Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 45

Thread: Meritam?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Meritam?

    Va scrie unul dintre romanii jigniti si revoltati. Desi nu am decat 18 ani, am urmarit cu sufletul la gura meciul Romania-Danemarca. Mi-am dorit la fel de mult ca si echipa nationala sa ne calificam, pentru ca in ultimul timp nu ne-am mai bucurat la fel de mult ca inainte de succesele nationalei in jocurile Campionatului.
    Stiu ca poate uneori nationala nu s-a straduit indeajuns, desi unii jucatori promit mult. Dar cu siguranta in acest meci i-am dat Danemarcei o lectie de fotbal. Doar ca in seara de 10 septembrie am dus o lupta, nu atat cu danezii, cat cu arbitrul, care ne-a aratat cata importanta si respect ni se acorda, „respect” pe care si l-a asigurat „domnul” Mayer. Oriunde mergem si orice facem suntem defavorizati si priviti cu ochi rai. Poate ca nu suntem apreciati din punct de vedere economic si social, dar de ce trebuie ca totul sa aiba iz politic? De ce nu pot fi oamenii mai obiectivi? Pentru ca aceasta este prima obligatie a unui arbitru. Este pacat ca si in sport se intampla astfel de nedreptati.
    Dar nu inseamna ca trebuie sa suportam de fiecare data cu stoicism deciziile incorecte ale celorlalti. Pana cand vom mai suporta? Nu suntem obligati sa acceptam orice datorita asa-zisei „pozitie slaba” in viata politica si nu numai. Trebuie sa protestam, pentru ca si noi romanii, avem un cuvant de zis, datoram acest lucru echipei noastre. Poate am irosit, intr-adevar mai multe sanse, dar macar am jucat cu demnitate.
    In speranta ca alaturi de protestul meu se vor alatura cat mai multe si vor avea ecou, va rog sa nu lasati o nedreptate sa ne descalifice.
    Va multumesc.
    :x

  2. #2
    senior PeaceKeeper's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    248
    Reputatie
    1
    sunt total deacord cu tine.
    HAi ROMANIA!!!
    TOTUL PENTRU TARA!!!
    TOTUL PENTRU ROMANIA!!!
    BLACK WARRIORS RULE!!!

  3. #3
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    nu elena, nu merita sa fim tratati asa.Si sintem foarte multi care vom protesta la uefa si urs meier.Nu stiu daca va avea un efect dar m-am saturat de papagalii care cauta sa-i scuze pe oficialii de la UEFA si pe arbitrii spunand ca jucatorii sint de vina ca n-au dat 7 goluri pe meci

  4. #4
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    Nu stiu daca va avea un efect dar m-am saturat de papagalii care cauta sa-i scuze pe oficialii de la UEFA si pe arbitrii spunand ca jucatorii sint de vina ca n-au dat 7 goluri pe meci
    ...shi eu de cei care acuza U.E.F.A., U.E. samd, fara nici o baza reala decat prestatzia unui arbitru mediocru.

    Ratziune fratzilor!!
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  5. #5
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    violent, nu poate fi coincidenta sau intamplare acest sir de arbitraje ostile Romaniei. Gandeste-te ca Romania nu primeste constant penaltiurile pe care pana si strainii recunosc ca le meritam, asa a fost la meciurile cu Slovenia si Norvegia de la Bucuresti. Dar in schimb este penalizata cu penaltiuri total imaginare si ilare cum a fost hentul lui Carew la Oslo si penaltiul danezilor. Chiar si in presa lor s-au recunoscut aceste erori de arbitraj.Nu pot fi atatea coincidente toate directionate intr-o parte.Este ilogic sa crezi asta.
    Sper totusi sa spui ce spui din greseala si nu din rea intentie sau dorinta de a contrazice cu tot dinadinsul

  6. #6
    senior PeaceKeeper's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    248
    Reputatie
    1
    viole(n)t nu stiu cum poti sa ii aperi pe cei de la UEFA,dupa ce s-a intamplat in ultimii 2 ani cu nationala noastra.De nenumarate ori am fost furati de albitri in acesti ani,UEFA nu a facut nimic despre asta,trebuie sa fie o schimbare si sa ni se faca si noua dreptate.
    Acum trebuie sa fim uniti,toti romanii,indiferent de unde am fi.
    Hai Romania!!!
    TOTUL PENTRU TARA!!!
    TOTUL PENTRU ROMANIA!!!
    BLACK WARRIORS RULE!!!

  7. #7
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Adevarul e ca trebuie sa ne vedem si propriile noastre greseli. Nu putem merge la UEFA si sa strigam. "Ba fraierilor din cauza voastra nu ne-am calificat!" ca ei ne vor intreba daca ne amintim meciurile cu Norvegia si Danemarca de pe teren propriu. Deci nu putem continua sa aruncam mata moarta in curtea vecinului. Noi le-am si dat sansa sa ne scoata din carti si am pierdut si pe mana noastra.
    Acum bineintels, ca ce-a facut Ursuletz Maier e de-a dreptul gretos, dar poate acum vor intelege si dinamovistii de ce sunt ei urati de timisoreni si altii.

  8. #8
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Nu aruncam pisica moarta in alta curte.Unul din cele doua demersuri este sa
    protestam impotriva lui sandu.
    Dar trebuie sa reactionam si impotriva arbitrajelor ostile si ii combat pe cei care sint impotriva mesajelor la uefa si urs mayer
    Sper ca e clar acum.

  9. #9
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Sandu nu va pleca. Eu va garantez. Putem sa face orice ca el nu va lasa locul altuia. Dupa cum vedeti la noi in tzata ministrul integrarii ne-a facut de cacao in intraga Europa si nici nu si-a pus problema sa plece. Cum sa plece Sandu?
    Singura varianta e sa-l reinviem pe Tepes!

  10. #10
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    violent, nu poate fi coincidenta sau intamplare acest sir de arbitraje ostile Romaniei.
    ...shi care e scenariul vostru? Ca la UEFA s-a facut o shedintza shi suedezu ala gras (Lenard Johanson, sau cum p...ma-sii il cheama) a propus sa scape de romani... Din ce motiv? De ce? Chiar asha i-am speriat?

    Eu chiar cred ca arbitrajele ostile au fost intamplatorea, cel mult rau intentzionate, dar in nici un caz orchestrate de UEFA (sau U.E. cum delireaza altzii).

    Cu toate astea, nu exclud o simpatie a celor de acolo fata de nordice, sau a celor ce deleaga arbitri (care am intzeles ca e comisie independenta de conducerea UEFA)... DAR NU AM NICI O DOVADA, NICI UN INDICIU IN ACEST SENS, asha ca prefer sa nu ma pronuntz. Nu potzi acuza ceva in totala necunoshtintza de cauza.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  11. #11
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    ...shi care e scenariul vostru? Ca la UEFA s-a facut o shedintza shi suedezu ala gras (Lenard Johanson, sau cum p...ma-sii il cheama) a propus sa scape de romani... Din ce motiv? De ce? Chiar asha i-am speriat?
    cam asa ceva. Am dat copy paste pentru ca e mult de sus.Eu as fi spus-o mai dur dar merge si asa:
    "Intimplarile de miercuri seara reprezinta un mesaj de la UEFA: Nasu' trebuie sa plece!

    Dincolo de arbitraj si de ghinion, din meciul de miercuri se desprinde, mai clar ca niciodata, mesajul pe care UEFA l-a transmis fotbalului romanesc prin intermediul lui Urs Meier: Mircea Sandu trebuie sa plece. Devenit indezirabil pentru forul continental, care nu uita si nu iarta politica sa duplicitara, Nasu' a devenit o frina si principalul obstacol pentru echipa nationala. Aceasta este deja a doua calificare consecutiva ratata de Romania si din cauza arbitrajelor ostile. O spun antrenorii si jucatorii, o vad microbistii si o subliniaza statisticile. Modul pompieristic de abordare a problemelor a facut ca nationala sa joace acasa pe nisip sau noroi, arbitrii sa ne fure, iar UEFA sa ne marginalizeze. Fotbalul romanesc a intrat in moarte clinica, iar Sandu si ciracii sai sint marii vinovati pentru dezastru.

    Al patrulea "calau"

    Urs Meier este al patrulea arbitru care defavorizeaza echipa noastra nationala. Refuzindu-ne un penalty, danezul Kim Milton Nielsen, in 2001, la Ljubljana, a dat primul semn al impotrivirii. Ne-a lasat lasat acasa, trimitind Slovenia la Mondiale. A urmat bulgarul Valeri Ivanov, care, in toamna anului trecut, a contribuit la infringerea in fata Norvegiei, scor 1-0, de la Bucuresti. La Oslo a fost rindul slovacului Lubos Michel. Norvegia a primit un penalty gratuit, furindu-ne victoria. Nationala n-a mai beneficiat de o lovitura de la 11 metri de mai bine de trei ani. In numarul din 3 septembrie, "Evenimentul zilei", citind surse federale, a publicat un articol intitulat: "In bataia pustii". Oficialii federali au prevestit, sub protectia anonimatului, ceea ce avea sa se intimple la Copenhaga.

    De unde ni se trage

    Arbitrajele ostile de care au avut parte "tricolorii" de doi ani incoace nu sint intimplatoare. Ele sint legate strins de numele marelui vinovat pentru tot ceea ce se intimpla: presedintele Mircea Sandu. Dupa retragerea lui Joao Havelange, in 1998, la alegerile pentru presedintia FIFA, seful FRF a comis o grava greseala politica: l-a sprijinit pe Sepp Blatter, actualul presedinte al forului mondial, in dauna lui Lennart Johansson, presedintele UEFA. Si asta nu e tot: Nasu' si-a atras antipatia conducerii de la Nyon pentru ca, inaintea alegerilor, el a promis ca-l sprijina pe Johansson, pentru ca apoi, in ziua alegerilor, sa se "suceasca"! Gestul s-a aflat repede, descalificindu-l pe presedintele FRF in lumea fotbalului.
    Romania a fost singura tara europeana care a votat impotriva lui Johansson! Sintagma atit de des folosita in fotbalul romanesc, "semnalizezi stinga si faci dreapta", ne-a costat, in cele din urma, foarte scump. Mai mult, Sandu s-a apropiat vizibil de Blatter, care anul trecut a fost prezent la inaugurarea "Casei Fotbalului", constructie finantata cu fonduri din visteria forului mondial.

  12. #12
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Scenariul cu alegerile din 1998 nu sta in picioare.

    Daca UEFA ne poarta pica inca de atunci, de ce la Euro 2000 in meciul cu Anglia, acelashi arbitru ne-a acordat penalty in minutul 90????

    Parerea mea e ca suntetzi mani****tzi de vendeta Gazetei impotriva lui Mircea Sandu.
    E un eshec usturator care ne impiedica sa judecam limpede.
    Am vazut ca deep a publicat un interviu cu Urs Meyer. Oare cat de orbitzi de razbunare trebuie sa fim pentru a nu realiza ca acest interviu e o mitocanie din partea ziaristului (nu shtiu cine e)???
    Nu incerc sa-l disculp pe Meyer, dar nu asha se vorbeshte cu un om, chiar daca acesta e PRESUPUS vinovat. Seamana cu un interogatoriu al vechii securitatzi.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  13. #13
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    ar mai fi acel observator roman care a anuntat fifa ca o intreaga brigada sovietica era beata turta ,acum vreo 2,3 ani, brigada a fost schimbat dar protectorul lor se razbuna ,este un rus mare mahar in arbitrii UEFA

    mai e si faptul ca nu sintem atractivi economic.
    Este usor sa critici niste jucatori ca n-au inscris la fiecare ocazie ,nici brazilia n-o face.Dar pana la urma noua ne ajunge si un gol, nu doua cate am dat ca sa ne calificam pe primul loc.Ambele goluri ale poponarilor fiind incorecte.
    Avem noi destule defecte dar tot trebuia sa castigam grupa daca nu eram furat cu arbitrii de o maniera incredibila.De asta nu trebuie sa tacem.Si trebuie dat jos si sandu neaparat.

  14. #14
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    nu intrase ursul atunci in joc si acum s-au organizat mai bine.Stai cuminte ca atatea greseli impotriva noastra nu pot fi intamplatoare.daca se intampla doar in meciul asta, ziceam ca tine dar este un intreg sir de hotii. Le-au recunoscut si adversarii.Este imposibil sa fie doar un lant al coincidentelor.

  15. #15
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    Nu incerc sa-l disculp pe Meyer, dar nu asha se vorbeshte cu un om, chiar daca acesta e PRESUPUS vinovat. Seamana cu un interogatoriu al vechii securitatzi.
    dovada stau inregistrarile video.nu e presupus e demonstrat. Asta cu securitatea este o aberatie.Acum nu poti sa mai spui adevarul ca esti acuzat de metode ********e Aiurea

  16. #16
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    L-am injurat pe ursuleanu in timpul meciului si imediat dupa si ca mine aproape un popor intreg si tu poti sa spui ca e vendetta gazetei? care vendetta? nici n-am citit articolul de care vorbesti.Probabil am trecut peste el, fiind ocupat cu trimisul unor fotografii la uefa si lui urs.
    Articolul pus de mine nici nu e din gs

  17. #17
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Iata cateva exemple din interviul ProSport, postat aici de deep:

    Firma dvs. cîstigă bine?
    Cum vine asta? De ce vă faceti griji pentru firma mea? Vreti să întrebati direct dacă am fost mituit? Cred că nu ar trebui să vorbim la acest nivel, al zvonurilor. În privinta asta nu cred că aveti de ce să vă faceti griji.

    Nu ati avut nici un dubiu cînd ati prelungit meciul cu mai mult de 4 minute semnalate regulamentar de la margine?
    Cred că la această întrebare v-am mai răspuns o dată. Orice schimbare în prelungiri înseamnă tragere de timp. În fotbalul international, se stie, dacă are loc o schimbare în prelungiri, timpul trebuie recuperat. Acest fapt îl stiau atît jucătorii, cît si responsabilii echipei române.
    Da, însă prelungirea timpului cu mai mult de 30 de secunde nu este o regulă. În general, se aplică atunci cînd un jucător care iese de pe teren trage de timp.Regula zice că timpul acesta trebuie recuperat. Acest lucru este deja de multă vreme asa, îl stiau si jucătorii de altfel. De altfel, vom discuta acest subiect si în sedinta de mîine. Însă cînd vorbim de 4 minute de prelungiri, este vorba de cel putin 4 minute. Nu că mai sînt exact 4 minute de prelungiri, ci că mai sînt cel putin 4 minute de prelungiri. Iar timpul care s-a pierdut va fi recuperat.
    Si cît timp considerati dvs. că s-a pierdut prin această schimbare? Un minut, două? Cît considerati că trebuia să fie prelungit meciul? Patru, cinci minute?Peste prelungirile semnalate de la margine, ar mai fi trebuit acordat un minut suplimentar de prelungiri. Ati citit mail-urile care v-au fost trimise de suporterii români?
    Nu am avut timp să citesc în cîteva ore cele peste 12.000 de mesaje primite. "
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  18. #18
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    ma distreaza incapatanarea ta de a sta impotriva curentului de dragul contrazicerilor.Pai prost o fi ala, sa fure si pe urma sa recunoasca intr-un interviu dat unui ziar romanesc Daca o vedeam si pe asta insemna ca am vazut totul tot e ceva, am vazut mesajele tale

  19. #19
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    ma distreaza incapatanarea ta de a sta impotriva curentului de dragul contrazicerilor
    Uite, ca sa-tzi demonstrez ca nu e asha, o sa incetez cu polemica shi nu o sa mai scriu la subiectul asta.
    Se vede ca nu ma cunoshti. Eu am incercat doar sa atrag atentzia ca alunecam cu totzii spre ridicol, ca e periculos sa cautam vinovatzii acolo unde nu e cazul (la U.E., de exemplu), ca riscam sa nu ne identificam proprile erori, ca incepem cu astfel de ocazii sa "hulim" un sistem de valori (cel european) fara sa ne dam seama (ceea ce ne va afecta in mod cert viitorul.

    Cat despre incapatzanarea mea de a sta impotriva curentului, nu ma caracterizeaza astfel de chestii. Trebuie sa recunosc ca exista un precedent cand m-am situat pe o pozitzie diferita de cea a opiniei publice: la olimpiada de la Sidney in cazul Andreei Raducan. Shi atunci ca shi acum, s-a facut o tragedie natzionala, discutandu-se cam in aceeashi termeni (conspiratzie internatzionala, bla, bla, bla)...
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Mircea Sandu este principalul vinovat...cele 2 meciuri foarte importante
    cu Norvegia si Danemarca s-au jucat pe terenuri foarte proaste...cand au jucat pe terenuri bune tricolorii au avut prestatii bune sau excelente.....
    Curios ca nimeni nu gaseste nici o vina lui Iordanescu...meciul de acasa cu Danemarca ...cu jucatori ca Filipescu....etc... , jocul din Danemarca ..in care il introduce pe Soava si face pasul inapoi desi s-a dovedit ca asta este o tactica falimentara in majoritatea cazurilor.... Soava este un jucator comun.... nu are ce cauta in lotul national....

  21. #21
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Am putea sa zicem ca meritam pt ca noi trebuia sa batem acasa dar in acest meci nu exista nici o scuza.Viole(n)t sistemul asta de magari ai UEFA si-au batut joc de o tara. Mircea Sandu e vinovat pt cele 2 infrangeri acasa , ai dreptate Edmond

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •