Page 4 of 98 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 64 to 84 of 2052

Thread: Parinti din toate colturile uniti-va!

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Deci se pare ca, analizand la rece toate problemele discutate, exista grave probleme in cadrul FRT. Asta cel putin se pare ca este parerea unanima a tuturor celor care au luat parte la aceste discutii. Dupa parerea mea, comunicarea este unul din punctele cele mai slabe a celor de acolo.
    Ca urmare a acestui fapt cred ca, in loc sa ne certam, ar fi mult mai bine sa incercam sa ii aducem cu picioarele pe pamant. Haideti de exemplu sa incercam sa provocam o intalnire cu cativa reprezentanti de acolo si sa incercam sa intelegem atat modul lor de gandire cat si motivele pe care le invoca pentru activitatea lor deficitara. Ce parere aveti?

  2. #65
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Bine ..am inteles astea ,sint argumentele tale...Eu nu mai particip la aceasta disputa ,cu speranta (egoista)ca cel putin si la anul clasamentul va mai exista..Insa ramin la parerea ca nu aceasta este problema tenisului romanesc,nu asa vom ajunge sa avem cit mai multi jucatori in prima suta din circuit.

  3. #66
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Pytonule,sint total de acord cu aceasta idee..

  4. #67
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Azi am trimis pe cele trei adrese de e-mail ale FRT-ului link-ul cu acest topic .
    Am cerut sa comunicam cu un reprezentant de-al lor pt. a ne lamuri ...
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  5. #68
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1

    Lightbulb

    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Nu inteleg pana la urma care este problema. Am scris ca in acest caz, al renuntarii la clasamentul pt 10 ani si la concursurile organizate de federatie la aceasta categorie sunt de acord. Iata motivele:
    1. La 10 ani nu sunt concursuri internationale la care sa fie acceptati copiii pe baza vreunui clasament.
    2. Federatia se poate implica doar in cazul competitiilor nationale sau a loturilor - de aceea neexistand obiective nu se poate forma un lot (stiu ca aia cu obiectivul suna comunist)
    3. Prea multi parinti strica bucuria copiilor de a juca facand tot felul de strategii de participare la concursuri pt a lua cat mai multe puncte, chiar daca acel clasament nu se reflecta si in jocul copilului. De aceea am scris ca "Un clasament la 10 ani nu satisface decat vanitatile si ambitiile unor parinti" .

    Nu sunt adeptul preluarii ad literam a modelelor occidentale. Dar limitarea numarului de concursuri este folosita si de ITF. Un jucator care nu are 14 ani nu poate avea clasament ATP sau WTA. Fetele mai au niste restrictii pana la 17 ani (Age Eligibility Rule).

    Punctul 1- exista concursuri internationale de 10 ani unde se solicita clasamentul national pt. ca nu se joaca calificari ( de ex. Smirkva bowl din Croatia unde a jucat si Csoregi anul trecut)
    Punctul 2- existenta unui clasament poate ajuta federatia pt. a se orienta in vederea unei selectii la nivel national
    Punctul 3- nu toti parintii sunt la fel.Eu am vazut parinti care aveau copii de 12 sau 14 ani si care "se urcau pe garduri"(vorba lui boboxxx) deci nu tine de virsta ci de educatie...
    Si nu in ultimul rind lipsa concursurilor va duce la plafonarea copiilor pt. ca o sa lipseasca motivatia...Ma repet , Romania are putini jucatori de tenis datorita nivelului de trai scazut si de aceea nu se pot organiza concursuri la nivel local din lipsa de jucatori (exceptie face numai Bucurestiul ).
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    In urma memoriului trimis la FRT am stabilit astazi 27/02/2007 o intalnire cu reprezentantii federatiei. Intalnirea va avea loc la sediul FRT la orele 18:00. Printre participanti se va numara si D-l Haradau. Daca printre dvs. exista persoane care doresc sa participe va rog sa imi trimiteti un mesaj privat cu telefonul dvs.

  7. #70
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Pyton,iti urez din inima succes la intilnire si felicitari pentru tenacitatea de care dai dovada.Te asteptam cu noutati.

  8. #71
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Intalnire FRT

    Asta seara (27/02/2007) intre orele 18:00 si 20:00 am participat impreuna cu Optimistul la o intalnire la Centrul National. Din partea FRT au participat D-l Haradau si D-l Adrian Marcu. In urma discutiilor s-au desprins mai multe aspecte, bune si rele. O parte dintre acestea le puteti vedea mai jos.
    1) Din spusele D-lui Haradau a reiesit ca apreciaza faptul ca vrem sa discutam si eventual sa ajutam FRT sa ia deciziile optime. Intradevar, discutiile s-au purtat civilizat si fiecare parte a incercat sa isi etaleze propriile argumente;
    2) Se pare ca, incepand din 2008, FRT vrea sa scoata complet competitiile pentru categoria de 10 ani. Mai mult, pentru 10 si 11 ani se vor organiza numai competitii pe echipe. Modul de organizare nu este inca definitivat.
    3) Pana la 10 ani se vor organiza de FRT 'intalniri', fara scor, in care copiii vor practica mini-tenisul (adica vor juca pe terenuri mai mici cu mingii din burete);
    Sunt doua motive majore invocate de FRT pentru aceste decizii:
    a) O recomandare venita de la ITF;
    b) Protejarea sanatatii copiilor. Din fericire sau din pacate FRT nu are nici o statistica din care sa reiasa numarul de accidentari si varsta la care acestea s-au produs. Deci ideea conform careia copii mai mici se accidenteaza mai des sau mai usor se bazeaza doar pe niste supozitii si nu are nici un fel de statistica ca si suport;
    4) FRT nu are nici o strategie pentru copii de pana in 10 ani care deja au jucat cu mingii normale pe terenuri normale. Acestia vor fi intr-un fel sacrificati pentru ca, dupa parerea mea, nu au nici o sansa de a mai reveni la mini-tenis;
    5) Nu a fost oferita de FRT nici o explicatie vizavi de faptul ca sunt cel putin 4 concursuri internationale care au categorii de 9 si 10 ani tinute anual in tari cu traditie (ex. USA, Franta, Croatia) si aceste concursuri sunt in general castigate de jucatori din State sau din Europa de Vest. Ca si exemplu a fost oferit de catre noi concursul international 'Smrikva Bowl' din 2006 (Croatia), concurs castigat la categoria de 10 ani de o jucatoare spaniola (Eleonor Dean). In acest concurs jucatoarea noastra Csoregi Ilka (locul 2 la 12 ani ROM) s-a clasat pe locul 4. Stiind cum joaca aceasta sportiva, nu cred ca a fost infranta de o fata care s-a antrenat pe jumatate de teren cu o minge de burete;
    In incheiere, am stabilit de comun acord organizarea in viitorul apropiat a uneia sau mai multe intalniri care sa duca la identificarea celor mai bune decizii pentru juniori.

    Ca urmare a acestui fapt, daca doriti ca si copiii dvs. sa nu joace pe jumatati de teren si cu mingii de burete, va propun sa incercati sa participati alaturi de noi la urmatoarea intalnire care ar trebui sa aiba loc cat mai curand. Mai mult, tinand cont ca decizile pe care FRT doreste sa le ia incepand de anul viitor vor afecta (dramatic zic eu) cel putin din punct de vedere financiar atat antrenorii de tenis care lucreaza cu copiii de 10 ani cat si cluburile la care acestia sunt legitimati, ar fi bine sa incercam sa implicam si o parte din antrenori si reprezentanti ai cluburilor la aceste intalniri.

  9. #72
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Este incredibil ce se intimpla!!Chiar imi dau seama ca este ceva foarte serios.Nu inteleg ce urmareste federatia,cum crede ca tenisul va lua avint la noi prin aceste masuri ABERANTE.Cum sa joace Sorin al meu(si alti copii ca el) pe jumatate de teren cu mingi de burete??Mi se pare ceva suprarealist!El la 8 ani bate copii de 10,11 ani ,alergind pe terenul normal.E ca si cum ai lua un copil premiant de clasa a 4-a sa zicem si l-ai duce in grupa mica la gradinita ,zicindu-i ca nu stie nimic si trebuie sa o ia de la inceput.Trebuie sa facem ceva ,trebuie sa vorbim intre noi parintii,sa ii capacitam si pe antrenori,sa ne opunem in cu argumente acestor baieti care fac experimente pe banii si copii nostri!

  10. #73
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Am cautat pe internet acea recomandare a ITF-lui de care FRT-ul tine cont in modificarile pe care vrea sa le aduca ,si nu am gasit nimic.
    Cunosc o familie din Oradea care are o fetita de 9 ani, si care de anul asta va juca in Campionatul Ungariei .
    Muntenii si oltenii or sa joace in Bulgaria,iar moldovenii in Republica Moldova .
    Mai exista posibilitatea organizarii a unei ligi a juniorilor din Romania de catre noi parintii...Sau drumul strainatatii dupa sfatul lui Bardan.
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  11. #74
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pyton55 View Post
    In urma discutiilor s-au desprins mai multe aspecte, bune si rele.
    N-am inteles care au fost aspectele bune, pitonule. Sper ca v-ati lamurit ca nu boboxxx este marele dusman al vostru, chiar daca nu are aceeasi parere cu voi. Hai sa va mai spun cate ceva, chiar daca va inflamati iar.

    Ia uitati-va pe calendarul de anul trecut si vedeti cate concursuri au fost organizate de federatie. 1 - CNI. TOATE sunt organizate de cluburi. Daca se renunta si la clasament inseamna ca nu vor fi nici licente pentru concursuri si deci nici categorii. Concursurile pot fi organizate ca si pana acum, de catre cluburi. Pai cum credeti voi ca o sa vina federatia sa-i impuna unui club care face un concurs pt care nu are nevoie de licenta sa-l faca cu mingi de carpe sau alti bureti? Tot ce poate face federatia este sa "RECOMANDE" ca la varsta asta sau mai mici sa se faca initierea si sa se joace pe teren mic si cu alte materiale. Dar daca parintele, care plateste ii spune antrenorului "bai baiete pe banii mei vreau sa joace copilul pe teren normal, cu racheta normala etc" ce credeti ca va face acel antrenor?
    Si ca sa inchei acest subiect total inutil (ca disputa) va mai desfiintez un exemplu, cel cu Smirkva Bowl. Aveti link-ul catre aplicatia pentru anul acesta. Nu se cere niciun clasament. Exista rubrica "Main results". Cum ar putea croatii sa ceara un clasament la 10 ani atata timp cat nici ei nu au?
    http://www.smrikve.com/smrikva-bowl/...wl-tournament/

  12. #75
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Astazi FRT a avut loc o sedinta in care s-a discutat si sistemul competitional la copii pina in 11 ani..Se pare ca in urmatorii 3 ani va ramine asa cum este anul acesta ,adica max.12 concursuri anual,urmind ca dupa aceea sa se faca numai competitii pe echipe ,pina la virsta de 11 ani inclusiv..Cam asta am inteles eu de la antrenorul care a fost la acea sedinta..Inca nu s-au luat decizii definitive,dar cert este ca in principiu s-a renuntat la ideea care ne-a framintat atit pe noi pe acest thread..(pt. anul viitor cel putin).

  13. #76
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Pyton mi-a confirmat aceeasi informatie azi.Poate ar trebui sa ne spuna si el cite ceva ...detalii .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Modificari

    Asa dupa cum vedeti si pe site-ul FRT, se face referire la rolul pe care consultarea parintilor l-a avut in prelungirea cu inca trei ani a modului actual de organizare a concursurilor pentru varsta de 10 ani.

    Astazi, 15 Martie, am participat la o conferinta ("Athens 2004 Olympic Games") la care a participat si D-l Cristian Topescu. In pauza am avut o discutie cu dansul in care am prezentat punctul meu de vedere referitor la incalcarea de catre regulamentul actual al FRT a legilor tarii. Dansul a promis ca, daca va avea suficient timp, va incerca sa ne ajute atat ca ziarist cat si ca membru al Comitetului Olimpic Roman.

    Pe 22 Martie este termenul dat de cei de la ANS pentru a raspunde la memoriul trimis. Din pacate, ori de cate ori am sunat la dansii, D-l Capatana (persoana responsabila cu raspunsul) era ori in sedinta ori plecat din tara .

    Parerea mea strict personala este ca cei de la FRT nu sant inca hotarati in legatura cu masurile pe care le vor aplica incepand de la anul. Daca am reusi sa ne strangem mai multi si sa realizam un set de materiale prin care sa le demontam afirmatiile, afirmatii care se bazeaza pe simple pareri personale, am avea multe de castigat. Din pacate cu cat intarziem mai mult si cu cat suntem mai putini cu atat vom fi ignorati mai tare.

  15. #78
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Comunicatul postat pe siteul FRT este dupa parerea mea un exemplu de text agramat.Pur si simplu,l-am citit de 3 ori si tot n-am reusit sa inteleg ce se va intimpla de la anul ..Daca e cineva mai inteligent care se osteneste sa il citeasca si intelege ceva ,sa imi explice si mie..

  16. #79
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Ajutor

    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Comunicatul postat pe siteul FRT este dupa parerea mea un exemplu de text agramat.Pur si simplu,l-am citit de 3 ori si tot n-am reusit sa inteleg ce se va intimpla de la anul ..Daca e cineva mai inteligent care se osteneste sa il citeasca si intelege ceva ,sa imi explice si mie..

    Poate ne ajuta boboxxx

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    2008

    Ce am inteles eu in urma discutiilor purtate cu D-l Haradau, in urma discutiilor cu un antrenor care a participat la acea sedinta si in urma citirii articolului:
    1) Modul de organizare actual al concursurilor se pastreaza pentru inca 3 ani. Asta inseamna ca se va juca in continuare pe terenuri mari, cu rachete normale si cu mingii de tenis normale. Meciurile vor fi ca si pana acum pe puncte. De aici am tras concluzia ca se vor pastra clasamentele.
    2) Campionatele nationale (la 10 ani) in forma lor actuala se vor desfinta. Incepand de la anul se vor organiza campionate nationale pe echipe.
    3) FRT vrea sa stabileasca granita dintre performanta si joc de placere undeva in jurul varstei de 15 ani (asta ca sa le dam o sansa jucatorilor straini sa mai castige si ei cateva turnee ;

    FRT nu pomeneste nimic despre lipsa totala a infrastructurii necesare pentru mini-tenis. Nu avem antrenori, nu avem echipamente, nu avem terenuri, nu avem absolut nimic. Eu nu am auzit inca de cluburi care sa organizeze cursuri de mini-tenis. Dar, binenteles, asta nu este un impediment... Cei de la FRT cu experienta, talentul si mai ales inocenta lor juvenila vor trece foarte usor peste aceste "mici" obstacole.

    P.S.
    Chiar nu vreti sa ne organizam si sa incercam sa protejam interesul copiilor nostri?

  18. #81
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Optimistul,Pyton55 si alti parinti care chinuiti copii ducindu-i la tenis ,punindu-i sa joace in concursuri de mici,am o idee:Hai sa ne intilnim intr-o zi cu totii la Centrul national,sa-l invitam pe D-nul Haradau 10 minute sa ne priveasca copii jucind tenis,si sa le spuna copiilor sa treaca la mingi mai usoare,pe teren mai mic,sa nu se mai chinuie atit pe ditamai terenul,ca nu asa se ajunge campion.

  19. #82
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Naspa

    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Comunicatul postat pe siteul FRT este dupa parerea mea un exemplu de text agramat.Pur si simplu,l-am citit de 3 ori si tot n-am reusit sa inteleg ce se va intimpla de la anul ..Daca e cineva mai inteligent care se osteneste sa il citeasca si intelege ceva ,sa imi explice si mie..
    Am stat atunci aproape 3 ore la intalnire. In acest interval nu cred ca cei de la FRT au avut cel putin o ipoteza de lucru care sa se bazeze pe fapte reale. Toate argumentele lor s-au axat in jurul unei recomandari ITF pe care nu ne-au aratat-o si pe experienta lor de sportivi. Am uitat sa ii intreb daca si ei s-au apucat de performanta la varsta de 15 ani.

    Cu alte cuvinte apucati-va fratilor de tenis de masa sau hai sa inventam un sport pentru care nu exista "inca" federatie nationala

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Intalnire

    Quote Originally Posted by printulmiskin View Post
    Optimistul,Pyton55 si alti parinti care chinuiti copii ducindu-i la tenis ,punindu-i sa joace in concursuri de mici,am o idee:Hai sa ne intilnim intr-o zi cu totii la Centrul national,sa-l invitam pe D-nul Haradau 10 minute sa ne priveasca copii jucind tenis,si sa le spuna copiilor sa treaca la mingi mai usoare,pe teren mai mic,sa nu se mai chinuie atit pe ditamai terenul,ca nu asa se ajunge campion.
    E suficient sa ne intalnim mai multi la FRT. Restul vine de la sine.
    Crezi ca ii intereseaza cum joaca copiii nostri? Daca i-ar fi interesat nu ar mai fi inchiriat derenurile de la Centrul National. Ar fi organizat antrenamente si eventual meciuri pentru copiii legitimati. Si cand am intrat si cand am iesit terenurile din sala (terenuri pe care se laudau ca le-au facut pentru copii) erau inchiriate. Nu e asa Optimistule?
    Last edited by pyton55; 15th March 2007 at 21:18.

  21. #84
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Acum 2 ani,cind fiul meu a inceput sa joace tenis,l-am auzit pe Tiriac raspunzind textual la intrebarea ce trebuie sa faci sa ajungi campion in tenis:"De la 5,6 ani sa joci cel putin 4 ore tenis pe zi e prima conditie.."..Tot atunci l-am auzit si pe d-nul Haradau sustinind aceeasi teorie(cind nu exista nici o instructiune ITF) cu copii romani care joaca prea mult tenis de mici,de aia nu ajung mari campioni..Cine stie oare mai mult tenis dintre cei doi???Pe care dintre ei sa il credem?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •