Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 131

Thread: Stadionul...

  1. #22
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Si eu as vrea sa ramana stadionul unde e, insa trebuie sa fim realisti totusi si sa ne dam seama ca ar costa o groaza de bani pe care nu avem de unde sa-i scoatem. Din punct de vedere economic, construirea unui nou stadion si recuperarea banilor din vanzarea spatiului de sub Moina e o varianta excelenta.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  2. #23
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Pai fostul consiliu a alocat o gramada de bani pentru renovarea stadionului, daca se finaliza proiectul am fi avut unul dintre cele mai bune stadioane din Romania. E clar ca-s interese economice la mijloc, auzi cica se contruiesc blocuri pe actualul amplasament, pai cine o sa stea in respectivele? nicoara, muresan, paskany si alti indivizi de felul lor

    Stadionul tre` sa ramana acolo unde e acum.
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  3. #24
    LadyOfTheRings desdemona's Avatar
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    PiecesOfYou
    Posts
    8,134
    Reputatie
    1
    Mai, dar voi chiar duceti campanie serioasa. Vazui si-n Clujeanul (p-asta il rasfoiesc pe net, dintre ziarele din Cluj, de obicei, nu stiu de ce), in numarul de azi: Nu ingropati Ion Moina. Toate ziarele scriu? Apropo, care e orientarea ziarelor in Cluj? Cate sunt in total?

    P.S. Mie imi placuse mai mult alt articol... La noi in Constanta nu prea se scriu articole d-astea "istorice", indiferent de motiv, de aia mi s-a parut dragutza faza
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  4. #25
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Campania a fost initiata de site-ul ucluj.ro apoi preluata de majoritatea ziarelor locale, s-a initiat si o campanie de strangere de semnaturi

    Pai ziare locale avem asa
    www.ziuadecj.ro
    www.monitorulcj.ro
    www.bza.ro
    mai e www.ziarulclujeanului.ro dar pagina la asta ii in reconstructie de vreo cateva luni
    Si mai e adevarul de cluj, da-i numa in format pdf http://adevarul.cluj.astral.ro/
    cam astea...
    si saptamanalele
    www.clujeanul.ro
    www.gazetadecluj.ro
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  5. #26
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Articolul din Clujeanul

    PRO ŞI CONTRA "ION MOINA"
    15 Septembrie 2005
    de Mihai GOTIU (asta comenteaza la Radio Cluj meciurile lui "U" )

    Demolarea stadionului "Ion Moina" a încins spiritele fanilor Universităţii, care s-au pus pe strâns semnături. Decizia autorităţilor locale este însă una extrem de dificilă.

    Pe de o parte, autorităţile trebuie să ţină cont de voinţa cetăţenilor pe care îi reprezintă. Dar şi aceştia sunt împărţiţi în două tabere. Dintr-un fanatism, pe care nu este cazul să-l detailăm acum, o parte dintre suporterii lui "U" nu sunt dispuşi să împartă stadionul cu cei ai lui cfr pe care, dacă până nu demult îi considerau drept "o rudă mai săracă", în ultimii ani au început să-i deteste. Argumentele "U"-iştilor sunt legate în special de simbolul pe care îl reprezintă "potcoava" clujeană pentru echipa lor de suflet.

    La rândul lor, nici cfr-ul nu ar avea cum să se simtă acasă pe "Ion Moina", chiar dacă acesta aparţine municipalităţii şi nu lui "U". Vor mai trece ani buni până când cele două formaţii vor învăţa să împartă o arenă precum o fac în Italia, AC Milan şi Inter, Iuventus şi AC Torino ori AS Roma şi Lazio.

    Pe de altă parte, în discuţie nu intră doar aspectul sentimental, ci şi cel economic. Argumentul preşedintelui Consiliului Judeţean, Marius Nicoară, conform căruia costurile renovării ar fi prea mari, nu stă însă în picioare. Fie că este construit un stadion nou la Valea Gârboului, fie că se demolează "Ion Moina" pentru a se ridica aici noua arenă, costurile ar fi cam aceleaşi. Dacă există bani pentru stadion la Valea Gârboului, există şi pentru un stadion central. Nu mai este însă secret faptul că terenul actualului "Ion Moina" este deja "antamat" pentru diferite afaceri, acesta fiind, în cele din urmă, argumentul care va decide.

    Desigur că mai există şi specialişti - arhitecţi, urbanişti -, care se pot pronunţa asupra necesităţii ca arenele sportive să fie plasate la marginea oraşului ori în centru. Cu siguranţă însă, opiniile acestora vor conta cel mai puţin.
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  6. #27
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Stadionul, asa cum a fost candva
    Attached Images Attached Images
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  7. #28
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Sub semnul solidaritatii


    • La conferinta saptaminala, antrenorul Leo Grozavu si directorul executiv adjunct al lui „U“, Cristian Dulca, au semnat si ei pe lista „sepcilor rosii“ •


    Alaturi de suporteri

    Atit Grozavu cit si Dulca au declarat ca sunt in asentimentul suporterilor si sprijina actiunea acestora, aceea de a pastra amplamentul viitorului stadion pe locul in care este acum. „Sint in asentimentul suporterilor. Acest stadion a fost construit pentru echipa Clujului, la fel cum au fost ridicate si alte amplasamente destinate sportului in perioada respectiva. Ar fi pacat sa se schimbe locatia“, a spus Dulca, in completarea sa venind si tehnicianul „studentilor“, care a afirmat ca „Ion Moina“ ar trebui sa ramina in acelasi loc, cu conditia sa fie intrunite toate conditiile pentru ca acest proiect sa fie realizat, important fiind, in cele din urma, ca orasul sa aiba un stadion adevarat. Ambii oficiali au semnat pe lista deschisa de Asociatia „Sepcile rosii“, exemplul lor fiind urmat si de majoritatea jurnalistilor prezenti la conferinta.

    Monitorul de Cluj
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  8. #29
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Nicoară renunţă


    Campania de strângere a semnăturilor pentru ca noul stadion să fie construit pe amplasamentul actualului, iniţiată de Asociatia Supoterilor ‘‘Sepcile roşii’‘ şi de site-ul www.ucluj.ro, şi-a consumat astăzi un nou episod. La conferinţa de presă săptămânală, conducerea clubului şi-a exprimat poziţia de susţinere a iniţiativei, punând primele semnături pe liste. ‘‘Aşa cum îşi doresc suporterii clujeni, sunt şi eu în asentimentul lor şi m-aş bucura ca noul stadion să se construiască tot aici, dar, din păcate, nu depinde de mine. Stadionul este simbolul Universităţii şi nu degeaba a fost construit în formă de potcoavă. S-ar distruge o tradiţie’‘, a declarat Cristi Dulca imediat după ce a semnat lista de adeziuni.

    Pe liste a iscălit şi Leo Grozavu, antrenorul studenţilor, care s-a arătat şi el solidar cu iniţiatorii proiectului. ‘‘Acest stadion înseamnă tradiţie. Ar fi foarte bine ca noul stadion al Clujului să fie pe acelaşi amplasamnet. Trebuie îndeplinite anumite condiţii pentru un stadion de talie europeană, dar dacă toate acestea sunt îndeplinite, atunci nu văd de ce nu ar putea să rămână tot aici noua arenă.’‘
    La rândul său, Gabi Jula a declarat& ‘‘Ne-ar părea rău să plecăm de pe acest stadion, deoarece majoritatea jucătorilor am crescut aici, unii am fost copii de mingi pe Ion Moina şi sper ca acest demers să convingă autorităţile locale.’‘
    De cealaltă parte preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, Marius Nicoară, s-a arătat dezamăgit de agitaţia creată în jurul proeictului său de construire a stadionului în afara oraşului. El a precizat că partea bună a lucrurilor este că va ‘‘redirecţiona fondurile’‘, pentru ca mai apoi să spună că nu sunt bani pentru construirea pe acelaşi loc, singura soluţie în viziunea sa fiind amplasamentul Sf. Ion. ‘‘Dacă nu se poate construi în altă parte, atunci nu-i nici o problemă, să rămână în paragină. Eu am vrut să fac un lucru bun pentru oraş, dar nu mai insist, îmi salvez câteva fire de păr negre, nu mai trimit proiectul la ministru. Dacă vor templu, atunci să rămână templu. Le transmit însă suporterilor că nu ştiu câţi dintre ei i-au prins jucând pe cei de care pomeneau în comunicat. Eu am fost pe stadion în anii aceia de glorie a Universităţii’‘, a mai precizat preşedintele CJ.

    Buna Ziua Ardeal
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  9. #30
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Actiunea de strangere de semnaturi a debutat furtunos, pana acum s-au strans peste 1000 de semnaturi, si asta e doar inceputul
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  10. #31
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Extraordinar, fantastic, mirific, felicitarile mele. Imi dau seama cati spectatori ati avut la meci sambata. Au incaput toti in grandiosul moina?

  11. #32
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Ca doar nu crezi c-au semnat toti spectatorii... multi n-aveau buletinul la ei, unii n-aveau de loc buletin, au fost ceva spectatori, si la un meci cu Sinnicolau Mare, asa ca nu tot comenta aiurea
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  12. #33
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Au fost 1500 de spectatori. Pentru un meci cu Sannicolau Mare este mai multe decat acceptabil.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  13. #34
    sport legend
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Cluj U Napoca
    Posts
    915
    Reputatie
    1
    au fost 2000 si ceva . fitzi seriosi !
    [B] Sunt plictisit ! [/B]

  14. #35
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Apoi io nu m-am apucat sa-i numar . Pe site scria 1500 parca. Trebuie luat in seama ca de la Unirea au venit doar rezervele, ca suporteri nu stiu daca au.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  15. #36
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca au fost chiar 2000, in dreapta tribunei oficiale au fost putini. Sper sa vina tot mai multi sa trebuiasca sa deschida peluza
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  16. #37
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    "S-ar distruge axa"

    Istoricul Gheorghe I. Bodea, care a studiat zeci de ani mişcarea sportivă din România, este unul dintre cei mai înfocaţi apărători ai stadionului "Ion Moina". El crede că, prin înlocuirea lui cu clădiri de locuit sau magazine, s-ar distruge iremediabil axa Parcul Mare - stadion - Sala sporturilor - Piscina olimpică - Parcul sportiv "Iuliu Haţieganu".

    "Din capul locului, nu suntem împotriva noului, dar nu putem risca dărâmarea unui stadion de aproape 100 de ani, aflat într-un centru de care se leagă întreaga viaţă spirituală, culturală şi sportivă a oraşului şi a Transilvaniei. Performanţele sportive ale tineretului din această parte a ţării sunt în strânsă corelare cu stadionul actual. Ba mai mult, aici am întâlnit şi nenumărate performanţe mondiale. Să nu uităm că pe <Ion Moina> s-a înregistrat primul record mondial al Iolandei Balaş. E vorba de o mireasmă de glorie sportivă, care s-ar distruge o dată cu dărâmarea stadionului", a spus Bodea.

    Clujeanul
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  17. #38
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    Topescu: Demolarea scuipă pe trecut

    La ora la care citiţi aceste rânduri, s-ar putea ca buldozerele Primăriei oraşului Cluj Napoca să fi început demolarea unuia dintre cele mai vechi stadioane ale României, cel care poartă numele unui mare atlet – Ion Moina. Într-o amplă lucrare dedicată istoriei sportului românesc din Transilvania (”Agora U-85” de dr. Gheorghe I. Bodea), confratele Viorel Cacoveanu scrie: ”Ar fi de conceput Clujul fără cetatea universitară, fără Teatrul Naţional, fără clinicile parcă dintotdeauna acolo, fără zidurile romane – documente şi mărturie ale continuităţii –, fără Memorandum, fără Cetăţuie şi Feleac, fără stadionul «Ion Moina», fără clubul «U»? Niciodată!”. Şi totuşi... În locul stadionului inaugurat în anul 1911, pe care au jucat fotbalişti celebri ca Aurel Guga, Graţian Sepi, Sever Coracu, Pavel Marcu, Zoltan Ivansuc, Remus Câmpeanu, Lazăr Sfera sau Mihai Adam, va apărea un spaţiu comercial! Stadionul ”Ion Moina” are o istorie de care apropiindu-ţi urechea auzi timpul cu sonorităţi de măreţie, de zbucium, de peregrinări, de veselie boemă. Este partea de tinereţe din fiinţa celor ce erau adolescenţi acum cinci, patru, trei, două decenii sau chiar mai puţin. Confraţii de la Sport Total au tras semnalul de alarmă: ”Nu distrugeţi «Ion Moina»!”. Susţinem şi noi campania Asociaţiei ”Şepcile roşii” şi a clubului ”U” Cluj pentru salvarea arenei pe care s-a scris istoria generaţiilor trecute de sportivi clujeni.
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

  18. #39
    st&quot;U&quot;dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Frumos din partea lui Topescu, eu am inceput sa am o parere proasta despre el dupa ce a sustinut ideea absurda a fuziunii, acuma insa tre` sa-i multumim ca ne sprijina, eu un nume important al presei romanesti, o parere avizata si ar putea sa ne ajute mult in acest demers


    S-a uitat careva la emisiunea de azi? Eu n-am putut Cine a vazut-o sa-mi povesteasca ce si cum
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  19. #40
    st&quot;U&quot;dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Marius Nicoară, preşedintele Cosiliului Judeţean Cluj, face în ultimul timp un tur de forţă pe la televiziunile locale, în încercarea disperată de a convinge clujenii că demolarea stadionului “Ion Moina” este plină doar de bune intenţii. Cu totul întâmplător, acest tur de forţă se desfăşoară cu doar câteva zile înaintea şedinţei în care, conform unor surse avizate, proiectul va fi aprobat, în ciuda opoziţiei din ce în ce mai puternice a societăţii civile. Vineri a fost rândul studioului regional TVR Cluj să-l găzduiască pe Marius Nicoară, în emisiunea “Culise”, împreună cu Valentin Schiopu, redactor la Gazeta Sporturilor şi cu Mihai Bocşan, reprezentant al Asociaţiei Suporterilor “Sepcile roşii”.

    Preşedintele CJ a încercat să justifice schimbarea locaţiei stadionului “Ion Moina” sub pretextul lipsei banilor reconstruirii în acelaşi loc. Acesta a susţinut că legea sportului va fi respectată şi că vechea arenă nu va fi distrusă până când cea nouă, care urmează să fie construită la Sf. Ion, nu va fi dată în folosinţă. Puţin probabil că un investitor care va da milioane bune de euro va aştepta câţiva ani până când CJ termină de construit noua arenă, pentru a putea intra în posesia terenului de sub “Ion Moina”.
    De partea cealaltă, suporterii au încercat să anihileze argumentele lui Nicoară, susţinând că singura variantă acceptată este construirea în acelaşi loc. Aceştia au arătat că există soluţii pentru parcări la standardele cerute de UEFA şi că stadionul ar putea fi construit în etape, în acelaşi loc, timp în care Universitatea ar continua să joace pe “Ion Moina”.
    Preşedintele CJ a încercat să ridiculizeze acţiunea de strângere de semnături iniţiată de asociaţia “Sepcile roşii” şi de site-ul ucluj.ro, spunând că şi el poate aduce oricând un numă egal de semnături de la oameni care susţin schimbarea locaţiei. Argument penibil, deoarece, conform aceleiaşi teorii, dacă un om aduce semnături de la 1.000 de clujeni care vor metrou până la Bucureşti, înseamnă că CJ trebuie să se apuce de lucrare. Este vorba de opinia unui număr însemnat de clujeni, care trebuie luată în seamă. Poate organizarea unui sondaj ar fi o soluţie mai potrivită.
    In emisiune au mai intervenit şi alţi ziarişti care au relatat cazul, dar şi Zoltan Iasko, directorul sportiv al Universităţii Cluj, care a confirmat poziţia clubului, aceea de păstrare a actualei locaţii a stadionului. Problema ridicată de ziarişti a fost dacă lucrările vor fi continuate şi după încheierea mandatului lui Nicoară la şefia Consiliului Judeţean. Conform acestora, este foarte probabil ca eventuala schimbare de putere de la alegerile de peste 3 ani să aducă o strategie schimbată a noilor conducători, care ar putea tăia finanţarea pentru stadion, după modelul autostrăzii Bechtel.
    O altă întrebare la care şeful CJ s-a făcut că plouă a fost legată de echipele care ar urma să joace pe acest stadion. Mihai Bocşan a susţinut că, dacă ar urma să joace ambele echipe, “U” Cluj şi cfr, ar fi normal să fie valorificat şi terenul din gruia, care nu respectă nici măcar cât “Moina” standardele europene. Vorba a fost schimbată repede şi întrebarea a rămas fără răspuns.
    Ardoarea cu care preşedintele Nicoară a susţinut schimbarea locaţiei stadionului dovedeşte că nici nu s-a luat în calcul găsirea unei soluţii pentru reconstruirea pe aceaşi locaţie. Interesant, de asemenea, este si faptul că Marius Nicoară nu s-a luptat nici pe departe cu aceeaşi ardoare pentru proiectul Montupet, care ar fi devenit cea mai mare investiţie din România. Se pare că în spatele afaceri “Moina” se află un grup puternic de interese, pentru care tradiţia Universităţii şi zona sportivă a oraşului nu fac nici cât o ceapă degerată.
    Marius Nicoară promite că abandonează proiectul dacă clujenii îi pun beţe în roate, iar suporterii că vor protesta cât va fi necesar pentru ca istoria mişcării sportive a Clujului să nu fie distrusă.

    Buna Ziua Ardeal
    [B]Cluj-Napoca centru UNIVERSITAR nu feroviar[/B]
    [B]VETI FI IARASI [COLOR="DarkRed"]c[/COLOR]E ATI [COLOR="DarkRed"]f[/COLOR]OST SI MAI [COLOR="DarkRed"]r[/COLOR]AU DECAT ATAT[/B]

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Cluj U Napoca
    Posts
    915
    Reputatie
    1
    Adio "ion Moina"!


    Consilierii corupti au castigat. STADIONUL SE DEMOLEAZA!!!!
    S-a decis la sedinta!
    Doar "U"!!!
    Last edited by HIV; 28th September 2005 at 15:18.
    [B] Sunt plictisit ! [/B]

  21. #42
    fairplay dragos_popa17's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    prin Cluj
    Posts
    2,234
    Reputatie
    1
    „Ion Moina” sub buldozer

    Autorităţile judeţene au luat ieri decizia finală în privinţa stadionului. O nouă arenă, a cărei capacitate va fi de 30.000 de locuri, nu de 40.000 cum s-a anunţat iniţial, va fi construită în afara oraşului, pe Valea Gîrbăului, în zona cunoscută sub numele "Sfîntul Ion". Stadionul, după model britanic, nu va avea pistă de atletism, aceasta urmînd să fie plasată undeva în exterior, ca şi cartodromul, circuitul de motocros şi poligonul auto. Conform proiectului aprobat ieri în unanimitate de consilieri, complexul va mai include parcaje, un hotel, spaţii pentru alimentaţia publică şi expoziţionale. Construcţia va dura doi ani şi jumătate.

    Imediat după finalizarea investiţiei, estimată acum la 25 milioane de euro, faţă de 20 milioane iniţial, "Ion Moina" va fi demolat. Terenul din Parcul Central, în suprafaţă de aproape 7 hectare, cu un preţ de piaţă de 300 euro pe metrul pătrat, va fi valorificat pentru recuperarea costurilor de construire a noului stadion. Oficialităţile speră ca în toamna anului viitor studiile să fie încheiate şi tot atunci să înceapă lucrările. Deja există oferte din partea unor firme italiene, spaniole şi germane.

    „Nu cedăm presiunilor”
    La şedinţă au participat ieri şi cîţiva reprezentanţi ai Asociaţiei "Şepcile Roşii", care s-au opus demolării stadionului. De altfel, suporterii lui "U" Cluj, echipa care joacă de la înfiinţare pe "Ion Moina", au protestat împotriva demolării acestei arene, iniţiind şi o campanie de adunare de semnături. Ieri, reprezentanţii lor s-au abţinut să comenteze decizia Consiliului Judeţean, părăsind supăraţi sala. "Au existat tot felul de presiuni. Dar stadionul acesta trebuie să-l facem, nu avem voie să lăsăm neterminat un astfel de proiect", a spus fostul prefect al Clujului, Dan Canta.

    „Clujul va arăta altfel”
    Preşedintele Consiliului Judeţean, Marius Nicoară, a declarat că proiectul va fi dus la bun sfîrşit. "Clujul va arăta altfel cu acest stadion. Se fac tot felul de speculaţii, dar aceasta nu înseamnă că trebuie să ne oprim şi să nu mai construim acest complex", a afirmat Nicoară. "Demolarea şi construirea unui stadion nou în locul celui vechi, «Ion Moina», ar fi costat mai mult decît ridicarea noii arene. În plus, nu am fi putut îndeplini criteriile UEFA, legate de parcări, spaţii auxiliare şi altele", a completat Cornelia Trif, purtătorul de cuvînt al Consiliului Judeţean.

    10.000 de locuri din cele 28.000 ale arenei "Ion Moina" pot fi ocupate în acest moment, restul tribunei fiind în pericol de prăbuşire

    sursa: gsp
    [SIZE="1"]"I firmly believe that any man's finest hour - his greatest fulfillment to all he holds dear - is that moment when he has worked his heart out in a good cause and lies exhausted on the field of battle - victorious." [i](Vince Lombardi)[/i][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •