Page 6 of 13 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 106 to 126 of 270

Thread: Cel mai bun film al tuturor timpurilor!

  1. #106
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    2001 o fi el și filozofic, dar tot așa pot spune că Star Wars e despre un tip cu niște prieteni care se revoltă împotriva forțelor cotropitoare deci nici ăsta nu e SF pur. Oricum imaginile, efectele speciale, modul de prezentare e fantastic în 2001 și dacă a reișit să facă mai mult decât un SF, nu înseamnă că nu a făcut și cel mai bun SF.

    Și la celelalte 2 nu am vrut să zic că sunt filme proaste, dar nici cele mai bune nu sunt. Adică au atâtea defecte filmele astea că n-au cum să fie considerate cele mai bune. Iar dacă ție îți place să privești doar o idee de ansamblu a filmului și nu filmul în toate detaliile lui e ok, dar nu mi se pare locul potrivit aici la Cel mai bun film al tuturor timpurilor. Aici să vii doar cu capodopere fără greșeli.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  2. #107

  3. 24th April 2009, 23:13

  4. #108
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Segiule, pentru mine Usual Suspects, Star Wars sau Shawshank Redemption nu au greseli

  5. #109
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    am vazut si eu citizen kane ca sa ma lamuresc care o fi faza. ei bine, nu e nici una. e un film bun, probabil chiar inovator in anul care a fost facut dar nu se ridica la inaltimea discutiilor despre el.
    dar trebuie sa recunosc ca orice film despre care citesti ca e asa si pe din colo te dezamageste. e mult mai usor sa iti placa un film despre care nu stiai nimic inainte sa il vezi.
    asa si cu usual suspects. l-am vz de mult inainte sa am internet si sa descopar ca unii cred ca au descoperit sfantul graal in filmul asta. asa ca nestiind nimic despre el mi-a placut mult. daca l-as vedea acum stiind cata valva a facut, as zice : si ce daca?
    Shawshank Redemption e un film dragut dar nu m-a dat pe spate.

    a, si sunt perfect de acor ca nu exista cel mai bun film.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #110
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    am vazut si eu citizen kane ca sa ma lamuresc care o fi faza. ei bine, nu e nici una. e un film bun, probabil chiar inovator in anul care a fost facut dar nu se ridica la inaltimea discutiilor despre el.
    Probabil? În fine pierderea ta dacă nu te-a impresionat. Dar cunosc sentimentu ăsta. Și eu când am vizitat Luvrul nu am înțeles ce e așa de interesant la tablourile sau sculpturile alea, deși toată lumea le lăuda.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  7. #111
    Banatean Grinco's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Sachsen-Anhalt, DE
    Posts
    8,318
    Reputatie
    0
    Nu inteleg de ce zici asta despre fanii Usual Suspects, Sergiule. N-are rost sa jignesti lumea pentru ca tie nu ti s-a parut cine stie ce. Si la mine e in top 10. In mare am cam aceleasi preferinte ca Lucian, doar ca as mai adauga The Party la comedii, Memento la thriller si Godfather, Citizen Kane si Oldboy la ce categorie vreti...Parerea mea
    [URL="http://www.dailymotion.com/video/x38r9e_ezekiel-25-17_school"]Ezekiel 25:17 [/URL]

  8. #112
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sergiu View Post
    Probabil? În fine pierderea ta dacă nu te-a impresionat. Dar cunosc sentimentu ăsta. Și eu când am vizitat Luvrul nu am înțeles ce e așa de interesant la tablourile sau sculpturile alea, deși toată lumea le lăuda.
    poate nu sunt asa interesante toate tablourile din Luvru, dar cand am pus mana pe Codul lui Hammurabi chiar am avut un sentiment f. interesant si ciudat in acelasi timp, m-am simtit mai deosebit decat majoritatea persoanelor din lumea asta ...

    revenind la filme, cred ca pentru fiecare din noi, cel mai bun film e cel pe care l-ar putea vedea indiferent de cate ori fara sa se plictiseasca

    de asta am spus Forrest Gump (x7), Pulp Fiction (x9), Ice Age (x15)
    am uitat de Singin' in the Rain - nu stiu de cate ori l-am vazut

  9. #113
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1
    Top Gun, indubitabil
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  10. #114
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sergiu View Post
    Probabil? În fine pierderea ta dacă nu te-a impresionat. Dar cunosc sentimentu ăsta. Și eu când am vizitat Luvrul nu am înțeles ce e așa de interesant la tablourile sau sculpturile alea, deși toată lumea le lăuda.

    Cred ca pierderea ta a fost mult mai mare decit a Irinei .
    Nu cred ca putem stabili noi care este cel mai bun film a tuturor timpurilor, daca am aduna cei mai buni critici din lume si nu cred ca s-ar pune de acord asupra acestui lucru.
    Putem vorbi despre filme preferate, si bineinteles, fiecare considera ca ceea ce-i place lui este cel mai bun .

    Filmul meu preferat este Pulp Fiction, vazut de 12 sau 13 ori, si il consider cel mai bun din toate timpurile, insa nu bag mina in foc.

    Apropo, am vazut aseara What Doesn't Kill You, ceva asemanator lui PF, in sensul ca prezinta viata din spatele crimei a unor infractori, insa nu seamana deloc ca stil cu PF, aduce mai degraba cu Things to Do in Denver When You're Dead.....oricum interesant filmul.

    si Usual Suspects....ma bucur ca sint cam prost si mi-a placut filmul

  11. #115
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Păi s-au făcut topuri cu cei mai mari critici din lume și Citizen Kane a ieșit pe 1. Cel mai important exemplu e cel de la sight and sound:
    http://www.bfi.org.uk/sightandsound/...tics-long.html
    Dar cam peste tot am văzut că e cam unanim Citizen Kane e cel mai bun.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  12. #116
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sergiu View Post
    Păi s-au făcut topuri cu cei mai mari critici din lume și Citizen Kane a ieșit pe 1. Cel mai important exemplu e cel de la sight and sound:
    http://www.bfi.org.uk/sightandsound/...tics-long.html
    Dar cam peste tot am văzut că e cam unanim Citizen Kane e cel mai bun.

    Tocmai, foarte multe filme au voturi, adica parerile sint foarte variate, la asta ma refeream...... ca majoritatea il considera pe CK cel mai bun e adevarat, dar nu e o diferenta imensa fata de alte filme.

  13. #117
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Păi altă soluție nu văd. Adică au luat cei mai buni critici, adică pe aceia care își câștigă banii din comentarea filmelor, cei care au văzut enorm de multe filme din toate tipurile și toate genurile. Fiecare are o gusturi diferite, din 100 și ceva de critici au ales sute de filme (peste 500 n-am stat să le număr exact) majoritatea filmelor fiind alese doar de câte 1-2 persoane, dar culmea la foarte mulți dintre ei indiferent de ce filme au pus au pus și Citizen Kane. Mie mi se pare suficient să-l declari cel mai bun film al tuturor timpurilor, chiar dacă din acei critici doar vreo 10 l-au pus pe primul loc.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  14. #118
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    as fi curioasa de ce zice lumea ca ck e asa de bun? adica nu zic ca nu e un film bun dar de ce mai bun decat altele??? pt mine un film e bun in functie de ce are de zis si cum e jucat. felul in care e filmat, unghiuri, editari chestii tehnice nu ma pasioneaza. so, de ce subiectul si ck care e intalnit si in alte filme e considerat mai bine expus in acest film decat in altele???

    cineva a zis ca cel mai bun film e cel la care te uiti fara sa te plictisesti. e ciudat dar eu nu cred ca filmele la care ma uit eu des sunt neapart asa de bune, doar ca imi plac mie.
    adica ce am vz eu de peste 10 ori : philadelphia story si cat on a hot tin roof de exemplu nu mi se par nici pe departe deosebite ca subiect sau ca mod de abordare a subiectului.

    asa ca e tare greu sa te hotarasti ce face un film sa fie considerat bun. eu zic ca cel mai ok e sa te uiti la filme sa te bucuri de ele si sa nu bagi in seama topuri si pe aia care ar fi vrut sa faca filme si cum nu au putut s-au facut critici de filme.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  15. #119
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Daca e sa vorbim de topuri mie cel de pe imdb mi se pare cel mai realist, chiar daca pe mine nu m-a impresionat nici unul din filmele aflate in primele 10 (poate doar Schindler's List). nici sa n-aud de topuri facute de cativa critici, am alergie la astia. eu doar dupa ce vad un film ma uit sa vad ce parere au avut criticii astia de meserie.

  16. #120
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,906
    Reputatie
    0
    Mi-au placut la filme... Nici eu nu pot sa numesc un "cel mai bun".
    - cel mai bun SF: The Empire Strikes Back; Matrix
    - cel mai bun film politist: LA Confidential; Usual Suspects
    - cel mai bun thriller: Jaws; Seven; Sixth Sense
    - cea mai buna comedie : Jerry Maguire; Taxi; Goodbye Lenin
    - cea mai buna drama: The Green Mile; American Beauty
    - cel mai bun film de actiune: Kill Bill; Con Air; Ransom
    - cel mai bun film de aventuri: Indiana Jones and the Last Crusade; Crouching Tiger Hidden Dragon
    - cea mai buna animatie: Ice Age; Schrek
    - cel mai bun film de razboi: The Thin Red Line; Saving Private Ryan
    - cea mai buna parodie: Hot Shots
    - fara categorie: Trainspotting; Forrest Gump; Scent of a Woman
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  17. #121
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Acuma filme care mi-au plăcut sunt cu sutele. Mai interesant e să zici de ce ți-au plăcut, ce le-a făcut să fie mai bune decât toate celelalte.

    Top 250 IMDB e destul de bun, în sensu că are majoritatea filmelor în limba engleză foarte bune sunt pe un loc sau altul. Mai sunt și filme în alte limbi, dar destul de puține și de aia nu cred că e cel mai bun reper pentru filme.

    Despre Citizen Kane cei care zic că e cel mai bun o fac pentru că efectiv i-a impresionat filmul. Nu există un singur lucru pentru care să zici că acel film te-a impresionat, satisface o mulțime de gusturi. Probabil cel mai important și mai spectaculos sunt imaginile realizate, unghiurile din care s-a filmat. Apoi desigur modul de a spune povestea și montajul cadrelor mereu captivante, oarecum îți dă o idee despre scena respectivă, restul îl lasă la latitudinea privitorului. Desigur nu doar modul de a spune povestea ci și scenariul e unul interesant, mai ales datorită controverselor pe care le-a stârnit. A și să nu uit e foarte amuzant, multe replici la care am râs.
    Apoi faptul că mulți regizori l-au apreciat și i-au preluat stilul și metodele folosite, dar nu au reușit să se ridice la același nivel e alt indiciu că filmul acesta e senzațional.
    Dar astea nu sunt toate motivele pentru care filmul e iubit, sunt sigur că fiecare persoană care iubește acest film are alte motive să-i placă.
    Nu zic că mie mi se pare cel mai bun, din punctul meu de vedere nu e nici măcar în top 20 al meu, e undeva în top 50. Dar asta nu înseamnă că, dacă de exemplu This is Spinal Tap sau Laura mi se par mai bune, nu înțeleg de ce Citizen Kane ar fi cel mai bun.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  18. #122
    sport legend jo27's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    3,421
    Reputatie
    1
    Precizez ca nu am vazut CK, il voi vedea zilele astea cu siguranta, prea multa vilva in jurul lui ca sa nu ma faca macar un pic curios. Insa, am citit urmatorul comentariu pe imdb, si mi s-a parut genial. Genial nu in ceea ce zice despre film, am spus si mai sus, nu l-am vazut inca, ci in modul in care e scris. Deci:

    AphroditeVenus from Sydney, Australia

    I know why you're reading this. You're smart, you have great taste, a passion for cinema, and you see CK near the top of every 'Great Movie' list ever compiled. So with great anticipation you borrow a DVD copy and sit down for a real treat, and... you can't get through the first half hour. You fall asleep.

    Surprised, you think, 'It must be me, maybe I'm tired,' so a month later, you try again. But you don't even get as far as before, and wake up drooling out the corner of your mouth as a bloated Orson Welles, with really bad age make-up, groans 'Rosebud, Rosebud'.

    It doesn't make sense. You're perplexed. You've watched other films on the lists... Casablanca made you stand up and cheer, cry, laugh, feel connected to all humanity. You even adore films on the list that some might consider oblique, like 8 1/2, which you reckon reinvented cinema language, weaving in and out of memory, dreams, psyche, reality, putting the human spirit up on the screen, making you cheer, laugh, and feel connected to all humanity.

    So why does CK leave you so cold? You wonder, 'What's wrong with me? Am I stupid or something?'

    Your borrowed DVD copy gathers dust (notice how the lender never asks for it back?), taunting your unquiet mind: "You must watch me: I'm the greatest film of all time!" But you shudder at the thought. Life's too short and, after all, there's more engaging things to do - like scraping plaque off the dog's teeth.

    Years pass. Finally, you can take it no longer. You think, 'To be a serious film lover I MUST watch Citizen Kane! Maybe I was too immature before - yes, that must be it!' So you gird your loins and sit - awake! - through the whole thing. The whole turgid, ponderous, dull, vacuous, plodding, dank catastrophe. It's even worse than you feared. An emotionally and intellectually empty story. Your average six year old can invent a more complex, engaging tale.

    Genuinely puzzled, you ask people who name it as one of the greatest films of all time why they like it, and with barely concealed superiority that phoneys are wont to adopt, they wax lyrical talk about the haunting mystery of the final words, "Rosebud, rosebud". You notice there's no feeling behind what they say. They also talk a great deal about Gregg Toland's cinematography, with liberal references to "deep focus", and you appreciate this, you really do, the cinematography was damned fine, best thing about the movie. That shot which started outside the window then tracked back into the room was really cool. But you just don't believe a movie is made great by cinematography alone.

    In all your inquiries, you never once hear the following phrase, spoken from the heart: "God, I love that film".

    So here you find yourself, reading IMDb comments.

    Well, let me tell you this: There's Nothing Wrong With You! You Are Right! It's Overrated Flashy Unintelligent Rubbish!

    One day, perhaps (one can but dream), the coolest, greatest, most admired film being in the world will point out the bleeding obvious nakedness of this bloated Emperor, and the assorted film critics, film studies teachers, and others who need to be told what to think by an authority figure, shall squirm, and CK shall drop off the lists once and for all.

    Until that great day, don't be afraid to speak the truth.
    Last edited by jo27; 27th April 2009 at 12:51.

  19. #123
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Hai să zic eu: "God, I love that film!" and I do mean it.
    Acuma e adevărat că nu e prea emoțional, chiar dimpotrivă e lipsit de sentimente, fără compromisuri, dar mie chiar îmi plac mai mult genul ăsta de filme crude, seci în care îți este lăsată imaginația să-și facă o impresie.
    Cât despre imaginile alea recunosc că nici mie nu mi s-au părut fantastice, dar ca la orice film dacă nu-l vezi la cinema imaginile (cinematography) nu au cum să exprime ceea ce au vrut inițial să fie. Una e să-l vezi pe un ecran de câteva zeci de inchi și alta e pe un ecran de sute de inchi. Oricum dacă o să am vreodată șansa să-l văd pe un ecran mare sigur n-o să-l ratez.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  20. #124
    . iuli's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    12,794
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by jo27 View Post
    Well, let me tell you this: There's Nothing Wrong With You! You Are Right! It's Overrated Flashy Unintelligent Rubbish!

    One day, perhaps (one can but dream), the coolest, greatest, most admired film being in the world will point out the bleeding obvious nakedness of this bloated Emperor, and the assorted film critics, film studies teachers, and others who need to be told what to think by an authority figure, shall squirm, and CK shall drop off the lists once and for all.

    Until that great day, don't be afraid to speak the truth.[/I]

    Perfect adevarat ceea ce a fost scris aici.

    OVERRATED FLASHY UNINTELLIGENT RUBBISH !!!

    PS. Imi aduc aminte, 4-5 pauze am facut ca sa termin aceasta capodopera

    PS2. Ma incadrez si eu in categoria "prostilor" care considera Usual Suspects un film foarte bun.
    .

  21. #125
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Nu ești prost că îl consideri film foarte bun, deși eu sunt de o altă părere, dar să pomenești de el pe acest thread mă face să nu dau prea mulți bani pe părerile tale. Nu că ar fi ceva rău cu ele sau că ar trebui să te afecteze asta cu ceva.

    Cât despre Citizen Kane ce te-ai mai chinuit, câtă voință pe tine, auzi să faci atâtea pauze câte sunt la tv la un film. Oricum sunt curios ce ai făcut în pauzele alea.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  22. #126
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu am mai vz si alte filme facute de orson welles si m-au impresionat la fel de putin. iar in ck faza cu rosebud mi s-a parut ieftina. adica ideea ca marele magnat si-a adus aminte la batranete de probabil singura oerioada cand a fost fericit si de momentul in care viata lui s-a schimbat. asa, si? iar personajul principal e un cliseu cu totul si exact genul de om pe care daca l-as cunoaste peronal nu l-as placea deloc.
    eu cred la vremea respectiva mai mult personalitatea lui welles a impresionat si probabil chiar o fi fost inovator omul atunci. si daca a reusit sa cauzeze o panica generala cu doar o emisiune de radio , trebuie sa fii fost un personaj interesant si cu imaginatie.
    dar cand vine vb de filme mai bine ma uit la altele.

    cand vine vorba de arta, fie ca e film sau carte, sau muzica sau pictura eu apreciez ceea ce ma face sa simt ceva. fazele cu kkturi apreciate de critica pt ca au nu stiu ce realizari pe care le vad doar ei ma lasa rece.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •