Ce reactie sa mai ai dupa o dezamagire atat de crunta? Penalty inventat, ceasuri elvetiene disfunctionale, complot UEFA, ratari care s-au vazut pana si pe "low quality streaming" pe net, federatia? Probabil ca toate. Tot ce ramane insa poate fi cuantificat in inca doi ani de anonimat, de izolare si se intrezareste lumea a treia in care am stat pana sa ne calificam la Euro84. Si ce e si mai trist e ca toate astea vor fi uitate, si nu va dura mult, stati sa inceapa etapa a V-a. E dramatic acest 2-2 nu numai ca rezulatat ci si ca efecte; preferam sa luam o bataie crunta, sa ne snopeasca cu 5-0. Poate asa s-ar fi vazut mizeria reala in care e fotbalul nostru. Asa va fi usor de gasit scuze: un ghinion inimaginabil, un arbitru
ostil. Fotbalul romanesc e pe drumul cel bun, dar nu poti sa te pui cu UEFA. Si Mitica&Mircica vor continua triumfatori. Iar atitudinea "microbistului" roman, acum inca sub efectele infrangerii, va reveni la "normal": sa se agite pentru bucuriile ridicole ale unui campionat si mai ridicol, pentru un fotbal care in anii '80 nu era nici macar de divizia B. O sa uitam de Danemarca-Romania, o sa uitam de M&M, o sa fierbem insa pentru Poli sau Craiova sau Steaua. Ce daca nu ne-am calificat? C-am castigat campionatul, sau am batut pe Steaua, sau galeria "noastra" e mai "ultras" decat a "voastra", nu sunt astea motive suficiente de satisfactie?
Daca pentru asta ne agitam, pentru bucurii mici intr-un fotbal de nimic atunci asta meritam! Intr-o societate normala M&M ar fi trebuit sa-si dea o demisie de onoare, chiar daca nu ar fi planat nici macar pentru un moment vreo suspiciune de incompetenta (nu e cazul.) In afara presei, si ea in tonuri domoale, nimeni nu i-a contestat cu adevarat pe acesti gropari ai fotbalului. Nu ar putea sa existe o actiune comuna a presei si a publicului impotriva lor (visez...)? E Septembrie, sesiunea e departe, poate ar prinde bine ca Regia si Grozavestiul (stiu ca sunt multi microbisti pe acolo) sa "viziteze" FRF-ul pentru a le arata dinozaurilor de acolo ca nu sunt doriti.
Dar probabil e mai comod sa ma uit la Dinamo-Ceahlaul si sa beau o bere. Las' ca mai vin si alte calificari.