Page 52 of 98 FirstFirst ... 242505152535462 ... LastLast
Results 1,072 to 1,092 of 2052

Thread: Parinti din toate colturile uniti-va!

  1. #1072
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Subscriu la majoritatea spuselor D-lui Caia,mai putin la referirea la baiatul din Timisoara,care este un pusti realmente talentat si cu un potential mare.L-am vazut in vara si m-a impresionat tehnica sa,si pot afirma ca este un copil foarte serios si muncitor.Tatal sau nu considera participarea la turnee la aceasta virsta f importanta ,si de aceea clasarea sa modesta,insa valoarea sa este certa de primii 10.

  2. #1073
    junior
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    67
    Reputatie
    1
    D-le Ivascu,am impresia ca ati cam sarit calul referitor la ceea ce sustineti ca am spus sau scris despre d-voastra sau Iulia.Sa fie f. clar si eu o apreciez f. mult pe Iulia este cu adevarat talentata si muncitoare dar trebuie clarificate urmatoarele aspecte 1.In primul rand nu stiu de unde ati scornit faptul ca am afirmat ca Miriam o bate pe Iulia la orice ora-desi dupa cate stiu Miriam are o victorie in singura lor confruntare directa- 2.Eu chiar cred ca Miriam e cea mai buna din generatia ei-vorba printuluimiskin toti ne vedem copiii cei mai buni si mai frumosi-si cu toate ca a fost accidentata sunt sigur ca in cateva saptamani o sa-si revina la forma dinaintea accidentarii-de fapt recuperarea a inceput,Miriam tocmai a castigat turneul de la Medias fara set pierdut-.In orice caz va asteptam cu mare placere la un turneu pe meleagurile Transilvaniei pentru o confruntare intre Miriam si Iulia -astfel ambele ar avea numai de castigat, chiar daca una va trebui in final sa piarda 3.eu nu m-am referit la nimeni anume in privinta plocoanelor date la frt, dar daca d-voastra ati sarit asa,chiar incep sa-mi pun multe intrebari pe aceasta tema sensibila 4. referitor la turneul din Antalya, eu nu am sustinut niciodata ca a fost un turneu slab-poate talentulnativ a scris ceva in sensul asta,asa ca va rog nu mai confundati persoanele de pe forum-sunt sigur ca turneu a fost f.f. dificil si sincer o felicit pe Iulia pt.susccesul repurtat. Dar referitor la frt am simtit de prea multe ori nepasarea lor fata de munca si talentul lui Miriam si sunt sigur ca selectiile nu sunt facute dupa criterii clare si transparente-de fapt aceste criterii ar trebui afisate pe siteul frt sa fie stiute de toata lumea.In rest fie ca ii dotiti sau nu lui Miriam atatea succese , ea tot o sa fie pentru mine cea mai buna si talentata.

  3. #1074
    junior
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    67
    Reputatie
    1
    D-le Caia eu nu am facut nicio afirmatie despre nimeni, va rog cititi cu atentie forumul,am spus si continui sa sustin doar ca Miriam e cea mai buna la 12 ani-sunt sigur ca si d-voastra ati vrea sa sustineti acest lucru despre Andrei - dar pur si simplu pe Miriam nu a invins-o nimeni din tara la simplu- cele nascute in 98- de peste 1 an.Poate visati ca mergem la turnee de casa, sunteti invidios ca in Alba Iulia se organizeaza turnee adevarate de categ 3.Noi nu iubim in mod deosebit Bucurestiul si in consecinta nu mergem acolo la turnee si in plus e f. costisitor,poate d-voastra va permiteti deplasari lungi,sunteti bazat financiar,poate chiar aveti sponsor tare noi nu, iar doar ca fapt divers va informez ca Miriam este f. buna si la invatatura.In rest va doresc toate cele bune si succes lui Andrei despre care am auzit ca e intr-adevar f. talentat.

  4. #1075
    junior
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    67
    Reputatie
    1
    Si tot ca fapt divers eu, Mircea Bulgaru nu am sa mai scriu niciodata pe acest forum care e o mare porcarie.Pe cele doritoare Miriam le asteapta pe terenul de tenis.De acum Miriam o sa "vorbesca" numai pe teren.Bafta si succes la toti cei care iubesc tenisul!

  5. #1076
    senior
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    piatra neamt
    Posts
    175
    Reputatie
    1
    Buna seara,
    D-nule Iordache , eu am vorbit despre un baietel Saftencu nicidecum despre baietelul Scinteie la care cred ca faceti D-voastra referire.
    Cu stima,

    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Subscriu la majoritatea spuselor D-lui Caia,mai putin la referirea la baiatul din Timisoara,care este un pusti realmente talentat si cu un potential mare.L-am vazut in vara si m-a impresionat tehnica sa,si pot afirma ca este un copil foarte serios si muncitor.Tatal sau nu considera participarea la turnee la aceasta virsta f importanta ,si de aceea clasarea sa modesta,insa valoarea sa este certa de primii 10.

  6. #1077
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by teflon View Post
    Buna seara,
    D-nule Iordache , eu am vorbit despre un baietel Saftencu nicidecum despre baietelul Scinteie la care cred ca faceti D-voastra referire.
    Cu stima,
    AA..am inteles ca ati spus de fost nr 1 de anul trecut,cind Schinteie a fost pt scurta vreme pe acest loc.Pe Saftencu nu il cunosc,deci nu ma pronunt.Scuze pt. neintelegere!D-le Bulgaru,cu tot respectul,imi permit sa va spun ca gresiti:spunind in gura mare ceea ce credeti-ca Miriam este cea mai cea(nu am caderea sa va contrazic)-puneti o enorma presiune pe umerii ei.Va dati seama cum se va simti cind va pierde in fata unei fetite de virsta ei????Stiati ca stresul psihic are o enorma influenta copiilor ,inclusiv asupra procesului de crestere???Mai gresiti atunci cind calificati acest forum asa:ne jigniti pe toti oamenii seriosi care il frecventam si postam pe el.

  7. #1078
    senior
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    piatra neamt
    Posts
    175
    Reputatie
    1
    Buna seara,
    Nu pot sa sustin ca Andrei este cel mai bun pentru ca este foarte capricios, poate sa faca meciuri magnifice dar poate sa o sfeclesaca foarte usor.
    Asta tine de atitudine si atunci cand vrea sa ma lamureasca cine este cel care munceste la tenis imi face cate o"surpriza". Unii spun ca in general copii talentati sunt capriciosi dar pana acolo este departe.
    Nu , nu suntem invidiosi pe turneele de la Alba Iulia, un oras foarte frumos si anul viitor ne-am propus sa venim si acolo, va spun daca nu stiti ca la Piatra anul acesta s-au dat printre cele mai frumoase premii din tara desi turneele au fost de a 4-a.(aveti pe forum numai premiile la tiurneul de la Izotec) pentru informare.
    Nici Andrei nu este "slab" la invatatura, si oricum scoala este pe primul loc.
    Nu suntem nici potenti financiar, sa stiti ca facem eforturi mari sa-l sustinem,
    am avut noroc ca am obtinut ceva bani de la niste firme, nu multi dar multumim celui de Sus ca au fost,( ne-am scos cu vreo 3-4 turnee) nici noua nu ne place B-stiul, am spus doar ca mergem in tara doar ca sa cunoastem copii foarte buni,( le legam si cu un Week-end pentru parinti).
    Iar ca sa va raspund , daca pana acum nu a pierdut nici un meci nu inseamna ca este cea mai buna.
    In momentul in care se va intalni in meci oficial cu una dintre fetele care aspira la titlul de cea mai buna atunci se va vedea.
    Eu va invit la Piatra si va cazez la mine daca vreti sa veniti in Moldova la vreun turneu.
    Cu stima,
    Sa stiti ca atunci cand am spus ca am auzit de Miriam am vorbit serios, si de altfel mi-a parut rau cand am auzit ca s-a accidentat.

    Quote Originally Posted by maxroger98 View Post
    D-le Caia eu nu am facut nicio afirmatie despre nimeni, va rog cititi cu atentie forumul,am spus si continui sa sustin doar ca Miriam e cea mai buna la 12 ani-sunt sigur ca si d-voastra ati vrea sa sustineti acest lucru despre Andrei - dar pur si simplu pe Miriam nu a invins-o nimeni din tara la simplu- cele nascute in 98- de peste 1 an.Poate visati ca mergem la turnee de casa, sunteti invidios ca in Alba Iulia se organizeaza turnee adevarate de categ 3.Noi nu iubim in mod deosebit Bucurestiul si in consecinta nu mergem acolo la turnee si in plus e f. costisitor,poate d-voastra va permiteti deplasari lungi,sunteti bazat financiar,poate chiar aveti sponsor tare noi nu, iar doar ca fapt divers va informez ca Miriam este f. buna si la invatatura.In rest va doresc toate cele bune si succes lui Andrei despre care am auzit ca e intr-adevar f. talentat.
    Last edited by teflon; 23rd November 2009 at 20:56.

  8. #1079
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Cel mai bun la virsta asta nu are o mare relevanta!!!!!Acum important este sa existe placere,sa existe o baza tehnica corecta,sa existe atitudine corespunzatoare fata de joc..rezultatele conteaza ,dar nu asa de mult pe cit credem noi ,parintii!!

  9. #1080
    senior
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    piatra neamt
    Posts
    175
    Reputatie
    1
    Intrutotul de acord, ei indiferent de rezultat tot prieteni raman.
    Noi suntem mai patimasi.
    De asta in afara nu se pune presiune pe copii pana pe la vreo 12 ani si mai au un avantaj imens care noi nu-l avem.
    Au psihologi care le dezvolta o mentalitate de invingatori.
    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Cel mai bun la virsta asta nu are o mare relevanta!!!!!Acum important este sa existe placere,sa existe o baza tehnica corecta,sa existe atitudine corespunzatoare fata de joc..rezultatele conteaza ,dar nu asa de mult pe cit credem noi ,parintii!!

  10. #1081
    incepator
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    @maxroger
    Daca ati mai participa pe forum, asi avea 2 intrebari referitoare la cele mentionate de dvs:
    Care sunt criteriile dupa care o declarati pe Miriam cea mai buna din generatia 1998?
    Chiar nu a pierdut la nimeni din aceasta generatie?

  11. 23rd November 2009, 23:55
    Reason
    postare in thread-ul care nu trebuie

  12. #1082
    incepator
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    ca un simplu observator pot sa remarc ca din punct de vedere tehnic si tactic Miriam este foarte buna.
    scoala din Ardeal pune mai mult accent pe asezarea in teren,pe teme tactice,pe corectitudinea loviturilor si mai putin pe tinutul mingii in teren.
    daca ar fi sa fac o comparatie intre Federer si Nadal si intre Ardeal si Bucuresti asi spune ca Ardealul i-ar apartine lui Federer pentru ca pune accentul pe tehnica,in timp ce Bucurestiul pune mare accent pe conditia fizica si pe tinutul mingii in teren
    ambele variante sunt bune,doar ca cea de-a doua necesita multa uzura fizica,lucru care in timp isi va spune cuvantul.

  13. #1083
    incepator
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    Cel mai important lucru pentru stimularea progresului constant in tenisului de camp romanesc este stabilirea clara a regulilor.Trebuiesc definite limpede de catre Federatie criteriile de evaluare a performantei la toate nivelurile de varsta. A propos,cei mai buni baieti de pana la 14 ani -Ciorcila si Borza-au participat la un turneu cu adevarat puternic in Franta-unde din pacate nu au reusit mare lucru.As dori sa privim lucrurile in fata si sa nu ne mai laudam atata copii-aviz amatorilor ,maxroger98 ,printulmiskin,mirceabulgaru,pyton,etc-pentru ca oiricum tenisul pentru juniorii de pana la 13-14 ani trebuie sa insemne bucurie si mai apoi competitie si stres-aici pytonul are dreptate,stresul poate afecta chiar dezvoltarea ulterioara,fizica si psihomotorie, a sportivului.

  14. #1084
    incepator
    Join Date
    Nov 2009
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    D-le Bulgaru, am avut posibilitatea s-o vad pe Miriam la Medias si am ramas aproape perplexa de modul in care v-ati comportat cu ea in finala. Miriam era bolnava-am aflat ca a jucat cu temperatura si dureri in gat- ,asta se vedea clar,iar d-voastra in loc s-o incurajati v-ati rastit la ea de mai multe ori,chiar am observat ca ati apostrofat-o injurios.Sunt sigura ca daca ati folosi altfel de metode pentru a o incuraja, fata d-voastra ar juca mult mai bine.Pacat de talentul lui Miriam!

  15. #1085
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    D-na talentnativ,sint de acord cu ceea ce spuneti,mai putin cu avizul dat :am tot dreptul sa-mi laud copilul meu,atita timp cit recunosc cu fair-play meritele si talentele si altor copii.Nu am spus ca Sorin e cel mai bun din tara ,din judet sau din lume.Sorin e baiatul meu,ii laud munca,atitudinea ,dragostea de tenis,uneori rezultatele,dar sint si foarte critic cu el,atunci cind e cazul.

  16. #1086
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pandora View Post
    scoala din Ardeal pune mai mult accent pe asezarea in teren,pe teme tactice,pe corectitudinea loviturilor si mai putin pe tinutul mingii in teren.
    Cred ca mai degraba este vorba de sportiv. De exemplu Sapta (12 ani fete) pune accent pe forta si incearca sa termine punctele repede in timp ce colega ei Orban ataca mult mai putin dar greseste rar. Amandoua fetele sunt din Ardeal si cred ca au acelas antrenor.

    Pe de alta parte daca lovesti mereu corect gresesti mai putin (cel putin teoretic) deci tii mingea in teren mai mult decat unul care loveste gresit.

    Asezarea in teren fara o buna deplasare nu exista. In tenis spre deosebire de sah sportivul trebuie sa se deplaseze. Degeaba ai o asezare buna la inceputul punctului daca nu esti capabil sa te deplasezi suficient de rapid in timpul schimbului de mingii pentru a avea o asezare buna la fiecare lovire a mingiei.

  17. #1087
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by talentnativ View Post
    Sunt sigura ca daca ati folosi altfel de metode pentru a o incuraja, fata d-voastra ar juca mult mai bine.
    Tot nu ati avut inca amabilitatea sa ne spuneti nimic despre dvs. Poate reusim sa invatam lucruri bune de la juniorul/junioara dvs.

    Sfaturile sunt usor de dat dar eu unul as dori sa va vad si cum le-ati pus in practica.

    Nu de alta dar sunt multi nutritionisti de peste 120 kg care prezinta la TV retete sigure de slabire

  18. #1088
    senior
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    piatra neamt
    Posts
    175
    Reputatie
    1
    Buna dimineata,
    Dar oare de ce nu pomenim nimic de scola din Moldova sau Banat, din memorie pot sa enumar 4,5 baieti si 4,5 fete forte bune.
    Quote Originally Posted by pandora View Post
    ca un simplu observator pot sa remarc ca din punct de vedere tehnic si tactic Miriam este foarte buna.
    scoala din Ardeal pune mai mult accent pe asezarea in teren,pe teme tactice,pe corectitudinea loviturilor si mai putin pe tinutul mingii in teren.
    daca ar fi sa fac o comparatie intre Federer si Nadal si intre Ardeal si Bucuresti asi spune ca Ardealul i-ar apartine lui Federer pentru ca pune accentul pe tehnica,in timp ce Bucurestiul pune mare accent pe conditia fizica si pe tinutul mingii in teren
    ambele variante sunt bune,doar ca cea de-a doua necesita multa uzura fizica,lucru care in timp isi va spune cuvantul.

  19. #1089
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by teflon View Post
    Buna dimineata,
    Dar oare de ce nu pomenim nimic de scola din Moldova sau Banat, din memorie pot sa enumar 4,5 baieti si 4,5 fete forte bune.
    Eu zic ca in Romania nu e vorba de scoli. Ce scoli cu 3-4 copii? E vorba de antrenori.
    Sunt cativa antrenori buni in fiecare regiune si cam atat.

  20. #1090
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pyton55 View Post
    Eu zic ca in Romania nu e vorba de scoli. Ce scoli cu 3-4 copii? E vorba de antrenori.
    Sunt cativa antrenori buni in fiecare regiune si cam atat.
    Foarte corect!

  21. #1091
    senior
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    piatra neamt
    Posts
    175
    Reputatie
    1
    Buna ziua,
    Copil cu rezultate ¨;bunisoare; caut un club serios care sa beneficieze de rezultatele copilului si noi atunci cand este cazul de niste mingi si alte materiale pe care le primesc cluburile ale caror copii au rezultate bune.
    Pentru cluburile interesate nr de tel 0741463773.
    Daca sunt oferte facem transfer de la clubul la care sunt acum la altul(tot trebuie la inceput de an sa vizam legitimatiile)
    Vorbesc la modul cel mai serios.

  22. #1092
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Cum poate beneficia un club de rezultatele unui copil?Vorbesc foarte serios,pentru ca baiatul meu,dupa ce a fost nr.1 a primit ca recompensa...excluderea!!!Chiar as dori sa stiu cum ajuta alte cluburi copiii cu potential,pentru ca baiatul meu nu a primit niciodata nimic :platim chirie la teren,platim mingi,rachete,etc...Asa ca,d-nule Caia,nu va faceti mari iluzii..

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •