Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 87

Thread: Carte vs. Film

  1. #1
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1

    Carte vs. Film

    Argumentele pro si contra le postati aici.

    Cum vi s-a parut filmul regizat dupa cartea pe care ai citit-o cu ceva timp in urma si viceversa?

  2. #2
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Am vazut recent Jane Eyre pe ceva post tv, dar mai mult mi-a placut cartea decat ecranizarea, cu mult mai mult. Faza interesanta e ca nu vazusem filmul de la inceput si nu mi-am dat seama ca despre ecranizarea romanului este vorba, pana nu si-a spus aia numele in film.
    Asta ma enerveaza la aceste ecranizari...e mult distorsionata povestea, incat se ajnge ca doar titlul sa fie la fel si 2-3 faze, in rest e alta poveste.

  3. #3
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    O sa incep cu Morometii. Cartea mi-a placut la nebunie, dar, caz rar, a avut parte de o ecranizare pe masura.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  4. #4
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    dracula de bram stoker, filmul a fost excelent caci ma facut sa si citesc cartea
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  5. #5
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    la mine depinde daca am citit cartea inainte sa vad filmul. daca da, filmul clar va parea o copie nereusita. daca nu, filmul poate fi chiar interesant. eu m-am indragostit de " pe aripile vantului " cand eram mai mica si cartea am citit-o cam 10 ani mai tarziu. cartea e evident mai buna, dar cum nu stiam asta cand am vazut filmul nu m-a deranjat.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #6
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    cateva ex.:

    Frank Herbert's DUNE: seria de carti e excelenta
    - s-a facut un film in '84 de DAvid Linch cu Kyle MAcLachlan - ok filmul, efecte interesante pt anul acela - doar prima carte
    - s-a scos in 2000 o miniserie TV cu Alec Newman si William Hurt, trateaza a doua si a treia carte - mult mai slab decat filmul din 84, desi exista efecte mai bune

    Harry Potter
    actorii astia cresc tot mai mult, cred ca nu se vor mai putea ecraniza ultimele carti cu aceiasi actori
    filme faine pt. carti faine, pacat de traducerile romanesti ale ciudatelor nume din serie

    Beowulf
    Vechea balada/legenda saxona a fost ecranizata de mai multe ori (o varianta interesanta cu Christoper Lambert)
    - nici o legatura cu subiectul

  7. #7
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    eu m-am indragostit de " pe aripile vantului " cand eram mai mica si cartea am citit-o cam 10 ani mai tarziu. cartea e evident mai buna, dar cum nu stiam asta cand am vazut filmul nu m-a deranjat.
    Nu-mi mai amintesc daca mai intai am citit cartea sau am vazut filmul, insa mi-au placut ambele; nu inteleg de ce ai zis "cartea e evident mai buna", mie si filmul mi se pare destul de reusit pentru vremea lui, iar Gable, Leigh si Olivia de Havilland mi s-au parut foarte bine alesi ca actori... Si negresa aia, dadaca lui Scarlett, mi-a placut. Singurul care ma calca pe nervi e Ashley, mult prea sters... In fine, nu zic, filmul o avea unele greseli si e si cam siropos, dar ramane un clasic si anumite faze le-as revedea oricand cu placere.


    E greu sa zici daca-i mai bun filmul decat cartea, pentru ca atunci cand citesti urmaresti anumite lucruri (exprimarea autorului, atmosfera creata), iar la un film urmaresti interpretarea actorilor, imaginea, lumina, coloana sonora etc. Daca mi-a placut foarte mult o anumita carte, am asteptari foarte mari de la film, pentru ca atunci cand citesc vizualizez personajele si intamplarile prin care trec ele.

    Hai sa dau si eu cateva exemple:
    La rascruce de vanturi - nota 10 pentru carte; am vazut numai ecranizarea aia veche, cu Laurence Olivier si Merle Oberon, mi-a placut, dar nu la fel de mult precum cartea (ceea ce nu inseamna ca a fost o ecranizare nereusita)

    1984 - mi-au placut in egala masura si cartea, si ecranizarea; e vorba de filmul asta: http://www.imdb.com/title/tt0087803/

    Mi se par simaptice unele ecranizari de pe Hallmark, la Alba ca zapada, Print si cersetor, David Copperfield si Craiasa zapezii. Asta desi nu-s cine stie ce capodopere.

    Mai am in program sa citesc "Doctor Jivago", fiindca mi-a placut filmul si sa vad "La Pianiste", fiindca mi-a placut cartea.

  8. #8
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Delia View Post


    Mai am in program sa citesc "Doctor Jivago", fiindca mi-a placut filmul si sa vad "La Pianiste", fiindca mi-a placut cartea.

    Doctor Jivago cu Omar Sharif? E bun, f bine jucat, din pacate filmat prea mult in studiouri, de altfel e si f vechi.

    La mine cred singurul exemplu de carte/film care sa-mi fi placut la fel a fost Marile sperante cu Gwyneth Paltrow si Ethan Hawke
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  9. #9
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    delia, pe aripile vantului , filmul, a fost excelent facut , dar nu respecta cartea. daca citesti cartea iti dai seama cu adevarat cum era scarlett. in film e prezentata mai placuta. in film nu are 3 copii pe care nu ii baga in seama. dar interpretarea actorilor a fost intr-adevar geniala. cand ma gandesc la rhett cu siguranta vad doar clark gable. iar mammy e criminal de simpatica, a si luat oscarul si a devenit prima actrita de culoare sa realizeze asa ceva.

    si apropo de harry potter. vreau si eu sa-mi spuna cei care zic ca actorii cresc prea repede, daca se uita la o poza de a lor la 11 ani si apoi la una la 17 daca nu s-au schimbat mult. la 11 ani esti copil iar la 17 esti adolescent. acesta e intervalul de varsta intre care evolueaza harry in carte. el creste se maturizeaza, hei, trebuie sa se lupte cu cel mai rau dintre cei rai. mie mi e pare f normal. harry din carte creste si la fel si actorul.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #10
    phreak RedStar's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    347
    Reputatie
    1
    Niciodata un film nu se va ridica la nivelul cartii. Din mai multe motive. O carte este citita de sute de mii, milioane de oameni si fiecare isi creaza propria viziune asupra cartii, pe cand un film are un singur regizor si transpune pe pelicula propria lui viziune, ceea ce, de cele mai multe ori, ni se pare ca nu e cea potrivita.
    Mai sunt si motivele financiare care fac ca un studio sa schimbe anumite personaje, evenimente, locuri astfel incat sa cuprinda o audienta cat mai mare, sa-l faca mai vandabil.
    Filmul este o transpunere bidimensionala, pe cand imaginatia noastra are N dimensiuni.
    Important e sa citim si cartea si sa vedem si filmul, dar sa-l luam nu ca pe o versiune oficiala si absoluta a cartii, ci numai ca pe o interpretare personala si bidimensioana a unui regizor care a citit si el cartea.

    Foarte interesante mi se par povestile fantastice ecranizate de Hallmark, au schimbat aproape in totalitate povestile stiute din copilarie, dar au creat altele si mai frumoase pentru televiziune.

  11. #11
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    ai dreptate. bine zis.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    @Bumbescu: da, Doctor Jivago cu Omar Sharif. Cine mi-a facut cadou cartea m-a avertizat ca nu-i prea grozava, dar o s-o citesc si vad eu cum e.

    @irinaidu: m-am gandit la Pe aripile vantului ca la un film bun si atat, chiar daca nu respecta 100% cartea. E practic imposibil ca filmul sa respecte cartea in toate privintele (in general vorbind).

    Ce parere aveti de "Ramasitele zilei"? Mie si cartea, si filmul mi s-au parut reusite.

  13. #13
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Ramasitele zilei e un fim excelent, nici nu avea cum sa fie altfel tinand cont de distributie.
    Pe aripile vantului e un film bun, insa intr-adevar total diferit de carte.
    Filmul trateaza aproape in totalitate amorurile lui Scarlett, in timp ce cartea e o veritabila fresca a vremurilor.

    In general nu sunt de acord cu afirmatia "cartea e mult mai buna decat filmul" pt ca "filmul e o transpunere bidimensionala, imaginatia noastra nu are limite, etc..."

    Un film nu inseamna numai actiunea propriu zisa, un film inseamna si imagine, modul in care e filmat.
    Nu stiu daca Kingdom of Heaven de Ridley Scott are la baza vreo carte(chiar daca ar exista cartea ar fi probabil una de copii), dar filmarile sunt extraordinare, desi filmul e subtirel ca subiect.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  14. #14
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Vreo carte de istorie sigur nu are la baza.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  15. #15
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Eu nu tin minte sa fi vazut vreun film care sa respecte intocmai cartea. Intodeauna ecranizarea a suferit anumite modificari mai mult sau mai putin importante. Sunt unele filme care doar aduc ca idee cu respectiva carte, in rest e cu totul alta poveste.

  16. #16
    sport legend bada_otelul's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Galati
    Posts
    4,723
    Reputatie
    1
    de cele mai multe ori e bine sa citesti si cartea si sa vezi si filmul(par ex:ultimul mohican,aici e perfect valabil si ce a zis yoyoyoi,regizorii au tendinta de a dramatiza excesiv ce se intampla in realitate in carte) alteori filmul depaseste cartea dar si de multe ori cartea e mai buna decat filmul.depinde de la caz la caz
    [B]Mandru locuitor al Orasului de la Dunare, Galatz[/B]

  17. #17
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    ultimul film dupa o carte pe care l-am vazut a fost Perfume: The Story of a Murderer, nu mi-a placut nici carte si nici filmu
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  18. #18
    God of all Gods Sasuke Uchiha's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    debajo de un puente
    Posts
    6,088
    Reputatie
    1
    o carte de 10 a fost misery de stephen king iar filmul a fost incredibil, probabil cel mai bun film dupa o carte
    ..the world would be covered in darkness, it would basically block out the sun. That is the might of the Uchiha penis.

  19. #19
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Cel mai bun film dupa o carte buna este Kubrick- Portocala mecanica
    Asta ca tot spunea Tyler(parafrazand pe Godard) ca nu se pot face filme exceptionale dupa carti bune

  20. #20
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    off, am filmul de mai mult de 1 luna si nu gasesc un moment cu dispozitia necesara sa ma uit. ma ziceti cate ceva ca sa ma simt motivata!!!!!
    ce nasoala e lenea!!! ma prinde asa si nu stiu cum sa scap de ea!!!
    si astea fiind zise , ma duc sa dorm.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  21. #21
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    N-am citit portocala mecanica, dar cred ca e mai bun filmul decat cartea, filmul e genial.
    Am mai scris pe aici mie mi-a placut "Marile sperante", atat cartea cat si filmul.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •