Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 98

Thread: Sunt madru de echipa pe care o sustin pentru ca:

  1. #1
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1

    Thumbs up Sunt madru de echipa pe care o sustin pentru ca:

    Am initiat acest thread pentru a posta motivele de mandrie pe care echipa favorita ni le-a oferit de-a lungul timpului...

    Eu sunt mandru ca sustin Universitatea Cluj pentru ca:

    - este prima echipa infiintata in romania unita, anul 1919
    - a fost infiintata de catre doctorul Iuliu Hateganu, si a ajuns in scurt timp echipa fanion a Ardealului si un simbol al spiritului studentesc
    - a refuzat sa joace in campionatul Ungariei dupa ce Clujul a fost anexat Ungariei, preferand sa se mute la Sibiu intre anii 1938-1940, ajungand chiar in finala Cupei Romaniei, in timpul acestui exil
    - U este printre primele din Romania la nivelul juniorilor sapte titluri nationale īn 1955, 1956, 1964-1965, 1966- 1967, 1968-1969, 1971-1972, 1973-1974, 2000-2001
    - in 1965 a cucerit Cupa Romaniei victorie 2-1 in fata lui Dinamo-Pitesti
    - este pe locul 4 in clasamentul all-time al numarului de prezente in A
    - a dat echipei nationale primul capitan Aurel Guga
    - la U au jucat nume ca: Guga, Sepi, Ivansuc, Campeanu, St. Covaci, D. Anca, Campeanu, Sabau
    - spre deosebire de alte echipe U si-a acceptat soarta, refuzand un loc de divizia B oferit gratis de Dacia Mioveni(?) si a jucat un sezon in Divizia C
    Last edited by t.b.; 22nd June 2005 at 23:52.

  2. #2
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    haideti fratilor, numai eu sunt mandru de echipa pe care o sustin???

  3. #3
    UltraDUR panDUR's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Craiova, Tg Jiu
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    CRAIOVA MAXIMA.......LOCUL DE UNDE A INCEPUT FOTBALUL ROMANESC ADEVARAT
    MANDRIA DE A FI OLTEAN, MANDRIA DE A FI PANDUR, MANDRIA OLTENIA ETERNA TERRA NOUVA.
    UN SPIRIT, O IUBIRE, O LACRIMA, ALB-ALBASTRA
    Last edited by iulian; 23rd June 2005 at 14:44.
    Īn oraşul Tīrgu Jiu/O echipa mare ştiu/Ea Pandurii se numeşte/Multă lume o iubeşte
    Niciodată nu-i tārziu/ Hai Pandurii Targu-Jiu/ DURII suntem noi/ Nu ne e teama de voi.

  4. #4
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Locul de unde a inceput fotbalul??? Ma faci sa rad, Mititelu a mai zis asa ceva... in Cluj, Arad, Timisoara se juca fotbal de 50 de ani pana ati reusit voi sa promovati pentru prima oara in A....

  5. #5
    UltraDUR panDUR's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Craiova, Tg Jiu
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Ma refeream la fotbalul adevarat. In cate cupe europene a jucat U. Cluj? Ce performante a realizat U Cluj in ultimii 30 de ani?
    Īn oraşul Tīrgu Jiu/O echipa mare ştiu/Ea Pandurii se numeşte/Multă lume o iubeşte
    Niciodată nu-i tārziu/ Hai Pandurii Targu-Jiu/ DURII suntem noi/ Nu ne e teama de voi.

  6. #6
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Definitie, fotbal adevarat este fotbalul jucat de la 1948 incolo. Am inteles bine?
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #7
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Fotbal adevarat s-a jucat si inainte de Craiova, dar atunci nu existau cupe europene.... nu era posibil din mai multe motive obiective... U reprezinta ceva unic in fotbalul romanesc, o echipa care a rezistat unei ocupatii, unui razboi, unui regim comunist....

    Sa stii ca Universitatea Craiova nu se afla la prima retrogradare, a mai retrogradat o data din B in C...

  8. #8
    Banned King of Hell's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,854
    Reputatie
    0
    Eu sunt mandru de echipa pe care o sustin deoarece e "U"nica!
    Sunt mandru pentru ca unul a fost Zoli Ivansuc. si aici poa sa vina oricare sa mi-l bage pe dobrin sau balaci sau hagi in fata. Zoli Ivansuc a fost peste toti.
    Aici nu tre sa va certati. Doar sa ziceti de ce sunteti mandrii ca sustineti echipa voastra.

  9. #9
    UltraDUR panDUR's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Craiova, Tg Jiu
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril
    Definitie, fotbal adevarat este fotbalul jucat de la 1948 incolo. Am inteles bine?
    Sa nu zicem 1948, sa zicem 1970. Sa nu imi spui mie ca fotbalul care se juca pe la 1900 toamna se mai joaca si acum. Mai ca pot sa zic ca fotbalul se schimba de la an la an.
    Īn oraşul Tīrgu Jiu/O echipa mare ştiu/Ea Pandurii se numeşte/Multă lume o iubeşte
    Niciodată nu-i tārziu/ Hai Pandurii Targu-Jiu/ DURII suntem noi/ Nu ne e teama de voi.

  10. #10
    UltraDUR panDUR's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Craiova, Tg Jiu
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by King of Hell
    Eu sunt mandru de echipa pe care o sustin deoarece e "U"nica!
    Sunt mandru pentru ca unul a fost Zoli Ivansuc. si aici poa sa vina oricare sa mi-l bage pe dobrin sau balaci sau hagi in fata. Zoli Ivansuc a fost peste toti.
    Aici nu tre sa va certati. Doar sa ziceti de ce sunteti mandrii ca sustineti echipa voastra.
    Balaci = o parte din inima alb-albastra.
    Īn oraşul Tīrgu Jiu/O echipa mare ştiu/Ea Pandurii se numeşte/Multă lume o iubeşte
    Niciodată nu-i tārziu/ Hai Pandurii Targu-Jiu/ DURII suntem noi/ Nu ne e teama de voi.

  11. #11
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Fotbalul a evoluat, fara indoiala... dar asta nu inseamna ca trecutul trebuie desconsiderat....

  12. #12
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,403
    Reputatie
    1
    Pentru ca e prima echipa de fotbal din Romīnia care a ajuns in semifinalele unei Cupe Europene.

    Si pentru ca sint oltean get-beget,craiovean dat dracului.

    Si pentru ca am fost linga echipa si la bine si la rau.

    Daniel.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  13. #13
    UltraDUR panDUR's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Craiova, Tg Jiu
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by t.b.
    Fotbal adevarat s-a jucat si inainte de Craiova, dar atunci nu existau cupe europene.... nu era posibil din mai multe motive obiective... U reprezinta ceva unic in fotbalul romanesc, o echipa care a rezistat unei ocupatii, unui razboi, unui regim comunist....

    Sa stii ca Universitatea Craiova nu se afla la prima retrogradare, a mai retrogradat o data din B in C...
    Bravo voua, dar pana sa egalati voi palmaresul Craiovei, va mai trece multa apa pe Somesul Mic sau pe Jiu.
    Īn oraşul Tīrgu Jiu/O echipa mare ştiu/Ea Pandurii se numeşte/Multă lume o iubeşte
    Niciodată nu-i tārziu/ Hai Pandurii Targu-Jiu/ DURII suntem noi/ Nu ne e teama de voi.

  14. #14
    st"U"dent t.b.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    4,154
    Reputatie
    1
    Gata cu discutiile off-topic, aici nu era vorba despre comparatii intre echipe, era despre motivele de mandrie... atat trebuia sa spuneti...

  15. #15
    UltraDUR panDUR's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Craiova, Tg Jiu
    Posts
    217
    Reputatie
    1
    Data infiintarii: 5 September 1948
    Culori: alb-albastru
    Stadion: Ion Oblemenco, capacitatea 27 915 locuri pe scaune - Nocturna 1.400 lx
    Debut in Divizia A: 1964-65
    Nume anterioare: Ştiinţa Craiova (1948-1966)

    Castigatoare Campionat (4): 1974, 1980, 1981, 1991
    Catigatoare Cupa Romaniei (6): 1977 • 2 - 1 cu Steaua Bucureşti
    1978 • 3 - 1 cu Olimpia Satu-Mare
    1981 • 3 - 1 cu Politehnica Timişoara
    1983 • 2 - 0 cu Politehnica Timişoara
    1991 • 6 - 3 cu FC Bacău
    1993 • 5 - 1 cu Dacia Unirea Brăila
    Finalista Cupei Romaniei(5): 1975, 1985, 1994, 1998, 2000.

    Semifinalista in Cupa UEFA: 1982-83
    • 0 - 0, 1 - 1 cu Benfica Lisabona

    Alte performante:
    40 de participari in Divizia A
    4 participari in Cupa Campionilor Europeni
    14 particpari in Cupa UEFA
    Clasare in ultimele 5 sezoane:
    1999/2000 - locul 13
    2000/2001 - locul 8
    2001/2002 - locul 7
    2002/2003 - locul 7
    2003/2004 - locul 4
    Mari jucatori ai Universitatii:
    Lung, Boldici, Prunea - Deselnicu, Sameş, Smarandache, I.Bălan, Negrilă, Ştefănescu, Tilihoi, Boc, Ciupitu, Badin, Ungureanu, Purima, Bumbescu, Săndoi, Ad.Popescu, N.Zamfir, Chivu, Stoican, Bundea, Strāmbeanu, Balaci, Beldeanu, Irimescu, Gh.Popescu - Stāngă, Badea, Mănăilă, Ciurea, Donose, Ţicleanu, Mitriţă, Gabi Popescu, Trică, Papură, Frăsineanu, S.Cristescu, I.Luţu, Pleşan - Oblemenco, Marcu, Ţarălungă, Martinovici, Cămătaru, Cārţu, Geolgău, Crişan, Nedelcu II, Gane, Ştefan Stoica, Agalliu, Neagoe, Craioveanu, Chivu, Stanga, Domocoş, Bărcăuan, Papura. Si multi altii.
    (C) craiova-maxima.ro
    Last edited by panDUR; 23rd June 2005 at 17:22.

  16. #16
    OLTEAN spinU's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    360
    Reputatie
    1
    Sus: Ion Oblemenco (antrenor), Irimescu, Ştefănescu, Beldeanu, Boldici, Lung, Ciupitu,
    Cămătaru, Tilihoi, C.Oţet (antrenor secund),
    Jos: Donose, Cārţu, Geolgău, Crişan, Balaci, Ungureanu, Negrilă, Purima, Ţicleanu
    Attached Images Attached Images
    [FONT="Comic Sans MS"][B][COLOR="Blue"]UNIVERSITATEA[/COLOR] doar in [COLOR="Blue"]CRAIOVA[/COLOR][/B][/FONT]

  17. #17
    senior litza's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    234
    Reputatie
    1
    Eu imi iubesc echipa si in general dragostea nu se poate justifica.Pur si simplu o iubesc
    Universitatea a facut parte din educatia mea,din cei 7 ani de acasa.Pur si simplu e o traditie de familie si sunt mandru ca o s-o pot transmite urmasilor urmasilor mei
    Mama te iubesc,dar nu ca pe Craiova!

  18. #18
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Sunt mandru ca sustin echipa CFR CLUJ pentru ca:
    -are in spate o istorie de 98 de ani nepatata de cumparari de locuri si alte chestii de genul asta.
    -este cel mai vechi club din Romania inca in activitate.
    -a avut senzationala performanta de a reveni in A dupa 28 de ani jucand doar pe teren.
    -cu toate ca a fost totdeuna pe locul 2 in inimile clujenilor a rezistat si si-a pastrat identitatea in vremurile tulburi.
    -totdeauna a fost o echipa mica cu jucatori fara aere de vedeta, apropiati de public si cu care se poate discuta.

  19. #19
    sport legend metallic_rain's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Location
    Dupe blocuri
    Posts
    482
    Reputatie
    1
    Sunt mandru de echipa mea pt ca sunt JIULIST! Ajunge!
    fie painea cat de rea, tot mai bun e cozonacu'

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Dec 2004
    Location
    Cluj U Napoca
    Posts
    915
    Reputatie
    1
    Valytotrespectu ca a scris la echipa favorita "cfr gruia "
    [B] Sunt plictisit ! [/B]

  21. #21
    Banned Angelina Jolie's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    San Francisco, California
    Posts
    5,485
    Reputatie
    0
    Eu sunt mandru ca este echipa cartierului GRUIA. Asa cum rapidistii scandeaza Rapid Giulesti.
    FORZA CAILE FERATE ROMANE ECOMAX SUCURSALA CLUJ SECTIA GRUIA!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •