, care parca ii priveste pe cei adunati la masa din camera alaturata, impodobita cu poze si flori alb-rosiii. Nea Marin isi varsa of-ul. “Si-acum regret ca nu am fost langa el atunci, la Oltenita. Nici nu stiu ce mi-a venit sa ma duc la peste. Poate daca eram si eu acolo, langa el, nu se mai intampla nenorocirea. Dumnezeu, in loc sa-i ia dintre noi pe nenorociti, ii ia pe cei mai buni”. Isi revine si fata ascunsa in barba-i alba si deasa parca i se lumineaza atunci cand isi aminteste de copilaria lui Catalin. De momentul debutului sau de la Dinamo. De eventul cucerit in 2000 si de antrenamentele pe care le organiza, la care se strangeau toti copiii din Branesti si la care il strunea pe Catalin pentru ca sa ajunga ceea ce suporterii numesc astazi “Unicul Capitan”.

    Suporterii nu l-au uitat

    Familia Hildan a fost vizitata astazi si de suporteri dinamovisti. “Mereu vin, niciodata nu l-au uitat pe Catalin. Mereu gasim flori la mormantul lui”, spune Marin Hildan. Fanii le-au facut cadou lui Cristi Hildan si lui nea Marin cate un hanorac, cu chipul lui Catalin Hildan.

    Cristi si sotia sa, Roxana, au impreuna un copil, pe care l-au botezat Catalin George, ca pe "Unicul capitan". Micutul va implini 4 ani in aprilie.


    Amintiri despre Catalin

    Nea Marin…

    “Cand erau mai mici, mereu ii luam pe Cristi si pe Catalin si, impreuna cu alti copii de-aici, mergeam pe ‘Olimpia’ si faceam antrenamente cu ei. Eu voiam sa-l vad pe Catalin cum se descurca si mereu il certam. La care el, odata, imi spune: ‘da de ce esti domn’le mereu cu gura pe mine? Lui Cristi de ce nu-i zici nimic?’ ‘Lasa-l ma pe Cristi, ca el e la rugby!’

    “Catalin a debutat intr-un meci contra Stelei, in Ghencea. Imediat dupa meci, Remus Vlad hotarase sa-l trimita la Targoviste. Catalin a dat probe la multe echipe iar Cristi il astepta la gara si mereu venea dezamagit ca nimeni nu il pastra. La Targoviste s-a impus, insa la inceput i-a fost foarte greu. Odata a spus: ‘daca eu nici de Divizia C nu-s bun, atunci ma las’. Pana la urma l-a luat din nou Dinamo, desi fusese dat jos din autocar. Chiar mi-a spus Cornel Dinu, ‘eu l-am urmarit pe Catalin la fiecare meci, ca doar nu ma duceam la Targoviste sa il vad pe Galmencea’.”

    Cristi...

    “M-a luat odata Catalin la o partida de fotbal in sala. Mai erau si Ionut Lupescu, Jean Vladoiu, Vali Nastase, Stefan Banica si Gigi Netoiu. Pe mine m-a pus in poarta, ca eram deja ametit de cum pasau baietii. La un moment dat, mi-a dat Netoiu gol si la faza imediat urmatoare, la un duel Catalin l-a lovit cu cotul in figura pe Gigi Netoiu. ‘Ba, eu nu mai joc cu tine, ca esti ofticos’, se amuzase actionarul. Catalin era de netrecut. Nimeni nu il depasea in duelurile directe.”

    “Danut Lupu mereu avea ceva cu Catalin. Nu stiu, dar mereu il necajea. Mereu ii lua din geanta parfumul sau samponul si odata, Catalin s-a enervat si a schimbat samponul dintr-un tub si a pus unul de urzica. Atunci cand s-a spalat cu el, Lupu a avut un soc”, povesteste Cristi Hildan. La un alt antrenament, Catalin a venit cu un scuter. Reactia lui Lupu nu s-a lasat asteptata: “Ba, ce-i asta? Ascunde-l repede ca daca ne vede cu el nea Petre Buduru ne da la toti biciclete! Baga-l repede in magazie!”

    “In 2000, Catalin a castigat eventul la fotbal, iar eu la rugby. Va dati seama cat de mandru a fost tatal nostru. Nimeni nu mai putea sa-l mai aduca la realitate. Era extrem de bucuros.”

  2. #44
    forever dog Bancheru's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Cluj
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    La multi ani capitane!!Vei ramane in inimile noastre drept UNICUL CAPITAN!

  3. #45
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    In memoria lui Catalin Haldan

    http://www.youtube.com/watch?v=I4bp3eHLJSU
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  4. #46
    RED DOG george-dinamo's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    689
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Mario Di Lazi View Post
    Cum am primit vestea acum 6 ani ?
    Din pacate nu am auzit duminica seara pentru ca am venit tarziu acasa ... am auzit a 2 zi la servici la radio ... vestea a cazut (evident) ca un fulger asupra mea ... NU mi-a venit sa cred. M-am dus si mi-am cumparat cele 2 ziare de sport (gazeta si pro) pentru a afla mai multe informatzii ...
    De ce postez in semnatura mereu numlele lui si de ce mai pun din cand in cand poza in avatar ? Pentru ca fata de altzi dinamovisti , Catalin Hildan era in acel moment jucatorul meu preferat ... La ultimul meci de campionat , galeria lui Dinamo a afisat "CH - Unicul CAPITAN" ...
    Jucatorii se vor schimba la Dinamo odata cu trecerea timpului, dar ... NOI suporterii nu-l vom UITA NICIODATA ...
    "Cataline , acolo unde esti ai grija de tine " ...
    nu stiu a cui e declaratia si ce ar fi trbuit sa auda duminica seara...tragedia s-a intamplat joi iar duminica a fost inmormantarea...toate bune
    [SIZE=4][COLOR=Red]DINAMO per SEMPRE[/SIZE][/COLOR]

  5. #47
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vālcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Se poate sa ai dreptate ... nu te contrazic ... oricum asta este important pentru tine ? ...
    Last edited by Mario Di Lazi; 9th February 2007 at 11:24.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  6. #48
    FireMan :) Patratzel89's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Lupeni,Valea Jiului
    Posts
    1,377
    Reputatie
    1
    Pacat ca era un jucator MODEST shi MUNCITOR .... Bravo galeriilor dinamoviste care il pomenesc la fiecare meci !!

  7. #49
    RED DOG fanatic88's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    GALATI
    Posts
    4,750
    Reputatie
    1
    il striga pt ca reprezinta in totalitate pe dinamo modul in care juca si daruirea pe care o avea fata de dinamo va ramane pe veci in memoriile noastre

  8. #50
    FireMan :) Patratzel89's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Lupeni,Valea Jiului
    Posts
    1,377
    Reputatie
    1
    Oricum merita .... pentru daruirea cu care a jucat la Dinamo

  9. #51
    RED DOG fanatic88's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    GALATI
    Posts
    4,750
    Reputatie
    1
    a facut meciuri memorabile fiind remarcat prin daruita fata de dinamo

  10. #52
    FireMan :) Patratzel89's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Lupeni,Valea Jiului
    Posts
    1,377
    Reputatie
    1

  11. #53
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    Era unul din singurii jucatori care jucau cu sufletul la acea echipa a lui DInamo !!!

    Catalin Haldan...Unicul Capitan !
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  12. #54
    FireMan :) Patratzel89's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Lupeni,Valea Jiului
    Posts
    1,377
    Reputatie
    1
    Unul din putzinii...ca nu au fost multzi..

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Nov 2006
    Posts
    4,319
    Reputatie
    1
    Mah Unicul Capitan din Romania in opinia mea este Mirel Radoi la ora actuala,iat all-time este Marius Lacatus

  14. #56
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    Sergent , serjent , serbent... nu ne intereseaza aberatiile tale .
    Deocamdata radoi nu este in primii 10 jucatori din Romania .

    Te rog nu strica acest topic cu ineptiile tale . Mersi !
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  15. #57
    RED DOG fanatic88's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    GALATI
    Posts
    4,750
    Reputatie
    1
    serjent cand va insemna radoi pt steaua ceea ce inseaman hildan pt dinamo jos palaria deocamdata el traieste de pe urma a ceea ce juca inainte de accidentare ..acum e un jucator mediocru ...gata cu offtopicul

  16. #58
    CAMPION ! caine19's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,680
    Reputatie
    1
    tot timpul a fost un jucator mediocru , nu se poate compara cu Hildan , care a trait si a murit pentru aceasta echipa
    [COLOR="Red"][SIZE="3"]all cops are bastards[/SIZE] [/COLOR]

  17. #59
    RED DOG fanatic88's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    GALATI
    Posts
    4,750
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caine18 View Post
    tot timpul a fost un jucator mediocru , nu se poate compara cu Hildan , care a trait si a murit pentru aceasta echipa

  18. #60
    ~red dawg~ crazy_rednwhite's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    cj~bm
    Posts
    624
    Reputatie
    1
    cand o sa plangeti toti pentru un jucator de-al vostru..sa ma anuntati....

    ESTI SI VEI FI MEREU IN INIMELE NOASTRE!
    [FONT="Comic Sans MS"][B]live long..as a [COLOR="Red"]red[/COLOR] dawg..[/B][/FONT]

  19. #61
    FireMan :) Patratzel89's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Lupeni,Valea Jiului
    Posts
    1,377
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by crazy_rednwhite View Post
    cand o sa plangeti toti pentru un jucator de-al vostru..sa ma anuntati....

    ESTI SI VEI FI MEREU IN INIMELE NOASTRE!
    Bine gandit

  20. #62

  21. #63
    FireMan :) Patratzel89's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Lupeni,Valea Jiului
    Posts
    1,377
    Reputatie
    1
    Bine ai venit pe suporter Dinamo

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •