Page 4 of 10 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 194

Thread: Hip-Hop

  1. #64
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    bai toxico sa cum o fi nu te doare capu' de la atatea ganduri?
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  2. #65
    incepator
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    Da ma aveti dreptate, am suferit ca draq, nu fac kestii dastea de obicei, dar eram intr-o perioada proasta !!!
    La kestia cu battle am suferit din nou, dar oricum ma descurc in battle-uri.
    Nu, nu ascult doar underground, dar ascult mai mult rap romanesc, cam tot in afara de bug mafia sau la familia care sincer nu spun nimik interesant pt. mine !
    Nu sunt Tupac si nici nu ash vrea sa fiu ca el ...... adik mort hehe
    Si deshi am o gramada de ganduri mereu, nu ma doare capu'
    pace tuturor si sorry

  3. #66
    BigLuciano Zebrone's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    cu bocancul pe gatul tau
    Posts
    4,562
    Reputatie
    1
    peace brother, be cool
    [B]UNITI A DIFESA DELLA MAGLIA[/B]

  4. #67
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Suge Knight film tells story of Tupac’s death
    Friday - February 25, 2005


    Suge Knight will finally get to tell his side of the story. The CEO of Death Row Records has signed with Beaux Carson's Carson Signature Films to deliver his vision of the events surrounding Tupac Shakur’s fatal shooting.
    Beaux Carson had been pursuing Knight for roughly two years trying to solidify the deal. Carson describes the as-yet titled film to be along the lines of “'Training Day' Meets 'The Godfather.'” But also stresses that this is “just a story” and is not pointing any fingers at anyone in particular. Carson reported that Knight may do a CD in conjunction with the film with a portion the proceeds going to fund programs serving under-privileged youth.
    While the details involving the fatal shooting has been sketchy at best and still remains one of the music world’s largest mysteries, it will be quite interesting to see what Knight has to offer. Remember, Suge was behind the wheel of the BMW that Tupac was riding in when the fatal drive-by happened in Las Vegas. No plans to shoot the film have been disclosed as of press time.




    Suge Knight, bosssul de la Death Row, fosta casa de discuri a lui Tupac Shakur/Snoop Dogg/Dr. Dre si tot odata, cel care a condus masina in care se afla si Tupac in seara cand acesta a fost impuscat mortal, s-a hotarat sa isi spuna parerea, sau ce stie despre moartea marelui rapper, intr-un film
    Se stie ca pana acum, Suge si cei de la Death Row nu au scos un cuvant despre moartea lui Tupac, datorita acestui lucru, au aparut teorii cum ca Suge ar fii ordonat moartea lui Tupac, deoarece acesta intentiona sa paraseasca casa de discuri Death Row dupa lansarea urmatorului album, dar si pt ca, toata lumea stie, Tupac valora mai multi bani mort, decat viu, deoarce in cazul in care murea, tot vanzarile de produse cu numele de "Tupac", de la tricouri la albume de muzica, ajungeau in buzunarul lui Suge...si inca ajung, daca nu ma insel
    Intr-un interviu dupa moartea lui Tupac, de fapt o tentativa de interviu, o reportera l-a intrebat pe Suge cum ca "daca ar stii ceva despre moartea lui Tupac, ar spune ?", acesta a raspuns sec..."In nici un caz"
    Sincer, eu astept acest film cu nerabdare, cu toate ca sunt putine sanse ca Suge Knightt sa lamureasca milioane de fanii, cum de a disparut Tupac dupa cativa ani de cariera

  5. #68
    Go Seahawks Seahawk's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Posts
    2,415
    Reputatie
    1
    Hip`hop`ul este un lifestyle...
    Rap se numeste muzica reprezentativa stilului acesta... Sunt multe genuri de rap.. cum ar fi.. cel comercial.. pe care'l stim cu toti (a.k.a `mainstream` sau `gangsta'rap`) ... Cateva exemple: 50 Cent, Ludacris, EMinem, Chingy.. etc.. you got the picture...
    sau alt gen de rap.. si anume underground: Immortal TEchnique, Masta Ace, Mac Dre, Louis Logic, CHino XL, Jean Grae ..and so on..
    Daca asculti rap nu inseamna ca esti "rapper" sau daca te imbraci.. cu haine hip`hop nu inseamna ca ehsti "rapper" either..
    sunt multe de comentat pe tema asta..
    personal imi place rap`ul.. este stilul de muzica preferat mie.. dar asta nu inseamna ca ascult numai si numai rap.. sunt deschis oricarui stil de muzica..insa prefer melodiile care au de transmis ceva.. un mesaj.. etc..
    si`n general rap'ul face asta.. este de fapt o 'cultura' .. rap`ul combinat cu stilul de viata -hip`hop.. asta reprezinta.. o cultura..
    majoritatea celor de culoare prefera asta.. insa este doar un stil.. pe care daca iti place.. il urmezi.. si asculti genul asta de muzica..
    Cativa dintre rapperi mei preferati: Immortal Technique, Snoop Dogg, Masta Ace, The Game, Nas, Rakim
    Iar din Romania : PArazitii, Codu' Penal, Veritasaga, Raku, Explicit.. etc

  6. #69
    trendy Corrado*'s Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bukresh
    Posts
    980
    Reputatie
    1
    Revin shi eu cu un "update" :

    Rapperi Preferatzi: 2Pac, Outlawz, Snoop, Nas, Mobb Deep, Fatman Scoop, Clipse...
    Rap Autohton: Raparta, T-Ya, Deceneu, Lektor-Arssura, PACO, Kombat...

  7. #70
    senior totmihnea's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    160
    Reputatie
    1
    Oameni buni nu zic ca 2pac nu a fost un raper bun, da scuze, cel mai bun,legenda etc A avut cateva albume bune 2pacalipse now, makaveli,all eyes on me shi atat. Dar de ex pot sa dau zeci de nume de albume care darama orice a scos vreodata 2pac inclusiv albumu "tavarashului" BIG - Ready to Die.In plus yo consider legenda wu tang clanu. Aia smecheri RZA(unu din cei mai mari producatori din lume de hip-hop shi a facut numai undergroung prietene)Gza(unu din cei mai mari liricishti din lume,Method Man( ce flo)...plus restu clanului reamintind de Shyheim,Cappadonna,killarmy(favotitzii mei).Vretzi raperi de legenda Immortal tehnique(asta-i mai nou da..),Jedi mind tricks(Vinnie Paz)-divini,Company Flow,Jeru the Damaja,gangstarr(GURU face kk pe 2pac la orice ora din zi) shi multzi multzi altiiPana shi eminem e mai bun dct raposatu(ascultatzi slim shady LP). 50 cent hmm a mers cu primu album putzin cam gretzos da bdestul de bun,dupa aia ce a mai scos manele"take me to trhe candy shop" WTF!!! Bine in primu rand yo ascult in mare underground asha ca se intelege disconfortu meu fatza de acesti reparashi(da cand scot o mel buna ascult shi recunosc val). Parerea mea despre tot westu ala cei mai buni au fost shi sunt Xzibit shi tha liks.Bine in gen nu e bine sa pui la comun comertzurile cu undergroundu ,da na.
    Shi inca o chestie IAM,NTM,ASSASSIN,FONKY FAM etc inseamna hip-hop pur curat.Nu tzoale latzuri shi fetitze.Pt cei care nu au ascultat francezi incepetzi nu avetzi ce pierde.Limba franceza le permite sa aibe un flo mult mai smecher shi o dictie de invidiat. RESPEST
    Ma bucur ca exista acest thread !!
    Last edited by totmihnea; 2nd May 2005 at 01:32.

  8. #71
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Eminem mai bun ca Pac...am auzit-o si pe asta
    Eminem incearca cu toate fortzele sa il copieze pe 2pac...Eminem isi bate joc de muzica lui 2pac...deci Eminem este un rapper ratat in comparatzie cu 2pac
    Cand vei auzi o melodie de a lui 2pac care sa sune ca "Just lose it"....sa imi spui si mie...ca vreau sa o ascult

  9. #72
    senior totmihnea's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    160
    Reputatie
    1
    A intradavar ultimu alb eminem e foarte slab, dar restu sunt mult mai bune ca ale 2 pacului(Asta e parerea mea). Oricum restu artishtilor care i-am pus acolo sunt clar tatici ar treb sa incerci(macar un gangstarr sau jedi mind tricks).Nu ai ce pierde doar de castigat,crede-ma Fatza pt care nuy imi place 2pac e stilu ala westcoast cu femeiuci pe refren shi versuri despre cat de smecher shi bobat este respectivu. Imi place 2pac( imi pui mei am primu album original ,de care nu a auzit prea multa lume)dar spun doar ca sunt multi mai bun ca el.Iar cat despre eminemin afara de ultimu alb toate albumele lui au fost de exceptie(incepand cu primu (ma rog al doilea)Slim Shady LP,pe care il ador)shi albume curate fara maneleala. Ultimuj album a recunoscut shi el ca a vrut sa fie mai amuzant dar parerea mea ca e cel mai putzin amuzant.Asha ,acumzi-mi shi mie vreo piesa a raposatului care sa sune ca Till i collapse,Kim,I still don't give a fuck,The way i am .Treaba e urmatoarea,2pac are piese grele de ex pe all eyes on me(care dupa parerea mea e cel mai bun alb al lui,shi multa vreme unu din favoritele mele)dar per total e mediu,crede-ma am discografia.Poate ca nu o sa fii de acord cu mine dar asta e pana la urma.
    P.S. INcearca sa ascultzi ceva din ce ti-am zis yo mai sus.

  10. #73
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Voi asculta...
    Dar...daca ramanem la subiectul M&M...
    Iti dau exemple de melodii la katerink..care nu au nici o treaba cu hip-hopul si dupa "The Eminem Show"...
    Cred ca, cunosti melodia "Kim"...
    Pe langa "Kim"...Hit' em Up" este o balada de dragoste...
    La cat poate sa injure...si ce poate sa spuna in melodia aia...te face sa iti schimbi parerea radical despre el...eu unul asa am facut...
    In plus...M&M si-a batut joc de ultimul album 2pac..."Loyal to the game"...iar pt asta nu prea mai vreau sa il ascult...

  11. #74
    senior totmihnea's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    160
    Reputatie
    1
    A, deci asta e motivu

  12. #75
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Motivele astea sunt...si-a batut joc de muzica lui 2pac...si versurile din melodia "Kim"...
    Daca iti aduci aminte...un copil s-a sinucis din cauza versurilor lui Eminem...
    In plus...vrea sa fie ca 2pac...exemplu este clipul melodiei "Like Toy Soldiers"...in care vrea sa arate ca si el are dispute cu altzi rapperi...dispute care in imaginatzia ajung la crime...
    E..uite ca asa ceva nu s-a intamplat inca in viatza lui Eminem si nu o sa se intample...pt ca hip-hopul nu mai este ce a fost pe vremea lui 2pac...cand datorita versurilor au murit mai multzi rapperi...dintre care amintesc pe Tupac, B.I.G. sau Big L...
    Cel mai curand asasinat in lumea hip-hopului...este asasinarea legendei rap, Jay-Master-Jay...de la Run DMC...fara un motiv anume...pt ca cei de la Run DMC erau impotriva violentei...
    Eminem vrea sa fie ca 2pac...dar nu o sa reuseasca...

  13. #76
    Red&Blue Pride! Triphat's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Red and Blue World
    Posts
    1,969
    Reputatie
    1
    Eminem nu vrea sa fie ca pac, dar se vede clar influenta lui Tupac la el... eu unul nu mai ascult Eminem de cand m-am maturizat, nici nu ma mai intereseaza muzica lui. La fel cu 50 cent si industria comerciala.
    [SIZE="1"][COLOR="Red"]Oh South London[/COLOR]
    [COLOR="Blue"](Oh South London)[/COLOR]
    [COLOR="Red"]Is wonderful[/COLOR]
    [COLOR="Blue"](Is wonderful)[/COLOR]
    [COLOR="Red"]Oh South London is wonderful[/COLOR]
    [COLOR="Blue"]It's full of tits, fanny and [b]PALACE[/b][/COLOR]
    [COLOR="Red"]Oh South London is wonderful[/COLOR][/SIZE]

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    1,927
    Reputatie
    1
    Si io ascult Parazitii,rapperi straini.Deci si io's de-al vostru

  15. #78
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Doua filme despre B.I.G.

    Martie 1997... Los Angeles... In zorii unei zile nefaste, la iesirea de pe aleea unei vile impozante, rapper-ul Notorious B.I.G. (foto), avand pe atunci numai 24 de ani este impuscat langa masina lui... La scurt timp dupa cele intamplate, jurnalistul Cheo Hodari Coker incepe o investigatie pe cont propriu, la capatul careia trage propriile concluzii, pe care ulterior le publica in cartea „Unbelievable: The Life, Death and Afterlife of teh Notorius B.I.G.”. Iata ca au trecut opt ani si misteriosul asasin inca nu a fost descoperit.
    Daca Sylvester Stallone isi are deja numele trecut ca producator pe genericul unui film despre rapper ce va fi lansat la inceputul lui 2006, se pare ca povestea jurnalistului nu va fi transpusa decat in filmul „concurent” ce il are ca regizor pe Antoine Fuqua (Bait, King Arthur). Acesta din urma este filmul care va reprezenta biografia „oficiala” a lui B.I.G., intrucat mama sa alaturi de fostii lui manageri apar ca producatori executiv.

    http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=2123&hist=0

  16. #79
    incepator
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    frate 2pac rulz!!!!ascult g-unit shi 50cent dar shi the game kre e supertare

  17. #80
    The Colonel marinike's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    @michael 8.89 : cand o sa mai cresti o sa descoperi ca hip-hop-ul nu se rezuma la 50cent si ceilalti enumerati de tine ci este o cultura mult mai vasta decat iti poti inchipui, cultura in care 50 si ceilalti (mai putin 2pac) au un loc destul de in spate, cel putin deocamdata.

  18. #81
    The Colonel marinike's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    655
    Reputatie
    1
    scuze de post consecutiv, dar nu mai am buton de edit.
    tb sa recunosc ca de trei-patru luni de cand am descoperit forumul de pe OLS astazi a fost prima data candcam citit threadul despre hip-hop si va marturisesc, fara suparare si fara sa ma dau eu mare si tare, ca nu sunt nicidecum, ca nu prea mi-a placut cum este abordat subiectul.
    in primul rand, cum cred ca stiti toti cei care ati postat aici, hip-hop inseamna cele 4 elemente(mc-ing, dj-ing, graff si breakdancing) si dc e sa se discute intr-un thread despre hip-hop mi se pare normal sa se discute despre toate acestea si nu numai despre ce cantareti se asculta.
    in al doilea rand pe acest thread nu se discuta despre hip-hop ci spune fiecare ce interpreti asculta, intr-un adevarat monolog, ceea ce la un moment dat devine plictisitor iar ideea de forum isi pierde intelesul. mi-ar placea dc cineva ar lansa o idee iar ceilalti am dezbate pe seama ei, dc s-ar face comparatii intre vechea scoala si generatia actuala, dc am scrie fiecare ce melodii noi am ascultat si ce parere avem despre ele, dc prietenii de peste ocean sau din europa occidentala ne-ar spune ce singles sunt la ei in topuri si toate acestea ar putea degenera intr-o discutie aprinsa si astfel s-ar evita situatia ca intr-un an juma', de cand a deschis realmadrid.com thread-ul, sa se stranga doar 82 de posturi.

    si eu sunt un fan hip-hop, insa nu unul inrait. trebuie sa recunosc ca nu sunt prea selectiv in ceea ce ascult (asta din dorinta de a fi la curent cu tot ceea ce e nou), dar retin doar ceea ce imi place cu adevarat. de la noi apreciez formatii ce pretind a fi de "east coast"+parazitii pentru versurile pe care le au, insa nu pot sa nu remarc sound-ul piaselor bug mafia. de afara nu ascult ceva in mod special, dar evit melodiile cu fetite, pipite, mii de para si ma axez pe acele melodii ce "striga" viata de cartier cu greutatile sale.
    sper ca postul meu nu a deranjat pe nimeni si sper ca de acum incolo sa animam putin si aceasta sectiune a forumului (muzica&...) unde se posteaza din an in paste si atunci doar la doua-trei topicuri.

    lansez eu prima provocare: de ce ascultati (sau ce va fascineaza la) hip-hop?

  19. #82
    incepator
    Join Date
    Aug 2005
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    ma mai are loc un mic hip-hoper pa aici?

  20. #83
    Red&Blue Pride! Triphat's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Location
    Red and Blue World
    Posts
    1,969
    Reputatie
    1
    tot ma fascineaza la hip hop.. este o cultura, un stil de viata.. si putini stiu asta. rap-ul este elementul muzical din hip hop. sunt mesaje adevarate, technica, negative geniale, tot ce vrei. toate astea nu se gasesc la TV, unde rapperii mai mult isai arata banii, pi***e etc. este penibila aceasta treaba, oamenii non-hiphop se orienteaza prost din cauza lor. eu unul sunt mandru ca ma asociez cu hip hopul, ca il ascult, si in putin timp o sa fiu mandru ca il practic. eu unul ascult numai underground.. artisti ca immortal technique, vakill, non phixion, jedi mind tricks, dilated peoples, atmosphere, apathy, phi life cypher, IAM, NTM, saian supa crew, canibus, cunninlyinguists, louis logic, arsonists, beatnuts, chino xl, murs si multi altii.voi cam ce ascultati ?

  21. #84
    manager Nightfly's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    343
    Reputatie
    1
    Ma bag si eu pe threadul asta si ca sa raspund la intrebarea lui Triphat ascult 2pac si BIG(si Fugees dar ei sunt intre hip-hop si r&b) din "Scoala Veche" si din "Scoala Noua sau cat de cat noua macar " Beatnuts,Tony Touch, Rakim ,Pharoahe Moch, Wu-Tang si melodiile solo ale componentilor(Meth si Red, Masta Killah, Ghostface Killah ...) , mai ascult si albumele vechi ale lui Snoop din anii 90 ca astea noi au cam degenerat de la hip-hop spre r&b si alte genuri, Nas,Mos Def, MOP, chiar si Ludacris,LL Cool J sau Ja Rule, Killah Priest, Jedi Mind Tricks, 7L & Esoteric, uneori Jay-Z, Ice Cube(albume vechi), DMX, Dilated Peoples, BIG L(R.I.P.), Kool G Rap, Kurupt, romanesti tot ce prind desi nu toate imi plac, insa ascult si muzica mai comerciala cum e Akon.
    Acum astept sa imi mai dati voi idei cu ce e mai nou in hip-hop(underground de preferinta) fiindca de melodii noi cam duc lipsa...
    "It was God disguised as Michael Jordan."-Larry Bird

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •