Results 1 to 19 of 19

Thread: Ciresarii,cine-si mai aminteste de ei?

  1. #1
    says: georgemp's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    București,Cotroceni
    Posts
    2,475
    Reputatie
    1

    Ciresarii,cine-si mai aminteste de ei?

    Cine-si mai aminteste de Ciresari?
    V-au placut cartile scrise de Constantin Chirita?
    Multi le-au adorat in copilarie...
    Care a fost personajul vostru preferat?

  2. #2
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Tica, Lucia, Dan, Ursu, Maria, Ionel, Victor... sunt toti ciresarii....
    cartile aveau un farmenc deosebit pentru copiii de atunci, dar acuma, la o a doua lectura, vei vedea cat de multa propaganda comunista mascata se ascunde la tot pasul.
    In rest, C. Chirita nu a produs nimica, nici un best seller cum ar fi socotit in lumea capitalista de azi.
    beleafer

  3. #3
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    wow, ciresarii mi-au ocupat un intreg an din viata in clasa a 3-a. citeam in timp ce mancam, vroiam sa vin mai repede de la scoala ca sa termin de citit. era pur si simplu indragostita de cartea asta. nu stiu cum ar fi sa recitesc acum. nici nu voi incerca pt ca nu as vrea sa fiu dezamagita.
    personajul meu preferat era tic.
    evident ca am stat si m-am gandit mult cum as putea sa plec in vre-o expeditie cu pluta.
    asa ca indiferent cum ar parea cartile acum, mie una imi produce emotii placute amintirea vremurilor in care eram a 3-a.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  4. #4
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    a fost si-un film pe vremea aia
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  5. #5
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    da stiu, dar nu l-am vazut niciodata.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  6. #6
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Era simpatic, de fapt cred ca era serial; are dreptate iceman, era multa propaganda comunista, dar alea erau vremurile;
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  7. #7
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Era serial, mie imi lipsesc vreo 3 episoade.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  8. #8
    sport legend Bumbescu's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Bucharest
    Posts
    14,686
    Reputatie
    0
    Iata un fan, un nostalgic al vremurilor
    o să fie mereu bani și curve și bețivi,
    până-n ultima clipă,
    pân-o să cadă și ultima bombă

  9. #9
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Ai ceva impotriva? Sunt niste filme romanesti care chiar imi plac, asa ca...
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  10. #10
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu avem nimic impotriva, eu mereu devin melancolica cand e vb de perioada copilariei mele. asa ca orice amintiri sunt bine venite.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  11. #11
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    eu tocmai am citit cartea asta si sunt pur si simlu coplesita.eu va aud pe voi vorbind despre cu ati fi dorit safiti ciresari,iar eu am toata adulescenta inaine si vreau sa imi transform visul de a fi o ciresara in realitate si nu intr-o iluzie .apropo,sunt si in ziua de azi copii care citesc ciresarii,eu si cativa colegi de clasa de exemplu

  12. #12
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    cine e personajul vostru preferat din ciresarii??????????
    raspundeti cva rog!

  13. #13
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    buna !!!
    pt mine a trecut mult de cand am citit cartea, dar tin minte ca personajul meu preferat era tic.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #14
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    "viata curge dragi ciresari.nu stiu care dintre voi spunea suntem o clipa din imaginatia lumii;da!Suntem o clipa din cea mai sincera si mai frumoasa imaginatie a lumii:copilaria.Acum ne despartim asa cum ne-am intalnit .Poate ca va veti duce la prietenii vostri si simt nevoia sa va spun cu toata dragostea in fata lor:-drum bun,ciresari!Ciresarii ar vi voit sa raspunda altceva ,dar nu izbutesc decat sa repete aceeasi urare adunandu-si soaptele intr-un cor duios:-drum bun!"

  15. #15
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by octi_ciresarii View Post
    "viata curge dragi ciresari.nu stiu care dintre voi spunea "suntem o clipa din imaginatia lumii";da!Suntem o clipa din cea mai sincera si mai frumoasa imaginatie a lumii:copilaria.Acum ne despartim asa cum ne-am intalnit .Poate ca va veti duce la prietenii vostri si simt nevoia sa va spun cu toata dragostea in fata lor:-drum bun,ciresari!Ciresarii ar vi voit sa raspunda altceva ,dar nu izbutesc decat sa repete aceeasi urare adunandu-si soaptele intr-un cor duios:-drum bun!"

  16. #16
    incepator
    Join Date
    May 2009
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    ce parere aveti desprefinalul vol 5???

  17. #17
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    nu mai tin minte mare lucru, dar stiu ca nu mi-a placut prea mult vol 5 in intregime. oricum era trist
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  18. #18
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Ploiesti/Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    uai, cartile copilariei tatalui meu si apoi ale copilariei mele! Aripi de zapada, superb roman!

  19. #19
    junior
    Join Date
    May 2010
    Posts
    59
    Reputatie
    1
    Nu am citit ciresarii , asta era pe vremea lui taica-miu .
    O vreme in care toata lumea citea Winnetou , ce am citit si eu si pot spune ca mi-a placut f mult .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •