Page 15 of 89 FirstFirst ... 513141516172565 ... LastLast
Results 295 to 315 of 1866

Thread: Rapid: noutati

  1. #295
    blanco kain's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Buzau
    Posts
    4,277
    Reputatie
    1

    Post Rednic: "Ar fi pacat sa nu castigam cu Poli Timisoara"

    Antrenorul Rapidului, Mircea Rednic, a declarat joi ca formatia sa trebuie sa castige meciul cu Poli Timisoara, pentru ca, in caz contrar, giulestenii ar irosi cele trei puncte obtinute la Galati.

    "Este un meci foarte important pentru noi, mai ales ca venim dupa o victorie mare. Ar fi pacat dupa efortul de la Galati sa nu castigam meciul de duminica. Intalnim o echipa foarte buna. Timisoara are un lot foarte valoros si a demonstrat ca poate juca intr-o cupa europeana", a declarat Mircea Rednic intr-o conferinta de presa.

    Tehnicianul s-a declarat multumit de faptul ca are tot lotul la dispozitie, inclusiv pe fundasul Bozovic, care are sanse mari sa evolueze in meciul cu Poli. Vladimir Bozovic s-a accidentat in ultimul amical sustinut de Rapid in perioada de pregatire si a efectuat joi primul antrenament dupa perioada de refacere.

    Mircea Rednic a vorbit si despre despartirea Rapidului de australianul Griffiths, care va semna un contract de imprumut cu echipa chineza Liaoling, la care a jucat si sezonul trecut."A fost dorinta lui, pentru ca i s-a propus un contract mai bun decat aici si acolo are certitudinea ca va juca titular. I s-a dat o sansa acolo, dar pe mine m-a deranjat o declaratie a impresarului sau, care a zis ca la Rapid nu a avut sansa sa joace. Nu e adevarat, a jucat aceleasi numar de minute ca si ceilalti atacanti. Decizia i-a apartinut lui si a spus ca acolo poate fi vazut de selectionerul Australiei. Eu am spus ca poate sa plece, daca si jucatorul, si clubul sunt multumite", a declarat Rednic. Tehnicianul a mai spus ca are inlocuitori pe postul australianului si i-a enumerat pe Burdujan, Herea si Pancu. "Am solutii, altfel poate nu il lasam", a completat Rednic.

    Antrenorul rapidist a admis faptul ca lipsa lui Ganea din meciul de duminica poate fi un avantaj pentru echipa sa. "Il cunosc, este un tip ambitios, cu toate ca atunci cand a fost la Rapid nu a jucat la fel de bine cum a evoluat la echipa de unde venise. Sunt sigur ca o sa vina la Bucuresti sa isi sustina coechipierii", a spus Rednic despre Ionel Ganea.

    Intrebat cum este sa primeasca bani de la rivala Dinamo, aluzie la faptul ca noul sponsor al lui Rapid, Griro, il are ca actionar si pe presedintele dinamovist Nicolae Badea, Rednic a replicat ironic: "Nu stiu de unde vin banii, important este ca vin. S-a spus ca primesc bani de la toti, ce mai conteaza ca sunt jucatori sau impresari...".

    Tehnicianul a vorbit si despre victoria Stelei din derbiul cu CFR si a fost de parere ca rezultatul o avantajeaza pe Rapid. "Ne-a ajutat foarte mult victoria Stelei, desi am fi preferat un egal, dar tot CFR Cluj ramane cel mai important adversar al nostru", a spus Rednic. "Vorbim mereu de echipe mari, dar pierdem puncte cu echipe mici. Nu avem voie sa mai facem pasi gresiti", a adaugat tehnicianul.

    In final, Rednic a dezvaluit ca i-a interzis mijlocasului Ovidiu Herea sa apara intr-un sitcom, dupa modelul lui Adrian Mutu. "Nu prea sunt de acord cu astfel de aparitii, dar sper sa aiba si pe ecran aceleasi evolutii ca in teren", a declarat Rednic despre Mutu, adaugand: "Si Herea si-ar fi dorit sa apara intr-un sitcom, dar nu-l las sa joace, el sa joace pe teren, sa-si faca un viitor. E inca un copil, trebuie sa se pregateasca. Lui Pancu, lui Coman sau lui Marius Constantin le-as da voie".

    Prezent la conferinta de presa, mijlocasul Nicolae Grigore a declarat: "Ar trebui sa ne concentram la fel ca la toate meciurile de campionat, indiferent ca este o echipa mare sau mica. Noua ne este mai usor sa evoluam cu echipe puternice. Timisoara este o echipa puternica si nu cred ca sta intr-un singur jucator. Fara Ganea, Poli a batut pe CFR. Ne asteapta un meci dificil".

    Fost jucator la Poli, mijlocasul Stefan Grigorie spune ca meciul cu timisorenii nu va fi unul special pentru el. "In meciurile importante ne-am mobilizat foarte bine, dovada ca avem un singur esec, cu CFR. Sper sa ne mobilizam si de data asta si sa castigam. Am jucat un an acolo, am foarte multi prieteni la Timisoara, dar pentru mine este un meci normal, de campionat cu o echipa buna", a declarat Grigorie.

    Meciul Rapid-Poli Timisoara se va juca duminica, de la ora 20:30, si va fi transmis in direct de Kanal D.
    [B]"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.[/B]" ([COLOR="Blue"]Albert Einstein[/COLOR])

    "[B]Di Stefano is the greatest player of all time and Kaka is the best current footballer.[/B]" ([COLOR="Blue"]Pele[/COLOR])

    ex-kainutz / RIP Antonio Puerta / RIP Marian Cozma

  2. #296
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Irakianul Nashat Akram, de la Manchester City la Rapid

    Fathi Taher a declarat ca zilele acestea va aduce in Grant un jucator de valoare. Acesta ar putea fi Nashat Akram, de 24 de ani. Irakianul joaca pe postul de mijlocas central, dar poate evolua si in banda dreapta. Akram s-a mai aflat in probe la Machester City, dar nu a putut semna cu echipa engleză pentru ca nu si-a putut obtine permisul de munca. Jucatorul a mai evoluat sub comanda lui Rednic, la Al Nasr, dar si a lui Walter Zenga, la Al Ain.

    "Am discutat cu cei de la Rapid pentru Akram. Acum totul depinde de conducatorii din Grant. Si Steaua si-a manifestat interesul pentru jucator”, a declarat impresarul mijlocasului, Aksam Kadour.
    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...-rapid-2438357

  3. #297
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Fathi Taher ,declarase acum cateva zile ca aduce un argentinian

  4. #298
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    In sufletul lui e argentinian.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  5. #299
    blanco kain's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Buzau
    Posts
    4,277
    Reputatie
    1

    Post Jucători cheie, ținte pentru „galbene”

    Nu mai puțin de cinci rapidiști sînt în pericol de a pierde partida cu Steaua, în timp ce Lăcătuș are emoții pentru Ovidiu Petre și Goian

    Panică în Giulești! Coman, Săpunaru, Nicolae Grigore, Emil Dică și Buga sînt la un pas de suspendare și ar putea rata marele derby de joia viitoare, cînd Rapidul va întîlni Steaua, în Giulești.

    Pe de altă parte, alb-vișiniii au mare nevoie de o victorie duminică, la Craiova, pentru a nu pierde contactul cu liderul CFR Cluj, așa că menajarea unor jucători nici nu poate intra în discuție. "N-avem ce face, nu ne putem permite să menajăm jucătorii în situația în care ne aflăm. Putem doar să sperăm că fotbaliștii noștri vor ști să se ferească de cartonașul care le-ar aduce suspendarea. Sperăm că arbitrii nu-i vor vîna, dar la ce greșeli se fac în ultima vreme împotriva Rapidului, orice e posibil", spune directorul general adjunct al giuleștenilor, Grigore Sichitiu.

    De partea cealaltă, steliștii au și ei doi jucători importanți care se află în aceeași situație. Marcatorul unicului gol de la Tîrgu Jiu, Ovidiu Petre, și Dorin Goian ar putea rata meciul de săptămîna viitoare, din Giulești, dacă vor încasa cartonaș galben duminică, la partida de acasă cu Unirea Urziceni.

    "Ar fi groaznic să primesc un cartonaș galben și să lipsesc de la partida cu Steaua. Pentru astfel de meciuri m-am apucat de fotbal"
    Dani Coman

    Probleme pe dreapta
    În eventualitatea în care Săpunaru ar fi sancționat cu cartonaș galben, Mircea Rednic ar avea mari probleme pentru postul de fundaș dreapta. La ora aceasta, în lotul giuleștean nu există nici un alt jucător care să evolueze în banda dreaptă a defensivei. În cantonamentul din Cipru, Rednic l-a testat pe acest post pe Ionuț Stancu, dar evoluțiile acestuia nu l-au mulțumit pe tehnicianul giuleștean.
    [B]"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.[/B]" ([COLOR="Blue"]Albert Einstein[/COLOR])

    "[B]Di Stefano is the greatest player of all time and Kaka is the best current footballer.[/B]" ([COLOR="Blue"]Pele[/COLOR])

    ex-kainutz / RIP Antonio Puerta / RIP Marian Cozma

  6. #300
    blanco kain's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Buzau
    Posts
    4,277
    Reputatie
    1

    Post Pancu il va ajuta pe Rada in pregatirea Rapidului

    Fostul international Daniel Pancu si-a dat acordul de a-l ajuta pe noul principal din Giulesti, Marian Rada, in pregatirea echipei mai mult decat 'un simplu jucator', informeaza site-ul oficial al echipei FC Rapid.

    Numit in postul de antrenor principal, luni, dupa demisia lui Mircea Rednica, fostul secund Marian Rada ii va avea alaturi pe Marius Bratu si Marius Gogalniceanu. Cariera de jucator a lui Pancu va continua ca si pana acum, doar ca noua echipa tehnica va conta pe experienta si atasamentul jucatorului rapidist in pregatirea lotului giulestean pana la finalul campionatului.

    Marian Rada se afla alaturi de echipa Rapid din 1983, atat ca jucator pana in 1990, cat si ca oficial, ocupand de-a lungul timpului mai multe functii: organizator de competitii, director sportiv, director general, antrenor secund si chiar antrenor la copii si juniori, dupa ce a fost dat afara de fostul presedinte Ioan Becali.
    [B]"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.[/B]" ([COLOR="Blue"]Albert Einstein[/COLOR])

    "[B]Di Stefano is the greatest player of all time and Kaka is the best current footballer.[/B]" ([COLOR="Blue"]Pele[/COLOR])

    ex-kainutz / RIP Antonio Puerta / RIP Marian Cozma

  7. #301
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Aveti vreo idee ,Marius Gogalniceanu a facut cumva atletism ?

  8. #302
    blanco kain's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Buzau
    Posts
    4,277
    Reputatie
    1

    Thumbs up Taher: "Mărim salariile!"

    Taher susține că Maftei și colegii lui au de ce să fie bucuroși că a preluat el clubul.

    - Domnule Taher, la ce trebuie să se aștepte jucătorii Rapidului după ce ați preluat majoritatea acțiunilor clubului?
    - La mai bine. Bugetul clubului o să fie unul dintre cele mai mari din România și, implicit, salariile fotbaliștilor vor crește. Condițiile de pregătire vor fi și ele mai bune. Trebuie să se aștepte și la concurență, pentru că vor fi și transferuri. Prima măsură pe care am luat-o se referă la construirea unui stadion nou. Am discutat și cu oamenii din Ministerul Transporturilor și sînt de acord, ei nu se înțeleseseră cu Copos deoarece George nu voia să investească, or eu dau peste 3 milioane de euro!
    - Ați vorbit cu vreun jucător de la Rapid?
    - Nu, eu nu sînt ca alții, deveniți experți în fotbal peste noapte! Să facă asta conducerea, eu mă ocup doar de investiții și atît. N-o să mă implic să reînnoiesc contracte sau să aduc jucători noi, pentru asta sînt Zotta și Sichitiu.
    - Ce antrenor aduceți?
    - Eu am vorbit de Răzvan Lucescu și de Sabău, dar mai sînt și alții pe listă. Deocamdată, domnul Rada este antrenorul Rapidului pînă la vară și poate chiar mai departe. Lăcătuș n-a fost secund la Steaua? Dacă și Marian Rada va obține performanțe acum, ca "principal"? Eu nici n-am dubii că se va descurca, deoarece e rapidist adevărat. Nu stabilim antrenorul după nume, ci după valoare, că doar nu sîntem la Hollywood!
    - Sînteți prieten cu Gigi Becali și cu Nicolae Badea. O să-i priviți acum ca pe niște rivali?
    - Ei trebuie să știe că le va fi mult mai greu de-acum încolo! Eu sînt prieten cu toată lumea, dar brînza e pe bani. Normal că le convenea să lupte cu un Rapid mai slab, dar de-acum înainte nu va mai fi cazul!

    "Pentru mine, performanță înseamnă locul 1! Va fi bine pentru toate persoanele din club care vor înțelege asta"
    Fathi Taher

    "Voi face publică suma pe care am plătit-o în schimbul pachetului majoritar de acțiuni, dar asta după ce Copos își va îndeplini niște obligații pe care le are!"
    Fathi Taher
    [B]"Anyone who has never made a mistake has never tried anything new.[/B]" ([COLOR="Blue"]Albert Einstein[/COLOR])

    "[B]Di Stefano is the greatest player of all time and Kaka is the best current footballer.[/B]" ([COLOR="Blue"]Pele[/COLOR])

    ex-kainutz / RIP Antonio Puerta / RIP Marian Cozma

  9. #303
    الوحدة samar's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    4,206
    Reputatie
    1
    Mijlocașul rapidist,Costin Lazar, va sta o singură etapă, ca urmare a cartonașului roșu primit la partida cu Farul Constanța.

    De asemenea,Comisia de Disciplină a FRF l-a suspendat pentru o etapă pe antrenorul Rapidului, Marian Rada, pentru declarațiile făcute săptămîna trecută.
    Astfel, la partida cu Politehnica Iași, rapidiștii vor fi conduși de pe bancă de antrenorul-jucător, Daniel Pancu.
    [B][COLOR="DarkRed"]Rapid e numele.
    Avem traditie. Avem istorie plina de glorie.
    De-ar fi maine sa mor, de-un lucru mi-ar fi dor,
    sa flutur acel steag, ce-n viata m-a ghidat !
    [/COLOR][/B]

  10. #304
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    Jigodiile astea de la FRF ne-au suspendat stadionul ,antrenorul ,jucatorul si ne-au furat si 3 puncte !

  11. #305
    الوحدة samar's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    4,206
    Reputatie
    1
    Apelul Rapidului: Decizia va fi anunțată mîine la ora 11:00!

    Iar ne tine in suspans....
    [B][COLOR="DarkRed"]Rapid e numele.
    Avem traditie. Avem istorie plina de glorie.
    De-ar fi maine sa mor, de-un lucru mi-ar fi dor,
    sa flutur acel steag, ce-n viata m-a ghidat !
    [/COLOR][/B]

  12. #306
    Vw Phaeton grande's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    Luxembourg
    Posts
    14,054
    Reputatie
    1
    praf in ochi ....

  13. #307
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Taher: „Gigi, eu fac cărțile”


    * Sursa: prosport.ro


    Iordanianul anunță remanineri în lotul Rapidului și dă garanții că Dani Coman va rămâne și din vară în Giulești.

    Sunteți supărat pe jucători după meciul de la Cluj?
    Băieții au făcut tot ce-au putut, dar nu au reușit să câștige. Au întâlnit o echipă tare, ce se luptă pentru primul loc. La Cluj ne-au lipsit doi jucători foarte importanți, Pancu și Cesinha, și acest lucru s-a văzut. Pentru noi, campionatul este compromis. Obiectivul nostru este acum calificarea într-o cupă europeană.

    Ați vorbit cu patronul Stelei?
    M-a sunat Gigi de dimineață și mi-a zis că degeaba dau primă de 10.000 de euro, că trebuie să investesc în echipă. I-am spus că anul acesta e închis pentru noi, deoarece el a făcut cărțile. I-am mai spus să-și ia adio din sezonul viitor de la campionat.

    Se joacă pe bune în Liga I?
    Vreau să cred că toate meciurile se vor juca doar pe teren. Au fost probleme și în Franța, și în Italia, dar acolo s-au rezolvat. România este o țară din UE, nu se poate să se mai joace în afara terenului. Sunt destule cazinouri în România, dacă există cineva care vrea să se joace cu cărțile.

    Din sezonul viitor vine un tehnician nou?
    În vară vom decide dacă va rămâne antrenor Marian Rada sau va fi schimbat. Tot ce vă pot spune este că din sezonul viitor va veni la Rapid un manager din străinătate, vrem să implantăm în Giulești modelul britanic. Soluția pentru banca tehnică este una inedită, un manager străin care va lucra fie cu Marian Rada, fie cu alt antrenor.

    Îl pierde Rapid din vară pe Coman?
    Vreau să-i liniștesc pe suporteri: Dani Coman nu va pleca în vară de la Rapid. Mi-a plăcut foarte mult cum a jucat cu CFR Cluj. În vară îi vom face o nouă ofertă pentru prelungirea contractului. Vreau să-i ofer lui Coman salariul pe care îl merită. De la Rapid nu vor pleca decât fotbaliști care nu vor performanță, iar cei care vor rămâne vor primi salariile pe care le merită.


    Singurul lucru bun in venirea lui Taher e faptul ca-l mai poate pondera pe Jiji.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  14. #308
    junior
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    oare?:)
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    E chiar frumoasa declaratia lui,sper doar ca nu sunt vorbe in vant
    [FONT="Arial Black"][COLOR="DarkRed"][B]IUBESC RAPIDUL MAI MULT DECAT URASC ORICE ALTA ECHIPA:dance:[/B][/COLOR][/FONT]

  15. #309
    sport legend andreidaniel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Salajan, Bucuresti
    Posts
    532
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by clujeanca_rapid View Post
    E chiar frumoasa declaratia lui,sper doar ca nu sunt vorbe in vant
    Stii cum e vorba aia cu timpul care le rezolva pe toate.Daca timpul se scurge si suporterii vad ca nu se schimba nimic, te asigur ca Taher o sa fie cel putin la fel de iubit CA COpos

  16. #310
    Banned
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    20
    Reputatie
    0
    ce fan club bazat aveti mai CRApidistilor

  17. #311
    junior
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    oare?:)
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    Andre Daniel...lui Copos i-a luat cam mult timp pana sa isi dea seama ca nu mai e dorit...daca intelegi ce vreau sa spunsper sa nu se intample la fel si cu Taher...

    si fan_handbal...daca aveti ceva in cap nu iti iroseai timpul ca sa faci un post cu totul si cu totul idiot...dar cum nu ai nimic
    [FONT="Arial Black"][COLOR="DarkRed"][B]IUBESC RAPIDUL MAI MULT DECAT URASC ORICE ALTA ECHIPA:dance:[/B][/COLOR][/FONT]

  18. #312
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Taher: „Aducem antrenor!“


    Patronul Rapidului anunță că actualul tehnician, Marian Rada, e pe făraș.

    Rapid a câștigat sâmbătă, 1-0 cu Pandurii, reușita lui Costin Lazăr punând capăt seriei de șapte meciuri consecutive fără înfrângere înregistrate de gorjeni. Atmosfera din Giulești este însă tensionată, jucătorii și conducerea așteptând finalul sezonului.

    Acționarii Fathi Taher și George Copos nici măcar n-au fost prezenți în tribună. „Am văzut jocul la televizor. Prestația echipei a fost, în orice caz, peste cea de la Cluj. Avem nevoie de achiziții, dar nu putem face mișcări dacă nu știm cine e antrenor. Până la sfârșitul lunii mai o să rezolvăm această problemă!“, a declarat Fathi Taher pentru EVZ.

    Rada zice că e bine

    Marian Rada, actualul tehnician al Rapidului, e pus într-o postură penibilă, dar zice că nu-l deranjează: „Atâta timp cât hotărârile vor fi luate spre binele Rapidului, eu nu pot decât să mă bucur. E foarte bine dacă vine un antrenor cu nume. Oricum, de la Rapid nu voi pleca“.



    @evz
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  19. #313
    sport legend
    Join Date
    Dec 2006
    Posts
    1,362
    Reputatie
    1
    Orice mai putin ungurul Boloni.

  20. #314
    junior
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    oare?:)
    Posts
    64
    Reputatie
    1
    mi-e putin mila de Rada(dar mie mi`e mila de oricine),insa sper sa aduc un antrenor cat mai bun,care sa ramana totusi la Rapid un timp mai indelungat...
    [FONT="Arial Black"][COLOR="DarkRed"][B]IUBESC RAPIDUL MAI MULT DECAT URASC ORICE ALTA ECHIPA:dance:[/B][/COLOR][/FONT]

  21. #315
    sport legend packman_gb's Avatar
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti, Giulesti
    Posts
    934
    Reputatie
    1
    Rada, cred ca va ramane secund, din cate stiu si acum sunt framantari la fel cand era Copos actionar majoritar, nimic nu s-a schimbat. Sper ca din vara totul se va pune la punct.
    [COLOR="Green"]Always L.O.V.E. nr. 4!!! CheeseHead ForEver!!![/COLOR]

    [COLOR="DarkRed"]"Ma-ndoiesc, deci cuget...Cuget, deci exist...Exist, deci sunt RAPIDIST!!![/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •