View Poll Results: Care merge in careul de asi al Cupei Cupelor?

Voters
10. You may not vote on this poll
  • Nurnberg

    0 0%
  • Oltchim Rm-Valcea

    10 100.00%
Results 1 to 20 of 20

Thread: Derby-ul optimilor Cupei Cupelor: Nurnberg-Oltchim

  1. #1
    sport legend alex-hcm's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    565
    Reputatie
    1

    Derby-ul optimilor Cupei Cupelor: Nurnberg-Oltchim

    Ce meciuri se anunta.. practic aceasta e adevarata finala.. Nurnberg e poate singura echipa la nivelul Oltchimului cat de cat... Totusi jucam cu campioana en-titre a Germaniei .

  2. #2
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    meci foarte greu dar pana la urma ne vom califica.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  3. #3
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    AU cateva jucatoare valoroase....au si o romanca Gerogeta Dinis
    Campioana Germaniei este HC Leipzig care joaca in grupele CL.
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  4. #4
    sport legend alex-hcm's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Constanta
    Posts
    565
    Reputatie
    1
    Mda scuze vicecampioana.. nu sunt foarte bine informat cu handbalul feminin.

  5. #5
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Dar asta nu insemana ca nu sunt o echipa redutabila...pot pune mari probleme..
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  6. #6
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Ora adevarului

    Handbalistele de la Oltchim Rm. Valcea vor pleca spre Germania, vineri, 16 februarie, chiar in preziua jocului, cu un avion care va decola de la Sibiu si va ateriza chiar la Nurnberg. Mansa tur din optimile Cupei Cupelor, Nurnberg – Oltchim este programata sambata, 17 februarie, iar returul o saptamana mai tarziu, la Valcea. Oltchimul se va intoarce sambata seara, tot pe calea aerului. Singurul care va face deplasarea cu masina este presedintele Ioan Gavrilescu, care, se stie, nu suporta sa zboare cu avionul.

    DECISIV. Mansa tur din Germania, Nurnberg – Oltchim, va fi condusa de doua femei, Branka Maric si Zorica Gardinovacki din Serbia. Cele doua sarboaice au arbitrat impecabil in urma cu cinci ani, la Rm. Valcea, mansa tur din finala Cupei Cupelor, Oltchim – Lada Toljatti 32-27. In plus, Maric si Gardinovacki au oficiat in urma cu doi ani si la victoria Romaniei impotriva Danemarcei, la Mondialul din Rusia.

    Initial, pentru meciul de la Nurnberg au fost desemnati doi ciprioti, inlocuiti a doua zi de EHF. "M-au arbitrat si pe mine sarboaicele de doua ori la Zalau, au fluierat corect. Nu vreau sa mai vorbesc altceva de arbitraj" a spus Tadici. Oficialii clubului valcean spera sa nu se mai repete istoria cu Cornexi Alcoa, cand Oltchimul a fost defavorizat fatis in meciul disputat in deplasare.

    Mansa retur, de la Rm. Valcea, va fi arbitrata de doi cavaleri ai fluierului din Belarus, Yudchys si Kot. Si acestia sunt bine cotati la EHF, arbitrand la ultimul Mondial masculin, din Germania, dar si o semifinala de Liga Campionilor in sezonul trecut. Pentru Oltchim, dar si pentru pleiada de internationale aflate sub comanda lui Gheorghe Tadici, aceasta dubla mansa este considerata "ora adevarului". Oficialii valceni sunt convinsi ca, daca vor trece de Nurnberg, sansele de a cuceri Cupa Cupelor sunt foarte mari.
    sursa jurnalul national
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  7. #7
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nurnberg a urcat pe locul intai in Germania, depasind pe HC Leipzig.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #8
    junior Selene-Celesta's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Roman
    Posts
    90
    Reputatie
    1
    Locul I Romania contra locul I Germania; o sa fie interesant, desi nu ma indoiesc ce loc I e mai bun
    "The Road goes ever on and on"

  9. #9
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    LA PAUZA

    Nurnberg - Oltchim 15-15
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  10. #10
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Rezultat foarte bun, pana acum.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  11. #11
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    minutul 55.

    Nurnberg - Oltchim 23-27
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  12. #12
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    AM CASTIGAT

    Nurnberg - Oltchim 27-29
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  13. #13
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Oltchim face legea

    Vâlcencele au învins la Nürnberg (Germania) cu 29-27 (15-15) si îsi continua marsul spre finala

    Meciul dintre FC Nürnberg si Oltchim a fost prefatat de un razboi al declaratiilor între cei doi antrenori. Dupa prima mansa, jucata ieri, Gheorghe Tadici a câstigat net duelul cu Herbert Müller, atât prin rezultatul de pe teren, cât si prin comportament.

    Tadici a fost extrem de linistit, parca stiind dinainte deznodamântul primei manse din optimile Cupei Cupelor. Müller s-a agitat si a intrat pe teren, strigând deseori spre arbitri. Din când în când, antrenorul Oltchimului arata ironic spre omologul sau de la Nürnberg, de parca ar fi vrut sa spuna: “Uite cine ma acuza ca sunt agitat!”. Pe teren, ostilitatile au stat într-un echilibru stabil cam pâna în minutul 41 (la pauza a fost 15-15), moment în care Steluta Luca a marcat trei goluri consecutive, ducând scorul la 22-18 pentru Vâlcea. Parca amortite de avans, româncele au uitat sa inscrie opt minute, timp în care s-a facut 23-22 pentru gazde.

    Foc de paie, pentru ca Luca, jucatoarea meciului, alaturi de portarul Luminita Dinu (senzationala - 19 interventii decisive!) si Ramona Maier, a dus Oltchimul la o diferenta linistitoare: 26-23. La final a fost 29-27 pentru liderul Ligii Nationale, iar Vâlcea îsi continua marsul spre finala. Dupa meci, Tadici a declarat: “Ma asteptam sa câstigam. Fetele au jucat foarte bine tactic si am controlat jocul. Victoria putea fi si mai categorica”. Returul are loc sâmbata viitoare. Au marcat pentru Oltchim: Luca 8, Ardean 8, Gâlca 5, Meirosu 3, Maier 3, Gatzel 2.
    sursa prosport
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  14. #14
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Oltchim a jucat bine dar nu la capacitate maxima...dar cum spunea Muller germancele au jucat cat au putut de bine...asadar per total e un rezultat f bun.
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  15. #15
    Federer Express TenisFan's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    5,990
    Reputatie
    1
    Rezultat bunicel i-as spune eu deoarece am vazut meciul si nu putem sa scapam de momentele alea de black-out de cateva minute in care nu se da gol si se primesc o caruta... Victoria putea sa fie mult mai confortabila...Eu nu stiam cine-s astea doar ca sunt lideri in Germania...Apoi le-am vazut echipa: plina de austriece cu o romanca si niste nemtoaice extrem de determinate...Eu sper ca returul sa fie mai usor dar as trage semnalul de alarma ca nu sunt calificate inca si ar trebui sa faca un meci bun si aici... Oricum Oltchim este practic nationala Romaniei...Merita in Liga Campionilor pentru ca sigur vor face o figura extrem de frumoasa poate chiar finala ceva...
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

  16. #16
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Super Vilcea

    Oltchim este ca si calificata in sferturile Cupei Cupelor, dupa ce a invins, simbata seara, pe 1 FC Nürnberg, cu 29-27, chiar in deplasare, la finele unui meci extrem de disputat. Antrenorul nemtoaicelor, Herbert Müller, a acuzat arbitrajul.
    Cea mai buna echipa de club feminina din Romania, Oltchim, a reusit sa invinga in deplasare lidera din Bundesliga, 1 FC Nürnberg, cu 29-27, si a facut un pas mare spre sferturile de finala ale Cupei Cupelor.

    Echipa din Rimnicu Vilcea s-a impus, avind un portar in zi de gratie, pe Luminita Dinu, dar si datorita poftei de joc aratate de Steluta Luca si de Ionela Gilca. In schimb, extremele Valentina Ardean si Ramona Maier au fost destul de sterse, poate si datorita faptului ca gazdele si-au luat masuri speciale pentru a le neutraliza.

    In acest context, meciul a fost, in general, echilibrat, iar gazdele au dat o replica buna in special in prima repriza, fiind la un pas chiar sa intre la pauza la adapostul unui avantaj. Dupa reluare, Oltchim si-a impus treptat stilul de joc si a reusit sa cistige la final, astfel ca, returul, care se va disputa simbata, la Rimnicu Vilcea, ar trebui sa fie o simpla formalitate.
    Cu toate acestea, antrenorul nemtoaicelor, Herbert Müller, a acuzat la final maniera de arbitraj a cuplului feminin format din sirboaicele Maric si Gardinovacki.

    "Arbitrajul a fost bun in prima repriza, dupa care s-a schimbat, defavorizindu-ne in citeva rinduri. M-a surprins faptul ca Oltchim a primit opt aruncari de la sapte metri, iar noi abia doua, si cred ca asta spune totul despre felul in care a fost condus de arbitre acest joc. Oricum, dupa meci am vorbit cu observatorul EHF, cehul Stanek, care mi-a spus ca le-a dat o nota foarte mica si ca le-a certat, atragindu-le atentia ca au dat gratuit patru aruncari de la sapte metri pentru romance", a declarat Müller, care a adaugat ca nu-si face iluzii:

    "Oltchim e deja calificata si tin sa le felicit pentru asta. Din punctul meu de vedere, Vilcea are o trupa de exceptie si vor ajunge foarte departe, chiar si anul viitor, in Liga Campionilor".

    L-a atacat pe Tadici
    Antrenorul german de origine romana, Herbert Müller, nu l-a crutat, nici de aceasta data, pe omologul sau vilcean, Tadici. Neamtul sustine ca l-a auzit pe roman injurindu-si elevele si s-a aratat deranjat de reactia ex-za lauanului, care nu l-a lasat sa discute cu Luminita Dinu.

    "Auzisem eu si inainte ca Tadici isi terorizeaza, pur si simplu, jucatoarele, dar nici chiar asa. In timpul meciului l-am auzit injurindu-le, iar dupa aceea a certat-o pe Dinu, pentru simplu fapt ca am schimbat citeva vorbe cu ea. Nu mi se pare normal", a spus Müller.

    I-a raspuns lui Müller
    Selectionerul Gheorghe Tadici s-a aratat surprins aflind de acuzatiile care i-au fost aduse de antrenorul Müller, care a spus ca vilceanul si-a injurat jucatoarele:"�N-am injurat pe nimeni, vad ca a ajuns sa inventeze. Cit despre Luminita Dinu, eu tot nu inteleg cine este acest Müller care isi permite sa mearga la jucatoarele noastre. Ce-ar fi facut daca procedam si eu ca si el? Apoi, despre arbitraj, pot spune ca a fost cit se poate de corect. Antrenorul lui Nürnberg ar face mai bine sa se uite in propria ograda si sa-si studieze gesturile".

    Revansa pentru Ardean si Tivadar
    Meciul de la Nürnberg a constituit un bun prilej de revansa pentru doua dintre jucatoarele celor de la Oltchim, Valentina Ardean si Mihaela Tivadar . Ambele au mai evoluat, in trecut, impotriva nemtoaicelor, acestea din urma avind cistig de cauza. Ardean, legitimata pe atunci la Remin Deva, a infruntat echipa din Nürnberg in finala Challenge Cup, sezonul 2003-2004.

    Trupa germana a cistigat trofeul, dupa ce s-a impus cu 29-23 pe teren propriu, chiar daca a fost invinsa in retur cu 33-29. Tot atunci, in drumul sau spre cistigarea cupei, 1 FC Nürnberg a eliminat in turul secund al competitiei pe "U" Jolidon Cluj, dupa 33-25 si 24-28. La clujence evolua si Mihaela Tivadar.
    sursa spt.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  17. #17
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    NE-AM CALIFICAT

    Oltchim Râmnicu Vâlcea - FC Nurnberg 31-26 (13-10)

    echipa folosita de Tadici: Luminița Dinu, Tereza Pâslaru - portari, Valentina Ardean (15 goluri), Valeria Beșe (1), Roxana Cherescu (1), Ramona Maier-Farcău (2), Stelțta Luca (5), Ionela Gâlcă (2), Roxana Gatzel (1), Adina Meiroșu (2), Clara Vădineanu (1), Narcisa Lecușanu (1), Oana Manea, Adriana Nechita.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  18. #18
    sport legend dragosh_vl's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,209
    Reputatie
    1
    Bv fetele , bv Valcea

    Desi m-am dus cu 40 de min inainte de meci abia am gasit un scaun liber
    Forza Csm Rm.Valcea

  19. #19
    Banned
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Vest
    Posts
    817
    Reputatie
    0
    oltchim a fost clar peste nurnberg!!!
    succes in semifinale

  20. #20
    sport legend dragosh_vl's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    1,209
    Reputatie
    1
    in sferturi
    Forza Csm Rm.Valcea

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •