Results 1 to 18 of 18

Thread: Pro Contra Ilie Dobre

  1. #1
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0

    Pro Contra Ilie Dobre

    Sunt curios sa va aud parerile despre acest "celebru" comentator care ne chinuie sau ne amuza cu comentariile sale saptamana de saptamana.

  2. #2
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Pe cetateanul Dobre l-am vazut acum cativa ani in vestiarele echipei FC ARGES(atunci echipele se luau de pe tabla mazgalita cu creta),dar si vara asta in metrou,cand ma duceam sa dau licenta
    Vorbesc serios!!!Acum sa va zic ca individul incearca sa fie original(bravo lui!)dar nu reuseste asta si devine mai mult decat ridicol.De altfel,cand incearca sa fie rapid,comite multe erori.Aia de la meciul Celta Vigo-FC Arges e de pomina.
    Si ma streseaza inca ceva:pai daca si acest specimen lucreaza in presa,cred ca profesionalismul e inexistent in cazul multora :x

  3. #3
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Calitatea lui e ca se implica in comentariu si ca nu inghite meciurile trucate (a sesizat cand a fost vorba de jocuri suspecte).
    Raman celebre atat eroarea din meciul Celta Vigo - FC Arges (cand si-a dat seama dupa vreun sfert de ora ca golul lui Mutu fusese anulat), cat si mormanul de carti pe care le-a editat, toate in stilul unor compuneri de clasa a IV-a. Se zicea ca Dobre e singurul autor din lume care are mai multe carti scrise decat citite.

  4. #4
    junior
    Join Date
    Aug 2003
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Ilie Dobre a inceput prin anii '80 la radio cu corespondente de la diverse suse sportive care impreuna insemnau "Daciada".
    La fel ca si "Cantarea Romaniei" era o obsesie a lui Ceausescu sau mai degraba o incercare de a utiliza sportul, respectiv cultura in scopuri propagandistice. Trecem peste faptul ca nivelul celor doua manifestari era cum nu se poate mai coborat.
    Interesant e ca Dobre a folosit postura sa de "corespondent" pentru a se strecura "pe usa de serviciu" in corpul redactional de la departamentul sport al Radiodifuzunii de unde nu a mai fost clintit nici pana azi (a fost o incercare imediat dupa decembrie '89 dar bietul om a amenintat ca daca e concediat se arunca pe fereastra din sediul de pe str. Nuferilor; de atunci l-au lasat in pace).
    Eu insa imi voi aminti mereu de "reportajele de la fata locului"din diverse comune limitrofe Bucurestiului de la intreceri intre (pre)scolari sau tractoristi sau "tarani cooperatori", pline de un umor involuntar izvorat din stradania personajului de a le reda cu lux de amanunte.

    O tempora...

  5. #5
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Oricum e mortal de tot. Cica a fost cronometrat odata si a strigat gooooool timp de 29 de sec. Deci cu plamanii nu sta rau. Cred ca cel mai rau este sa iti piarda echipa favorita cu vreo 4 sau 5 la 0 si sa comenteze Iliuta.

  6. #6
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Unii ziceau ca facea exercitii cu ochii pe ceas, cat de mult striga "GOOOL". De aia se pare ca nu a vazut nici ca golul lui Mutu la Vigo fusese anulat, era cu privirea pe cronometru.

  7. #7
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Tot ce e posibil ca tipul asta e capabil de orice. Bine ca nu s-au luat si altii dupa el. Ca atunci "Fotbal minut cu minut" ar fi un fel de concurs de urlete. Macar asa e numai unul. Oricum trebuie sa recunoastem ca e unul dintre comentatorii de care a auzit toata lumea si asta nu datorita chestiilor inteligente pe care le spune.

  8. #8
    techno-dork phil's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Edmonstone(d)
    Posts
    387
    Reputatie
    1
    se mai pune problema???? pai omul asta n-are in primul rand "voce" de radio. nu are ce se cheama "radiogenie." si pe langa faptul ca glasul ii scartaie ca o usa neunsa mai insira si un kilogram de tampenii la metrul de unda. am urmarit mai de mult la TV un meci pe care el il comenta radiofonic. Dumnezeule, mingea era undeva pe la 45 de metri lateral stanga si el a inceput sa urle ca un apucat de parca se consumase cea mai mare ratare a meciului.

    pe deasupra e notoriu faptul ca a fost impus in pozitia respectiva prin celebra filiera "PCR" (pile/cunostinte/relatii). tocmai de aceea comentatorii ai mai vechi nu-l suportau si faceau mereu bascalie de el. mai ales lui Ghitulescu i se punea pata pe el destul de des . i-a spus o data, in direct, ca nu reusesc fotbalistii sa alerge atat de repede pe cat de iute comenteaza el.

    cat despre "forta" de a urla secunde in sir la gol, lui Dobre i se potriveste zicala celor care isi doresc sa se angajeze la caile ferate:

    "carte multa nu se cere,
    prost sa fii, sa ai putere"

    (apropo, nici o aluzie la rapidisti sau clujeni dar asta e intelepciunea po****ra)
    "I'm a humble guy with a healthy desire." (Pixies)

  9. #9
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Hai sa va mai spun una buna: Iliuta a facut greva foamei acum cativa ani(stiti episodul,nu?)nu pentru ca voiau sa il zboare din radio,ci pentru ca voiau sa il trimita la agricultura...Adica sa lucreze dumnealui la celebrul post de radio,Antena Satelor!!!

  10. #10
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Am auzit ca Ilie Dobre va comenta pentru Radio Romania Actualitati meciul de la Copenhaga. Nu pot decat sa sper ca va ragusi de cat de multe ori va striga GOOOL

  11. #11
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Ar fi ideal pentru noi. Poate dupa aceea isi va lua si vreo 2 saptamani vacanta sa ii revina vocea. Ar fi si mai frumos. Deci: Hai Romania, Iliuta iti dorim o raguseala cum nu ai mai avut vreodata.

  12. #12
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Ilie Dobre comenteaza toate meciurile de parca sunt finale de Campionat Mondial sau European. Ai nostri abia leaga un atac si el se infierbanta, parca ar fi o ocazie clara de a marca. Imi aduc aminte de un banal gol marcat de Rapid in Malta, din penalty... A strigat de credeai ca joaca ai nostri cine stie ce meci.
    Stiu si faza cu Ghitulescu. Oricum, omul e incorigibil.

  13. #13
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Vad ca nu e nimeni pro Ilie Dobre...
    Vai, ce pacat... El chiar crede ca are admiratori...


    Oricum, e penibil, ridicol, caraghios, amuzant de jenant, cretin, *******, idiot, nebun, aiurit, tampit, dar totusi simpatic in prostia lui...

  14. #14
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Oare e chiar atat de naiv sa creada ca are admiratori? Cred ca da, din moment ce crede ca oamenilor le place stilul lui urlator si nu il schimba. Sau poate e atat de infocat microbist ca nici nu isi mai da seama ce face in timpul meciurilor. Oricum dupa cum comenteaza el meciurile spectatorii care sufera cu inima ar trebui sa aiba mari probleme. La el si Minerul Iara-F C Bontida e meci de infarct. L-am ales pe asta ca eu sunt clujean, nu de alta.

  15. #15
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Poate o sa strige Dobre la golurile adversarilor...
    Orice e posibil, nu? Poate confunda echipamentele celor doua echipe!

  16. #16
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Noi speram sa nici nu fie in situatia aia. Da de la el te poti astepta la orice.

  17. #17
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Cred ca i s-a acordat o prea mare atentie specimenului.Este cel mai prost,idiot ridicol,etc.,comentator sportiv pe care l-am auzit si cred(sper) ca nici in viitor nu vor mai exista altii ca el.Ma intreb de ce oare nu l-au lasat atunci sa se arunce de la etaj?

  18. #18
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Pai nu numai ca i s-a acrodat atentie ci i se acorda in continuare asta e mai trist. Da pana la urma ori se desteapta cei de la RRA ori se pensioneaza ori isi pierde vocea.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •