Results 1 to 9 of 9

Thread: Stiri din baschetul european

  1. #1
    ardelean eddy_jozsa's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Sibiu, Romania
    Posts
    996
    Reputatie
    1

    Stiri din baschetul european

    Zic sa postam aici tot ce nu incape in threadurile despre NBA si divizia A...
    de fapt am facut topicul pt ca am o informatie p care n-aveam unde s-o pun:

    Am auzit ca in octombrie 4 echipe din NBA vor veni pentru a sustine meciuri demonstrative in Europa.
    S-ar putea sa fie organizat un turneu de 4 echipe (2 din NBA, 2 - cele mai bune din Euroliga), turneu care ar putea avea loc in KölnArena (faimoasa sala cu vo 17.000 de locuri). Ce m-as duce dak as avea bani....

    Na, in rest, acum parca sunt finalele in Germania, ca si anul trecut joaca GHP Bamberg cu Opel Skyliners Frankfurt, insa din pacate nu pot urmari meciurile ca sunt pe Premiere... nu stiu nici macar scorul.
    [B]CSU Sibiu[/B] Peste tot jucam ca acasa!

  2. #2
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    dupa c reguli se va juca acel turneu??FIBA nu?ar fi bine sa nu fie un turneu demonstrativ...sa fie PE BUNE...dar e cam greu de crezut

  3. #3
    ardelean eddy_jozsa's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Sibiu, Romania
    Posts
    996
    Reputatie
    1
    da... ramane de vazut... sper sa nu vina americanii cu aere de vedete sa-si dea cu stangu-n dreptu... dar daca vor avea intr-adevar chef de baschet s-ar putea sa iasa un show adevarat!
    [B]CSU Sibiu[/B] Peste tot jucam ca acasa!

  4. #4
    Assistant MadSkillz's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucureşti
    Posts
    1,773
    Reputatie
    1
    Daca se face, probabil se face la modul cel mai serios ...
    Quote Originally Posted by eddy_jozsa
    Ce m-as duce dak as avea bani....
    Facem cheta si trimitem pe cineva dintre noi prin tragere la sorti
    Numai Baschet, numai bine !

  5. #5
    sport legend SilverZeus's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Location
    Turda, Cluj-Napoca
    Posts
    1,513
    Reputatie
    1
    ...din cate stiu eu, si mai demult era obiceul sa mearga campioana NBA in turneul McDonalds prin Europa....stiu ca si tripleta de platina a lui Bulls a fost prezenta in Franta, la Paris....daca bine imi aduc aminte
    [U][B]
    You watch some teams these days and you wonder if they just met on the playground and decided to choose up sides.[/B][/U]Dennis Rodman

  6. #6
    #4 Dumars's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Cluj
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    S-au mai organizat meciuri de genul asta. Se numea McDonalds Championship . Stiu ca in 1999, a participat campioana NBA, SAS pe atunci. Un prieten a fost si i-a vazut. Au mai fost echipe din Europa:Varese (Ita), Zalgiris (lit), campioana Australiei, Vasco da Gama si ceva echipa libaneza. Asta a fost in Italia, cred ca la Milano.
    Au mai fost alte 9 editii.
    Last edited by Dumars; 16th June 2005 at 00:32.

  7. #7
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    29
    Reputatie
    1
    ce e frumos e ca am vazut zilele trecute finala Euroleague si atac este dar aparare lipsa o sa fie frumoase meciurile. cei din NBA chipurile impresionati de ce a fost la Final Four. Si oricum era plin de cautatori de talente. Am vazut rip-ul de la NBA TV si erau la telefon cu antrenorul lu Clippers.

    Interes este de ambele parti in promovarea de care vor avea parte. Si tot timpul s-a dat o savoare aparte duelului NA-Europa. Nu prea o fi la subiect dar cam asta am avut de zis

  8. #8
    sport legend mishu's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Central Europe
    Posts
    1,429
    Reputatie
    1
    o sa fie in octombrie, e adevarat... dar octombrie 2006 si 2007... a spus si emil in timpul meciul iar stirea este si pe nba.com unde sunt date mai multe detalii, inclusiv unde s-au jucat meciuri de genul asta in 2003...

    http://www.nba.com/uk/euroleague_easports0605.html

    ps: eddy teoretic ai timp un an de zile sa strangi bani... practic doar cateva luni pentru ca banuiesc ca biletele se vor epuiza in primele doua-trei saptamani de la punerea in vanzare (de obicei la astfel de evenimente vanzarea biletelor incepe cu cel putin 7-8 luni inainte)
    "Unii oameni vor. Altii isi doresc. [B]Altii fac.[/B]" - Michael Jordan

  9. #9
    #4 Dumars's Avatar
    Join Date
    Aug 2003
    Location
    Cluj
    Posts
    618
    Reputatie
    1
    Sârbii au scăpat de emoţii şi vor fi totuşi prezenţi la CM de la Tokyo.

    Federatiile Nationale de Baschet din Italia, Puerto Rico, Serbia & Montenegro si Turcia au primit invitatii sa participe in vara lui 2006 la Campionatele Mondiale din Japonia.
    The FIBA Central Board, care s-a intalnit in aceasta saptamana la bianuala sedinta din Roma, Italia si a luat aceasta decizie la propunerea Secretarului General, Patrick Baumann.
    Decizia s-a bazat pe un numar de criterii care au fost aprobate inainte ce catre Central Board, la intalnirea care a avut loc in mai 2005 in Elvetia.
    Urmatoarele 24 de echipe vor lupta din 19 August - 3 Septembrie 2006 pentru cel mai prestigios titlu din lume:
    Angola
    Argentina
    Australia
    Brazililia
    China
    France
    Germania
    Grecia
    Italia
    Japonia
    Liban
    Lithuania
    Noua Zeelanda
    Nigeria
    Panama
    Puerto Rico
    Qatar
    Senegal
    Serbia & Montenegro
    Slovenia
    Spain
    Turkey
    Venezuela
    USA
    Tragerea la sorti 15 Ianuarie la Tokyo in New Takanawa Hotel. Cele 24 de echipe vor fi impartite in patru grupe de 6 echipe fiecare.
    I love this game!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •