Results 1 to 6 of 6

Thread: Rugby la TVR

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    23
    Reputatie
    1

    Rugby la TVR

    Televiziunea Nationala (TVR) si Federatia Romana de Rugby au semnat un contract de cedare a drepturilor de transmisiune a meciurilor echipelor nationale, a Diviziei Nationale de Rugby si a Cupei Romaniei, pe o perioada de 3 ani, valoarea totala a contractului fiind de 1 milion de euro.

    TVR si Federatia Romana de Rugby au semnat un contract de cedare a drepturilor de transmisiune a meciurilor echipelor nationale, a Diviziei Nationale de Rugby si a Cupei Romaniei, pe o perioada de 3 ani, valoarea totala a contractului fiind de 1 milion de euro.

    Astfel, pe parcursul celor 3 ani, vor fi transmise pe canalele TVR peste 100 de meciuri, adica mai mult de 8.000 de minute de rugby!

    Despre acest contract, George Straton, presedintele Federatiei Romane de Rugby a declarat: “Este parteneriatul de care rugbyul romanesc avea atata nevoie pentru a trece la o noua etapa in ceea ce priveste profesionalizarea acestui sport.

    Am negociat si am vandut drepturile de televiziune la pachet (echipele nationale, Divizia Nationala de Seniori si Cupa Romaniei) deoarece am dorit, in primul rand, sa sustinem cluburile in demersul comun de a creste vizibilitatea rugbyului. Acum cluburile au posibilitatea sa ofere mai multe beneficii partenerilor, sponsorilor si autoritatilor locale.

    Sunt convins ca efectele acestui contract vor fi imediate: conditii financiare mai bune pentru jucatori si antrenori, dezvoltarea infrastructurii cluburilor la standardele unei transmisii TV si un campionat mai puternic.

    Cluburi potente financiar si un campionat puternic reprezinta conditia necesara retinerii tinerilor jucatori in tara, oferindu-le conditii decente pentru a practica acest sport in Romania. Rezultatul imediat: o echipa nationala competitiva.

    Am ales TVR, dintre ofertele primite, pentru profesionalismul institutiei si traditia in transmiterea de spectacole rugbystice de cel mai inalt nivel: Rugby World Cup sau Turneul celor 6 Natiuni”.

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    1 milion de Euro? Mi se pare si normal sa arunce cu banii cand le platim abonament

  3. #3
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Foarte laudabil demersul. Sa fie cat mai mult Rugby la TV, dar si oameni pe stadioane alaturi de echipa nationala. Avem nevoie de acest sport pentru mesajul sau cavaleresc si de fair play pe care il transmite

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumy84 View Post
    Foarte laudabil demersul. Sa fie cat mai mult Rugby la TV, dar si oameni pe stadioane alaturi de echipa nationala. Avem nevoie de acest sport pentru mesajul sau cavaleresc si de fair play pe care il transmite
    "Demersul" nu e deloc laudabil, este doar un mod pentru niste "baieti destepti" sa puna mana pe niste bani publici. Dar ma rog, fiecare crede ce vrea

  5. #5
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    "Demersul" nu e deloc laudabil, este doar un mod pentru niste "baieti destepti" sa puna mana pe niste bani publici. Dar ma rog, fiecare crede ce vrea
    Pe mine ma intereseaza aspectul strict sportiv, ma intereseaza sa vad echipa nationala revenind in elita, sa vad rugby de calitate si o cultura a acestui sport in Romania. Asa daca am cauta sa le gasim la toti nod in papura am avea destul material de lucru cu siguranta.

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumy84 View Post
    Pe mine ma intereseaza aspectul strict sportiv, ma intereseaza sa vad echipa nationala revenind in elita, sa vad rugby de calitate si o cultura a acestui sport in Romania. Asa daca am cauta sa le gasim la toti nod in papura am avea destul material de lucru cu siguranta.
    Ma rog, pe mine ma intereseaza si ce se face cu banul public, dar intr-un fel ai dreptate, 1 milion de Euro nici nu-i mare lucru comparat cu alte situatii. Chiar daca suma este exorbitanta pentru un sport care face audienta minuscula, n-as fi zis nimic daca banii ar fi folositi pentru dezvoltarea acestui sport.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •