Page 2 of 98 FirstFirst 12341252 ... LastLast
Results 22 to 42 of 2052

Thread: Parinti din toate colturile uniti-va!

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Clasamentele in opinia mea au relevanta cel putin in urmatoarele domenii:
    1) Mobilizeaza copiii pentru a se antrena si le arata care este pozitia lor fata de alti sportivi;
    2) Pot ajuta la gasirea mai usoara a unui sponsor;
    3) Pot facilita participarea mai usoara la concursuri internationale cum ar fi: OUATT (Franta - http://www.ouatt.com/01gb.html) cu categorii incepand de la 9 ani, Little Mo - http://www.mcbtennis.org/pressreleases/sites.htm) cu categorii incepand de la 9 ani;
    4) Pregatesc sportivii pentru competitii;
    5) Ajuta la identificarea timpurie a talentelor (ex. Csoregi Ilka locul 2 la 12 ani fete cu toate ca nu a implinit inca 11 ani) si la sprijinirea lor;
    Parerea mea este ca FRT a luat decizia de mai sus fara un studiu in prealabil al efectelor ei.

  2. #23
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Uita-te pe site-urile celorlalte federatii din UE. Vezi daca gasesti clasamente la 10 ani. Peste tot competitiile pentru 10 ani sunt organizate local.

  3. #24
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Uita-te pe site-urile celorlalte federatii din UE. Vezi daca gasesti clasamente la 10 ani. Peste tot competitiile pentru 10 ani sunt organizate local.
    Sa intelegem de aici ca federatia urmareste si se inspira in tot ceea ce face din tarile UE???Ce bine ar fi asa...

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Este relevant?
    Pe site-ul USTA cum este?
    Face FRT pentru sportivii romani tot ceea ce fac celelalte federatii din UE pentru sportivii lor?
    De ce incercam sa copiem numai anumite parti care ne convin si nu tot?
    De ce nu renunta FRT atunci la taxele de membru platite de sportivii de 10 ani?

  5. #26
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Taxa este altceva... ei sunt tinuti intr-o evidenta. Si francezii au copiii legitimati dar nu le organizeaza federatia concursuri si nu au clasament. Ai prefera de pilda sa nu fie legitimat? Ar insemna sa nu joace la 12 ani

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Cred ca pierdem timpul.
    Ce legatura are cu jocul la 12 ani? Pot sa il legitimez cand implineste 11 ani.
    Ce daca il tine in 'evidenta'? Cat spatiu pe un hard disk crezi ca ocupa detaliile pe care le stocheaza FRT despre un jucator?
    Oricum nu e relevant si discutia incepe sa devieze. Intrebarea mea era daca FRT are dreptul sa trateze in mod discriminatoriu categoria de varsta de 10 ani mai ales tinand cont de faptul ca aceasta categorie reprezinta (la jumatatea anului calendaristic) aproximativ 40% din totalul de jucatori legitimati.

  7. #28
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pyton55 View Post
    Cred ca pierdem timpul.
    Ce legatura are cu jocul la 12 ani? Pot sa il legitimez cand implineste 11 ani.
    Ce daca il tine in 'evidenta'? Cat spatiu pe un hard disk crezi ca ocupa detaliile pe care le stocheaza FRT despre un jucator?
    Oricum nu e relevant si discutia incepe sa devieze. Intrebarea mea era daca FRT are dreptul sa trateze in mod discriminatoriu categoria de varsta de 10 ani mai ales tinand cont de faptul ca aceasta categorie reprezinta (la jumatatea anului calendaristic) aproximativ 40% din totalul de jucatori legitimati.
    Pina o sa primesti raspunsul la aceasta intrebare ,legitima,probabil fetita o sa faca 10 ani si o sa poata participa la cite turnee doreste

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Ideea este urmatoarea: Am trimis astazi memoriul respectiv la Agentia Nationala a Sportului. Numarul de inregistrare este 458/22-02-2007. Luni voi incerca sa obtin o audienta la D-l Bellu (presedintele Agentiei). In urma acestei audiente voi decide daca actionez FRT in instanta sau nu.
    Pe de alta parte, astazi am programat o intalnire preliminara cu un avocat pe aceasta tema. In acest fel la sfarsitul zilei voi avea mai multe detalii.
    Stiu ca actiunile mele par exagerate dar vreau sa demonstrez celor de la FRT ca actiunile lor ar trebui sa tina cont si de noi. La urma urmei nu suntem o adunatura de executanti carora ilustrii conducatori ai FRT sa le stabileasca doar reguli si obligatii iar esecurile si non-performantele sa le justifice doar prin faptul ca 'suntem o tara saraca'.

  9. #30
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Dragi parinti trebuie sa va scoateti din cap odata pt. totdeauna ca aceasta ,asa zisa, federatie doreste binele copiilor dvs. sau intr-un cuvint viitorul tenisului romanesc. Daca copilul dvs. are cel putin 14 ani si are rezultate internationale notabile puteti primi un telefon prin care FRT-ul o sa va spuna ca vrea sa va sprijine cu conditia sa participati la Cupa Davis sau Cupa Federatia . De ce ? Ca sa-si lege FRT-ul numele de cel al copilului dvs. De ce ? Ca sa-si apere scaunele, ca sa obtina fonduri guvernamentale in continuare si bani de la sponsori ( BRD, Loteria Romana s.a.) . Cind vor fi schimbati toti capii si vor veni oameni onorabili, atunci mai avem sperante...De ce credeti ca Ruxandra Dragomir a fost impiedicata sa intre in federatie,de ce Florenta Mihai nu ocupa un post important ? De ce in fiecare an sunt aceleasi fete care se voteaza intre ei ? si multi alti de ce... Daca vreti o sa aduc mai multe probe , dar asta este alt subiect...
    Referitor la durerea dlui. Rosca va pot spune ca federatia a gasit solutia care ii convine cel mai mult :
    1. Daca se renunta la categoria 10 ani federatia :
    - numai incaseaza cotizatia anuala de 30 lei/ copil ( gaura mare avind in vedere ca aceasta categ. reprezinta ~40% din totalul juniorilor legitimati)
    -plateste arbitrii la competitii + diurna pt. ca numai sunt bani colectati de orgnizatori
    - copii de la celelate categorii vor fi obligati sa plateasca taxe de inscriere aproape dublu pt. a putea fi acoperite cheltuielile de concurs
    2. Daca nu se renunta s-ar fi spus ca nu suntem in conformitate cu celelalte federatii europene. Practic aceasta decizie nu s-ar fi luat ca ar fi existat o presiune de afara sau de la guvern ci pur si simplu ca trebuia 'sa dea bine'- o imagine falsa ca lucrurile se schimba in federatie si ca aplicind deciziile altor federatii viitorul tenisului romanesc este asigurat.
    Intr-adevar alte federatii nu au categoria 10 ani , dar -atentie- au cluburi cu sute de copii si mii de cluburi. Se joaca intre cluburi,se joaca in cadrul clubului dar ai cu cine pt. ca ai de unde alege . De exemplu cu cazul in speta : conform clasamentului Rosca Andreea este prima pt. generatia ei (cei nascuti in 1999).Cu alte cuvinte ea nu are in cadrul clubului ei copii de valoare ei si este nevoita sa joace prin tara ca sa-si vada progresele.
    Am curaj sa fac pariu cu dl.Boboxxx care se pare ca face parte din federatie ca aceasta categ. nu va fi desfintata niciodata in Romania datorita motivelor de la punctul 1.
    In afara de aceasta decizie a federatiei care nu se potriveste "infrastructurii romanesti " ,federatia a mai decis ca toate concursurile indiferent de categorie sa acorde acelasi nr. de puncte ca la un concurs de categ. 3(vorbesc pt . categ. 10 ani). Cu alte cuvinte un concurs de categ. 5 din nu stiu care "comuna" va premia un "strimb" cu 300 de puncte daca cistiga concursul ! Cum iti mai dai seama de valoarea jucatorilor de 10 ani daca toti sunt o apa si un pamint ? De ce mai este clasament la 10 ani ?
    De aici se vede inca odata ca federatia nu este interesata de aceasta categ. ca sa gaseasca viitoarele talente dupa un clasament real.
    Dle. Rosca te felicit pt . curajul dumitale si daca este nevoie te sustin .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  10. #31
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Problema indicata de dvs. cu privire la punctarea tuturor concursurilor pentru 10 ani la nivel de concursuri de categoria 3 este intradevar hilara, contrazice motivele invocate de FRT pentru introducerea restrictiei legata de numarul de concursuri si distruge efectiv clasamentele de 10 ani. In continuare as dori sa ma explic.
    In primul rand aceasta hotarare nu este publicata nicaieri. A aparut ca propunere in decembrie anul trecut dar nu a fost introdusa in Regulament. Ca urmare a acestui fapt nu ar trebui aplicata.
    In al doilea rand taxa de licenta pentru un turneu de categoria 3 este 1200 RON. Taxa de licenta pentru un turneu de categoria 4 este de 120 RON. Cu alte cuvinte in cazul organizarii a doua concursuri, unul de categ. 4 si unul de categ. 3, cluburile platesc sume complet diferite dar d.p.v.d. al rezultatelor obtinute de sportivi, acestea sunt identice. Mai mult, clubul care organizeaza concursul de categorie inferioara nici nu trebuie sa se supuna regulilor mult mai stricte solicitate pentru concursurile de categoria 3. De aici si posibilitatea de a efectua traditionalele 'manevre' specific romanesti.

    Daca ne uitam la descrierile afisate in documentul 'PRECIZARI DIN PARTEA COMISIEI DE COMPETITII A FRT PRIVIND CALENDARUL COMPETITIONAL INTERN PE ANUL 2006' putem citi urmatoarele:

    "Competitii de categoria a III-a si a III-a A (sau zonale): competitiile organizate de cluburi si asociatiile judetene de tenis (inclusiv asociatia municipiului Bucuresti) si care trebuie sa indeplineasca conditiile minime care vor fi prezentate mai jos;"

    "Competitii de categoria a IV-a (sau pentru scolari si juniori): competitiile organizate de cluburi si asociatiile judetene de tenis (inclusiv asociatia municipiului Bucuresti) si care trebuie sa indeplineasca conditiile minime care vor fi prezentate mai jos;"

    "Competitii de categoria a V-a: competitii organizate de cluburi si asociatii la nivel de judet (cu precadere pentru jucatorii din judetul respectiv.)"

    Cu alte cuvinte se interzice organizarea competitiilor la nivel de judet pentru categoria de 10 ani.

    Care este scopul acestei masuri? Inca o data cred ca scopul este acela de a elimina bataia de cap aferenta categoriei de 10 ani fara a renunta la beneficiile pe care FRT le trage de pe urma acestei categorii. Ca motivatie se foloseste 'mila' si 'ingrijorarea' FRT fata de chinuirea copiilor mici.

    As dori sa transmit in incheiere celor de la FRT sa nu isi mai faca atatea griji. Din fericire ne iubim copiii, avem acces la informatie, si am inceput sa capatam destula experienta pentru a sti care sunt limitele peste care nu putem trece.
    As vrea sa mai spun ca si mie mi s-a facut mila de domniile lor pentru ca s-ar putea sa faca scolioza stand prea mult degeaba in scaunele moi si caldute de la FRT. Cred ca a venit momentul sa inceapa sa mai faca si ceva treaba sau sa incerce sa utilizeze scaunele ceva mai tari de acasa.

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Cu privire la propunerea de ajutor ma gandeam poate mergem o echipa in audienta la ANS. Cred ca in acest fel am avea mai multe sanse. Daca sunt doritori...

  12. #33
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pyton55 View Post
    Problema indicata de dvs. cu privire la punctarea tuturor concursurilor pentru 10 ani la nivel de concursuri de categoria 3 este intradevar hilara, contrazice motivele invocate de FRT pentru introducerea restrictiei legata de numarul de concursuri si distruge efectiv clasamentele de 10 ani. In continuare as dori sa ma explic.
    In primul rand aceasta hotarare nu este publicata nicaieri. A aparut ca propunere in decembrie anul trecut dar nu a fost introdusa in Regulament. Ca urmare a acestui fapt nu ar trebui aplicata.
    In al doilea rand taxa de licenta pentru un turneu de categoria 3 este 1200 RON. Taxa de licenta pentru un turneu de categoria 4 este de 120 RON. Cu alte cuvinte in cazul organizarii a doua concursuri, unul de categ. 4 si unul de categ. 3, cluburile platesc sume complet diferite dar d.p.v.d. al rezultatelor obtinute de sportivi, acestea sunt identice. Mai mult, clubul care organizeaza concursul de categorie inferioara nici nu trebuie sa se supuna regulilor mult mai stricte solicitate pentru concursurile de categoria 3. De aici si posibilitatea de a efectua traditionalele 'manevre' specific romanesti.

    Daca ne uitam la descrierile afisate in documentul 'PRECIZARI DIN PARTEA COMISIEI DE COMPETITII A FRT PRIVIND CALENDARUL COMPETITIONAL INTERN PE ANUL 2006' putem citi urmatoarele:

    "Competitii de categoria a III-a si a III-a A (sau zonale): competitiile organizate de cluburi si asociatiile judetene de tenis (inclusiv asociatia municipiului Bucuresti) si care trebuie sa indeplineasca conditiile minime care vor fi prezentate mai jos;"

    "Competitii de categoria a IV-a (sau pentru scolari si juniori): competitiile organizate de cluburi si asociatiile judetene de tenis (inclusiv asociatia municipiului Bucuresti) si care trebuie sa indeplineasca conditiile minime care vor fi prezentate mai jos;"

    "Competitii de categoria a V-a: competitii organizate de cluburi si asociatii la nivel de judet (cu precadere pentru jucatorii din judetul respectiv.)"

    Cu alte cuvinte se interzice organizarea competitiilor la nivel de judet pentru categoria de 10 ani.

    Care este scopul acestei masuri? Inca o data cred ca scopul este acela de a elimina bataia de cap aferenta categoriei de 10 ani fara a renunta la beneficiile pe care FRT le trage de pe urma acestei categorii. Ca motivatie se foloseste 'mila' si 'ingrijorarea' FRT fata de chinuirea copiilor mici.

    As dori sa transmit in incheiere celor de la FRT sa nu isi mai faca atatea griji. Din fericire ne iubim copiii, avem acces la informatie, si am inceput sa capatam destula experienta pentru a sti care sunt limitele peste care nu putem trece.
    As vrea sa mai spun ca si mie mi s-a facut mila de domniile lor pentru ca s-ar putea sa faca scolioza stand prea mult degeaba in scaunele moi si caldute de la FRT. Cred ca a venit momentul sa inceapa sa mai faca si ceva treaba sau sa incerce sa utilizeze scaunele ceva mai tari de acasa.
    informatia pe care v-am dat-o despre uniformizarea sistemului de punctare la cate. 10 ani este 100% adevarata ! Am intrebat eu la federatie acum 2 saptamini !
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  13. #34
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Am curaj sa fac pariu cu dl.Boboxxx care se pare ca face parte din federatie
    Nu optimistule, nu fac parte din federatie dar iI cunosc pe aproape toti din federatie de cand m-am nascut. Chiar am niste dispute cu federatia (sau cu o animita parte a ei). parinti ca voi, suindu-se pe garduri cand joaca niste copii am vazut... destui. Parerea mea: la 10 ani nu insistati. Este o cauza pierduta. E poate unul dintre putinele lucruri la care sunt de acord cu deciziile federatiei. Un clasament la 10 ani nu satisface decat vanitatile si ambitiile unor parinti.

  14. #35
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Eu n-am spus ca avem nevoie de clasament la 10 ani ,pt. ca la virsta asta clasamentul nu spune mare lucru ...dar daca le stii pe toate , cum vor mai juca tenis copii nostri daca n-o sa mai fie vreun concurs la 10 ani ?
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  15. #36
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Vor exista concursuri pentru 10 ani, dar nu in calendarul FRT. Vor fi organizate de cluburi sau asociatii.

  16. #37
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Nu optimistule, nu fac parte din federatie dar iI cunosc pe aproape toti din federatie de cand m-am nascut. Chiar am niste dispute cu federatia (sau cu o animita parte a ei). parinti ca voi, suindu-se pe garduri cand joaca niste copii am vazut... destui. Parerea mea: la 10 ani nu insistati. Este o cauza pierduta. E poate unul dintre putinele lucruri la care sunt de acord cu deciziile federatiei. Un clasament la 10 ani nu satisface decat vanitatile si ambitiile unor parinti.
    Problema e ca intelepti ca tine care le stiu pe toate am mai vazut. Si nu numai in tenis. Ei exista in toata Romania. Eu cred ca esti de la FRT. Si asta pentru ca folosesti pentru decizia respectiva aceiasi justificare puerila ca si ei. Cu alte cuvinte FRT nu e in stare sa isi argumenteze decizia si atunci, la fel ca in toate celelalte cazuri, dau vina pe Europa. Tipic romanesc.
    Dar lumea incepe sa se schimbe. Vezi de exemplu la tenis la veterani. Ei au spus clar ca nu au nevoie de FRT sa se organizeze. Si acum FRT incearca sa le bage pumnul in gura spunand ca numai ei sunt in masura sa organizeze clasamente si turnee. Treziti-va inainte sa ramaneti fara supusi. Altfel, FRT va incasa biruri si taxe de la proprii conducatori. Adica de la NIMENI.
    Si apropo. De ce nu incearca FRT sa organizeze macar o conferinta in care unul, doi sau poate mai multi intelepti (asa ca tine, care le stiu pe toate si care au mai vazut fraieri ce se uita de pe gard la meciurile copiilor) sa explice macar care sunt motivele, care sunt perspectivele si ce face FRT ca tenisul romanesc sa iasa din conul de umbra in care se afla (de peste 20 de ani). Considera cu turma nu trebuie decat sa plateasca si sa execute?

    Ai putea sa ne explici ce satisface in plus de exemplu clasamentul la 12 ani?

  17. #38
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1

    Bataie de cap

    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Vor exista concursuri pentru 10 ani, dar nu in calendarul FRT. Vor fi organizate de cluburi sau asociatii.
    Si care v-a fii diferenta? Ma refer pentru copii. Nici una. Concursurile vor fi, ca si acum, cu castigatori, invinsi, tablou, etc. Singurul castig este ca FRT scapa de bataia de cap aferenta categoriei de 10 ani.
    De ce nu recunoaste nimeni de la FRT ca asta este motivul real. Macar atat.

  18. #39
    senior boboxxx's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by pyton55 View Post
    Si care v-a fii diferenta? Si asta pentru ca folosesti pentru decizia respectiva aceiasi justificare puerila ca si ei.
    Pitonule, te rog invata intai limba gramatica si dupa aceea poate ai dreptul sa incerci sa jignesti pe cineva!

    Daca eram angajatul FRT o spuneam si nu ma jenam de nimeni.

  19. #40
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Vor exista concursuri pentru 10 ani, dar nu in calendarul FRT. Vor fi organizate de cluburi sau asociatii.
    Te crezi in Franta ? Care cluburi , care asociatii ? in orasul meu nu avem cu cine juca ? E saracie destula in tara asta, ca sa-si mai dea omul copilul la tenis ! (din pacate numarul copiilor scade de la an la an) Adica sunt prea putini copii care fac performanta intr-un oras , ca sa se poata organiza un turneu la nivel local .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    528
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Pitonule, te rog invata intai limba gramatica si dupa aceea poate ai dreptul sa incerci sa jignesti pe cineva!

    Daca eram angajatul FRT o spuneam si nu ma jenam de nimeni.
    O sa incerc sa invat si limba gramatica. Oricum imi mentin parerile pe care se pare ca am reusit sa le exprim chiar daca cititorii au avut nevoie de un efort intelectual suplimentar pentru a trece de erorile din mesaje. Si nu inteleg de ce te simti jignit. Ar trebui sa te simti mai degraba magulit pentru ca, te-am considerat intelept, si vad ca am avut dreptate. Uite, ai fost in stare sa identifici erorile gramaticale si de sintaxa din mesajele precedente.
    Daca nu esti de la FRT, de ce nu incerci atunci sa dialoghezi pe tema discutiilor si sa aduci eventual justificari plauzibile pentru opiniile tale?
    De ce incerci doar sa bagi altora pumnul in gura?
    Sigur nu esti de la FRT (poate ceva mai mic pe acolo de ex. bagator de seama)?

  21. #42
    sport legend printulmiskin's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    slobozia
    Posts
    1,464
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boboxxx View Post
    Pitonule, te rog invata intai limba gramatica si dupa aceea poate ai dreptul sa incerci sa jignesti pe cineva!

    Daca eram angajatul FRT o spuneam si nu ma jenam de nimeni.
    Draga d-nule..limba gramatica inca nu s-a inventat sa o invete cineva...Pitonul te-a jignit ca ti-a pus niste intrebari pertinente la care nu stii sa raspunzi?Sau nu stii decit placa celor de la federatie?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •