Page 3 of 20 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 401

Thread: Olteni vs Moldoveni

  1. #43
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Si nu inteleg,Moldova cu ce se poate mandri la nivel de sport?Tigani sunt in toata tara,am fost si in Moldova si vezi in Vrancea o gramada si la fel si prin Tecuci.Nu inteleg,ce e cu rasismul asta?Nu va credeam pe voi moldovenii asa intoleranti.Desi am uitat ca voi ati excelat la doua lucruri in tara asta:promovarea comunismului(prin tov.Dej) si a fascismului(prin Corneliu Zelea Codreanu).Asta ca sa nu zica lumea ca nu ati facut si voi ceva pentru tarisoara noastra.Tot nu raspundeti cu diferenta de po****ritate dintre fotbal si gimnastica pe plan mondial.
    P.S.comunismul si fascismul au fost impuse in Romania de moldoveni.O sa revin asupra ideii.
    Last edited by Balaci; 22nd January 2007 at 11:58.

  2. #44
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jus7M3 View Post
    baiete sa ii zici lu` tato` .. vezi`ti lungul nasului "amice"

    in moldova am fost .. vrei sa iti arat biletele de tren ?! asta e culmea, ajunsarati voi sa vb. despre bani (rade ciob de oala sparta .. cam asa vine treaba) .. vedeti draq ca va intra foamea in casa pe sub usa ..

    Te rog frumos, fara apelative de genu: "baiete sa ii zici lu tato" pana acum ne-am respectat si zic ca e bine sa o facem in continuare.... Cat despre cat de foame imi e mie nu stiu daca te priveste pe tine... eu zic sa lasi mandria asta de oltean deoparte ca daca era sa fiti voi aia mai dezvoltati, aia mai superiori, aia "mai buni dintre romani" fii convins ca auzeam de voi, sau va numeau astia capitala. :ras-plans:

  3. #45
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Doamne,e revoltator ce spune hamsterutz.Mihai Viteazul domnitor al Moldovei?e deja prea mult,eu acuma VAZUI
    Dragul meu, tu ar trebui sa casti un pic ochii inainte de a scrie!
    Hamsterutz a spus ca "au pasit", nu "a domnit"! Pentru tine probail o fi acelasi lucru, dar pentru altii, nu!
    Somn usor, ca ai obosit cat ti-ai chinuit creierasul!
    Last edited by Doctor_Satan; 22nd January 2007 at 12:56.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  4. 22nd January 2007, 12:34

  5. #46
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,461
    Reputatie
    1
    Vai... ce-s cu afirmatiile astea....

    Il aveti voi pe Eminescu si Stefan cel Mare, insa raportul calitate/cantitate la voi e intotdeauna subunitar

  6. #47
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Bun, dardar, ai facut o afirmatie!
    Acum si demonstreaz-o!
    Arunci vorbe doar ca sa-ti maresti numarul de postari!
    Ca sa te combat totusi, la aberatia ta, spune-mi te rog alt scriitor roman (de preferinta oltean) care a fost tradus in mai multe limbi mondiale decat a fost tradus Eminescu!
    Sau spune-mi un domnitor oltean care a repurtat mai multe victorii impotriva dusmanilor si care a ridicat mai multe manastiri in cinstea victoriilor!
    Si mai citeste si tu postarile noastre anterioare, sa vezi ca nu-i aveam "doar" pe Eminescu si Stefan!

    Ma, ce ma enerveaza oamenii astia care vorbesc doar pentru ca le place cum suna vocea lor, sau scriu pentru ca le place sa-si vada numele ca apare undeva!
    Last edited by Doctor_Satan; 22nd January 2007 at 13:04.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  7. #48
    Rossonero dardar_3's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,461
    Reputatie
    1
    Noi spre deosebire de voi... vorbim corect romaneste...
    In Moldova se vorbeste mai bine ruseste decat romaneste....
    Va numiti romani insa idealurile vostre se contureaza in jurul Rusiei.....

  8. #49
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Ca sa te combat totusi, la aberatia ta, spune-mi te rog alt scriitor roman (de preferinta oltean) care a fost tradus in mai multe limbi mondiale decat a fost tradus Eminescu!
    Am mai spus-o:Ionesco.Mai cititi si voi posturile anterioare,va rog.Plus ca am pus o serie de intrebari si am facut niste afirmatii care au fost prea putin combatute.Chiar nu aveti argumente la ce am spus eu?

    P.S.Daca Dr_Satan nu ia galben pentru greselile lui,eu ma retrag din lupta.

    Sterge si asta ca nu ai voie aici .....te apropii de un galben. Inca o recomandare pui un mesaj la 11.24 vii gresit cu altul la 11.34 cand puteai sa editezi vine un raspuns la 11.41 iar apoi editezi la 11.56. Norocul a fost ca olteanul care ti-a raspuns nu a dat quote ca altfel era greseala sesizabila si nu mai mergea. Atentie asta a fost prima data, nu ai studiat bine regulile....la cea mai mica greseala recomand un galben. Asta ca sa fim corecti si la masa de arbitraj indiferent de simpatii.
    Ce face starsteel e mizerabil.Nu cred ca mai poate fi comentat altfel.
    Last edited by Balaci; 22nd January 2007 at 13:27.

  9. #50
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    balaci lasa-ma cu acel Ionesco ca daca intrebi strainii, in afara de cativa francezi, nu stie nimeni de el. Ai idee in cate limbi a fost tradusa poezia lui Eminescu ???

  10. #51
    sport legend bada_otelul's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati
    Posts
    4,723
    Reputatie
    1
    balaci,daca zici ca stefan cel mare se trage din olteni eu iti zic doar atat:toti ne tragem din maimute,originea este data de locul in care te nasti,in care te formezi ca om,mediul inconjurator(locuri,oameni,traditii) e responsabil pt ceea ce esti,asa ca stefan cel mare ramane tot moldovean.sa contesti valoarea unor oameni ca eminescu,stefan cel mare sau creanga este o dovada clara de ignoranta.probabil cele 44(nu am retinut exact) de victorii ale lui stefan cel mare au fost obtinute la partide table in opinia ta si nu pe campul de lupta,uiti ca in timpul razboaielor mondiale moldova ajunsese ultimul bastion de aparare a tarii,sau conteaza numai acea parte a istoriei care va convine voua.noi nu am contestat niciodata valoarea unor oameni de cultura si istorie a olteniei,dar voi va dedati la atacuri marsave la adresa unor valori nationale,ce pot sa spun decat tipic oltenesc.
    il critici pe eminescu uitand ca literatura romana a avut un inceput tarziu fata de cea europeana(o contributie importanta la aparitia ei avand-o cronicarii moldoveni),uiti ca pana in secolul 20 am fost mereu in urma europei in ceea ce priveste curentele literare,nu eminescu era intarziat ci intraga literatura romaneasca,dar vestile astea ajung mai greu la voi.
    zici de ionesco uitand sa precizezi ca limba aleasa de el pt a scrie nu este romana ci franceza,in franta nu este considerat roman ci francez,doar in 2 privinte ai dreptate,este un scriitor de o valoare incontestabila si s-a nascut in craiova.pana una alta insa eminescu e considerat de cei mai multi cel mai mare scriitor roman,nu doar de noi moldovenii asa ca nu incerca sa impui clasamentele tale subiective asupra celorlati.
    spui ca acel concurs mari romani este o aberatie,si in mare parte sunt de acord cu tine,nu exista un singur mare roman,ci mai multi,dar stefan cel mare,cuza sau nadia fac si ei parte din aceasta categorie,e drept si mihai viteazul sau brancusi,dar sa nu uitam ca unii idioti aproape l-au bagat si pe ceausescu(unul dintre cei mai cunoscuti olteni in lume,fie ca va place sau nu) in primii 10.asa cum noi nu v-am atacat valorile v-as sugera sa faceti la fel,pt ca sincer,sunteti penibili cand atacati astfel de lucruri.
    spuneti ca aveti oameni de cultura mai multi si mai importanti ca noi,cat se poate de fals,aveti intr-adevar si voi dar nu mai multi si in afara de sculptura unde il aveti pe brancusi nu vad la ce ne intreceti.
    va laudati cu cea craiova,corect ati avut rezultate,si asa cum am demonstrat si pt ca ati avut sprijin,de la voi nu plecau jucatorii pe banda in bucuresti cum se intampla in galati,balaci a ajuns la dinamo abia spre sfarsitul carierei cand deja steaua lui apusese,va laudati cu performante de acum mai bine de 20 de ani,va vor ramane peste ani dar totusi traim in prezent,de 10 ani sunteti varza.nu am contestat scoala de fotbal olteana,aici ne intreceti(si noi avem puterea sa recunoastem,e unul din putinele capitole la care nne intreceti) dar oricum nu inseamna ca in moldova nu exista fotbal.au fost si vor mai fi foarte multi jucatori de valoare si din moldova.
    invartindu-va in jurul cozii vorbind numai de craiova maxima(cea care v-a adus faima acum 20 de ani si numai in europa nu in lume),si atacand valori incontestabile date de moldova dati dovada de o gandire limitata si cadeti in ridicol.ati vrut o confruntare oltenia-moldova pe toate planurile dar vad ca in general pt voi este u.craiova de acum 20 ani vs moldova.
    treziti-va,asa cum ati dat craiova maxima ati dat si fc olt scornicesti si pe mitica dragomir,asa cum l-ati dat pe m.viteazul l-ati dat si pe ceausescu caruia un alt oltean de-al vostru,dinel staicu,i-a facut un muzeu al comunismului in comuna/satul podari chiar la voi in oltenia.va credeti cei mai buni dintre romani:dovediti-o!

  11. #52
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Dupa avertizarea din tribuna (prezentata incorect de balaci) Dr. Satan a intrat din nou in tribuna....are un galben
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  12. 22nd January 2007, 13:35
    Reason
    proteste ... offtopic

  13. #53
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Am mai spus-o:Ionesco.Mai cititi si voi posturile anterioare,va rog.Plus ca am pus o serie de intrebari si am facut niste afirmatii care au fost prea putin combatute.Chiar nu aveti argumente la ce am spus eu?

    P.S.Daca Dr_Satan nu ia galben pentru greselile lui,eu ma retrag din lupta.



    Ce face starsteel e mizerabil.Nu cred ca mai poate fi comentat altfel.
    Tatae! Vorbesti pe langa subiect! Dormi? Eu ii raspundeam lui dardar, nu tie! El vorbea de Eminescu si Stefan!

    Si chestia care mi-a spus StarSteel s-o sterg era doar o aberatie, nesanctionabila! Cea pentru care as fi putut fi sanctionat, am sters-o eu inainte sa-mi spuna cineva!
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  14. #54
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Ce faceti voi oltenii e diversiune ma, voi in loc sa va vedeti de aceasta provocare la care ne-ati chemat, aveti grija celor avertizati...

    Din prima va zic ca ati gresit inca de la prima postare... cu acea fraza: cei mai buni dintre romani..... nu se va lasa fara repercursiuni.
    Last edited by Cristian; 22nd January 2007 at 14:15.

  15. #55
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Imi pare rau ca moldovenii continua sa faca lucruri urate,de tipul celor cu care s-au invatat de-a lungul istoriei lor"glorioase":sa fure.Credeam ca dupa disparitia PSD-ului de la putere nu o sa mai vedem actiuni de genul Cosmanca,Sechelariu etc.
    Cu Ionesco,ce pot spune?Daca ti-as spune ca daca de Eminescu nu a auzit mai nimeni in occident in timp de Ionesco e cunoscut ca parintele teatrului absurd,ai zice ca sunt ignorant.Probabil nici faptul ca a fost tradus in mai multe limbi decat Eminescu nu conteaza,sau faptul ca a adus inovatii clare iun literatura mondiala,in timp ce Eminescu nu a adus niciuna.O sa revin si asupra restului lucrurilor.

  16. #56
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Imi pare rau ca moldovenii continua sa faca lucruri urate,de tipul celor cu care s-au invatat de-a lungul istoriei lor"glorioase":sa fure.Credeam ca dupa disparitia PSD-ului de la putere nu o sa mai vedem actiuni de genul Cosmanca,Sechelariu etc.
    Cu Ionesco,ce pot spune?Daca ti-as spune ca daca de Eminescu nu a auzit mai nimeni in occident in timp de Ionesco e cunoscut ca parintele teatrului absurd,ai zice ca sunt ignorant.Probabil nici faptul ca a fost tradus in mai multe limbi decat Eminescu nu conteaza,sau faptul ca a adus inovatii clare iun literatura mondiala,in timp ce Eminescu nu a adus niciuna.O sa revin si asupra restului lucrurilor.
    De Eminescu nu a auzit mai nimeni?
    Atunci de ce i se zice "cel mai tradus scriitor roman"? Nu cum insisti tu cu Ionesco-ul tau, ca a fost tradus in mai multe limbi decat Eminescu!
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  17. #57
    anti-nesimtiti starsteel's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Galati
    Posts
    7,987
    Reputatie
    1
    Bada otelul a intrat in tribuna.....galben
    Balaci urmeaza sa fie discutat pt. postarile de mai sus.
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    ... Ce face starsteel e mizerabil.Nu cred ca mai poate fi comentat altfel.
    postarea incriminata a fost adusa din comentarii nu este pe arena...asta pt. cei care nu stiu
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Imi pare rau ca moldovenii continua sa faca lucruri urate,de tipul celor cu care s-au invatat de-a lungul istoriei lor"glorioase":sa fure.....
    Last edited by starsteel; 22nd January 2007 at 14:16.
    [B][COLOR="Blue"][SIZE="3"]CSU METAL GALATI[/COLOR][/B] - campioana si castigatoarea cupei la volei feminin [/SIZE]....[SIZE="3"]din nou![/SIZE]

  18. #58
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Imi pare rau ca moldovenii continua sa faca lucruri urate,de tipul celor cu care s-au invatat de-a lungul istoriei lor"glorioase":sa fure.Credeam ca dupa disparitia PSD-ului de la putere nu o sa mai vedem actiuni de genul Cosmanca,Sechelariu etc.
    Cu Ionesco,ce pot spune?Daca ti-as spune ca daca de Eminescu nu a auzit mai nimeni in occident in timp de Ionesco e cunoscut ca parintele teatrului absurd,ai zice ca sunt ignorant.Probabil nici faptul ca a fost tradus in mai multe limbi decat Eminescu nu conteaza,sau faptul ca a adus inovatii clare iun literatura mondiala,in timp ce Eminescu nu a adus niciuna.O sa revin si asupra restului lucrurilor.

    Dragul meu oltean, nu-l mai compara tu pe Eminescu cu al tau iubit Ionesco ca nu suporta termen de comparatie. Diferenta dintre Ionesco asta al vostru al oltenilor si Eminescu, e de la cer la pamant in favoarea moldoveanului.

  19. #59
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Nu mai continui cu Eminescu vs.Ionesco pentru ca oricum nu ai intelege.Nu ca sa ma laud,dar am fost in majoritatea tarilor de pe continent si sunt student la litere.Nu vorbesc aiureli cand spun ca unul este mai celebru pe plan national si altul pe cel international.
    Nu mai tot dati cu Ceausescu,ca pot spune si eu despre Zelea Codreanu,Dej sau Pauker,taticii celor doua mari dictaturi romanesti.

  20. #60
    sport legend bada_otelul's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati
    Posts
    4,723
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Imi pare rau ca moldovenii continua sa faca lucruri urate,de tipul celor cu care s-au invatat de-a lungul istoriei lor"glorioase":sa fure.Credeam ca dupa disparitia PSD-ului de la putere nu o sa mai vedem actiuni de genul Cosmanca,Sechelariu etc.
    Cu Ionesco,ce pot spune?Daca ti-as spune ca daca de Eminescu nu a auzit mai nimeni in occident in timp de Ionesco e cunoscut ca parintele teatrului absurd,ai zice ca sunt ignorant.Probabil nici faptul ca a fost tradus in mai multe limbi decat Eminescu nu conteaza,sau faptul ca a adus inovatii clare iun literatura mondiala,in timp ce Eminescu nu a adus niciuna.O sa revin si asupra restului lucrurilor.
    mai draga de cate ori sa-ti explic,ionescu e vazut in toata lumea ca francez a scris in franceza de aia este cunoscuta opera lui in lume,pt ca franceza este considerata limba de cultura,romana nu.zi tu cati scriitori romani care au scris in romana sunt cunoscuti precum cei francezi englezi sau germani?aici nu e vb de valoarea scriitorului ci de limba folosita.pana una alta in scolile romanesti se preda eminescu nu ionesco,asa ca evident eminescu este in romania mult mai important decat ionescu.si asa cum ti-am zis nu contest valoarea lui ionesco,dar pana una alta in afara de unii romni nu stie aproape nimeni de el ca fiind oltean.condoleante,unul dintre simbolurile voastre a ales sa scrie in franceza decat in limba materna,un sentiment patriotic deosebit l-a manat sa faca asta.
    p.s. ana pauker si altii erau de mult morti in 89,ceausescu era la putere daca intrebi un strain cateva nume romanesti stii ce zice?nadia comaneci hagi nastase si ceausescu,nu ionesco
    Last edited by bada_otelul; 22nd January 2007 at 13:57.

  21. #61
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    Nu mai continui cu Eminescu vs.Ionesco pentru ca oricum nu ai intelege.Nu ca sa ma laud,dar am fost in majoritatea tarilor de pe continent si sunt student la litere.Nu vorbesc aiureli cand spun ca unul este mai celebru pe plan national si altul pe cel international.
    Nu mai tot dati cu Ceausescu,ca pot spune si eu despre Zelea Codreanu,Dej sau Pauker,taticii celor doua mari dictaturi romanesti.
    Zelea Codreanu?
    Ce stii tu despre Codreanu?
    O sa vii acum si o sa zici ca el a fost la baza asasinatelor, nu?
    Daca vrei sa stii, Sima a fost cel care a produs acele asasinate, Codreanu fiind mort deja! Mai documenteaza-te, nu asculta toate prostiile care-ti sunt indrugate de "atotcunoscatori"!
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  22. #62
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    E acelasi sentiment patriotic care l-a facut pe Emil Palade sa o stearga din tara inainte sa ia premiul Nobel.Sau pe Nadia,care a iubit si ea intens Moldova si Romania in general

  23. #63
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    balaci, e treaba Nadiei si a lui Palade ce au facut, dar eu zic ca datoria fata de tara si-au facut-o... Voi oltenii va legati de toate nimicurile, si le exploatati la maxim, intindeti mult coarda spre + infinit. Prin asta sunteti voi cei mai buni dintre romani ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •