Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 87

Thread: Carte vs. Film

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    East of Eden - atat cartea, cat si filmul sunt foarte bune. Totusi, cartea mi-a placut parca mai mult.

  2. #65
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    eu nu am vazut decat filmul. firesc mi-a placut de dean, dar subiectul mi s-a parut un pic prea din filmele americane.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #66
    AquilaCrysaetos Vorpal's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Giurgiu/Iasi, ROMANIA
    Posts
    643
    Reputatie
    1
    ...in general Cartile sunt mai bune; filmele dupa romanele lui Stephen King de exemplu sunt aproape in unanimitate SLABE (ca sa nu spun jalnice).
    Bogdan VLADU (Vorpal)

  4. #67
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    The Duellists si Moarte la Venetia sunt 2 filme care infirma regula dupa care nu exista film bun facut dupa o carte buna (Godard dixit)
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  5. #68
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    The duellists...din ce vad pe imdb suna interesant. Nuvela de Conrad (unul dintre favoritii mei), similara cu Barry Lyndon (unul din filmele mele preferate)...trec si eu acuma la downloadat

  6. #69
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    in opinia mea este mai bun decat Barry London.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Sep 2003
    Posts
    1,524
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by balaci View Post
    E excelenta cartea, de mult ma gandeam de ce nu se fac ecranizari dupa ea si dupa "100 de ani...", si iata!!!
    Am inteles ca politica regizorului a fost lipsa starurilor de la hollywood in film. Florentino Ariza e jucat de Javier Bardem (Mar Adentro), sa vedem ce o iesi...

    Am vazut trailerul, prevad ca ma voi smiorcai la film...

  8. #71
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    delia, o smiorcaiala buna din cand in cand e f bine venita!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #72
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    un poll ar fi minunat pe threadul acesta
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  10. #73
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Un exemplu de film vs. carte vs. carte ar fi "Rosencrantz si Guildenstern sunt morti". Filmul l-am revazut ieri, e genial; piesa lui Tom Stoppard e foarte buna, iar cartea originara din care se inspira nu mai are nevoie de nicio prezentare: Hamlet al lui Shakespeare.
    Va recomand macar filmul, care este exceptional.

  11. #74
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu am mai auzit de acest titlu pana acum. mersi de info balaci!!!

    cneazule, eu nu stiu sa fac polluri!!! sunt complet incapabila tehnic!!!! in plus, cred ca e mai usor sa decizi despre o carte si un film anume. dar daca ai citit ceva si apoi ai vazut si filmul zi-ne ce parere ai avut!!!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  12. #75
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Filmul e "delicios", mai ales pentru cunoscatorii de engleza. Rosencrantz si Guildenstern sunt (pentru cei care nu au citit Hamlet) doua personaje minore din piesa lui Shakespeare. In film/piesa lui Stoppard ei devin protagonistii principali, doua personaje pline de dileme existentiale, cu o identitate incerta si in continu dialog. Jocurile de cuvinte, dar si meditatiile filosofice ale celor doi sunt exceptionale. Filmul e din '91, se numeste in original "Rosencrantz and Guildenstern are dead", si a luat Leul de Aur la Venetia. Cartea nu a aparut, cred, in romana, desi ar merita din plin sa fie tradusa. e scrisa in aceeasi traditie a absurdului cu piesele lui Ionescu, insa mult mai "spumoasa", zic eu.
    Scenarist si regizor al filmului este tocmai Stoppard (vezi "Shakespeare in Love", tot de el), care a scris si piesa. E preferabil sa fi citit totusi Hamlet inainte, face multe referinte

  13. 15th November 2007, 11:28

  14. 15th November 2007, 11:36

  15. 15th November 2007, 11:46

  16. 15th November 2007, 11:50

  17. 15th November 2007, 11:55

  18. 15th November 2007, 18:27

  19. #76
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    motivul pt care am sters mesajele : azi sunt trista si nu pot sa ma cert cu voi!

    balaci, eu am citit hamlet dar numele astea nu mi-au ramas in minte. dar a si trecut ceva vreme de cand am citit cartea.
    shakespeare in love mi s-a parut un film f slabut.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  20. #77
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    tocmai asta e ideea, rosencrantz si guildenstern sunt doua personaje marginale la shakespeare, care aici devin actori principali (in piesa originala sunt cei doi prieteni ai lui Hamlet care trebuie sa duca scrisoarea de executie a lui Hamlet regelui Angliei). Piesa e practic Hamlet, insa vazuta prin alti ochi...
    Shakespeara in Love mie mi-a placut mult, ca si comedie romantica, e mult peste tona de comedii romantice americane care ies pe piata anual. Dar asta e doar parerea mea...

  21. #78
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    poate nu m-ar fi enervat filmul daca nu lua oscarul in anul acela. nu mi s-a parut film de oscar.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  22. #79
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Parfumul, neasteptat de bun filmul, bineinteles ca nu s-a ridicat la valoarea cartii, dar a fost o surpriza placuta.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  23. #80
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Am vazut Dragostea in vremea holerei, groaznic filmul in comparatie cu cartea, un esec total

  24. #81
    ero-sennin jesus supremu's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    transcedental
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    evident tu te asteptai la altceva?nu poate fi un film mare dupa o carte mare si invers asta-i clar.desfid orice parere contrara

  25. #82
    OLTEAN Balaci's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    8,661
    Reputatie
    1
    Eu raman la parerea ca se poate face un film bun dupa cartile lui Marquez, insa e nevoie de un regizor exceptional pentru asta, care sa aiba si "sensibilitatea" necesara. Newell (parca asa il cheama pe regizorul cu Dragostea...) nu e genul, el transpune mot-a-mot povestea din carte, ori aici nu prea era cazul. Ma gandesc ca daca i s-ar da unuia gen Wong War Kai sa faca un astfel de film, ar mai fi sanse. Despre filme si carti mari: A Clockwork Orange (carte buna, film extraordinar), Rosencrantz si Guildenstern sunt morti (piesa foarte buna, filmul genial), The Shining (carte si film bune, desi nu prea sunt genul) si exemplele cred ca ar putea continua...Ca nu sunt de obicei amandoua geniale, e altceva, dar pot fi amandoua de la bun in sus

  26. #83
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    dar daca te uiti bine filmele faine facute dupa cartile lui stephen king nu prea au urmarit indeaproape intriga cartii.
    oricum e o mare provocare sa faci un film bun dupa o carte buna.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  27. #84
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Pianista
    cartea: elfriede jelinek
    filmul: cu isabelle huppert

    Desi nu ma asteptam filmul e mult mai socant decat cartea, jocul extraordinar al lui isabelle huppert confera parca imaginilor o mai mare greutate decat cuvintele cartii.
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •