Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 139

Thread: Anti-Federer

  1. #43
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Avand in vedere ca pana acum threadul asta a avut parte doar de scandal iar de discutii de tenis mai putin eu spun ca ar fi bine sa ingropam securea razboiului si sa discutam despre tenis. Care credeti ca sunt punctele slabe ale lui Federer? Cel mai cunoscut punct slab al lui Federer dupa parerea mea este zgura acolo unde nu poate sa-l bata pe Nadal nici in ruptul capului.
    You'll never walk alone

  2. #44
    supergirl ioanav88's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    820
    Reputatie
    1
    E adevarat ca a castigat foarte multe meciuri si lumea s-a plictisit si vrea sa-i mai vada si pe altii castigand. E adevarat ca Federer plange cand castiga dar poate ca e din cauza faptului ca nu asa de arogant ca safin. E meritul lui ca a castigat daca a muncit pentru asta. E doar o parere personala, dar eu cred ca e un pic aiurea sa urasti un jucator doar pentru ca este bun.

  3. #45
    supergirl ioanav88's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    820
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Val View Post
    Avand in vedere ca pana acum threadul asta a avut parte doar de scandal iar de discutii de tenis mai putin eu spun ca ar fi bine sa ingropam securea razboiului si sa discutam despre tenis. Care credeti ca sunt punctele slabe ale lui Federer? Cel mai cunoscut punct slab al lui Federer dupa parerea mea este zgura acolo unde nu poate sa-l bata pe Nadal nici in ruptul capului.
    dap sunt de acord pe zgura sta prost, dar poate va lucra la capitolul asta

  4. #46
    Culé adriana18p's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    711
    Reputatie
    1
    o sa il bata pe nadal se ambitioneaza el
    cand nu se stie poate anul asta poate la anu
    sigur are puncte slabe imposibil sa nu aiba dar greu sa imi dau seama care sunt alea ca sunt fff putine
    "I am not a singer or a rock star. Tennis is tennis. If you want to see a clown, go to a circus."
    "When I talk to myself on court, I say, I love you, you're a good guy, but don't miss next time, OK?

    Marat Safin

  5. #47
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Mie mi se pare ca Federer e mai arogan decat Safin (parere personala).
    You'll never walk alone

  6. #48
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by adriana18p View Post
    o sa il bata pe nadal se ambitioneaza el
    cand nu se stie poate anul asta poate la anu

    eu cred ca anul asta ... fizic e in varful carierei, cred ca anul asta va fi cel mai bun (sper sa nu ma insel si sa fi fost 2006), dar cine stie cum o sa ma contrazica si o sa castige inca 3-4 ani la fel de mult ...

  7. #49
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Orice si oricine are puncte slabe. Ne asteptam cumva sa gasim jucatorul perfect?

    Nu am nimic cu cei care il displac pe Federer, insa de prea multe ori jucatorii cei mai buni sunt pusi la microscop si ies in evidenta doar partile asa zise "rele".

    Ce e rau daca plange cand castiga? Asa e firea omului. Mie imi este frica de serpi. Daca vad cel mai mic sarpe langa mine fac criza. Asta inseamna ca nu sunt barbat?

    Ce e rau daca doar joaca tenis sa castige si nu face spectacol? De luni incep si eu sa ma duc la munca doar ca sa fac spectacol sa vedem ce zice lumea. Cred ca ar trebui respectat faptul ca nu este un increzut. Vacanta Mare si Divertis trebuie sa faca spectacol...nu Federer.

    Ce e rau daca isi exprima emotiile mai rar in timpul meciului? Din nou...asta este felul lui de a fi...personalitatea lui. Conteaza cum castigi campionate? Probabil ca n-o sa-l tine lumea minte ca pe Jimmy Connors sau McEnroe dar totusi isi va avea locul printre legendele tenisului cu tot cu racheta sa de 5 grame si mushii lui incredibili, de parca nu toti joaca cu rachete usoare si se pot antrena in acelasi fel.

    Faza cu cupa Davis e alta treaba. Nimeni nu este obligat sa participe si el nu este singurul cu mofturi. Ar fi de preferat sa joace de fiecare data dar na...dupa cum am zis...nimeni nu este perfect.

    Dupa cum s-a mai mentionat pe thread...Federer este nr1 si va fi ceva timp. "Era Federer" nu se va termina in curand si comentariile despre asta sunt de prisos.

    Oricum am observat ca singurul exemplu mai solid contra lui Federer este ca nu il poate invinge pe Nadal pe zgura...in rest nimic. Lumea il uraste pe Federer, insa ii cere perfectiune...greu de inteles.
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  8. #50
    Culé adriana18p's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    711
    Reputatie
    1
    multi au spus ca fed o sa cada ca nu are cum sa reziste asa mult in varf dar ink mai are multe de spus in tenis abia e la inceput
    "I am not a singer or a rock star. Tennis is tennis. If you want to see a clown, go to a circus."
    "When I talk to myself on court, I say, I love you, you're a good guy, but don't miss next time, OK?

    Marat Safin

  9. #51
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ioanav88 View Post
    E adevarat ca a castigat foarte multe meciuri si lumea s-a plictisit si vrea sa-i mai vada si pe altii castigand. E adevarat ca Federer plange cand castiga dar poate ca e din cauza faptului ca nu asa de arogant ca safin. E meritul lui ca a castigat daca a muncit pentru asta. E doar o parere personala, dar eu cred ca e un pic aiurea sa urasti un jucator doar pentru ca este bun.
    Ca cineva este bun si castiga inca nu este un motiv pentru a fi contestat, urat si nici a fi numit arogant. Federer nu are acel ceva pe care l-au avut Nastase sau Becker sau Agassi pentru a fi adulat de public. Jocul de tenis poti sa-l inveti, sa-l perfectionez dar cu anumite calitati te nasti pur si simplu.
    Uite Sarapova ! Fata asta nu este urata, dar nici o frumusete. Totusi prin felul ei de fi are pur si simplu priza la public.
    Eu cred ca discutia a luat-o putin razna, de aceea propunerea de a ne concentra pe jocul de tenis este cat se poate de salutara. Chiar si ca pro sau contra Federer !

  10. #52
    senior
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    241
    Reputatie
    1
    Scriu si eu pe treadul acesta, desi invitatia era pentru cei care nu il suporta pe Federer. In primul rand e Ok sa nu suporti un anumit jucator. As putea sa scriu o lista intreaga de jucatori care imi sunt antipatici, dar nu e corect sa iei din meritele cuiva. Citind ce se scrie si aici si pe dicutia de la AO am uneori impresia ca Federer nu o sa ramana nici macar in istoria tenisului.

    Nu sunt deacord cu argumente de genul Federer la 18 ani era un anonim pe cand Nadal este nr 2ATP. Conteaza varsta biologica, nu varsta cronologica. Vorbim la sfarsitul carierei celor 2 jucatori, tragem linie atunci si vedem cine are mai multe turnee daca vreti neaparat sa comparam.

    Acum despre Federer pe zgura. Cred ca uitati ca omul asta a avut mingi de meci in fata lui Nadal pe suprafata asta. Mai stiti cum a inceput finala de anul trecut de la RG? 6-1 pt Federer. Deci nu cred ca putem spune ca Federer nu o sa il bata pe Nadal nici in ruptul capului. Sunt deacord ca Nadal e favorit pe zgura, dar nu ca o sa avem parte de meciuri fara istoric. Ce nu pot sa imi explic este "teama" cu care a jucat Federer acea finala de RG, chiar si in primul set pe care l-a castigat.

    Despre plansetele de la AO de anul trecut am mai vorbit. Eu nu stiu sa mai fi plans dupa un GS. Daca ma insel spuneti-mi. A zis si el atunci ca a castigat turneul intr-o alta maniera. In general cand castiga lasa impresia ca nu s-ar fi putut intampla nimic, jocul ii merge si ridica stacheta oricat de mult are nevoie sa isi invinga adversarul. Anul trecut la AO s-a luptat cu el in primul rand nu cu adversarii, fiindca de la Haas din sferturi nu si-a mai facut jocul lui. A avut mult noroc, s-a simptit vulnerabil si din cauza asta a fost atat de emotionat la sfarsit.

    @Val: o parte din motivele alea 6 pe care le-ai zis mi se par fara sens. L-am explicat pe ultimul. Sunt insa deacord cu ce zici in legatura cu Cupa Davis. Nu a participat decat la baraje cat sa mentina Elvetia in grupa mondiala.

  11. #53
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pliviu View Post

    Nu sunt deacord cu argumente de genul Federer la 18 ani era un anonim pe cand Nadal este nr 2ATP. Conteaza varsta biologica, nu varsta cronologica. Vorbim la sfarsitul carierei celor 2 jucatori, tragem linie atunci si vedem cine are mai multe turnee daca vreti neaparat sa comparam.
    Agassi a fost in top de la 18 la 36 de ani. Asta cu varsta biologica e o vrajeala. In general la cap se maturizeaza mai greu baietii.

    Nu cred ca un tip care joaca tenis din placere (Nadal) o va face mai putin decat unul care are cu totul alte pasiuni (Federer). Poate doar daca Nadal va avea ghinioane cu accidentarile, au mai patit-o si altii.

  12. #54
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Voua nu vi se pare ca circuitul ATP a devenit foarte plicticos si destul de neiteresant vazand cum Federer castiga turneu dupa turneu. Nu ati vrea si voi un sezon spectaculos in care un turneu sa fie castigat de Federer apoi de Nadal apoi de Roddick apoi Safin si tot asa. Din partea mea Federer sa stea pe prima pozitie pana la 40 de ani dar sa avem un sezon de tenis spectaculos. Insa ajungi la un moment dat si te saturi sa vezi cum castiga turneu dupa turneu si icepi sa injuri fie pe el ca e prea bun fie pe ceilalti ca nu sunt in stare sa-l bata. Inca odata nimeni nu a contestat calitatile de tenisman ale lui Federer si nimeni nu i-a luat din merite.
    You'll never walk alone

  13. #55
    senior
    Join Date
    Apr 2005
    Location
    Constanta
    Posts
    241
    Reputatie
    1
    Poate circuitul ATP nu e la fel de spectaculos, dar cu siguranta nu e plictisitor. No offence, dar daca intr-adevar iti place tenisul si urmaresti meciuri nu poti sa spui ca e plictisitor din cauza ca turneele mari sunt castigate in general de acelasi jucator. Sunt multe alte lucruri de urmarit pe parcursul unui sezon decat cine este nr 1. Eu as fi suparat daca nr 1 monial s-ar schimba din saptamana in saptamana cum aproape se intampla intr-o perioada. Si in tenis nu esti sigur niciodata. Nici Federer nu e sigur ca o sa castige un turneu dacat dupa ce l-a castigat. Vezi AO de anul trecut.

  14. #56
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Dupa parerea mea, mie mi s-ar parea mai spectaculos ca nr.1 sa se schimbe foarte des.
    You'll never walk alone

  15. #57
    FORZA DELTA!!! dj_jaxxx's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Toronto, Canada
    Posts
    2,732
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Val View Post
    Dupa parerea mea, mie mi s-ar parea mai spectaculos ca nr.1 sa se schimbe foarte des.
    Deci nu este nimic de remarcat cand un jucator este la o asa mare distanta peste restul? (vorbesc de puncte ATP, ca asta conteaza) Adica o asa dominare nu se intampla mereu...
    [B]LET THE BEAT GO ON![/B]

  16. #58
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Federer e cel mai bun la ora asta( nu a zis nimeni ca nu e) insa sper sa se sfarseasca cu dominarea lui cat mai repede.
    You'll never walk alone

  17. #59
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    nu sunt eu un fan de-a lui roger dar trebuie sa recunoastem ca este cel mai bun tenismen al momentului si poate, cel mai bun al tuturor timpurilor, chiar daca l-am admirat foarte mult pe Sampras. ce tot vorbiti voi de aroganta? roger arogant? sau cel putin mai arogant ca Safin?vise copile...m-am bucurat enorm in 2005 cand l-a invins la Aussie Open Marat pe Roger, dar trebuie sa recunoastem ca safin este cel arogant. la orice meci al lui federer eu tin cu adversarul lui, dar totusi, trebuie sa-i recunoastem meritele. Vamos RAFA, C`mon Cneazule !!!
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  18. #60
    Culé adriana18p's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    711
    Reputatie
    1
    nu aveti d unde sa stiti daca e arogant sau nu fed ...... sau safin ... sau oricine altcineva
    "I am not a singer or a rock star. Tennis is tennis. If you want to see a clown, go to a circus."
    "When I talk to myself on court, I say, I love you, you're a good guy, but don't miss next time, OK?

    Marat Safin

  19. #61
    junior Dante's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Salut. O sa-mi spun si eu parerile legate de ceea ce s-a discutat pe aici pana acum.Nu am absolut nimic cu federer, el este numarul 1 de atata timp si va mai fi ceva de acum incolo, joaca cel mai eficient tenis.Nu se poate spune ca joaca cel mai frumos tenis sau ca este un jucator carismatic.Felul calculat in care joaca vine din pregatirea mentala si stapanirea de sine care i-au fost impregnate in timpul junioratului (banuiesc ca stiti ca arunca cu rachetele prin gardurile terenurilor pe care se antreba pana pe la vreo 14 ani).Unii nu reusiesc nici acum sa-si stapaneasca nervii cand gresesc(vezi Safin)Mie personal imi place Nadal ca si jucattor dar si ca personalitate. nu stiu daca va reusi sa-l bata pe federer pe toate suprafetele pentru ca parca nu-l vad sa aiba ambitia lui federer.Pe federer insa il vad incercand sa-l bata pe nadal pe zgura si cred ca se va antrena intens pentru asta. Din pacate Federer nu va ramane in memoria fanilor de tenis asa cum vor ramane un Nastase, Mcenroe sau Agassi (in tinerete) pentru ca pur si simplu ii lipseste carisma acestora.Poate asta e singurul lui defect, ca nu face indeajuns pt public din punct de vedere al spectacolului dar trebuie sa recunoastem ca pe teren el este aproape perfect.
    [COLOR="Red"]STE[/COLOR][COLOR="Blue"]AUA[/COLOR], [COLOR="Red"]AC M[/COLOR]ILAN
    Con le tre dita della mano alzate/in curva con la Fossa e le Brigate/ovunque noi andrem/per sempre canterem/fanculo a chi non tifa rossoner!

  20. #62
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    TenisFan, banuielile tale n-au nicio tangenta cu realitatea; unde mai punem ca afirmatiile tale au un efect ilar si e subject de discutie si pe alte threaduri. Se poate sa vb fara sa cunosc, insa crede-ma ca a ta marmota cu cel 15% pontential va pierde cat de curand ... daca nu se va intampla asta, nu va mai fi niciun interes pt acest sport, hegemonia helvetului devenind din ce in ce mai enervanta. Si, ca o observatie personala, fii mai ponderat in afirmatii ca-ntr-o zi o sa te loveasca de n-o sa te mai poti ridica in picioare. Pan-atunci, traieste in lumea perfecta alaturi de robotzelului tau

  21. #63
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    TenisFan aberezi nenica. Cel mai bun din toate timpurile? hahahahahahaha. Sampras e mult mai mare ca el.
    You'll never walk alone

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •