Page 2 of 20 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 401

Thread: Olteni vs Moldoveni

  1. #22
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Hardliner .. aiurelile pe care le postezi nici nu merita raspuns .. chiar vreti sa ne "asasinati" cu plictiseala ?!
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  2. #23
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    "zisai" si eu sa postez o problema grava pentru Oltenia daca a ajuns cea mai saraca zona din Romania.
    Regiunea Sud-Vest (Oltenia) a devenit cea mai defavorizata zona a Romaniei si cel mai mic contribuabil la buget (in anii anteriori, cea mai saraca regiune era Moldova). Autorii Cartei Albe remarca: "Ponderea cea mai redusa in cifra de afaceri (a sectorului IMM-urilor) este detinuta de Regiunea Sud-Vest, cu 6,2% la microintreprinderi, 5% la intreprinderile mici si 5% la intreprinderile mijlocii".
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  3. #24
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    Exact, ce nu va convine voua va plictiseste...

    Hardliner nu le bloca mintea cu date statistice despre IMM-uri ca deja gata la faza aia nu mai au raspuns.

    Ca Oltenia e zona defavorizata ... asta va plictiseste ???

  4. #25
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Hardliner chiar .. ai aflat ce e o "cacofonie" ?

    Cristi .. adevaru e ca la voi in moldova alearga cainii cu covrigi in coada (p.s. ba da ma lasi ? :ras-plans
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    14,307
    Reputatie
    1
    JUS7M3 cand ai fost ultima data in Moldova de stii tu cum e la noi ??? Iti spun eu cum ai prins asta din zbor.. Baiete afla ca nu tot ce zboara se si mananca pe pamantul asta, iar daca crezi asta ai grija ce mananci...

  6. #27
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cristi_Galati View Post
    JUS7M3 cand ai fost ultima data in Moldova de stii tu cum e la noi ??? Iti spun eu cum ai prins asta din zbor.. Baiete afla ca nu tot ce zboara se si mananca pe pamantul asta, iar daca crezi asta ai grija ce mananci...
    baiete sa ii zici lu` tato` .. vezi`ti lungul nasului "amice"

    in moldova am fost .. vrei sa iti arat biletele de tren ?! asta e culmea, ajunsarati voi sa vb. despre bani (rade ciob de oala sparta .. cam asa vine treaba) .. vedeti draq ca va intra foamea in casa pe sub usa ..
    Last edited by Jus7M3; 22nd January 2007 at 02:43.
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  7. #28
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Bun la capitolul "Cea mai saraca zona din Romania" s-a lamurit cum sta treaba,vad ca nimeni nu ma contrazice cu argumente.
    Jus7M3...perfectul simplu al verbului "a ajunge" persoana a 2-a plural nu este "ajunsarati" ci "ajunserati"
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  8. #29
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Hardliner View Post
    Jus7M3...perfectul simplu al verbului "a ajunge" persoana a 2-a plural nu este "ajunsarati" ci "ajunserati"
    da mah .. ce chestie .. dar nu ma lamurish .. ai aflat cum sta treaba cu cacofoniile ?! (p.s. un indiciu "la la la .. la la " )

    p.s. e o intrebare retorica ..

    Quote Originally Posted by Hardliner View Post
    Bun la capitolul "Cea mai saraca zona din Romania" s-a lamurit cum sta treaba,vad ca nimeni nu ma contrazice cu argumente.
    esti sigur ?!
    Last edited by Jus7M3; 22nd January 2007 at 02:58.
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  9. #30
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Desi intru mai greu in lupta,din motive care o sa le expun ulterior,imi propun ca in aceste prime zile sa afisez in prima faza cate o teza zilnica pe care sa o sustin prin argumente.
    Ceea ce incerc eu sa demonstrez in aceasta confruntare este foarte simplu si nu se leaga neaparat de faptul ca oltenii ar fi perfecti sau “cei mai buni dintre romani” ci mai degraba de faptul ca suntem mult peste moldoveni din toate punctele de vedere. Fac asta anticipand deja posibilele argumente care ar putea fi aduse impotriva acestei teze:
    1.Moldovenii au personalitati istorice mai mari decat oltenii. Nimic nu ar putea fi mai profund gresit.In timp ce Moldova se lauda cu o serie de scriitori « clasisci » de genul Eminescu(un romantic intarziat,cu 50 de ani in spatele literaturii europene)sau Creanga(anacronic de-a dreptul),Oltenia a fost tot timpul in avangarda culturala a vremii :Arghezi,Macedonski-initiatorul simbolismului,Ionesco-fondatorul teatrului absurdului EUROPEAN sau Sorescu-unul din parintii postmodernismului romanesc.
    La fel,Romania e in mare masura cunoscuta in lume tot datorita Oltenilor :Brancusi sau Titulescu au facut ca tara noastra sa fie pe harta lumii.
    Marii lideri romani au fost de asemenea olteni.In timp ce Stefan cel Mare se baga in tot felul de tratate si platea dari cand unora cand altora, Mircea cel Batran se implica in luptele de putere ale Imperiului Otoman si lasa Valahia « neatarnata ».Marile uniri au fost facute tot de olteni :Mihai Viteazu si mai tarziu Bratienii.In comparatie cu ei,Cuza nu a fost decat o marioneta a politicienilor.
    Iar cand lucrurile nu au mers bine in tara,oltenii s-au razvratit.De la haiducii lui Iancu Jianu la Tudor Vladimirescu la Balcescu si pasoptistii lui pana la Ecaterina Teodoroiu,oltenii au inteles ca trebuie sa ia masuri cand lucrurile devin nedrepte.Ziceti-mi si mie cand s-au razvratitit moldovenii impotriva unui sistem nedrept ?Ei au incercat intotdeauna sa profite de acel sistem.
    2.Moldovenii au realizari mai mari in sport.Nimic mai gresit.Cu exceptia Nadiei Comaneci,nu au dat nimic extraordinar.Oltenia a facut in ’83 o tara intreaga sa viseze.A pus Romania pe harta fotbalistica a Europei.Cei mai mari fotbalisti sunt si au fost olteni.
    Ce are in schimb Moldova mai mare decat Oltenia?Ar fi cateva lucruri:UN mai mare numar de boli cu transmitere sexuala,un nivel de dezvoltare economica mai scazut,femei mai putin fidele si multe,multe stiri de la ora 5(violenta,si asta o arata raporturile,e la ea acasa in Moldova).In rest,mai nimic.O serie de posibilitati irosite si o lipsa terinila de eficienta.Multa coruptie si delasare.Un pariu pierdut al Romaniei mari…Moldova is not Romania

    Iar la capitolul saracie vazui acuma ca moldovenii se ridica plini de pretentii.Voi da momentan niste date verificabile si voi reveni cu mai multe in viitorul apropiat.Comisia Nationala de Prognoza - pentru regiunea Sud-Vest (Dolj, Gorj, Mehedinti, Olt si Vâlcea), prognoza indica un câstig salarial mediu net de 900,4 lei, în 2007, si 990,3 lei în 2008, în timp ce regiunile Sud-Est (Braila, Buzau, Constanta, Galati, Tulcea si Vrancea) si Nord-Est (Bacau, Botosani, Iasi, Neamt, Suceava si Vaslui) se afla printre zonele cu cele mai mici câstiguri salariale, CNP estimând, pentru Sud-Est, un nivel mediu de 856,8 lei, în 2007, si de 956,8 lei pentru 2008, iar pentru Nord-Est - 846,7 lei în 2007 si 959,9 lei în 2008.


    Ca nivel de dezvoltare, conform ADR, zona Nord-Est, adica Moldova, ocupa ultimul loc din Romania.Maine dimineata revin si cu linkuri.
    P.S.Nu am putut lua parte la lupta mai devreme din cauza unui sabotaj moldovenesc din partea prietenei mele.Imi cer scuze,dar revin in forta promit
    P.S.Maine revin cu argumente si cu teza nr.2:Cum Romanismul s-a nascut in Oltenia si cum Stefan cel Mare e oltean.
    Last edited by Balaci; 22nd January 2007 at 03:29. Reason: Sa nu se mai laude astia ca is mai bogati ca noi

  10. #31
    sport legend hamsterutz's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    IASI
    Posts
    2,133
    Reputatie
    1
    Imi pare rau pt tine...da nu oltenii au pus Romania pe harta...ca tot vad ca zici acolo...despre restu mai vb maine dim...ca acum sunt prea obosit.
    [COLOR=Lime]PAREREA [/COLOR] [COLOR=Red]MEA[/COLOR]

  11. #32
    Die Hard Hard's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    20,911
    Reputatie
    1
    Ce am relatat mai sus despre stadiul afacerilor in Romania ,puteti gasi si aici http://www.wall-street.ro/articol/Co...ofitabile.html

    Cat despre faptul ca femeile din Moldova sunt mai putin fidele decat cele din Oltenia...te contrazic fara discutie !!!! Chiar si prietena ta mi-ar da dreptate...Ai grija ce afirmatii faci ca daca pune o moldoveanca piciorul in prag,esti mancat
    Am niste principii de fier . Daca nu iti convin, mai am si altele ...

  12. #33
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Cea mai defavorizata din unele puncte de vedere economice.Din altele,la salarii,somaj etc.suntem peste voi.O sa ajungem si la economie si la personalitati si la sport.Nu va mai grabiti ca fetele mari la insuratoare,avem timp zece zile,o sa va demonstrez toate.Maine e senzational(fara Dan Diaconescu):e Stefan cel Mare oltean?Si cat de mare este el.Si cum de romanismul isi are originile in Oltenia?
    Plus:oltenii au inventat stiloul.Toate astea in curand.Plus linkuri utile cu situatia din Moldova.
    P.S.HArdliner,prietena mea nu e moldoveanca,e bucovineanca.E o diferenta Plus asta seara tocmai am decis amandoi ca daca ne casatorim ne mutam la Tg Jiu.
    Pe aici au pasit Alexandru cel Bun, Stefan cel Mare, Mihai Viteazul, Alexandru Lapusneanu, Vasile Lupu si alti straluciti voievozi ai Moldovei.
    Doamne,e revoltator ce spune hamsterutz.Mihai Viteazul domnitor al Moldovei?e deja prea mult,eu acuma VAZUI
    Iar Steaua moldoveneasca...Cuplul N&D va spune ceva? Sau Ganea?Cei mai in voga jucatori romani la ora actuala sunt olteni sau din Argea(parte a Olteniei pana in 1927 si istoric vorbind,zona olteneasca-si acum la Pitesti multi vorbesc cu perfectul simplu).
    Si as vrea si eu un raspuns?Cand s-a revoltat Moldova impotriva unui sistem injust?Sunteti sclavii obisnuintei,si cu asta am spus tot.Nu sunteti in stare sa faceti nimic inovator pentru Romania.
    P.P.S.Oricum hamsterutz mai ales abereaza la greu in post-urile sale,si o sa ii dovedesc asta maine.Acuma ma culc,ne vedem dimineata
    Last edited by Balaci; 22nd January 2007 at 04:24.

  13. #34
    1 9 6 4 SORINULTRA's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    MAZEPA
    Posts
    2,356
    Reputatie
    1
    despre sport , craiova o fantoma a echipei ce a fost alta data , traiti fratilor din amintiri , primul 10 din istoria gimnasticii NADIA COMANECI , cel mai mare roman , STEFAN CEL MARE SI SFANT

  14. #35
    sport legend Jus7M3's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORINULTRA View Post
    despre sport , craiova o fantoma a echipei ce a fost alta data , traiti fratilor din amintiri , primul 10 din istoria gimnasticii NADIA COMANECI , cel mai mare roman , STEFAN CEL MARE SI SFANT
    mah ne acuzi ca traim din amintiri dar folosesti imediat ca exemplu` pe Nadia Comaneci .. pai asta nu e "mosule" tot o amintire ?!
    parca a trecut ceva vreme de la acel 10 al Nadiei

    despre Stefan cel Mare o sa va povesteasca balaci

    p.s. in topul respectiv(mari romani) nu era si gigi becali ?! .. foarte relevant acel topic
    Last edited by Jus7M3; 22nd January 2007 at 06:07.
    [COLOR="Blue"][B][SIZE="3"]SUSTINERE EXTREMA, PASIUNE ETERNA[/SIZE][/B][/COLOR]

  15. #36
    1 9 6 4 SORINULTRA's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    MAZEPA
    Posts
    2,356
    Reputatie
    1
    pai mai era si bula ma si minune si altii dar conteaza cine a iesit cel mai mare roman , stefan cel mare , domnitor peste moldova

  16. #37
    Oltean Cra10veanu's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    3,634
    Reputatie
    1

  17. #38
    sport legend *Coco*'s Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Tg-Jiu
    Posts
    5,584
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by hamsterutz View Post
    despre restu mai vb maine dim...ca acum sunt prea obosit.
    Tu esti obosit de cand te stiu

    Ajunsara otelarii sa critice ei performantele Craiovei
    Buey nu uitati ma ca acuma 1 an de zile erati la retrogradare V`au luat si pe voi indienii si s`a ridicat mamaglia in voi ca in 5 ani otelul v`a face lege in Europa (Ce mandri mai erau otelarii atunci )
    Vai steaua voastra
    Pai ce palmares aveti ma voi?!?! Cupe - Campionate ceva castigate aveti?!?!(aveti pe draq)
    Asa ca pe plan fotbalistic ciocul mic si joc de glezne...

    Si ce tot o dati ma cu Nadia Comaneci, cu Eminescu ,ect
    Pai ce ma Romania peste hotare e cunoscuta prin Eminescu ma?!?!
    Pai aia toti nu sunt la degetul mic al lui Brancusi si la cat de cunoscut e Brancusi in America si Tg-Jiu in special... Pai si Nadia daca s-a nascut in Bacau ce ca a si plecat de acolo ca ii era scarba sa spuna ca "ii moldoveanaca"

    Ia uitati voi aici:
    Operele lui Constantin Brâncuși pot fi admirate în muzee din întreaga lume, printre care:
    Muzeul Național de Artă - București, România. Muzeul de Artă - Craiova, România. Muzeul de Artă Modernă, Centrul Georges Pompidou - Paris, Franța. Institutul de Artă Chicago - Chicago, USA. Muzeul de Artă Philadelphia - Philadelphia, USA. Muzeul de Artă Modernă - New York, USA. Muzeul Solomon R. Guggenheim - New York, USA. Universitatea Yale, Galeriile de Artă - New Haven, USA. Muzeul de Artă Fogg, Muzeul de Artă al Universității Harvard - Cambridge, USA. Hirshhorn Museums and Sculpture Garden, Smithsonian Institution - Washington, DC. Galeriile Naționale de Artă - Washington D.C., USA. Galeriile Naționale Australiene - Canberra, Australia.

  18. #39
    senior Leutzz-Korn's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    190
    Reputatie
    1
    A compara pe ionescu, macedonski, cu Eminescu sau Creanga...e blasfemie
    Sa afirmi ca Eminescu ori Creanga erau depasiti, e tragedie si nu demonstreaza decat faptul ca inca unii romani nu au minimum de cultura generala necesar!
    Referitor la Nadia Comaneci...ea a adus romanilor zambetul pe buze, a facut ca intreg mapamondul sa auda de "Romania" desi poate pana atunci habar nu aveau pe ce continent se afla tara noastra!
    Cu siguranta ca performantele echipei U craiova au fost apreciabile...insa au existat si alte echipe romanesti ce au realizat performante europene chiar mai mari(desi nu le indragesc deloc)...insa Nadia Comaneci ramene neegalabila!
    Cand vb cu un strain si il intrebi ce stie despre Romania...nu cred ca-ti va raspunde vreodata ...u craiova...in cele mai dese randuri iti va spune"Nadia Comaneci"(moldoveanca de-a noastra)...
    Referitor la situatia financiara a Olteniei si a Moldovei sunt date statistice prezentate de noi(moldovenii) care atesta un fapt contrar celui pus in discutie de voi...deci Oltenia e sub Moldova din punct de vedere economic... si nu numai...
    Am mai vazut intr-o postare a voastra ceva de genul ca femeile din Moldova sunt cele mai infidele...sincer nu cred ca exista date statistice referitoare la acest capitol(ar fi cam greu) insa am fost des in Craiova si am observat cu placere...fetele de la voi sunt fff ospitaliere
    Astept cu mare interes urmatorul raspuns tipic oltenesc gen "Bine ma"...
    PS:Coco aici e vb despre intreaga Moldova si intreaga oltenie, nu numai despre u craiova(proaspat promovata) si Otelul, asta incluzand mult mai multe capitole...si da...cand spui Romania spui Eminescu, Nadia Comaneci, Creanga...
    Asta ca sa nu intru iar in capitolul sport contemporan...ca nu stiu daca are rost sa incep sa enumer pe Lucian Bute, Iftimoaie, Calancea si restul...
    Last edited by Leutzz-Korn; 22nd January 2007 at 10:54.

  19. #40
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Daca eternitatea s-a nascut la sat,nu mi se pare prea absurd sa afirmam ca Romania s-a nascut in Oltenia.Pana la urma,trebuie sa ne intrebam ce inseamna o tara propriu-zis,ca simbolistica ?Pentru mine puterea simbolica a unui stat sta in trei lucruri : Ziua nationala si significatia ei,steagul national si imnul.Si,la romani,la ora actuala,toate trei sunt oltenesti.Am vazut ca hamsterutz a declarat ca Iasiul este »orasul unirii » ?Care unire ?A Basarabiei cu tara muma ? Singurul oras al unirii este Alba-Iulia.Este orasul in care Mihai a intrat dupa cucerirea Ardealului(ulterior a cucerit si Moldova-un lucru IMPORTANT,pentru ca oltenii au colonizat acea zona de doua ori,a doua fiind in primul razboi mondial,in timp ce vice versa nu s-a prea intamplat asta) si orasul in care s-a desavarsit ulterior unirea din 1918.Se pot gasi merite multora pentru unirea din 1918,dar un pasionat de istorie ar putea spune ca printre cele mai mari dinspre partea romaneasca vin de la Bratieni,familie olteneasca.Deci,cu alte cuvinte,dupa ce oltenii au oferit cadrul ideatic prin Mihai pentru unire,au oferit ulterior si cadrul politic prin Bratieni.Ca sa nu mai spun ca personaje ca Tudor Vladimirescu sau Pasoptistii de la Islaz si-au facut si ei din plin datoria in crearea Romaniei moderne.Apoi primul steag a fost creat tot de un oltean,Petrache Poenaru(pandurii lui Tudor se spune ca defilau cu el in timpul revolutiei) iar imnul pe versurile lui Anton Pann a fost intonat prima oara la Valcea.
    Tot am afirmat ca Stefan cel Mare e oltean.In primul rand vreau sa imi exprim indoiala ca acel “concurs de po****ritate »de pe TVR1 a avut vreo significanta.Daca intr-adevar cineva crede ca Wurmbrand este mai mare pentru Romania decat Brancusi(de exemplu) atunci nu imi poate fi decat mila de ei.Dar chiard aca ar fi concursul rezonabil,tot oltenii ar avea si ei partea lor de mandrie pentru ca familia lui Stefan,Basarabii este o familie de veche spita…olteneasca.Urmasii Basarabilor isi duceau veacul prin codrii Tismanei si ai Valcii si au dat o buna parte din domnitorii din Tara Romaneasca alaturi de o mare parte din cei mai mari din Moldova.Deci,ca sa punem lucrurile in termeni moderni,Strefan cel Mare era doar un baiat de bani gata din Oltenia hotarat sa o stearga in Moldova si sa isi faca un nume.Stiu ca e o prea mare simplificare asta,dari si are si ea un sambure de adevar.
    Ar mai fi destule de spus despre Oltenia si despre oamenii ei si o sa mai revin asupra acestor subiecte,insa astazi as mai avea doua lucruri de spus.De fapt 3 :
    1.Se tot da inainte cu Nadia Comaneci.Cinstiti sa fim,e « over-rated ».Sunt si eu curios daca ma pot lamuri moldovenii cam care e diferenta la nivel mondial de po****ritate intre campionatul mondial de fotbal si cel de gimnastica Si cati tineri din lume o mai cunosc totusi pe ea.
    2.Oltenii au inventat si tocul rezervor de la stilou !Asta ca fapt divers,oricum o sa revin asupra acestui fapt si asupra « intarzierii »gandirii moldovenesti in comparatie cu cea olteneasca
    3.S-a vorbit ca Oltenia si mai ales Craiova ar fi plina de tigani.Nu vreau sa critic atitudinile unora dintre forumisti,ca sa nu mai vorbesc de promovarea rasismului la nivelul forumului,dar,daca tot vrea o tara purificata etnic,ii dau datele de la ultimul recensamant al po****tiei care spune ca in Craiova aprox.98% din po****tie este romana si doar restul de 1% rroma
    4.@leutzz:pot sa compar pe Ionesco cu Eminescu si chiar bine.Daca tu esti ignorant fata de valorile culturii universale e altceva.Mai documenteaza-te asupra lor si vezi cine a dus tara in strainatate si cine este singurul roman membru al Academiei Franceze.Mai multe nu iti spun ca iti dau mura-n gura

    Teza numarul 3 va urma:ce inseamna pasiunea pentru fotbal in Oltenia si cum este ea unica la nivel national.Si aici cred ca as putea primi ajutor si din parte celorlalti colegi de batalie
    Plus,in curand,de ce Craiova este un centru cultural si de invatamant la fel de mare ca si Iasiul.Si frumusetea oraselor oltenesti.
    Last edited by Balaci; 22nd January 2007 at 11:09.

  20. #41
    Oltean Cra10veanu's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    3,634
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORINULTRA View Post
    despre sport , craiova o fantoma a echipei ce a fost alta data , traiti fratilor din amintiri , primul 10 din istoria gimnasticii NADIA COMANECI , cel mai mare roman , STEFAN CEL MARE SI SFANT
    " Craiova e fantoma echipei ce-a fost alta data ", inteleapta afirmatie, de profesor universitar, pe vremea aia nu tot Craiova era. Amintiri, istorie asta fac o echipa si asta va lipseste voua. Moldova fotbalistica se limiteaza cel mult la cateva participari trecatoare prin divizia A (ABBA), derby-uri matinale cu participante gen poli iasi si fc vaslui.
    Am fost primii in europa, si nu ne-am facut de ras, am facut ca toti romanii sa tina cu Universitatea in acei ani Ca sa nu mai zic de nationala din acei ani (aruncati o privire http://www.frf.ro/index.php?articol=207), sufla vantul la voi in vitrina si contestati performantele Craiovei ? e clar cu cine discutam. Avem in vitrina ce n-o sa aveti voi toata moldova adunata in o suta de ani. Cand mai castigati si voi vreo cupa cel putin sa ne anuntati si pe noi , atunci poate va bagam in seama.

  21. #42
    Otelar tutye's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Galati-peluza nord
    Posts
    286
    Reputatie
    1
    Mihai Viteazul se trage din neam de moldoveni, mama sa facand parte din dinastia familei Cantacuzino ce a avut un rol esential in secolul 17.
    Cat despre comparatia intre ionescu si Eminescu, intr-adevar nu isi are locul...Eminescu are sange pur de Moldovean. Nascut la Botosani, Eminovici se trage din Gheorghe Eminovici si Raluca Eminovici, copilarind la Botosani si Ipotesti. Mai tarziu cel ce are sa devina "Cel mai mare scriitor roman" asa cum a fost numit de marii scriitori europeni este aliniat unor mari elite precum William Shakespeare, marii invatati avremii afirmand faptul ca daca Eminescu ar fi avut in ajutorul sau o limba universala(ex: engleza) probabil ca ascensiunea sa ar fi fost si mai puternica!

    Cat despre Ionescu,scriitor in limba franceza, nimic de comentat...o mare valoare... nascut din tata roman si din mama(Therese) franceza cu origine iudaica...insa incomparabil cu Eminescu si cu multe alte personalitati moldovene...

    Tigani in craiova? dar de craiovita ce aveti sa-mi spuneti? exista si romani pe acolo?...se vede ca sunteti cu musca pe caciula referitor pa apartenenta etnica a po****tiei craiovei...

    Asteptam urmatoarele raspunsuri ale voastre...probabil veti readuce in discutie singurul lucru cu care va puteti mandri ca olteni...u craiova...daca echipa asta moare...cred ca va mutati de acolo ca nu mai aveti altceva cu ce va mandri!
    Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •