Page 5 of 13 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 270

Thread: Cel mai bun film al tuturor timpurilor!

  1. #85
    uni is dead
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    17,269
    Reputatie
    1
    Alte filme care le iubesc: Cast Away, Al Cincilea Element, Braveheart, Die Hard 1, Pulp Fiction,The Godfather, Chaplin,Französisch für Anfänger

  2. #86
    incepator
    Join Date
    May 2004
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    schindler va place?
    sau cei sapte samurai?

  3. #87
    sport legend krydo's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    728
    Reputatie
    1
    Dupa mine cel mai bun film al tuturor timpurilor este Pacientul Englez. Este un film interesant, de departe cea mai captivanta poveste de dragoste din istoria cinematografiei...
    Alte filme bune ar fi Schindler's List, The Pianist, Spider, Forrest Gump, Gattaca si The Green Mile.

  4. #88
    incepator
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Bine, sa va zic si eu ceva, m-am inscris aici doar sa va intreb daca nu a-ti auzit si de K-PAX ? In rest sunt de acord cu majoritatea in afara celor care considera filme gen Saw, ca fiind bune.

  5. #89
    cynical asshole Lavinia's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    UK
    Posts
    16,419
    Reputatie
    1
    ba da am auzit d k-pax... ....sincer mie film bun mi s'a parut varianta q audrey hepburn,nush exact dak a fost prima,d la the lion in winter...da nu pot sa zic k ar fi cel mai bun film al tuturor timpurilor...asa cv nu exista....
    [COLOR="SeaGreen"][FONT="Palatino Linotype"][COLOR="YellowGreen"][SIZE="3"]La vie faut la vivre donc je la vis ...[/SIZE][/COLOR][/FONT][/COLOR]

    ex-EnyeGizeMalaika

  6. #90
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    cateva filme bune...
    Schindler's List, The Pianist, Forrest Gump, Pulp Fiction,The Godfather, Snatch, Fight Club, Seven, Sleepers, The Usual Suspects, Reservoir Dogs
    Attached Images Attached Images
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  7. #91
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    E greu de spus...insa inclin spre Pulp Fiction!

  8. #92
    cynical asshole Lavinia's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    UK
    Posts
    16,419
    Reputatie
    1
    salvati soldatu ryan...nu chiar cel mai bun da' totushi un film bun
    [COLOR="SeaGreen"][FONT="Palatino Linotype"][COLOR="YellowGreen"][SIZE="3"]La vie faut la vivre donc je la vis ...[/SIZE][/COLOR][/FONT][/COLOR]

    ex-EnyeGizeMalaika

  9. 24th October 2006, 20:59
    Reason
    scris d 2 ori...

  10. #93
    incepator ContraTodos's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    the eternal sunshine of the spotless mind ptr ideea p kre se bazeaza si felul qm a dezvoltat-o si man on the moon ptr k reuseste sa explice intr'un fel sau altul viata unui om neinteles d cei din jur...si for the record:nu's mare fan jim carey...
    [COLOR="Black"][SIZE="4"][FONT="Fixedsys"]Nu am timp nici sa mor...![/FONT][/SIZE][/COLOR]

  11. #94
    cynical asshole Lavinia's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    UK
    Posts
    16,419
    Reputatie
    1
    styu k mai sus am zis k nu exista cel mai bun film al tuturor timpurilor dar contratodos mi'a adus aminte k ba da,exista:the eternal sunshine of the spotless mind...q toate k f multi nu l'au inteles...insa asa qm zicea cnv:We saw it in Total Recall...We saw it in Vanilla Sky....But now, finally, we get to see it done RIGHT.
    Last edited by Lavinia; 24th October 2006 at 22:22.
    [COLOR="SeaGreen"][FONT="Palatino Linotype"][COLOR="YellowGreen"][SIZE="3"]La vie faut la vivre donc je la vis ...[/SIZE][/COLOR][/FONT][/COLOR]

    ex-EnyeGizeMalaika

  12. #95
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    THE DEPARTED
    un film de nota 10
    pt mine este unul dintre cele mai bune, de mult nu mai vazusem un film asa de bun
    excelent !
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  13. #96
    Ground Breaker r0bby's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    4,991
    Reputatie
    1
    Codul lui Da Vinci te pune pe gandit..este un film bun..acum urmeaza sa fac rost de noul film cu Agentul 007!Criticii au declarat ca noul james bond este cel mai bun dintre toata generatia lor!

  14. #97
    sport legend MagicTouch's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Londoin SW4
    Posts
    1,243
    Reputatie
    1
    Greu de spus avand in vedere ca trebuie ales dintr-o multime de ani cat si de genuri diferite.
    Totusi:
    Comedii - My cousin Vinny, With Honours, Jackass II
    Actiune - Leon, Heat, The Usual suspects, The Shawshank redemption
    Thriller & Adventure - The Game, Dances with wolves
    Desene animate - Shrek, Ice Age si Ice Age - the meltdown
    Adult cartoons - South park the movie
    Deasemeni pentru diferite motive ar mai fi:
    Pentru interpretarea rolului - Scarface, The Green Mile, The Terminal
    Pentru efecte speciale si mai ales pentru probabiliatea ca asa ceva sa se intample - Armageddon
    Daca as fi fortat sa aleg doar 3 din cele de mai sus, alegerea mea ar fi:
    Heat, The Usual suspects, The Shawshank redemption (nu neaparat in aceasta ordine)
    If you can dream - and not make dreams your master,
    If you can think - and not make thoughts your aim;
    If you can meet with Triumph and Disaster
    And treat those two impostors just the same

  15. #98
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1

    Nu neaparat in aceasta ordine...

    1. Forrest Gump (1994)
    2. The Sting (1973)
    3. Love Actually (2003)
    4. Scarface (1983)
    5. Godfather part 1 (1972) & part 2 (1974)
    6. The Shawshank Redemption (1994)
    7. La Vita è bella (1997)
    8. Schindler's List (1993)
    9. All the president's man (1976)
    10. Three Days of the Condor (1975)
    11. The Insider (1999)
    12. Scent of a Woman (1992)
    13. Platoon (1986)
    14. Enemy at the Gates (2001)
    15. Black Hawk Down (2001)
    16. Escape from Sobibor (1987) (TV)
    17. Jaws (1975)
    18. Star Wars (1977)
    19. The Deer Hunter (1978)
    20. Shrek (2001) & Shrek II (2004)
    21. Rat Race (2001)
    22. Johnny English (2003)
    23. My Big Fat Greek Wedding (2002)
    24. Canadian Bacon (1995)
    25. Asfalt tango (1993)
    26. Operatiunea 'Monstrul' (1976)
    27. Buletin de Bucuresti (1982)
    28. Iarna bobocilor (1977)
    Last edited by TheIceMan; 6th November 2006 at 20:56.
    beleafer

  16. #99
    sport legend MagicTouch's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Londoin SW4
    Posts
    1,243
    Reputatie
    1
    Uitandu-ma pe alte preferinte mi-am dat seama ca am uitat Forrest Gump -fantastica interpretare. De fapt tot interpretarea lui Tom Hanks reuseste sa faca "The Terminal" un film care merita vazut.
    Cat despre Titanic...hmmmm....daca s-ar fi numit "Dragoste pe Titanic" mai intelegeam. In tot filmul batranica a fost spuma filmului (adica inceputul si finalul) in rest...apa de ploua. La fel au zapacit si Pearl Harbor. Prima varianta Titanic si Tora tora tora au fost mai la subiect. Ma intreb ce o sa mai urmeze: Dragoste pe 9/11? Iubire in WTC?
    Tot la capitolul filme, un film nu prea reusit totusi cu un final surprinzator de neasteptat (mai ales ptr. un regizor american) a fost Arlington Road(Nu stiu cum s-a numit in romaneste)
    If you can dream - and not make dreams your master,
    If you can think - and not make thoughts your aim;
    If you can meet with Triumph and Disaster
    And treat those two impostors just the same

  17. #100
    incepator
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Cel mai bun film facut vreodata....

    In opinia mea, si credeti-ma, sunt cinefil infocat, cel mai bun film ever made ramane Underground de Kusturica.....in acest film se imbina toate genurile de film, de la comedie la drama....astept replay la thread...

  18. #101
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    Forrest Gump, Pulp Fiction si Ice Age

  19. #102
    sport legend Prome's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,825
    Reputatie
    1
    Stalker

  20. #103
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by dannyboy79 View Post
    In opinia mea, si credeti-ma, sunt cinefil infocat, cel mai bun film ever made ramane Underground de Kusturica.....in acest film se imbina toate genurile de film, de la comedie la drama....astept replay la thread...
    E o capodopera Underground, unul dintre preferatele mele

    Cel mai bun film al tuturor timpurilor binenteles ca nu exista. E greu sa declari un sportiv a fi cel mai bun din toate timpurile, in sport unde criteriile de selectie sunt mult mai clare. Cinematografia este cel putin printre filmele mari, extrem de subiectiva.

    Pentru mine:
    - cel mai bun SF: Star Wars fara dubii (pentru mine binenteles)
    - cel mai bun film politist: Usual Suspects (nu numai finalul e frumos ci orice secunda din acest film )
    - cel mai bun thriller: Pulp Fiction
    - cea mai buna comedie : Life of brian si Dr Strangelove
    - cea mai buna drama: The Shawshank Redemption si Barry Lyndon
    - cea mai buna animatie: Wall-E (incantator)
    - cel mai bun serial de animatie: The Simpsons
    - cel mai bun film de razboi: Appocalypse Now
    - cea mai buna sitcom: Seinfeld
    - cel mai bun film romanesc: Filantropica

    Dintre filmele considerate mari care personal nu mi-au placut in mod deosebit: "Braveheart" , "Casablanca", "Lord of the Rings", "Gladiator",
    Last edited by Lucian86; 24th April 2009 at 21:49.

  21. #104
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Star Wars peste 2001: A Space Odyssey?
    Usual Suspects? și nu văd de ce e nu e Thriller și ăsta. E ok dacă ai IQ sub o limită, altfel nu. Adică filmu se vrea să fie mai inteligent decât cel care-l privește. Dacă reușește poate părea un film bun, altfel e al naibi de plictisitor.
    The Shawshank Redemption? E bun ca poveste care să te inspire, să te facă să te simți bine, dar ca dramă nu prea, în sensu că e prea implauzibil.

    Dar de obicei Citizen Kane e în cea mai mare parte declarat cel mai bun film al tuturor timpurilor. Altele ca Ladri di Biciclette, Godfather, Vertigo, 2001: A Space Odyssey, Lawrence of Arabia, Casablanca, 8 1/2 și nu numai apar mai tot timpul în top, după Citizen Kane.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  22. #105
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sergiu View Post
    Star Wars peste 2001: A Space Odyssey?
    Usual Suspects? și nu văd de ce e nu e Thriller și ăsta. E ok dacă ai IQ sub o limită, altfel nu. Adică filmu se vrea să fie mai inteligent decât cel care-l privește. Dacă reușește poate părea un film bun, altfel e al naibi de plictisitor.
    The Shawshank Redemption? E bun ca poveste care să te inspire, să te facă să te simți bine, dar ca dramă nu prea, în sensu că e prea implauzibil.
    No offence Sergiu, eu cred ca tu incerci sa pari mai inteligent decat esti. Vreau sa spun ca te agati de niste subtilitati care-ti vin foarte comod atunci cand vrei sa te argumentezi intr-un anumit fel, subtilitati la care poti avea dreptate insa parerea mea este ca nu iei in considerare aspecte mai importante.
    Ca sa ma fac lamurit: Am spus ca Star Wars este cel mai bun film SF pentru ca acest film este SF prin definitie. Este poate cel mai reprezentativ film din acest gen; este o epopee de 6 episoade care in opinia mea sunt toate la un nivel foarte ridicat. 2001 este o capodopera binenteles insa are intelesuri care trec dincolo de fantastic, un film mult mai filozofic daca putem spune asa.

    Usual Suspects pentru mine este un film extrem de captivant in orice detaliu.
    Daca intelectul meu atata poate, ce sa-i fac

    The Shawshank Redemption - Daca un tip care sta nevinovat 20 de ani in inchisoare nu e drama atunci ce mai e ?


    In fine, am precizat ca toate aceste judecati sunt complet RELATIVE.
    Sa nu crezi ca tu esti in stare sa dai o judecata mai buna

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •