Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 33

Thread: Adrian Voinea- The champ is back !

  1. #1
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1

    Adrian Voinea- The champ is back !

    dupa cum ati vazut cu toti Adrian Voinea se afla pe tabloul callificarilor la Australian Open. Sa speram ca va reveni la forma de altadata ! el nu se retrasese, ci a fost accidentat mult timp datorita unei operatii efectuate gresit !
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  2. #2
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    E o surpriza placuta pentru mine.Sa speram ca va trece de calificari.

  3. #3
    sport legend Val's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Mioveni
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    Sincer sa fiu nu cred ca are prea multe sanse sa ajunga pe tabloul principal dar sti cum se zice " incercarea moarte n-are". Oricum varful carierei sale ramane sfertul de finala de la RG din 95 cand a fost batut de Michael Chang.

  4. #4
    sport legend coiscif's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    755
    Reputatie
    1
    credeam ca a pus racheta in cui! sper sa treaca de calificari, poate ne ajuta si prin cupa davis!
    Roger Federer, the sixth man to complete a Career Grand Slam

  5. #5
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Tocmai a abandonat in primul tur al calificarilor, dupa ce castigase fara drept de apel primul set cu 6-1. Se pare ca umarul cu probleme l-a tradat din nou

  6. #6
    sport legend coiscif's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    755
    Reputatie
    1
    chiar nasol! au plecat toti romanii, pavel, ungur, craciun, crivoi...nasol!
    Roger Federer, the sixth man to complete a Career Grand Slam

  7. #7
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    sa speram ca va reveni cu succes in circuit. sa-l vedem in sferturile cupei davis. daca nu, macar la baraj
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  8. #8
    Platanu's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,921
    Reputatie
    0
    Mai stiti ceva de Voinea?Mai revine?

  9. #9
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Mai stiti cv de Adrian Voinea ? mai revine ?

  10. #10
    sport legend vassy's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Londra
    Posts
    977
    Reputatie
    1
    nu cred ca mai revine, probabil ca are probleme cu sanatatea

  11. #11
    sport legend coiscif's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    755
    Reputatie
    1
    a avut o incercare la AO dar a abandonat dupa ce a castigat primul set (primul tur de calificari)! cred k o sa mai incerce adik sper
    Roger Federer, the sixth man to complete a Career Grand Slam

  12. #12
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    pacat ca presa nu-l mediatizeaza ! nici macar nu i-au luat un interviu de la meciul de la AO sa stim si noi care sunt intentiile lui !
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Mar 2004
    Posts
    394
    Reputatie
    1
    Încercare"
    Luminița Paul


    Adrian Voinea va reveni în turnee după o pauză de 3 ani și jumătate. A jucat ultimul meci pe un tablou principal în iulie 2003, fiind învins în turul 1 pe zgura de la Sopot. Apoi a trebuit să aibă grijă de umărul drept, diagnosticat cu o complicație la ligamente și cartilagii. Prima operație nu a fost completă, așa că a urmat o alta, ale cărei rezultate se văd abia acum. La un moment dat, își luase gîndul de la tenis. Surpriza a venit la începutul acestui an, cînd Adrian Voinea (32 de ani) s-a înscris în calificările de la Australian Open.

    - Ce faci, Adrian, te întorci la turnee?
    - Da, asta am de gînd. Mi-am înghețat clasamentul acum trei ani la poziția 137 și am șapte concursuri în care pot să mă folosesc de asta. Încerc însă să obțin și niște wild-card-uri. Unul ar fi în challenger-ul de la Barletta, de peste două săptămîni.

    - Te pregătești? Cîte antrenamente faci?
    - Am reînceput pregătirea la finele anului trecut, iar acum fac un antrenament pe zi, plus gimnastică specifică pentru umăr.

    - Te mai doare?
    - Nu, acum mă simt bine. De aceea am și decis să revin.

    - La Australian Open ai jucat foarte bine un set, apoi ai abandonat. De ce?
    - Am făcut o întindere la picior. Nu eram suficient de pregătit fizic. Practic, concentrasem toate antrenamentele cu o lună înainte de turneu. A fost o exagerare.

    - La ce te aștepți?
    - Nu am nici o pretenție. E mai mult o încercare, de curiozitate. Îmi pierdusem orice speranță, mă săturasem să joc cu dureri, umărul nu arăta bine deloc. Acum însă vreau să văd ce se întîmplă.

    8 martie 2007

  14. #14
    senior
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    198
    Reputatie
    1
    Mi-a placut aia cu intinderea la picior cand noi toti credeam ca i-a recidivat accidentarea la umar. Vedeti ce inseamna lipsa de informatii... Nimeni din presa n-a avut curiozitatea dupa AO sa-l intrebe ce s-a intamplat, daca se simte bine, etc. Vine acum aceasta gazetarita, de parca ar lucra la o revista nu la un cotidian, si lamureste problema. Mai bine mai tarziu...
    Trebuia Adrian Voinea sa se faca fotbalist. Sau macar sa masoare sub 1,60 m.

  15. #15
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Am citit si eu pe gsp ... oricum sa speram ca il vom vedea in primii 100 !!!

  16. #16
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    bravo Voinea ! the champ is back in buisness
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  17. #17
    sport legend coiscif's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    755
    Reputatie
    1
    f tare! eu ii pusesem cruce...credea ca se agravase problema la umar!
    Roger Federer, the sixth man to complete a Career Grand Slam

  18. #18
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    cred ca a citit luminita paul cand am zis ca niciun ziarist nu i-a luat nici macar un interviu
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  19. #19
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Mai joaca Voinea??? Eu credeam ca s-a lasat.Ma bucur pentru el!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  20. #20
    sport legend vassy's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Londra
    Posts
    977
    Reputatie
    1

    Stire ProSport

    Adrian Voinea forteaza o noua revenire în ATP, saptamâna viitoare, la challenger-ul de 100.000 $ de la Napoli, pentru care organizatorii i-au oferit un wild-card.

    “Voinicul” a surprins pe toata lumea în ianuarie, când a venit direct de pe plaja si a fost pe punctul de a trece un tur la Australian Open, unde n-a fost tradat de umarul la care s-a operat de doua ori, ci de o întindere musculara. Focsaneanul de 32 de ani are ambitii mari pentru acest an. “Sunt deja la Napoli. Ma simt bine. Dupa Australian Open m-am pregatit mai mult din punct de vedere fizic, am facut o pregatire speciala pentru umar. E mult mai bine. Singura buba e serviciul, care e cam la 80% fata de ce-a fost în trecut”, a spus Voinea pentru Prosport.

    Adrian Voinea a abandonat studiile la facultatea de psihologie din Perugia si se simte ca nascut a doua oara, prin revenirea la tenisul de performanta. “Mi-am gasit un scop anume. E ca un test, o curiozitate. Ma trezesc si stiu ce trebuie sa fac. Trei ani nu municsem, nu prea facusem nimic. Am decis anul trecut sa ma las de studiu. Era prea plictisitor si obositor. Psihologia va ramâne la stadiul de hobby. Nu mi-a placut nici sistemul de învatamânt, axat pe reproduceri mot-a-mot”, a adaugat românul stabilit la Perugia.

    Dupa Napoli, Voinea, beneficiind de clasamentul înghetat pe pozitia 137 ATP, se va axa pe participari la turneele Masters Series de la Roma si Monte Carlo, principala tinta fiind revenirea la Roland Garros, acolo unde, în 1995, a atins sferturile de finala.

    La Napoli, Voinea se va reîntâlni cu fostul sau coleg în echipa de Cupa Davis, Andrei Pavel, “Cneazul” figurând si el pe lista participantilor.

  21. #21
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    GL Adi si Andrei la Napoli

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •