Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 45

Thread: Meritam?

  1. #22
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Evident ca e o gresit sa cautam cauzele esecului din aceasta campanie de calificari intr-o singura directie.
    Toata lumea ar trebui sa fie de acord ca vina este impartita si imi permit sa recapitulez cateva dintre cauze, ordinea n-are importanta:

    1. Selectia facuta pe parcursul peliminariilor (s-a incercat un schimb de generatie "din mers" cu destule ezitari si evidente momente de neinspiratie - vezi insistenta cu Ad. Ilie, Gh. Popescu si Filipescu, "momentul Reghencampf" etc.).
    2. Haosul care domneste la nivelul federatiei. Dincolo de diferitele scandaluri intretinute de ziare, oamenii care conduc destinele fotbalului romanesc sunt absolut incompetenti, cred ca nu sunt capabili sa se conduca nici pe ei insisi daramite pe altii. Lectia gazonului impracticabil de pe Ghecea din meciul cu Norvegia nu si-au insusit-o (desi au avut tot timpul din lume) pentru intalnirea cu danezii de la Bucuresti. Toata aceasta istorie iti dau imaginea unor oameni total neajutorati d.p.d.v. al facultatilor mintale, ei sunt genul de persoane pe care-ti vine sa le ajuti sa traverseze strada pentru ca sunt incapabili sa o faca singuri. Trec peste "greselile politice" care au fost mentionate intr-o postare anterioara, pentru ca deja lucrurile devin prea subtile pentru "federalii" nostrii.
    3. Jucatorii si conducerea tehnica. Nu am putut separa partea de vina a conducerii tehnice si a jucatorilor pentru greselile tehnice din teren si au fost destule. Ratari multiple, momente de neinspiratie in faze decisive, asezari in teren mai putin reusite, s.a.m.d. Atentie, vorbim de intreaga campanie de calificari.
    4. Publicul, desi in crestere fata de ultimii ani in privinta atitudinii fata de jucatori, inca nu e 100% "al 12-lea jucator" si ma refer aici la meciurile de acasa. A fost, si asta nu o data, suficient ca echipa sa treaca printr-un moment mai greu si incurajarile asteptate din tribune nu s-au mai auzit.
    Sa speram ca noi, marea majoritate a spectatorilor, suntem mai inteligenti ca "federalii" nostrii si vom sti sa corectam in viitor aceasta lipsa.
    5. Ultimii, dar nu si cei din urma, cu voia dvs. arbitrii. Revoltatoare nu e atat presatia lui Urs Meier (un fel de ... Altmeyer la scara europeana) cat faptul ca ea incheie (oare? ) un deja lung sir de arbitraje "cu tendinta" in meciurile decisive, fapt care te poate face sa banuiesti - desi nu vor exista niciodata (stim lectia din batranul nostru campionat) dovezi palpabile - o actiune concertata impotriva noastra.

    Am tinut sa revin cu enumerarea acestor lucruri cunoscute de toata lumea nu pentru a va plictisi ci pentru ca vreau, in final, sa fac o remarca: functie de emotia si frustrarea de moment ne grabeam sa admitem ca toate belelele ni se trag numai de la una sau alta din cauzele enumerate mai sus (or mai fi si altele).

  2. #23
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Am gasit si un editorial in Ziua de Vest in care unii poate pot afla mai multe lamuriri la ceea ce vroia sa spuna violentul.

    "Romania de ieri a fost mai plouata din cauza meciului cu danezii decat din cauza precipitatiilor masive. O data cu fluierul si golul final al intalnirii, sistemul nervos al romanilor a devenit extrem de nervos, iar descarcarile de adrenalina de pe metru patrat de spate romanesc s-au luat la intrecere cu aversele de afara. In genere, conversatiile de a doua zi pana in pranz aveau ca subiect numai si numai blestematul de ultim minut.* Asa cum se face in orice infruntare, protagonistii s-au impartit in doua tabere: in linii mari, cei din prima injura de mama arbitrul si vorbesc despre ghinion, conspiratie impotriva romanilor datorita intereselor UEFA, in timp ce a doua intreaba obsesiv de incredibilele ratari. * Marturisesc ca, dupa ce m-am ocupat si eu de rudele apropiate ale arbitrului cu voce cam ridicata, a inceput sa ma cam cuprinda lehamitea la auzul comentariilor absolut penibile ale crainicilor nostri de la fata locului. * In timp ce probabil ca si-l imaginau pe dl Urs ca pe un fel de Gh. Doja si il ardeau pe un tron incins cu fierul rosu al corectitudinii, cei doi vorbeau despre un public imbuibat de bere, de parca gazdele partidei ar fi fost vinovate de cele intamplate. Mai tarziu, pe PROTv, un alt viteaz comentator- atacant a livrat telespectatorilor romani adresa de mail a aceluiasi Urs. Poate ca ar fi trebuit sa i se dea si adresa de domiciliu unor tigani (ursari, evident) sau scoala unde ii invata copiii. * In genere, comentariile au avut acelasi specific pe care il stim deja si care ne-a insotit de-a lungul vremurilor in transhumanta noastra dintre Campionatele Mondiale si Campionatul European: suntem furati si nu avem noroc. * Nimic mai distructiv pentru mentalul colectiv decat o asemenea atitudine fiindca de aici e de inteles doar faptul ca nu e nimic de facut. Orice ai face. Or, lucrurile nu stau asa fiindca prea multi romani in lume au reusit. Ar fi de intrebat dl Tiriac, de pilda, cat noroc a avut si cat a contat ca este roman. * Poate ca pacatuiesc atunci cand scriu ca selectionerul nationalei se comporta ca un popa de tara si saruta icoane sau bate matanii. Poza de om credincios cred ca e un caraghioslac. De fapt, Generalul nu e decat un ins superstitios si probabil nevrozat de vreme ce nu accepta ca autocarul sa mearga cu spatele nici macar zece centimetri. Dumnezeu, sfintii in general nu joaca fotbal si, fiindca nu disting sunetul de fluierita, probabil ca nu iau masuri. * Sigur ca pentru organizatorii CE din 2004 este infinit mai important sa se califice danezii si nu romanii. Carlsberg si Tuborg au alt gust la buget decat Bragadiru. Insa toate berile astea s-ar fi dus pe apa Dambovitei daca nu am fi ratat acele ocazii rarisime. * Si o ultima ipoteza aiurea la finele unei reprize superbe in care nationala a jucat minunat: e ciudat cum de Anghel Iordanescu nu a ordonat temporizarea ritmului, asa cum a procedat el insusi intr-un meci crucial de calificare. "

    Deci e bine sa ne vedem si defectele noastre inainte de-a injura arbitrii. Cam asta ar fi problema. Stai si te gandesti ca arbitrul te fura si ca tu de fapt esti perfect si nu mai ai nevoie de... perfectionare. Daca danezii scapau de 5 ori singuri cu portarul marcau de 4. Noi am marcat de 0 ori.

  3. #24
    Banned nemuritor's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Posts
    215
    Reputatie
    0
    Orice ar spune unii si altii ramane un fapt, am fost furati permanent de arbitrii,citeodata chiar de o maniera incredibila.
    Si slabiciunile noastre i-au ajutat sa ne infranga dar oricum trebuia sa ne calificam cu arbitraje corecte.Oare daca ar fi avut arbitrajele noastre, Danemarca sau Norvegia ar fi avut acum 6 sau 7 puncte?
    Daca romanii nu vor reactiona niciodata la nedreptatile altora si vor cauta sa-i scuze vesnic, inseamna ca ne meritam soarta.

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Am fost furati si de arbitri , dar asta se datoreaza tot federatiei....fiecare federatie isi face niste relatii , are o politica in folosul echipei nationale...in asa fel incat sa poata asigura niste arbitraje macar neutre.. Federatia romana nu cunoaste alta politica decat cum sa-si umple toti buzunarele....
    Spre stima lor primii care au reactionat au fost suporterii...30000 de mesaje catre arbitrul meciului..care se gandeste sa ceara protectia politiei elvetiene!!

  5. #26
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    De acord Edmond, dar hai sa gandim mai clar in perspectiva. Ii dam afara pe flamanzii astia si vin altii cu buzunarele mai goale ca ei. Ce ne facem? Aia vor face prapad. Cum a fost si la alegerile din '96 de-au ajuns tzaranistii infomentati sa fure ce n-a apucat PSDR-ul de atunci. Trebuie schimbata mentalitatea. Nu cred ca ajungem la rezultate mari doar daca schimbam oamenii. Pe cine vezi tu ca viitor presedinte la FRF?

  6. #27
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    Recomandarea generala :fotbalul e un joc si nu trebuie sa moara cineva pentru el . Asa ca iesiti mai bine afara la o miuta si va trece supararea.Ca vine si rindul nostru !!!! Nimeni nu poate castiga daca altul nu pierde. Dorin

  7. #28
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    cine semneaza articolul, deep?
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  8. #29
    incepator
    Join Date
    May 2003
    Posts
    36
    Reputatie
    1
    nu cred ca daca protestam la uefa mai putem face insa cred ca sandu si dragomir vor pleca de data asta pt ca din cauza lor ne-a furat arbitru si din cauza lor nu mai sunt bani in fotbal. si cred ca antrenorii romani trebuie sa-si schimbe mentalitatea (nu ma refer la IORDANESCU)
    Suntem cei mai buni dintre romani !!!!!!!!
    Suntem olteni !!!!!!!!!!!!!
    Si intodeauna vom striga !!!!!!!!!!!!!
    Hai CRAIOVA!!!!!!!!!!!!!!!

  9. #30
    senior PeaceKeeper's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    248
    Reputatie
    1
    In orice caz trebuie facute niste schimbari radicale in fotbalul romanesc!
    Hai Romania!!!
    TOTUL PENTRU TARA!!!
    TOTUL PENTRU ROMANIA!!!
    BLACK WARRIORS RULE!!!

  10. #31
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    primul lucru trebuie sandu sa plece :x
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  11. #32
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin
    Recomandarea generala :fotbalul e un joc si nu trebuie sa moara cineva pentru el . Asa ca iesiti mai bine afara la o miuta si va trece supararea.Ca vine si rindul nostru !!!! Nimeni nu poate castiga daca altul nu pierde. Dorin
    Sigur ca fotbalul e un joc si nu ar trebuie sa moara nimeni pentru el.
    Dar fotbalul e si o industrie, o afacere. Iar unii fura din el. Oare hotii nu trebuie pedepsiti?

  12. #33
    senior PeaceKeeper's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    248
    Reputatie
    1
    tudose bineinteles ca trebuie pedepsiti,nu pot fura la nesfarsit.Trebuie ca intr-o zi sa se faca dreptate,iar eu cred ca noi romanii am facut primul pas prin acele petitii catre UEFA,la care sunt foarte curios daca vor reactiona.
    HAI ROMANIA!!!
    Suntem cei mai buni din lume!
    TOTUL PENTRU TARA!!!
    TOTUL PENTRU ROMANIA!!!
    BLACK WARRIORS RULE!!!

  13. #34
    incepator
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by viole(n)t
    Quote Originally Posted by Pacala
    Nu stiu daca va avea un efect dar m-am saturat de papagalii care cauta sa-i scuze pe oficialii de la UEFA si pe arbitrii spunand ca jucatorii sint de vina ca n-au dat 7 goluri pe meci
    ...shi eu de cei care acuza U.E.F.A., U.E. samd, fara nici o baza reala decat prestatzia unui arbitru mediocru.

    Ratziune fratzilor!!

    sa nu uitam ca urs meier e unul din arbitrii cei mai bine cotati la uefa deci mediocru nu este in nici un caz.reaua-vointa a fost evidenta pentru noi toti.greu de crezut ca un arbitru care a arbitrat in champions league cu succes un sfert de finala la CM 2002 poate sa faca atatea greseli de unul singur fara sa aiba siguranta ca este sprijinit de cineva sus.echipa a jucat ce trebuia dar din 2-0 la un arbitraj normal si corect s-a ajuns la 2-2.

  14. #35
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Viole(n)t tu esti danez :? Pai cum poti sa zici ma sa nu ne ridicam cand UEFA si-a batut joc de noi?? , oi fi ruda cu Maier

  15. #36
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    a fost clar rea vointa la urs. La cotul in gura luat de Stoican, danezul trebuia eliminat.Penaltiul este ridicol, hentul premergator golului lor a fost evident. Au fost foarte multe faultuti acordate lor eronat, au fost multe, nu numai prelungirile.Se pare ca pe suporterii craiovei , blestemul lui 2-2 ne urmareste in continuare.Dar asta este, trebuie sa ne revenim si sa mergem mai departe. Sa eliminam erorile de pregarire si concentrare, poate a invatat si federatia cate ceva din greselile trecutului.
    Eu raman la parerea ca este bine ca l-am bombardat cu mesaje pe urs.Poate arbitrii care ne vor avea ordin sa ne fure o vor face mai putin ostentativ.Ultima imagine cu urs ,zmbind dispretuitot jucatorilor romani, cand imediat dupa gol , s-a pus mingea la centru si a fluierat.Misiunea a fost indeplinita, nu-mi iese din minte. Este o lovitura grea pentru fotbalul romanesc ca s-a ratat aceasta calificare.
    Trebuie totusi sa -l atacam pe mircea sandu.
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  16. #37
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dorin
    Recomandarea generala :fotbalul e un joc si nu trebuie sa moara cineva pentru el . Asa ca iesiti mai bine afara la o miuta si va trece supararea.Ca vine si rindul nostru !!!! Nimeni nu poate castiga daca altul nu pierde. Dorin
    Dorin, citesc in presa ca dupa meci mai multi suporteri romani din toata tara au ajuns la spital, chiar s-au inregistrat infarcturi si decese. Si atunci, nu e mai bine sa curatam un singur hot? Urs Meier ar trebui sa se lase de arbitraj!

  17. #38
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Or mai fi facut si altii infarcturi dupa meciul pe nisip de la BUcuresti. Sandu e hotul principal. Meyer e mic copil pe langa el. Ne-a furat o data dar Sandu ne fura de ani de zile. JOs cu el. Are deja destule vile. Ii ajung. Duca-se la dracu.

  18. #39
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    In 1982 s-au inregistrat decese la meciul Romania -Italia cind Böloni a dat golul victoriei !!!Atit la victorie cit si la infringere suporterii fac excese.Cei cu inimile slabe si control prost al impulsurilor sint peste tot avertizati sa fie precauti inainte de meciuri.Oriunde in lume .Dupa meciul Salvador -Nicaragua(cred..) a fost razboi(1970).Au murit oameni. E posibil sa se ajunga pina acolo .Sigur ca toti il urim pe Mayer si suferim pentru ce s-a intimplat .Dar sint multe lucruri mai importante in viata .Ce prioritati ca importanta ? Un meci sau o calificare a nationalei sau un accident fizic personal , moartea unui prieten , un succes la un examen ,dat afara de la servici , un alt servici , un succes in dragoste ???? Am fost martor cind nationala primea 6-4 la Bucuresti in meciul de calificare la CM Argentina dupa ce batusem la Zagreb cu 2-0 .Ce deziluzie atunci .Totul era sigur si pregatit pentru turneul final...Citeva luni mai tirziu nationala era acolo in turneu amical si juca cu echipe de virf sudamericane.Si durerea a trecut si am si uitat.Ati uitat golul lui Munteanu impotriva Bulgariei la europenel dinAnglia ????Asta e fotbalul , multa durere dar cam putina satisfactie .Ca in viata de zi cu zi ...!!!! Dorin(care intotdeauna iubeste fotbalul !!!) In Suedia , Ministrul de externe a fost asasinat ! Suedia s-a calificat deja la europene dar nimeni nu vorbeste de asta .Cum poti compara asa ceva ???

  19. #40
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Dorine, noi spre deosebire de Suedia vedem fotbalul ca pe singurul refugiu al acestei saracii. Elvetienii s-au mirat ca noi facem un asemenea caz dintr-un simplu arbitraj. Dar pentru noi fotbalul este singura religie. Noi nu mai credem nici in presedinte, premier si nici chiar in biserica cum credem in fotbal. Daca maine ar fi Nastase asasinat tot la meciul din Danemrca ar sta mintea majoritatii. Suntem totusi latini. Sa nu uitam.

  20. #41
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    PAX VOBISCUM !!!!Pace voua cum papa zice....Eu vreau sa va ajut si sa ma ajut vorbind de posibilitatile de a reduce dramatismul din gindirea multor suporteri .A striga durerea ajuta asa ca cine se simte bine cu asta poate ca ar fii mai bine sa continuie . Child in time .... Dorin

  21. #42
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    shi eu spuneam ca atzi luat-o cam razna

    shi eu l-am injurat pe meyer in timpul meciului, shi eu consider ca arbitrat slab de tot, dar de aici pana la...mesaje de amenintzare cu moartea e cale lunga

    sincer, mi-e rushine de tot ceea ce s-a intamplat de joi incoace in romania

    P.S.: Nu sunt nici danez, nici ruda cu meyer, nici bozgor, nici antiroman. Sunt doar un individ care sustzine ca fortza unui popor vine din maturitatea sa, iar superioritatea romanilor nu trebuie dovedita prin milioane de injuraturi samd
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •